Categories
Tegemised ja mõtisklemised

Juuni 2015 kokkuvõte

Püüan igakuiselt ülevaate anda sellest, kuidas mul investeerimisega läheb, mis seisus 50% klubiga olen ja mis olid suuremad tegemised selles vallas. Teen seda osaliselt selleks, et ise ennast paremini kursis hoida oma seisuga ja edu/ebaeduga ning selleks, et anda sulle veidi parem ülevaade, mille põhjal investeerimisotsuseid teen ja millesse investeerin. Ühtlasi püüan anda ka väikese ülevaate, mis RahaFoorumis ja minu portfellis toimub ning mida edaspidi plaanin.

Loodetavasti saad selle käigus minu vigadest ja õigetest otsustest midagi ka endale kõrvataha panna ning mõistad, et tegelikult ei ole see investeerimine nii keeruline, kui esialgu tundub.

Investeeringute osas arvestan minu isiklikku, ettevõtte ja naise portfelli kui meie ühist pere portfelli, sest eesmärk on neil kõigil sama. Ühtegi tarbimiseset ega enda tarbeks ostetud vara oma investeeringute all ei arvesta (telefonid, autod, arvutid jmt ei kvalifitseeru varadeks).

50% klubi osas on arvestuses vaid eraisikuna teenitud tulu. Ettevõtlustulud on siiani jäänud ettevõttesse ja kvalifitseeruvad sisuliselt säästude ja investeeringute alla. Samuti ei arvesta ma sisse summasid, mis on säästetud mingi suurema kulutuse jaoks tulevikuks (a la reisiraha).

Enne kui ülevaateni lähen, tahan Sind tänada, et oled RahaFoorumi lugejate seas. See on minu peamiseks motivatsiooniks RahaFoorumi kirjutamisel, kui kuulen, et lugejatel on millestki kasu olnud, õnnestunud suuremaid summasid investeerimiseks leida, oma tulusid suurendada, investeerimisega alustada või petuskeemidest eemale hoiduda.

Ilma Sinuta poleks ilmselt ka RahaFoorumit ega ei viitsiks ma ka nii palju oma investeeringute kallal vaeva näha ja neid nii põhjalikult uurida. Kui kellegi teise tulemused sellest sõltuvad, siis on ikkagi kuidagi suurem vastutus ja tahtmine sageli asi põhjalikumalt selgeks teha, kui enda jaoks uurima vaevuks.

Aitäh, et aitad motivatsiooni hoida ja veel suurem tänu, et ka loetut reaalselt enda elujärje parandamisel rakendad!

RahaFoorum.ee tegemised juunis

Sel kuul rikkusin jaanipäeva nädalal oma plaanitud postituste graafikut, kuna keset nädalat olid pühad ja mõtlesin, et ilmselt inimestel niigi piisavalt tegemist ja lugemist, nii et võtsin ka endale selles osas pisikese puhkuse. Ühtlasi rikkusin ka sel nädalal, sest otsustasin pigem tuua ülevaate sinuni õigel ajal, kui oodata järgmise nädalani ning kuna need on tavaliselt üsna mahukad, siis kahte postitust sedasi paaripäevase vahega ei tahtnud tegema hakata.

Edaspidi võiks siiski jätkuda, nagu siiani olen teinud. Vähemalt senikaua, kuni puhkusele lähen juuli teises pooles. Seda pole veel otsustanud, kas ka puhkuse ajal jätkub sama graafikuga või naudin rahulikult puhkusereisi.

Juuni oli põnev ka selles osas, et ilmus paar artiklit ja väike videolõik, kus ka RahaFoorumi arvamust ja seisukohta oli küsitud ning see natukene mõjutas lühiajaliselt ka liiklust blogisse.

Esimesena ilmus juuni alguses Kanal 2 saates Radar väike ülevaade Viral Angelsist, mille raames küsiti ka minu arvamust antud skeemi ja võrkturundusskeemide osas üldisemalt.

Postimees tegi ka tekstikujul hea ülevaate. Ka delfi tegi selle saate kohta põgusa kokkuvõtte, kuhu lõpuks jõudis ka keegi VA liige omapoolsete kommentaaridega loogikas kõrgemat pilotaaži demonstreerima.

Teisena ilmus intervjuu minuga Lääne-Virumaa Kuulutajas. Lobisesime Harroga pisut üle tunni aja säästmisest, investeerimisest ja muust seonduvast ning tal õnnestus päris mõnus ja loogiline lugu sellest lõpuks kokku panna. Ka sellele loole tehti Delfis viitav artikkel ja sealsed kommentaarid olid taas omamoodi huvitav ja õpetlik lugemine.

Igaljuhul oli selles võtmes juuni päris põnev kuu.

Muuhulgas tegin ka RahaRaadiole eraldi lehekülje üleval menüüs valmis ja täiendasin Minust lehte uuema informatsiooni ning mõningate esinemiste slaididega.

E-raamatute osas oli suhteliselt vaikne kuu ning seekord osteti ka kaks ühisrahastuse strateegiate ülevaatega e-raamatut.

Kuu numbrites:
E-raamat “Eesmärgipärane investeerimine” uusi omanikke:6 tk
16 tactics and strategies for P2P-lending” uusi omanikke:2 tk

RahaFoorumi külastatavus:

Seekord tahtsin kokkuvõtte natukene varem valmis saada, nii et viimase päeva statistika on poolik, aga pildilt on siiski juba üsna hästi näha, et külastatavus oli seekord eelmisest kuust pisut suurem.

Põhiosa sellest kasvust saab ilmselt panna Kanal2 saate peale, mille pealt tekkinud hüpet on ka ilusti graafikult näha.

Juuni populaarsemad postitused:

Toon välja kuu jooksul vaatamiste järgi kõige populaarsemad postitused. Kui sul midagi vahele on jäänud, siis viska pilk peale ja oleksin tänulik, kui häid postitusi ka oma sõprade ja tuttavatega jagaksid.

 1. Börsil investeerimine väikeste summadega (954 vaatamist)
  Kõige populaarsemaks osutus lugejate seas taaskord üks lugeja küsimus selle kohta, kas €200 eest oleks mõttekas börsile investeerida. Tegin vastusele lisaks ka lihtsustatud tabeli, mille abil arvutada, kui suure osakaalu tehingutasud erinevate summade juures moodustavad.
 2. Viral Angels ja kiiresti rikastumine (790 vaatamist)
  Ilmselt Radari saate kaudu tekkis ka siia omajagu otsinguid juurde ja vana teema tuli taas päevakorda. Panin huvi pärast postituse lõppu täienduseks ka vahepeal ilmunud paar linki uudistele Viral Angelsi lipulaeva börsifirma Trig Social Media kohta, et oleks põhjust uuesti pilk peale visata.
 3. Mai 2015 kokkuvõte (738 vaatamist)
  Jällegi sai kokkuvõte populaarsemate postituste sekka ja väga palju 2. kohast puudu ei jäänudki.

Kuna lugeja küsimused on populaarsed ja neid tuleb rohkem, kui ma vastata jõuan, siis otsustasin luua RahaFoorumi kommuuni Facebooki suletud grupi näol. Liituda ja oma sõpru/tuttavaid juurde kutsuda võivad kõik RahaFoorumi lugejad ning loodan, et saame selle abil rohkem ja kiiremini nii mõnegi küsimuse vastatud, mis kellelgi rahafoorumlastest tekkida võiks.

Liitu grupiga siin.

PS! Muidugi on oodatud ka kõikvõimalikud muud arutelud ja mõttevahetused 😉

RahaRaadio tegemised

Juuni jooksul on RahaRaadio täiel rinnal tööle läinud ja töötab nii iTunes, niisama tavaline RSS voog kui ka võimalus lihtsalt ja mugavalt läbi mängija otse kodulehel kuulata/osad alla laadida. Kui oled RahaRaadio saateid kuulanud, siis oleksin igati tänulik ka väikese ausa review eest iTunesis, et tulevased kuulajad saaksid ka kiiresti ülevaate, kas neil võiks selle kuulamisest abi olla või mitte.

Algusest peale on saateid kokku kuulatud üle 2600 korra (ainult täielikud allalaadimised ja kuulamised) ja sellest üle 2100 juunis. Kõige populaarsemad osad:

 1. RahaRaadio 002 – Kuhu investeerida väikeste summadega? (640 kuulamist)
  Tõin välja mitmeid võimalusi, kuhu väikeste summadega investeerida võiks, kui ühisrahastus ühel või teisel põhjusel ei meeldi või ei sobi.
 2. RahaRaadio 003 – Minu 9 õppetundi ühisrahastusest (559 kuulamist)
  Rääkisin enda ühisrahastuses investeerimisel tehtud vigadest ja sellest saadud õppetundidest, millega ilmselt nii mõnigi investor samastuda saab ja millest uuemad investorid kindlasti õppida võiksid.

Hea meel on näha, et kuulajaid ikka jagub ja ka tagasisidest näha, et on igati hea kuulamine olnud.

RahaRaadio on iTunesi New & Noteworthy sektsioonis
RahaRaadio jõudis ka iTunesi New & Noteworthy sektsiooni, ilmselt suuresti tänu kuulajate positiivsetele review’dele.

P.S. Kellele audio formaat ei sobi, siis olen ka teinud väikese investeeringu siiani ja lasknud teha igast osast transkripti pdf kujul, mille saad omale iga osa postituse alt meilile tellida.

Bondora juuni kokkuvõte

Bondoras andsime laene välja käsitsi panustades teatud kriteeriumitele vastavatele taotlustele, müüsin mõned laenud ja muud väga palju ei teinud. Küll aga oli üsna palju tühistamisi, mis lõid allpool tabelis statistika järjekordselt paigast ära ja hoolitsesid selle eest, et raha ei läinud piisavalt kiiresti välja ja tegin ka taaskord paar väljamakset.

Kuu numbrites:
Välja antud laene koos järelturult ostetutega
(tagastatud laenud juba maha arvestatud)
€626.28
Tagasimakstud põhiosa
(sisaldab ka tühistatud ja enneaegselt tagastatud laene)
€878.63
Teenitud intress/viivis€211.21

Omaraha juuni kokkuvõte

Nagu juba viimasel ajal traditsiooniks saanud, lisasin natukene raha, kuigi taas väiksema summa, kui varasemalt ning sattusin ka siin raskustesse raha välja investeerimisega.

Ilmselt on siin süüdi see, et portaalis on laenumaht pisut vähenenud ja samal ajal ka investorite hulk suurenenud. Näiteks võis turul näha 10-17% juures rahastatud 5-aastaseid laene, mis minu arust on ikka eriti rumalalt madalale tõmmatud intress sellise riski juures (võrdluseks sama grupi 3-aastased laenud, kus halbade laenude osakaal on ca 10% juures peale müügist saadud tagasimakseid).

Üllatava uudisena otsustas Omaraha juunist ka avada uue riigi ja selleks osutus Slovakkia. Seda teenust pakutakse uue juriidilise isiku Finzo OÜ alt, nii et kõik on sisuliselt portaalis eraldiseisev.

Isiklikult hoian sellest eemale, aga tundub, et investoreid ikka on, sest praegu on turul selline pilt näiteks:
Omaraha Slovakkia laenud

Miks mina eemale hoian?

 • Tegemist on täiesti katsetamata uut liiki laenudega, mille kohta igasugune statistika puudub. Ühesõnaga, tavaliselt mitte kõige turvalisem investeering.
 • Väidetavalt teeb Omaraha koostööd kohaliku kogemustega firmaga, aga millegipärast ei ole kusagil ühtegi nime järjekordselt mainitud, nagu ka selle inkasso osas, kes laenud ära peaks ostma. Ühtlasi on kogemuste all mainitud kliendihaldust, mitte laenude väljastamist?
 • Kui koostööpartneriks on kohalik ekspert, siis tundub natukene kahtlane, et Omaraha justkui polnud midagi kuulnudki Slovakkias eelmise aasta keskel kehtima hakanud intressi ülempiirist, mis väikese guugeldamise põhjal tundub olevat kahekordne pankade keskmine intress. See aga on seal üsna madal ehk kuskil 14% kandis kohaliku ühisrahastuse portaali CEO sõnul. Seega minu jaoks on natukene küsitav, kas need laenud üldse selliste intresside juures on legaalsed ja mis neist saab, kui maksmata jäetakse? Lubatud on taaskord ära osta, aga kui nende maksmise osas laenajal kohustust pole, siis kes see ostab? Ei ole muidugi selles vallas ekspert, nii et ehk teavad nad seda teemat siis paremini.

Investorite huvides loodame ikka parimat, aga jah, isiklikult olen skeptiline.

Seoses laienemisega oli neil ka mitmeid tehnilisi probleeme, nii et statistika lagunes ära vahepeal ja tuldi välja ka uudisega, et ID-kaardi võimalus eemaldatakse. Muus osas aga oli üsna tavapärane kuu ja suurt midagi korda ei saatnud seal.

Kuu numbrites:
Välja antud laene€1410.00
Tagasimakstud põhiosa (sh Laenu müük tagatisfondile)€732.57
(€0.00)
Teenitud intress/viivis€96.36

Estateguru juuni kokkuvõte

Vahepeal ilmus üsna mitu projekti ja ausaltöeldes pean tunnistama, et tegin ka enda investeeringu €59 peale ära Raasiku eramute projekti ilma, et väga põhjalikult sellega tutvunud oleks. Vaatasin LTV-d ja natukene põgusalt muud infot ning panin seisva raha tööle.

Raha juurde ei kandnud, aga tundub, et investorite seas on portaali populaarsus tõusnud, sest kuu lõpuga täitus ka nüüd juba teine suurem projekt, mis seekord siis oli juba summas €557,000.

Ühtlasi tundub, et vist on portaali omanikud ka postitusi lugenud või keegi neile soovituse edastanud, sest sel korral tootluse arvutust tehes olid ka soovituste eest laekunud summad ilusti kuupäevaliselt tehingute all täitsa nähtaval 🙂

Küll aga tekitab seal tehingute all endiselt segadust see Makse kuupäeva ja Kinnitamise kuupäev, kus mõnel juhul on kinnitamine kuidagi kuu aega enne ja teisel juhul jälle mitu päeva peale makset.

Kui soovid liituda ja ise järgi proovida, siis minu soovitaja koodiga liitudes teenid 0.5% oma esimesel aastal investeeritud summadele lisaks ja sama summa kantakse ka minule boonusena:

Soovituskood: EGU05676

https://rahafoorum.ee/estateguru

Kuu numbrites:
Välja antud laene€59
Tagasimakstud põhiosa€0
Teenitud intress/viivis€1

Mintos juunis

Seekord tegime Alinale ka konto uues portaalis, mida me tavaliselt ei teeks, aga erandkorras otsustasime kampaania raames proovida.

Nimelt võimaldab Mintos investeerida laenudesse kinnisvara või koostöös Mogoga auto tagatisel Eestis, Lätis ja Leedus. Muidu mind see eriti palju ei huvitaks, sest pigem eelistaksin siis investeerida näiteks Estategurus, sest siin vähemalt on mingitki aimu, mis teatud asukohas oleva kinnisvara likviidsus olla võiks ja auto tagatisel ei annaks üldse ilmselt laenu, sest selle väärtus kaob ikka päris kiiresti ja võib väikese rikke/avariiga/vargusega sisuliselt hetkeliselt ära nullida.

Kuna aga hetkel pakuvad nad vist kuni juuli lõpuni garantiid, et auto tagatisel väljastatud laenude puhul ostetakse kuni laenuperioodi lõpuni hapuks läinud laenud täismahus tagasi ning kaetakse ka kogunenud intressimakse ära. Intressid tundusid ka seal isegi kuni 15% olevat ja kuna ka portaalipoolne tasu nulliti ära, siis otsustasime proovida. Krediidirisk peaks ju ikkagi vähemalt teoorias olema nullilähedane. Operatiivne risk on muidugi omaette teema.

Alguses tegime katsetuseks käsitsi panuseid sealsel turul ning hiljem siis seadistasime portfellihalduri ja saime ka kohe esimese üllatuse osaliseks, kui portfellihaldur paigutas ülejäänud raha nendesse laenudesse, kuhu juba käsitsi olime just investeerinud…

Nüüdseks tundub, et ka intress on kuidagi allapoole tulnud, nii et ei õnnestunud isegi algset summat päris sellise intressiga välja anda, nagu lootsime. Juurde sinna ilmselt eriti raha ei kanna, aga olemasoleval laseme vähemalt kampaania jooksul ringelda ja siis hindame asja uuesti üle.

Kuu numbrites:
Välja antud laene koos järelturult ostetutega€955
Tagasimakstud põhiosa
(sisaldab ka tühistatud ja enneaegselt tagastatud laene)
€2.31
Teenitud intress/viivis€0.79

50% klubi juunis

50% klubi tähendab seda, et sa investeerid/säästad vähemalt poole oma sissetulekust oma parema finantsilise tuleviku nimel. Olgu selle eesmärgiks siis finantsiline vabadus, elamisväärne pension, lastele jäetav pärandus või hoopis mõne heategevusliku ettevõtmise jaoks fondi loomine.

Kõiki kulutusi reisifondi osas siiski juunis ära ei teinud, kuna hotelli puhul oli broneering tasuta ehk maksmiseks läheb alles siis, kui kohapeale jõuame. Küll aga tegime airbnb kaudu mõned broneeringud ja saime enamus puhkuse ajast eluaseme kohati isegi ca 2x odavama hinnaga kui hotellis ja piltide ning tagasiside põhjal vähemalt väga normaalsetes tingimustes (eks kohapeal selgub, kuidas tegelikult lood on).

Ühtlasi kasutasime ka ära nende kampaaniat, mille käigus oli võimalik €22 allahindlust saada. Sisuliselt antakse kõigile, kes soovitaja lingi kaudu liituvad ja kui piisavas mahus broneeringu teed, saan ka mina uuesti miski boonuse juurde oma järgmiselt ostult.

Ühesõnaga, kõik, kes plaanivad reisile minna või kasvõi Eestis kusagil teises linnas ööbida (Pärnu näiteks tuleb suvega seoses mõttesse), siis liituge siit ja saate €22 odavamalt ööbida ning meie järgmine reis tuleb ka selle võrra natukene odavam 🙂

Sellegipoolest, tuli siiski investeeringute osakaal täitsa mõnusalt arvestatava protsendina ja ilmselt ei tule siis ka järgmise kuu puhkuse tõttu see kukkumine nii valus, sest hajutame sedasi kulud mitme kuu peale ära ilusti ning suurema osa ülejäänud kuludest võtame juba varasemalt kogutud reisifondist.

Kuu numbrites:
Investeeringute osakaal eelarvest46.41% (-11.10%)

Säästud/Reisiraha juunis

Olen juba mõnda aega mõtelnud, et tahaks teha naisega ühe pikema sukeldumisreisi näiteks kuhugi Aasiasse. Kuna lennupiletid on ilmselt üsna kallid, siis oleks tegemist üsna korraliku ühekordse kuluga.

Lihtne viis oleks laenu võtta ja siis seda igakuiselt pärast tagasi maksta, aga loodetavasti on nüüdseks juba kõigil lugejatel selge, mille jaoks laenu võtta tasub ja milleks mitte.

Iga võetud laen, kui see pole arukal eesmärgil võetud, kahjustab sinu finantsolukorda ja teeb sinu tarbitud asja/kogemuse tunduvalt kallimaks, kui see tegelikult on. Kui suudad pärast maksta laenumakseid, suudad ka praegu panna samas summas raha kõrvale ja saada see raha palju kiiremini kokku, kui laenu makstes (intressi ja lepingutasusid ei pea kogumisel tasuma).

Seetõttu otsustasin selle eesmärgi nimel igakuiselt panna väikse summa omale SEB digikassaga seotud kogumishoiusele.

Sel kuul läks suurem osa igakuiselt kõrvale pandud summast pigem muude pikaajaliste kulude tarbeks, kuna teame, et veel selle aasta sees tuleb mõned suuremad kulutused teha, nii et mõistlik on koguda. Seega jääb mõneks ajaks ka reisifondi lisatav summa väiksemaks.

Eks ta natukene selline tagurpidi liikumine ole selle fondiga, aga selline see elu kord juba on, et kui oled juba eesmärgini jõudmas, tuleb välja, et peab asju ümber seadma ja paar sammu tagasi astuma.

Kuu numbrites:
Säästude osakaal portfellis6.62% (+1.07%)
Reisiraha kogutud vajalikust summast23.94% (+0.83%)

Üleüldine portfelli ülevaade

Igakuiselt püüan anda põgusa ülevaate ka meie kogu portfelli hajutatusest ja seal toimuvast.

Portfelli jaotus

Nagu allolevalt graafikult näha, siis minu portfelli hajutatus on üsna madal ja seda suuresti teadlikult. Osaliselt on see tingitud sellest, et mu portfell on üsna väike, teisest küljest on naise investeeringud ainult ühisrahastuses.

Eeldan, et Bondoras lisatud krediidimudeli ja riskipõhise hinnastamise tõttu tuleb sealne tootlus märgatavalt allapoole ja osaliselt on ta ka seda juba teinud.

Edaspidi on plaanis veidi suurendada oma hajutatust ühisrahastuse siseselt ja vähendada sealset portfelli riskitaset, kuid peamine fookus võiks pigem minna teiste varaklasside osakaalu suurendamisesse. Näiteks olen väikestviisi hakanud kinnisvara soetamise suunas vaatama.

Samas on ka aktsiate ja kinnisvara osas kohati tunne, et mõlemad on justkui mulli tipus ja edaspidi võivad ainult allapoole tulla. Samas, kui leian hea võimaluse ja arvutused ka seda soosivad, siis loodan 2015. aastal oma esimese(d) kinnisvaratehingu(d) ära teha.

Muude investeeringute all kajastan teistlaadi investeeringuid, mis ei ole skaleeritavad või teistele kättesaadavad (a la erinevad projektipõhised investeeringud, laenud väljaspool portaale jmt).

Peamine muutus oli ühisrahastuse portfellis see, et Omaraha osakaal natukene tõusis ning laenude osas suures pildis riskitase pigem jällegi mõnevõrra vähenes ehk jätkasin juba varasemalt alustatud suunaga.

Nagu ka graafikult näha, siis suuri drastilisi muutusi ei toimunud. Suurim muudatus oli ehk see, et lisandus üks uus ühisrahastuse portaal juurde ja säästude summa ajutiselt kasvas.

2015. juuni investeerimisportfell

 

Ühisrahastuse tootlus

Kuna strateegiad erinevates portfellides on erinevad ja tegelikult oleks oluline näha ka erinevust erinevate platvormide vahel, siis otsustasin tootlused iga platvormi ja portfelli osas eraldi välja arvutada.

Nii mõnigi investor on kirvemeetodil löönud kokku teenitud intressi ja lahutanud sellest defaultinud summad ning esimese paari kuu põhjal jõudnud otsusele, et asi ei ole tulus. Samas on see umbes sama loogiline, kui esimestel kuudel peale üürikinnisvara ostmist lüüa kokku teenitud üüritulu ja lahutada maha tehtud remondikulud jmt ja selle põhjal otsustada projekti tulususe üle.

Ühesõnaga, loodetavasti aitab ülevaade erinevate portfellide tootluste osas natukene aimu saada ka sellest, milliseid tootlusnumbreid selle arvutuse abil võiks värskema portfelli puhul oodata.

Kuigi isiklikult jälgin siiani tasuvuse kohapealt äärmiselt konservatiivset tootluse numbrit, arvutab tabel välja ka muud stsenaariumid.

Mainin igaks juhuks ka ära, et kuigi minul on ühisrahastuses siiani näha üsna korralikud tootlused, siis uutel investoritel ei ole selliseid tootlusi just väga lihtne saada. Sellise tootluse teenimiseks kasutasin erinevaid investeerimisstrateegiaid (kui soovid õppida ühisrahastuse parema tootluse saavutamiseks vajalikke taktikaid ja strateegiaid, siis võta minuga meilitsi ühendust ja annan teada, millal e-koolitus taas uutele liikmetele avatud on).

Bondora, Omaraha, Estateguru ja Mintose tootlus

Lõpuks kiskus Bondora tootlus Omarahast mööda ja siin on peamiselt kaks põhjust:

 1. Tegin Bondoras paar head juurdehindlusega müüki ning müüsin ka viivises laene pisut maha.
 2. Omarahas olen viimastel kuudel väljastanud rohkem laene, kui sealne portfell enne kokku oli ja seda madalamate intresside ja tootlusega, kui varasem tootlus oli, nii et selle allapoole tulek on täiesti ootuspärane ja loogiline tulemus.

Alina Bondora portfellis on viivises laenude osakaal viimasel ajal pisut paljuvõitu tõusnud, nii et ka tootlus tuli taas pisut allapoole, kuid loodame siiski, et tegemist lühiajaliste viivistega, mitte probleemsete laenudega.

Esimest korda lisasin ka Mintose graafikusse, kuna juba on ka paar tagasimakset toimunud, nii et sai tootlust arvutama hakata. Eeldatavalt hüppab see esimestel kuudel veel pisut siia-sinna, enne kui stabiilsemalt paika loksub.

 

RahaFoorumi e-raamatud

Olen väga tänulik kõigile, kes on usaldanud e-raamatu omale juba soetada. Tean, et seal on võimalik seda veel tublisti täiendada ja parandada ning saadan kindlasti ka kõigile senistele soetajatele uue versiooni, kui see valmis saab.

Tänu teile, varajastele ostjatele saan vajalikku tagasisidet, et alustavatel ja juba mõnevõrra kogenud investoritel on sellist käsiraamatut vaja ja sellest on kasu. Samuti saan just teie käest teada, mis töötas ja mis võiks paremini olla, et seda edukamalt täiendada.

Raamatu omanike osas on hetkel seis selline:
E-raamat: Eesmärgipärane investeerimine178 tk
16 tactics and strategies for P2P-lending43 tk
Osta alustava investori käsiraamat

 

50% klubi

Üllataval kombel õnnestus suur osa reisikuludest ära teha ja endiselt siiski ka täitsa arvestatav osakaal investeeringute alla paigutada. Korraks tekkis ka väike kahtlus, et äkki sai eelarves mingi viga tehtud, aga kõik on siiski korrektne.

Keskmine protsent tuli natukene allapoole, aga kuna eeldasin, et see saab omajagu hullem olema, siis võib tulemusega enamgi kui rahule jääda. Ühtlasi meeldib see, et protsent on suures pildis veebruarist alates püsinud üsna stabiilne.

50% klubi 2015. aasta juunis

50% klubi tähendab, et investeerid vähemalt 50% oma sissetulekutest.

Tean, et päris paljud soovitavad elada väga minimaalsetes tingimustes, et saavutada finantsiline vabadus võimalikult ruttu jne ja ma olen üldiselt nõus, et ei ole mõtet raha raisata igasugu vidinate ja jama peale.

Teisest küljest aga olen seda meelt, et kui sa kulutad liiga palju energiat ja aega, et igat viimset senti kokku hoida, siis sul ei jää enam energiat ega aega oma tulude suurendamiseks ega ka motivatsiooni seda edukalt teha. Elada võiks säästlikult (ka siis, kui rahaline seis seda ei nõua), kuid siiski ikkagi elada.

Finantsiline vabadus

Minu suurem eesmärk on enne 35. sünnipäeva jõuda finantsilise vabaduseni ehk teenida passiivsete tulude pealt igakuiselt suurema summa, kui meie kulud.

Rikkuse 1. tase on passiivne sissetulek, mis kataks ära minimaalsed kulud, millega elaksid ära.

Rikkuse 2. tasemel on passiivne sissetulek piisavalt suur, et võimaldada lahedalt ära elada. Minu puhul tähendab see ka seda, et saaksin sellest juba teatud osa tavaliselt investeeringuteks kõrvale panna ehk olen arvestanud sisse väikese puhvri.

Rikkuse 3. tasemel on passiivne sissetulek nii suur, et saad 50% sellest investeeringute alla paigutada ja seejuures ülejäänud 50% on piisav, et lahedalt ära elada.

Siinkohal oli suures pildis taas üsna positiivselt igav kuu, kuigi natukene summad kahanesid, sest ühisrahastuses tootlused vähehaaval ka kukuvad.

Passiivne sissetulek moodustas:
1. tasemest:81.30% (-3.03%)
2. tasemest:47.43% (-2.31%)
3. tasemest:22.76% (-1.12%)

PS! Siinkohal pean mainima, et arvestustes on lihtsuse mõttes tegemist maksueelse tuluga, mis tähendab, et tegelikkuses on see tulu veel maksustatav, nii et puhver peaks ehk isegi veidi suurem olema, kui praegu olen jätnud. Ühtlasi arvestan siia ainult nö regulaarsed tulud, ühekordseid tulusid pigem mitte.

Juuli fookus

Juunis võetud fookus ehk RahaRaadioga seotud protsesside efektiivsemaks muutmine sai mingil määral täidetud ja nüüdsest on ka ilusti iTunesi voog töökorras, millega tol korral veel probleeme oli. Ühtlasi kaardistasin aastaaruannet tehes ka kulusid natukene, kuigi mitte päris sellisel kujul, kui ma silmas pidasin, nii et selles mõttes jäi pisut veel tegemata.

Juuli jaoks suurt uut eesmärki omale ei sea, kuna pool sellest saab olema puhkus, nii et võiks võtta eesmärgiks korralikult välja puhata, et pärast täiel rinnal jälle edasi tegutseda.

Mis on sinu järgmise kuu fookus või suurem eesmärk?

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

7 replies on “Juuni 2015 kokkuvõte”

Tänud selle omaraha teema eest…. Slovakia info on tõesti väga kahtlane
Muidu paistab täitsa kenasti minevat. Ja borsil-investeerimine-vaikeste-summadega postitus on kuidagi kahesilma vahele jäänud. Eriti mugav oli seda sellest postitusest leida.

Tekkis küsimus mida iga kord tuleb kui sinu asju loen. Nimelt kuna reklaami jms tuleb kinni klõpsida kui postitusi lugema tulen ja alati enne selle tegevuse algust mõtlen Huvitav kas need sulle midagi sisse ka toovad ning miks sa neid ei kajasta?

See reklaami teema oli reklaamiandja bläkk (või siis meelega tehtud). Igaljuhul kokkulepe oli, et kuvame ainult väikseid reklaame vasakul nurgas, mis blogiosa segama ei hakka, aga jah, märkasin ka ise siin viimasel ajal, et kuidagi suured on.

Lubasid eile igatahes, et enam ei tee, eks näis 🙂

Kaalusin korra ka selle kuvamist, aga kuna see summa on nii väike, et arve esitan ehk kord kvartalis või harveminigi, siis tundus üsna ebastabiilne ja sobimatu asi, mida kuuülevaadetesse lisada. Ehk tõenäoliselt hakkab meelest ära minema pidevalt, kui ainult 2-3 korda aastas kirja peaks panema.

Rikkaks ei saa sellega, aga tänase seisuga hostingu kulud peaks ehk ära katma.

Huvitav lugemine jälle.

LIsaks: Sa küll märgid ära Bondora puhul teenitud intressid, kuid läbipaistvuse ja selguse huvides võiksid ka tuua välja lisandunud punased laenud jooksevkonto ulatuses. Sama teiste portaalide kohta.

Kunagi alguses isegi vist kaalusin seda, aga selle vahe leidmiseks ei ole just eriti mõistlikku varianti enamikes portaalides peale tohutu käsitöö ja kuna mu XIRR arvutus arvestab kõik viivises ja punases laenud automaatselt kadunuks, siis ilmselt ei anna see ka mingit erilist lisandväärtust.

Mõni võiks ehk mingit kirvemeetodi arvutust siin arendama hakata, aga see oleks suhteliselt sisutu ja eksitav lähenemine. Eriti sedasi kontekstist väljarebituna.

Jätan hea meelega oma ajakulu hetkel selle 2-3h peale, mis mul sõltuvalt kuust kõigi nende numbrite kokku kogumise ja arvutamise peale umbes kulub 🙂

Te kirjutasite et andsite bondoras käsitsi laene välja, sooviks et kirjutate milliste kriteeriumite järgi te laene väljastate.
Või saab sellest lähemalt siit veebilehest lugeda.

Investeerin laenudesse, mis vastavad minu investeerimisstrateegiale ehk analüüsi põhjal annavad piisavalt hea tootluse ning samal ajal on ka minu jaoks aktsepteeritava riskitasemega.

Tõenäoliselt eeldasid siit teistsugust vastust, aga olen sellest ka näiteks RahaRaadio 3. osas rääkinud, miks ma selliseid vastuseid üldiselt ei anna.

https://rahafoorum.ee/raharaadio/

Ühtlasi on plaanis ka ühes tulevases osas pisut põhjalikumalt sellest rääkida, miks minu jaoks hea laen võib sinu jaoks olla hoopis halb ja vastupidi, nii et sellisele küsimusele konkreetsete kriteeriumitega vastamine oleks pigem karuteene nii sulle kui mulle.

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: