Categories
Tegemised ja mõtisklemised

Juuli 2015 kokkuvõte

Püüan igakuiselt ülevaate anda sellest, kuidas mul investeerimisega läheb, mis seisus 50% klubiga olen ja mis olid suuremad tegemised selles vallas. Teen seda osaliselt selleks, et ise ennast paremini kursis hoida oma seisuga ja edu/ebaeduga ning selleks, et anda sulle veidi parem ülevaade, mille põhjal investeerimisotsuseid teen ja millesse investeerin. Ühtlasi püüan anda ka väikese ülevaate, mis RahaFoorumis ja minu portfellis toimub ning mida edaspidi plaanin.

Loodetavasti saad selle käigus minu vigadest ja õigetest otsustest midagi ka endale kõrvataha panna ning mõistad, et tegelikult ei ole see investeerimine nii keeruline, kui esialgu tundub.

Investeeringute osas arvestan minu isiklikku, ettevõtte ja naise portfelli kui meie ühist pere portfelli, sest eesmärk on neil kõigil sama. Ühtegi tarbimiseset ega enda tarbeks ostetud vara oma investeeringute all ei arvesta (telefonid, autod, arvutid jmt ei kvalifitseeru varadeks).

50% klubi osas on arvestuses vaid eraisikuna teenitud tulu. Ettevõtlustulud on siiani jäänud ettevõttesse ja kvalifitseeruvad sisuliselt säästude ja investeeringute alla. Samuti ei arvesta ma sisse summasid, mis on säästetud mingi suurema kulutuse jaoks tulevikuks (a la reisiraha).

Enne kui ülevaateni lähen, tahan Sind tänada, et oled RahaFoorumi lugejate seas. See on minu peamiseks motivatsiooniks RahaFoorumi kirjutamisel, kui kuulen, et lugejatel on millestki kasu olnud, õnnestunud suuremaid summasid investeerimiseks leida, oma tulusid suurendada, investeerimisega alustada või petuskeemidest eemale hoiduda.

Ilma Sinuta poleks ilmselt ka RahaFoorumit ega ei viitsiks ma ka nii palju oma investeeringute kallal vaeva näha ja neid nii põhjalikult uurida. Kui kellegi teise tulemused sellest sõltuvad, siis on ikkagi kuidagi suurem vastutus ja tahtmine sageli asi põhjalikumalt selgeks teha, kui enda jaoks uurima vaevuks.

Aitäh, et aitad motivatsiooni hoida ja veel suurem tänu, et ka loetut reaalselt enda elujärje parandamisel rakendad!

RahaFoorum.ee tegemised juulis

Juulikuud iseloomustab ilmselt kõige paremini sõna puhkus. Nimelt veetsime viimased 2 nädalat juulist naisega Bulgaarias sooja ilma ja puhkust nautimas, aga sellest juba lähemalt kunagi eraldi postituses.

Sellegipoolest jõudsime eelnevalt veel kohtuda osade RahaFoorumi lugejatega. Kokku oli meid sel korral 9 ja juttu jätkus taaskord üsna pikalt. Ühtlasi sain ka mõned mõtted, kuidas järgmine kord seda üritust pisut paremini teha.

Arvestades, et enamik kirju, mis ma selle ürituse kutse vastuseks sain, olid stiilis “sel korral ei saa tulla, aga kindlasti soovin kutset järgmisele kohtumisele”, siis tundub, et huvi selliste kokkusaamiste vastu on. Vaja vaid läbi mõelda, kuidas sellest kõigile osalejatele kõige enam kasu oleks.

Kuigi pool kuud olime puhkusel, siis tundub, et ka blogis sai siiski üsna palju korda saadetud ja see paistab ka järgmises osas külastatavuse puhul silma. Nüüd ehk õnnestub vähemalt osaliselt väljapuhanuna uuel kuul siiski uue hooga pihta hakata ja veelgi enam korda saata.

E-raamatute osas oli taas veidi aktiivsem kuu ja uue omaniku leidis 14 Eesmärgipärase investeerimise raamatut. Kuidagi õnnestus mul läbi mobiili ja aeglase internetiühenduse need uutele omanikele ka kuu lõpus üsna kiiresti kätte toimetada.

Kuu numbrites:
E-raamat “Eesmärgipärane investeerimine” uusi omanikke:14 tk

RahaFoorumi külastatavus:

Eelmise kuuga võrreldes on külastatavus ca 30% kasvanud. Nagu ka graafikult näha, siis suure osa sellest võib kirjutada kahe postituse arvele, mis ka allpool ilmselt välja tulevad.

Hea meel on näha, et nii palju külastajaid oli, sest see viitab, et teemad on midagi sellist, mis lugejatele huvi pakuvad ja loodetavasti ka kasu loovad. Samale viitab ka see, et ühe postituse all tuli kokku juba 30 kommentaari ja teisel 26.

Jääb üle vaid loota, et suudan ka edaspidi vähemalt sama palju väärtust luua ja teemasid vastavalt valida.

juuli 2015 rahafoorum.ee külastatavus

Juuli populaarsemad postitused:

Toon välja kuu jooksul vaatamiste järgi kõige populaarsemad postitused. Kui sul midagi vahele on jäänud, siis viska pilk peale ja oleksin tänulik, kui häid postitusi ka oma sõprade ja tuttavatega jagaksid.

 1. Mida ma õppisin Delfi kommentaariumist (3147 vaatamist)
  Tundub, et see postitus on RahaFoorumi ajaloo kõige populaarseim. Lisaks rekordarvule vaatamistele, on sellel ka üle 100 jagamise/meeldimise, mis peaks samuti küündima rekordi ligi.
  Artikkel ise sai alguse intervjuust, mille tegime Lääne-Virumaa ajakirja Kuulutaja jaoks ja mille Delfi üles korjas. Sealsed kommentaarid lausa nõudsid vastuseid ja otsustasin sealt õpitust siis ka blogisse kokkuvõtte teha.
 2. Juuni 2015 kokkuvõte (1044 vaatamist)
  Traditsiooniliselt oli taas üks populaarsetest postitustest minu kuu ülevaade portfellist ja tegemistest, kuigi kuu oli küll tookord üsna sündmustevaene.
 3. Börsile investeerimine väikeste summadega 2 – ehk miks sa ei peaks investeerima aktiivselt hallatavasse fondi (914 vaatamist)
  Peaaegu sama suure lugemiste hulgaga kui eelmise kuu 1. koha postitus, oli seekordne ülevaade väikeste summadega indeksaktsiatesse investeerimisest ja aktiivselt hallatavate fondide vältimise arukusest.

Kuna lugeja küsimused on populaarsed ja neid tuleb rohkem, kui ma vastata jõuan, siis otsustasin luua RahaFoorumi kommuuni Facebooki suletud grupi näol. Liituda ja oma sõpru/tuttavaid juurde kutsuda võivad kõik RahaFoorumi lugejad ning loodan, et saame selle abil rohkem ja kiiremini nii mõnegi küsimuse vastatud, mis kellelgi rahafoorumlastest tekkida võiks.

Liitu grupiga siin.

RahaRaadio tegemised

RahaRaadio saated leiad nii iTunes-ist, niisama tavalise RSS voona kui ka lihtsalt ja mugavalt läbi mängija otse kodulehelt või alla laadides. Kui oled RahaRaadio saateid kuulanud, siis oleksin igati tänulik ka väikese ausa review eest iTunesis, et tulevased kuulajad saaksid ka kiiresti ülevaate, kas neil võiks selle kuulamisest abi olla või mitte.

Algusest peale on saateid kokku kuulatud üle 5000 korra (ainult täielikud allalaadimised ja kuulamised) ja sellest üle 2206 juulis. Minu jaoks mõnevõrra meeldivaks üllatuseks on see, et kuigi RahaRaadio oli juuli lõpus puhkusel, tuli kuuga siiski rohkem kuulamisi kokku, kui juunis.

Kõige populaarsemad osad juulis:

 1. RahaRaadio 007 – Millistesse laenudesse investeerida? (555 kuulamist)
  Üks populaarsemaid küsimusi, mida mulle esitatakse. Tõin välja mõned näited, kuidas see vastus erineks ja muutuks sõltuvalt olukorrast ja investeerimisstrateegiast.
 2. RahaRaadio 006 – 4 erinevat liiki tehingut, mida rahaga teha saad (392 kuulamist)
  Vahel on hea mõelda oma igapäevastest tehingutest ka suure pildi tasandil, et saaks need konteksti panna. Selles saates arutasin neljast viisist, kuidas me oma raha kasutame ning kuidas nende osakaalud rikastel ja vaestel erinevad.
 3. RahaRaadio 005 – Kas kasutada meelerahufondi investeerimiseks? (366 kuulamist)
  Joonatanil oli huvitav küsimus selle kohta, kas võiks oma mustadeks päevadeks kõrvale pandud raha investeerida, kui selleks hea võimalus tekib. Jagasin omi mõtteid sel teemal.

Hea meel on näha, et kuulajaid ikka jagub, mis viitab, et see formaat on vähemalt teatud sihtgrupi jaoks oluline.

Kui sina oled üks neist, kes RahaRaadiot hea meelega kuulab, siis palun aita meil rohkemate inimesteni jõuda ja jäta väike aus tagasiside ka iTunesi.

Millest sooviksid järgmistes saadetes kuulda või kuidas saaksime paremini teha?

P.S. Kuna tellisin saadetele transkripti, siis sellega kaasnes omajagu kulusid. Otsustasin vähemalt lühiajaliselt seda enam mitte teha, sest tundus, et kirjalikul kujul lugemise osas oli huvi võrdlemisi väike, et nii suurt lisakulu õigustada. Kui aga keegi on nõus teiste lugejate heaolu nimel vabatahtlikult transkripte tegema (kuulduste järgi võtab keskmiselt ca 2h saate kohta) ja saateid teistest varasemalt kuulama, siis võta kindlasti minuga meilitsi ühendust.

Bondora juuli kokkuvõte

Kuna pool kuud olime välismaal, kus internetiühendus oli nii ja naa ning internetti pääses vaid läbi minu pisikese ekraaniga telefoni, siis kuu lõpupoole erilisi investeeringuid ei teinud.

Samas kuu esimesel poolel tegime Bondoras omajagu investeeringuid ja eksperimenteerisime ka pisut järelturuga. Minule üsna suureks üllatuseks leidus investoreid, kes tahtsid naiselt mõned laenud isegi 25% juurdehindluse juures ära osta.

Kui nõudlust on, siis tuleb ka pakkuda, nii et läksid mõned laenud juurdehindlustega vahemikus 15-25% selle kuu jooksul müüki, mis ilmselt tõstis pisut ka naise portfelli tootlust. Samas sai vastutasuks järelturult uusi laene ostetud, mis selle mõju omakorda jällegi allapoole tõmbas.

Muus osas meie portfellides väga midagi põnevat ei toimunud. Viivises ja punaste laenude osakaal taas kasvas, aga ei midagi suurt ega ootamatut. Minu investeerimistingimustele vastavate laenude leidmine on ainult raskemaks muutunud viimasel ajal, mis kajastub ka väljastatud laenude summas.

Intresside laekumine tegi täitsa märgatava languse, aga see on suures osas tingitud järelturul tehtud müükidest ehk portfelli väiksemaks muutumisest.

Kuu numbrites:
Välja antud laene koos järelturult ostetutega
(tagastatud laenud juba maha arvestatud)
€400.95
Tagasimakstud põhiosa
(sisaldab ka tühistatud ja enneaegselt tagastatud laene)
€551.19
Teenitud intress/viivis€197.81

Omaraha juuli kokkuvõte

Uut raha lisasin vähe, sest olemasolevgi ei tahtnud kuidagi välja minna. Kuu lõpus nüüd sai see lõpuks välja laenatud, aga muidu oli stabiilselt ca €150 kontol seismas. Viimaste kuude investeeringute tõttu portfelli kasv on suurendanud ka intresside laekumist.

Slovakkia on nüüd omamoodi käima läinud ja investorid tunduvad sinna isegi investeerivat. Kui foorumit lugeda, siis esimesed tulemused just kõige paljutõotavamad ei paista, aga eks näis. Isiklikult hoian endiselt eemale, kuniks statistika vastupidist ei soovita. Kust seda statistikat leida, on juba omaette teema muidugi.

Seniks kuni tootlus Eesti laenude peal on hea ja investeeringuid leidub, jätkan ilmselt vanaviisi ja lisan ka edaspidi mingi summa portaali.

Positiivse kommentaarina mainiti Omaraha poolt foorumis ka seda, et järelturg on endiselt päevakorras ja peale suvepuhkusi peaksid progejad selle kallal tööle asuma. Loodame parimat.

Kuu numbrites:
Välja antud laene€1170.00
Tagasimakstud põhiosa (sh Laenu müük tagatisfondile)€934.68
(€0.00)
Teenitud intress/viivis€128.57

Estateguru juuli kokkuvõte

Peale viimast suuremat projekti on kuidagi vaikseks jäänud. Siin kuu lõpus oli küll üks väiksem projekt, millesse süveneda ei jõudnud, kuna olin sel ajal Eestist ära, aga muidu on lehel vaikus olnud.

Minu investeeringutest intressid laekusid ootuspäraselt ja soovitaja lingi kaudu sain ka sümboolse summa soovitusraha kelleltki, kes investeeris Graniidi kortermaja arendusse (sama sai ka lingi kaudu liitunu), nii et aitäh sulle!

Kui mõni huvitav projekt tuleb, siis kaaluks isegi raha lisamist kontole, et saaks vajaliku €50 taas kokku ja investeerida.

Kui soovid liituda ja ise järgi proovida, siis minu soovitaja koodiga liitudes teenid 0.5% oma esimesel aastal investeeritud summadele lisaks ja sama summa kantakse ka minule boonusena:

Soovituskood: EGU05676

https://rahafoorum.ee/estateguru

Kuu numbrites:
Välja antud laene€0
Tagasimakstud põhiosa€0
Teenitud intress/viivis€1.08

Mintos juulis

Nüüdseks on selge, et esialgne tundmus intresside osas vastab tõele ja need ongi allapoole tulnud. Mogole on see muidugi hea äri, aga ei tea, kui hea see investorina lõpuks sedasi on.

Arvestades, et näitena on neil kodulehel välja toodud laen, mille KKM jääb 46% peale ja Mintose lehel pakutavad laenud on seal 10-12% vahemikus, siis võib ette kujutada, kui palju nad sealt vahelt võtavad (miinus Mintose tasu) ja mis kvaliteediga laenajatega on tegu (tuletan meelde, et see on tagatisega laen…).

Mogole igatahes paistab sobivat, sest nad pikendasid ka seda garantiiga kampaania perioodi edasi. Jätsime ka enda portfellihalduri natukene madalama intressi juures tööle.

Meie portfellis on nüüdseks ka €100 jagu 31-60 päeva viivises laene, mis tähendab, et tootluse arvutus näitab üüratut negatiivset tulemust, kuigi teoorias ei tohiks tänu tagasiostugarantiile midagi halba olla.

Lisaraha kontole ei kandnud ega midagi välja pole veel võtnud. Ilmselt ka raha ei lisa, kui just intressid kõrgemaks ei lähe uuesti vmt.

Kuu numbrites:
Välja antud laene koos järelturult ostetutega€153.81
Tagasimakstud põhiosa
(sisaldab ka tühistatud ja enneaegselt tagastatud laene)
€56.50
Teenitud intress/viivis€8.63

50% klubi juulis

50% klubi tähendab seda, et sa investeerid/säästad vähemalt poole oma sissetulekust oma parema finantsilise tuleviku nimel. Olgu selle eesmärgiks siis finantsiline vabadus, elamisväärne pension, lastele jäetav pärandus või hoopis mõne heategevusliku ettevõtmise jaoks fondi loomine.

Tegime reisi ära, kulutasime terve hunniku raha ja 50% klubile omas see vaid minimaalset mõju, sest kulutamisele läks sisuliselt ainult eelnevalt kogutud reisifondi raha.

Ühesõnaga, tänu eelnevalt ette tehtud säästmisele ja kogumisele ning muidugi osaliselt ka puhkusetasudele, suutsime juulis isegi 50% investeeringute alla paigutada ja keskmist taas pisut ülespoole liigutada.

Küll aga tegime reisifondi praegu tühjaks ja kuna lähikuudel tuleb omajagu muid suuremaid kulusid teha, siis see ka mõneks ajaks jääb nii. Ühtlasi usun, et seda 50% säästmise eesmärki ei õnnestu ka vähemalt paar järgmist kuud tulevikus saavutada.

Kuu numbrites:
Investeeringute osakaal eelarvest50.84% (+4.43%)

Säästud/Reisiraha juulis

Olen juba mõnda aega mõtelnud, et tahaks teha naisega ühe pikema sukeldumisreisi näiteks kuhugi Aasiasse. Kuna lennupiletid on ilmselt üsna kallid, siis oleks tegemist üsna korraliku ühekordse kuluga.

Lihtne viis oleks laenu võtta ja siis seda igakuiselt pärast tagasi maksta, aga loodetavasti on nüüdseks juba kõigil lugejatel selge, mille jaoks laenu võtta tasub ja milleks mitte.

Iga võetud laen, kui see pole arukal eesmärgil võetud, kahjustab sinu finantsolukorda ja teeb sinu tarbitud asja/kogemuse tunduvalt kallimaks, kui see tegelikult on. Kui suudad pärast maksta laenumakseid, suudad ka praegu panna samas summas raha kõrvale ja saada see raha palju kiiremini kokku, kui laenu makstes (intressi ja lepingutasusid ei pea kogumisel tasuma).

Seetõttu otsustasin selle eesmärgi nimel igakuiselt panna väikse summa omale SEB digikassaga seotud kogumishoiusele.

Nagu eelmises punktis ütlesin, siis reisiraha nullisime ära ja valmistume paariks suuremaks kulutuseks lähikuudel. Midagi hullu sellest pole, lihtsalt hea näide, et plaanid peaksid olema piisavalt paindlikud, et reaalse eluga kohanduda.

Kaitseväes tavatseti öelda, et kui on plaan, siis läheb plaan p****, kui plaani pole, läheb kõik p****. Siinkohal ka hea näide, et plaanist on vähemalt raha kogumisel abi olnud, aga esialgne eesmärk jääb siiski kaugemasse tulevikku.

Kuu numbrites:
Säästude osakaal portfellis5.64% (-0.98%)
Reisiraha kogutud vajalikust summast0.00% (-23.94%)

Üleüldine portfelli ülevaade

Igakuiselt püüan anda põgusa ülevaate ka meie kogu portfelli hajutatusest ja seal toimuvast.

Portfelli jaotus

Nagu allolevalt graafikult näha, siis minu portfelli varaklasside vaheline hajutatus on üsna madal ja seda suuresti teadlikult. Osaliselt on see tingitud sellest, et mu portfell on üsna väike, teisest küljest on naise investeeringud ainult ühisrahastuses.

Edaspidi on plaanis veidi suurendada oma hajutatust ühisrahastuse siseselt ja vähendada sealset portfelli riskitaset, kuid peamine fookus võiks pigem minna teiste varaklasside osakaalu suurendamisesse. Näiteks olen väikestviisi hakanud kinnisvara soetamise suunas vaatama.

Samas on ka aktsiate ja kinnisvara osas kohati tunne, et mõlemad on justkui mulli tipus ja edaspidi võivad ainult allapoole tulla. Samas, kui leian hea võimaluse ja arvutused ka seda soosivad, siis loodan 2015. aastal oma esimese(d) kinnisvaratehingu(d) ära teha.

Muude investeeringute all kajastan teistlaadi investeeringuid, mis ei ole skaleeritavad või teistele kättesaadavad (a la erinevad projektipõhised investeeringud, laenud väljaspool portaale jmt).

Ühisrahastuses Bondora osakaal veidi vähenes, kuigi on endiselt platvormidest kõige suurema osakaaluga meie portfellis. Muude investeeringute all tegin taas ühe lühiajalise laenutehingu, mis veidi nende investeeringute osakaalu suurendas. Oma rolli mängis ka säästude vähenemine reisifondi arvelt.

RahaFoorum ühisrahastuse portfell

 

Ühisrahastuse tootlus

Kuna strateegiad erinevates portfellides on erinevad ja tegelikult oleks oluline näha ka erinevust erinevate platvormide vahel, siis otsustasin tootlused iga platvormi ja portfelli osas eraldi välja arvutada.

Nii mõnigi investor on kirvemeetodil löönud kokku teenitud intressi ja lahutanud sellest defaultinud summad ning esimese paari kuu põhjal jõudnud otsusele, et asi ei ole tulus. Samas on see umbes sama loogiline, kui esimestel kuudel peale üürikinnisvara ostmist lüüa kokku teenitud üüritulu ja lahutada maha tehtud remondikulud jmt ja selle põhjal otsustada projekti tulususe üle.

Ühesõnaga, loodetavasti aitab ülevaade erinevate portfellide tootluste osas natukene aimu saada ka sellest, milliseid tootlusnumbreid selle arvutuse abil võiks värskema portfelli puhul oodata.

Kuigi isiklikult jälgin siiani tasuvuse kohapealt äärmiselt konservatiivset tootluse numbrit, arvutab tabel välja ka muud stsenaariumid.

Kuigi minul on ühisrahastuses siiani näha üsna korralikud tootlused, siis uutel investoritel ei ole selliseid tootlusi just väga lihtne saada. Sellise tootluse teenimiseks kasutasin erinevaid investeerimisstrateegiaid (kui soovid õppida ühisrahastuse parema tootluse saavutamiseks vajalikke taktikaid ja strateegiaid, siis võta minuga meilitsi ühendust ja annan teada, millal e-koolitus taas uutele liikmetele avatud on).

ühisrahastuse portfelli tootlus juulis

Nagu eelnevalt arvasin, siis nii ka juhtus ja Mintose tootlus näitab hüppelisust. Kuna saime omale portfelli €100 jagu viivises laene juurde, siis arvutus näitas tublit kukkumist tootlusele ehk see on nüüd -91%. Kuna see oleks ülejäänud graafiku tublisti kokku surunud ja on suhteliselt juhuslik number, siis ei hakanud graafikut välja venitama.

Reaalsuses ei tohiks tänu tagasiostugarantiile see minu tootlust mõjutada ja keskmine tootlus Mintoses peaks jääma kusagile 13% kanti enne makse.

Muus osas erilisi üllatusi ega kõikumisi ei olnud.

 

RahaFoorumi e-raamatud

Olen väga tänulik kõigile, kes on usaldanud e-raamatu omale juba soetada. Tean, et seal on võimalik seda veel tublisti täiendada ja parandada ning saadan kindlasti ka kõigile senistele soetajatele uue versiooni, kui see valmis saab.

Tänu teile, varajastele ostjatele saan vajalikku tagasisidet, et alustavatel ja juba mõnevõrra kogenud investoritel on sellist käsiraamatut vaja ja sellest on kasu. Samuti saan just teie käest teada, mis töötas ja mis võiks paremini olla, et seda edukamalt täiendada.

Raamatu omanike osas on hetkel seis selline:
E-raamat: Eesmärgipärane investeerimine192 tk
16 tactics and strategies for P2P-lending43 tk
Osta alustava investori käsiraamat

 

50% klubi

Taaskord õnnestus 50% piir ületada ja saime ka keskmist hästi natukene ülespoole nihutatud. Aasta lõpuks on veel lootust ilusti 50% sisse jõuda küll.

50% klubi juulis

50% klubi tähendab, et investeerid vähemalt 50% oma sissetulekutest.

Tean, et päris paljud soovitavad elada väga minimaalsetes tingimustes, et saavutada finantsiline vabadus võimalikult ruttu jne ja ma olen üldiselt nõus, et ei ole mõtet raha raisata igasugu vidinate ja jama peale.

Teisest küljest aga olen seda meelt, et kui sa kulutad liiga palju energiat ja aega, et igat viimset senti kokku hoida, siis sul ei jää enam energiat ega aega oma tulude suurendamiseks ega ka motivatsiooni seda edukalt teha. Elada võiks säästlikult (ka siis, kui rahaline seis seda ei nõua), kuid siiski ikkagi elada.

Finantsiline vabadus

Minu suurem eesmärk on enne 35. sünnipäeva jõuda finantsilise vabaduseni ehk teenida passiivsete tulude pealt igakuiselt suurema summa, kui meie kulud.

Rikkuse 1. tase on passiivne sissetulek, mis kataks ära minimaalsed kulud, millega elaksid ära.

Rikkuse 2. tasemel on passiivne sissetulek piisavalt suur, et võimaldada lahedalt ära elada. Minu puhul tähendab see ka seda, et saaksin sellest juba teatud osa tavaliselt investeeringuteks kõrvale panna ehk olen arvestanud sisse väikese puhvri.

Rikkuse 3. tasemel on passiivne sissetulek nii suur, et saad 50% sellest investeeringute alla paigutada ja seejuures ülejäänud 50% on piisav, et lahedalt ära elada.

Kui Bondorast saadav tulu vähenes, siis Omarahas ja teistes platvormides see suurenes ning kokkuvõttes oleme jälle natukene eesmärgile lähemal.

Paslik on siinkohal meelde tuletada, et kuigi olime ligi pool kuud välismaal puhkusel ehk tegime tavapärasest vähem tööd, siis samal ajal meie tulud hoopis suurenesid. Kui ainuüksi see mõte ei motiveeri inimesi investeerima, siis ma ei tea, mis seda üldse teha võiks 😉

Passiivne sissetulek moodustas:
1. tasemest:84.58% (+3.28%)
2. tasemest:49.34% (+1.91%)
3. tasemest:23.68% (+0.92%)

PS! Siinkohal pean mainima, et arvestustes on lihtsuse mõttes tegemist maksueelse tuluga, mis tähendab, et tegelikkuses on see tulu veel maksustatav, nii et puhver peaks ehk isegi veidi suurem olema, kui praegu olen jätnud. Ühtlasi arvestan siia ainult nö regulaarsed tulud, ühekordseid tulusid pigem mitte.

Augusti fookus

Kuigi kuu on selle kirjutamise hetkel alles alanud, on juba selge, et tuleb üks üsna tegus ja töökas kuu, mistõttu on pisut raske konkreetset fookust välja tuua.

Ilmselt võiks öelda, et fookus on esinemistel ja nendeks ette valmistumisel, sest üsna lähiajal on neid vähemalt 4 tükki tulemas:

 • 15. augustil esinen investorite suvepäevadel Tallinna Lauluväljakul
 • 23. augustil räägin ühisrahastusse investeerimisest Tartu investeerimisklubi liikmetega
 • 24. augustil räägin ühisrahastusse investeerimisest Tallinna investeerimisklubi liikmetega
 • 14. novembril on oodata ühte veidi mahukamat koolituspäeva, kus saab tõenäoliselt teiste heade esinejate seas ka minu mõtteid kuulda, nii et soovitan juba varakult päev ära broneerida.

Millistel teemadel ettekandeid sooviksid 14. novembri koolitusel kuulda?

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

One reply on “Juuli 2015 kokkuvõte”

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: