Categories
Tegemised ja mõtisklemised

Juuli 2016 kokkuvõte

Enne kui ülevaateni lähen, tahan Sind tänada, et oled RahaFoorumi lugeja. See on minu peamiseks motivatsiooniks RahaFoorumi kirjutamisel, kui kuulen, et Sul on millestki kasu olnud, õnnestunud suuremaid summasid investeerimiseks leida, oma tulusid suurendada, investeerimisega alustada või petuskeemidest eemale hoiduda.

Ilma Sinuta poleks ilmselt ka RahaFoorumit ega ei viitsiks nii palju oma investeeringute kallal vaeva näha ja nii põhjalikult teemasid uurida. Kui kellegi teise tulemused sellest sõltuvad, siis on suurem vastutus ja tahtmine asi põhjalikumalt selgeks teha, kui enda jaoks vaevuks.

Aitäh, et aitad motivatsiooni hoida ja veel suurem tänu, et loetut reaalselt rakendad! Kui oled RahaFoorumist ja RahaRaadiost teadmisi või motivatsiooni saanud, siis palun kirjuta meile, millest kasu oli ja kuidas see aitas. Sedasi saan edaspidi paremini keskenduda neile teemadele ja tegevustele, millest lugejatel kõige enam kasu on.

Olulised märkused ülevaate kohta

Selle ülevaate raames:

 1. Graafikutel kuvame meie portfelli, nagu oleksime 2016. aasta alguses alustanud €1000 portfelliga. See võtab arvesse kõik tõusud ja mõõnad ning tehingud täiel määral. Ühesõnaga, see kasvab siis, kui portfell kasvab ja kahaneb samamoodi.

RahaFoorum.ee tegemised juulis

Juulis võtsin RahaFoorumi ja RahaRaadio tegemistest suures osas puhkuse ja läksin elus esimest korda hoopis pisut pikemat sorti jalgsimatkale loodust ja vaikust nautima.

Rabad – minu lemmikud.

Kuigi algne plaan oli pikemalt teha, siis lugesin kusagil ~130 km järel matka lõppenuks. Arvestades minu viimase aja tugitoolisportlase tiitlit, kes isegi telekast sporti ei vaata, siis päris hea lõpptulemus seegi.

Kuna eesmärk oli loodust nautida, siis see eesmärk sai aga igati täidetud. Lihtsalt lõpus enam asi seda eesmärki enam ei täitnud, kuna peale 2 päeva peavalu, kolme sisuliselt magamata ööd (tuleb välja, et noortele meeldib RMK telkimisaladel poole öö või lausa hommikuni pidutseda) ja telgi äralagunemist ei olnud looduse nautimine enam eriti nauditav.

Teine öö katkise telgiga.
Teine öö katkise telgiga.

Parem lõpetada asi sedasi ära, et tahaks ka teinekord tagasi minna, ilmselgelt koos kõrvatroppidega vmt 🙂

Suures pildis võis kogemusega vägagi rahule jääda ja sain nii mõnegi kogemuse võrra taaskord targemaks. Ühtlasi tekkis mitmeid seoseid matkamise ja investeerimise vahel, nii et kaalun lausa jalgsimatkalt saadud investeerimisõppetundidest blogipostituse tegemist.

Muus osas osteti üks 16 tactics and strategies for P2P-lending e-raamat, millega omanike arv jõudis 199 peale ning ei rohkem ega vähem kui 15 “Eesmärgipärane investeerimine 2.0” e-raamatut.

Samuti leidis ühe uue omaniku ka üks ühisrahastuse videokoolituse pakett.

Kuu numbrites:
Eesmärgipärane investeerimine 2.0” uusi omanikke:15 tk
Osta e-raamat siit

Juuli populaarsemad postitused:

Toon välja kuu jooksul vaatamiste järgi kõige populaarsemad postitused. Viska pilk peale ja jaga häid postitusi ka oma sõprade ja tuttavatega.

 1. Kairos Technologies aitab kodus vedeledes raha teenida? (1706 vaatamist)
  Ei lõppe selle postituse populaarsus endiselt. Ma pakuks, et siin on nüüd küll juba üsna selge märk, et asja promotakse endistviisi väga aktiivselt. Kommentaarides ka natukene lisainfot ühelt lugejalt selle kohta, mida kõike väljamaksete tegemiseks teha tuleb. Ei käi see asi päris nii libedalt, kui mulje on tahetud jätta.
 2. Juuni 2016 kokkuvõte (897 vaatamist)
  Mis juunis juhtus? Kõik kõige olulisem siin postituses kokku võetud ja ligi 900 inimese poolt ka üle vaadatud.
 3. Reisikiri Bulgaariast – kuhu minna ja mida teha? (715 vaatamist)
  See eelmise aasta postituse populaarsus näitab ilmselgelt, et inimesed on mõlgutamas puhkusemõtteid 🙂 Vaadake öömaja kindlasti ka Airbnb kaudu.

Kuna lugeja küsimused on populaarsed ja neid tuleb rohkem, kui ma vastata jõuan, siis otsustasin luua RahaFoorumi kommuuni Facebooki. Liituda ja oma sõpru/tuttavaid juurde kutsuda võivad kõik RahaFoorumi lugejad ja RahaRaadio kuulajad. Küsi julgelt oma küsimusi ka seal grupis.

Liitu grupiga siin.

RahaRaadio

RahaRaadio saated leiad nii iTunes-ist, niisama tavalise RSS voona kui ka lihtsalt ja mugavalt läbi mängija otse kodulehelt või alla laadides. Kui oled RahaRaadio saateid kuulanud, siis oleksin igati tänulik ka väikese ausa review eest iTunesis, et tulevased kuulajad saaksid ka kiiresti ülevaate, kas neil võiks selle kuulamisest abi olla või mitte.

Juulis otsustasin võtta RahaRaadio tegemisest puhkuse ja natukene mõtlemisaega. Kuulajatenumbrid aga hoopis kasvasid juuniga võrreldes märgatavalt. Tee või järeldus, et kõige edukam on RahaRaadio siis, kui ma seda ei tee 🙂

Kuu populaarsemad saated:

 1. RR046 – Kuhu investeerida lühiajaliselt? (772 kuulamist)
  Soovid raha lühiajaliselt kuhugi paigutada, et see teatud aja möödudes välja võtta ja mõne teise eesmärgi nimel rakendada? Rääkisin sellise investeerimise erinevusest pikaajalise investeerimisega. Vaatasime ka erinevaid varaklasse ja võimalusi, kas ja kuidas neid lühiajaliseks investeerimiseks kasutada võiks.
 2. RR045 – Võlakirjad, laenud ja intressirisk (611 kuulamist)
  Teema, mis võlakirjade näol jääb meile reeglina üsna kaugeks, aga ühisrahastuses esineb sageli. Intressirisk on siiani päris korralikult ühisrahastuses realiseerunud, kuna platvormid otsivad ja katsetavad pidevalt intresside tasemetega.
 3. RR044 – Kas on võimalik liiga palju investeerida? (511 kuulamist)
  Kas on võimalik, et investeerid nii palju, et elamiseks ja elu nautimiseks raha ei jäägi? Mida sellises olukorras teha?

Investeerimisportfell juulis

Siin sektsioonis anname kiire ülevaate portfellis toimunust läbi numbrite.

€1000 portfellis

Võtab kokku portfelli kasvu ja vähenemise ajas.

Meie €1000 kasvas juulikuus €18 võrra ehk 1.7%. Väga suur osa sellest tuli muude investeeringute alt, kus laekus üks suurem summa ja eelnevalt pikemalt viivises olnud laen tegi mitme kuu jagu makseid lõpuks tagantjärele ära.

Tulemus väga positiivne, kui arvestada, et kulud olid tavapärasest peaaegu kaks korda suuremad ja täiesti arvestatav summa läks välja ka ettevõtte alt. Neist täpsemalt allpool kulude osas.

Varaklasside jaotus

Erinevate varaklasside liikumine portfellis.

Sisuliselt mingisuguseid muutusi varaklasside jaotuses ei toimunud.

Ühisrahastusplatvormide investeeringud

Investeeringud erinevates ühisrahastusplatvormides.

Bondoras sai jälle laene maha müüdud, nii et selle osakaal vähenes. Osa seisvast rahast läks Twinosse lühiajalistesse laenudesse ringlema.

Tootlused

Tootluse arvutamiseks kasutan XIRR meetodi. Kuigi isiklikult jälgin siiani tasuvuse kohapealt äärmiselt konservatiivset tootluse numbrit, arvutab tabel välja ka muud stsenaariumid.

Kuigi minul on ühisrahastuses siiani näha üsna korralikud tootlused, siis uutel investoritel ei ole selliseid tootlusi just väga lihtne saada. Sellise tootluse teenimiseks kasutasin erinevaid investeerimisstrateegiaid ja turu ebaefektiivsusi, mida enam nii palju ei ole.

Bondoras on täna praktiliselt võimatu sellist tootlust teenida ja kindlasti ei tohiks sellise lootusega seal investeerimisega alustada. Isiklikult soovitan täna alustajatel pigem Bondorast eemale hoida, sest reaalsete numbrite mõistmine, nii enda kui ka platvormi portfelliga toimuva kohta, on kohati väga keeruline ja kohati lausa võimatu.

Samuti tasub silmas pidada, et viimaste kuude tootluse tõus Bondoras on pigem tingitud sellest, et portfellis on järel ainult punased laenud, mis tootluse arvestuses on kirjas kui 100% kaotus. Seega neid isegi 1 sendi eest maha müües tõuseb sellega tootlus. Tõus ei ole tingitud mingitest positiivsetest arengutest portfellis olevate laenudega.

Bondora portfelli õnnestus taaskord peaaegu poole võrra vähendada. Nii minu kui Alina kontod on mõlemad jõudnud faasi, kus väljavõetud summad on suuremad kui sisse kantud, nii et tulu on tänaseks ka nö realiseeritud.

Omaraha tootlus tegi väikse tõusu, mis ilmselt on tingitud sellest, et juulis väga raha juurde ei kandnud (loe: ei tekkinud suurt summat kontole, mille tootlus justkui kuu aega nulli peal oli). Samuti läksid kontole tulnud summad üsna kiiresti uutesse investeeringutesse välja.

 

Protsent kuludest kaetud investeeringutega

Näitab, kui edukalt meie portfell kasvab võrreldes meie kuludega, arvestades, et kulutame raha, mis tuleb portfellist. Näiteks, kui kulutame €1000 ja portfell samal ajal kasvab €200, siis kattis portfelli kasv 120% kuludest. Kui kulutame €1000 ja portfell väheneb €500, siis kattis portfelli kasv kõigest 50% kuludest ehk portfell kasvas €500 võrra, aga meie kulutasime samal ajal selle €500 ära ja võtsime veel €500 lisaks ära.

Juuli oli kulude mõttes pika puuga rekordkuu ja mitte positiivse eeskujuna, vaid ikka selles osas, et sai väga palju kulutatud. Suurimaks patuoinaks oli siinkohal minu idee matkama minna, mis tähendas kogu vajaliku varustuse ostu, kuna mul eelnevalt väga midagi peale seljakoti polnud.

Oleks võinud muidugi ka rohkem kulutada, kui oleks kõik vajalikud asjad ostnud sellised, et need ikka tasemel oleks. Nii mõnegi asja pealt hoidsin siiski raha kokku, kuna polnud kindelgi, et ma üldse edaspidi matkata tahaks.

Samas, nüüd läheb telgi osas vähemalt raha kokkuvõttes ikkagi rohkem, sest väidetavalt pidi see omajagu vihma eemale hoidma, aga suhteliselt väike tibutamine lõppes tilkuva katusega ja telki püsti hoidev pulk õnnestus mul ka ära lõhkuda, nagu eespool pildilt näha jmt.

Muud sellised ebaregulaarsed kulud olid õe sünnipäev ja RahaFoorumi jaoks LeadPages aastamakse ja Bufferi aastamakse.

Sel aastal ilmselgelt vähemalt paar sellist suuremate ebaregulaarsete kuludega kuud veel tulemas. Näiteks novembris tuleb vist sünnipäeva tähistada ja detsembris kipuvad ka kulud tavapärasest suuremad olema. Augustis tuleb võib-olla ka väike puhkusereis oma lisakuludega jne.

Peab ühesõnaga kogu selle kulutamise tuludega kuidagi tasa tegema. Õnneks Alina teeb hetkel väikestviisi lisatööd ja augustis mõjub see meie portfellile kindlasti positiivselt.

Kui kellelgi mõni väiksemat sorti disaini töö vaja teha, siis võib ühendust võtta. Alinal ehk jääb lõputöö kõrvalt veel aega nokitseda. Või kui keegi personaalset investeerimiskoolitust tahab, siis võib ka meilile kirja teele panna 🙂

Bondora juuli kokkuvõte

Vähendasime taaskord oma portfelli ca kolmandiku võrra.

Bondora ei ole ennast endiselt numbritest häirida lasknud ja jätkavad agressiivselt eksitava reklaami tegemist investoritele. Näiteks sai Alina toreda video, kus talle arvutati 5 aasta pärast tema portfelli suurust Bondoras 23.6% tootluse pealt.

Bondora enda krediidimudel hindab 2016. aastal väljastatud laenudel kõige suuremaks oodatud tootlusmääraks 20.65% ja selliseidki pole just lõputult palju.

Kas Ratingu mudel pani sel korral vastupidises suunas puusse või on oodata mingit suuremat intresside tõstmist lähitulevikus? Või on äkki tegemist hoopis  taaskord eksitava reklaamiga…

Taastumismäärade arvutamisel ei lastud ennast samuti segada selle arvutamise tavadest ega pankadele ja teistele finantsasutustele seatud nõuetest, seega tegin ise selle kõrvutamiseks ühe traditsioonilisema meetodiga arvutuse.

Samuti tundub, et see inkassode projekt ei ole mitte lihtsalt segaste kirjetega, vaid Bondora on ise ka parajas segaduses. Igasugu kahtlaseid ja kahtlasemaid juhtumeid ning segaseid kirjeid on silma jäänud, aga siin hiljuti järelturgu vaadates jäi näiteks selline eriti imelik keiss ette.

Bondora sponsoreerib investorite raha eest inkassosid
26/07/2016 makse pealt on maha võetud 19% inkassotasu.

Tegemist on laenuga 366083-2946204 laenajale BO96321A3.

Laenustaatus on “current” ja makse laekus täpselt tähtajaks. Millegipärast aga võeti €0.23 (19%) inkassotasu selle makse pealt.

Kui ma õigesti aru sain, siis selgituseks toodi siinkohal see, et laen oli inkasso käes mai keskel ja nüüd viimase makse pealt võeti see tasu maha. Bondorapoolne kommentaar facebookist:

This specific loan was in debt until the midst of May and was handled by the DCA. The write-off for collection fees was done with the latest payment.

Bondora võtab suvalisel ajal investorite raha
Laen saadeti 05/04/2016 inkassosse, inkasso “lõpetas” (?) tegevuse 21/04/2016 ja võlg maksti ära 12/05/2016.

Tore, aga:

 1. Ma mäletan väga selgelt, et kui viivises laenaja tasub otse Bondorale, siis inkasso teenustasu maha ei võeta. Kas siis Bondora esialgu maksis omast taskust investoritele rohkem, et ikka täissumma ära tasuda, kuigi inkasso võttis tasu vahelt ära? Või tuleb ikkagi investoritel tasuda ka siis, kui laenaja otse maksab?
 2. Selline tagantjärele raha võtmine on ikka väga kahtlane tegevus. Bondora tahab respekteeritav rahvusvaheline investeerimisplatvorm olla, aga käitub nagu tüüpiline petuskeem, mida mingi bokserites gamer oma hommikuste kokteilide kõrvale aeg-ajalt vastavalt tujudele haldamas käib ja inimestele juhuslikult raha juurde paneb või ära võtab.Kas peame nüüd eeldama, et igal laenul võidakse tulevikus lambist suvaliste maksete pealt olenemata laenustaatusest äkitselt mingeid juhuslikke mahaarvamisi tegema hakata ja järelturu kaudu uueks omanikuks saanud investorid maksavad eelmiste omanike taastumisi kinni? Eriti hea uudis Bondora portfelllihalduri kasutajatele selle valguses, et too hakkab ka järelturult laene kokku ostma.
 3. Mais laekus “tänu” inkasso tegevusele kokku €2.4 ehk kahe kuu maksed. Kuigi maksed laekusid peale seda, kui inkasso oli oma töö juba mitu nädalat enne seda “lõpetanud”, nii et ei tea, kas oli siin üldse mingit seost? Kas siis ei oleks pidanud tasu maha minema samuti kahe makse pealt? Seega juulikuus võeti ühe makse pealt maikuu kahe makse summa maha või ootame veel ühte sellist lambikat makset augustis?

Ühesõnaga, tundub, et Bondora räägib, mis tahab ja teeb, mis tahab ning need ei pea omavahel kuidagi kooskõlas olema.

Selle jätkuva eksitava promo ja pideva kahtlase väärtusega tegevuse valguses otsustasin Bondora ka ühisrahastusplatvormide andmebaasi põhinimekirjast välja visata.

Soovitaks kõigil Bondora investoritel tõsiselt järele mõelda, kas saad aru, mis su rahaga toimub, mis on Bondoraga seotud riskid ja kas täna on asi seda endiselt väärt. Ühesõnaga, kui alustaksid täna nullist, kas investeeriksid sama suured summad Bondorasse, kui sul seal praegu on? Kas usaldaksid oma raha kasvatamise selliselt käituvale inimesele?

Otsused ühes või teises suunas tasub kindlasti siiski teha läbimõeldult ja kaalutletult, mitte impulsiivselt ja emotsiooni pealt, nagu järelturul mõni tundub olevat teinud.

Samas, võib-olla need müüjad teavad, et varsti tulevad mingid lambikad inkassode mahaarvamised neile laenudele, mida nad müüvad. Nagu näiteks sellel facebooki grupis väljatoodud BO35A747 laenul, mis oli kõigest 5 päeva viivises, ei ole inkassosse saadetud, aga inkassotasude mahaarvamist see ei takistanud.

Põhjus viimase puhul see, et laenaja oli ühe teise laenuga viivises, seega võeti inkassotasu ilusti kõigi laenude pealt, ka neilt, mis inkassosse poleks pidanud jõudma.

Veel üks geniaalne arendus juulikuus: portfellihaldur hakkab nüüd tööle ühe klikiga ehk kui nupu vastu lähed, oled selle käivitanud ja tingimused kinnitanud ning telefonis mul vähemalt isegi ei kuvanud peale automaatselt tehtud refreshi, et see töötab (jah, investorid seni ei pannud seda tööle, sest nad ei jaksanud kahte klikki teha, sest tuhandeid eurosid peab saama ühe, kasvõi kogemata tehtud, klikiga laiali jaotada).

Omaraha juuli kokkuvõte

Omaraha laob rekordeid üksteise otsa. Taaskord rekordkuu €750k peal Eesti laenude osas võrreldes eelmise kuu €700k numbriga. Muidugi konteksti pannes tähendab see ilmselt kusagil 10-15 uut laenajat kõigest kuu peale.

Kui kasv oleks tublisti kiirem, siis võiks natukene ettevaatlikumaks muutuda, aga praegu selleks veel põhjust ei näe.

Estateguru juulis

Juulis tulid mõned projektid, mis kiire peale vaatamise peale tundusid isegi päris huvitavad, nii et kui madalama riskiga investeerimisvõimalusi otsida, siis täitsa head variandid isegi.

Samas tundus, et järgmise investeeringu jaoks vajalikku summat niipea täis ei saa, nii et tegin hoopis ühe väljamakse, et see raha mujale paigutada. Hiljem muidugi selgus, et koos meie lingi kaudu liitunutelt laekunud boonustega, oleks summa ikkagi kokku saanud.

Samuti otsin endiselt suuremat tootlust ja olen valmis selle nimel ka kaalutletult rohkem riski võtma.

Kui soovid Estategurus kinnisvaraga tagatud laenudesse investeerida, siis minu soovitaja koodiga teenime mõlemad alguses 0.5% boonust investeeritud summadele lisaks:

Soovituskood: EGU05676

https://rahafoorum.ee/estateguru

P.S. Ühtlasi avastasin, et kui selle lingi kaudu nende kodulehele minna, siis soovitajakood algselt on küll olemas, aga kui lehel ringi vaatad, kaob ära. Boonuse saamiseks veendu, et kood oleks ikka alles.

Mintos juulis

Taaskord väike sissemakse kontole juurde. Natukene uuendasime portfellihaldurit ka peale uute laenuväljastajate turule lisandumist, aga muus osas oli asi endiselt automaatpiloodi peal rahulikult.

Erinevalt eelmise kuuga, hakkas sel kuul ka raha edukalt välja minema juba ja kontol tühjalt seismist ette ei tulnudki väga.

Kuu jooksul lisandus platvormile kolm uut laenuväljastajat. Kui oled Mintoses investor, siis viska pilk peale ja soovi korral lisa oma automaatpakkuja valikutesse juurde, sest automaatselt need sinna ei lisandu (erinevalt mõnest teisest platvormist).

Twino juulis

Läks natukene seisvat raha sinna veel ringlema lühiajalistesse laenudesse.

Twino portaali uudiste osas lisati turule ilma tagasiostugarantiita laenud. Samas vähemalt esmapilgul neid vaadates oli küll üsna imelik, et rahvas neid üles korjas nii agaralt, arvestades et eeldatav tootlus oli suhteliselt madal võrreldes tagasiostugarantiiga laenudega.

Ühesõnaga, risk tundus üsna kehvasti tasustatud ja ei tundunud ennast õigustavat. Eriti kui investeerida eraisikuna, siis saab lõpptulemus olema omajagu kehvem, kuna hapuksläinud laenud teevad reaalse tulumaksu mõju kõvasti suuremaks.

Aktsiad juulis

Aktsiate osas toimus nii palju, et ma ikka natukene siin loen oma raamatuid ja asju ning mõtlen, et ega siit IVV-st niipea mingit head tootlust ei tule.

Selline tunne, et peaks asja maha parseldama ja mujale ära paigutama. Näiteks brittide kinnisvaratagatisega ühisrahastusplatvormi. Kurss tundub suht soodne selliseks lükkeks täna ja tootlus tõotab ka parem tulla, kui sellise külgliikumisega aktsiaturul täna.

RahaFoorumi e-raamatud ja videokoolitus

Lootsin, et jõuame juulis e-raamatuga 300 eksemplarini ja läksime isegi natukene üle selle. Võiks öelda, et vaikse suve kohta isegi täitsa hea tulemus. Äripäev kahjuks erinevalt Jaak Roosaarest minu raamatule juulis promo ei teinud 🙂

Raamatu ja koolituse omanikke hetkel:
E-raamat: Eesmärgipärane investeerimine 2.0305 tk
16 tactics and strategies for P2P-lending199 tk
Ühisrahastusse investeerimise videokoolitus62 tk

 

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

4 replies on “Juuli 2016 kokkuvõte”

Taavi, seda postitust matkamise ja investeerimise seosest ootan küll huviga. Millistel radadel kõndisid?

Oandu-Ikla marsruudil algusega Altja bussipeatusest ja sealt läbi miski kopra matkaraja (vist?) Oandule. Väga mõnusalt paigutatud rada oli enamjaolt.

Kas tahaksid natukene lähemalt kommneteerida IVV (SP500) kohta olevat rida? Oli just plaanis seda osta, aga nüüd seda lugedes – ei tasugi?

Oleneb, mis su eesmärgid on. Pikaajalise investeeringu osas usun, et tegemist on endiselt hea ideega.

Eriti kui teed ostuhinna keskmistamise strateegiat ehk passiivselt lihtsalt igakuiselt võtad teatud summa eest positsiooni juurde järgneva 10+ aasta jooksul.

Ega siin midagi väga erilist kommenteerida polegi peale selle, et ajalooliselt, kui hind on keskmisest kõrgem olnud, siis järgneva 10-aastase perioodi tootlus on keskmisest madalam olnud (aga seda muidugi osta-hoia stiilis investeerimisstrateegia puhul…ostuhinna keskmistamise kohta ei oska öelda).

Mis lühidalt öeldes tähendab, et kui just midagi väga katastroofilist ei juhtu, siis 10+ aasta perspektiivis on tulemus tõenäoliselt positiivne küll, aga kui mulle näiteks Estateguru 8-10% intressiga laenud tunduvad liiga madala tootlusega, siis antud hetkel tundub seda olevat ka IVV potentsiaal.

Muidugi mina tulevikku ennustada ei oska ja IVV võib vabalt siin hakata uusi tippe vorpima, nii et vähe pole.

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: