Categories
Tegemised ja mõtisklemised

Juuni 2016 kokkuvõte

Enne kui ülevaateni lähen, tahan Sind tänada, et oled RahaFoorumi lugeja. See on minu peamiseks motivatsiooniks RahaFoorumi kirjutamisel, kui kuulen, et Sul on millestki kasu olnud, õnnestunud suuremaid summasid investeerimiseks leida, oma tulusid suurendada, investeerimisega alustada või petuskeemidest eemale hoiduda.

Ilma Sinuta poleks ilmselt ka RahaFoorumit ega ei viitsiks nii palju oma investeeringute kallal vaeva näha ja nii põhjalikult teemasid uurida. Kui kellegi teise tulemused sellest sõltuvad, siis on suurem vastutus ja tahtmine asi põhjalikumalt selgeks teha, kui enda jaoks vaevuks.

Aitäh, et aitad motivatsiooni hoida ja veel suurem tänu, et loetut reaalselt rakendad! Kui oled RahaFoorumist ja RahaRaadiost teadmisi või motivatsiooni saanud, siis palun kirjuta meile, millest kasu oli ja kuidas see aitas. Sedasi saan edaspidi paremini keskenduda neile teemadele ja tegevustele, millest lugejatel kõige enam kasu on.

Olulised märkused ülevaate kohta

Selle ülevaate raames:

 1. Graafikutel kuvame meie portfelli, nagu oleksime 2016. aasta alguses alustanud €1000 portfelliga. See võtab arvesse kõik tõusud ja mõõnad ning tehingud täiel määral. Ühesõnaga, see kasvab siis, kui portfell kasvab ja kahaneb samamoodi.
 2. Investeeringutega kaetud kulude protsent oli varasemalt natukene vigase loogikaga, nii et näitas numbreid reaalsusest pessimistlikumana. Käesoleva kuu raames parandasin selle vea ära. Täpsem kirjeldus selle graafiku juures.

Ggraafikud on otse google’st, nii et saab hiirega peale minna ja konkreetselt numbreid jõllitada ning edaspidi uuenevad need ka vanades ülevaadetes, kui järgmise kuu ülevaade välja tuleb.

RahaFoorum.ee tegemised juunis

Kõige olulisemast sündmusest, ehk e-raamatu uuendamisega valmis saamisest, kirjutasin juba eelmise kuu kokkuvõttes. Sellega seoses tekkis juunis ka täpselt 80 uut e-raamatu omanikku.

Teise sündmusena kuulutati juunis välja Eesti Blogiauhinnad 2016 tulemused. Ausaltöeldes unustasin e-raamatu uuendamise ja sellega seotud tegevuste kõrvalt selle hääletamisperioodi täiesti ära. Vist korra Facebookis keset hääletamisperioodi jagasin infot.

Millegipärast arvasin, et tegemist on mingi pisikese ja vaikse üritusega, aga kohaleminnes oli ukse taga järjekord, kohal olid kaamerad, et teha asjast live ülekannet ja suuri võitjaid intervjueerida ning blogijaid ja nende fänne tublisti üle sajakonna. Rahvast oli rohkem kui ruumi.

Vaadates kui tõsiselt teised seda võistlust võtsid ja kuidas mõnel oli lausa fännklubi kaasas, siis tundus, et investeerimisblogide vallas vist hääletas küll ainult paarkümmend inimest kokku. Vahe tundus massiivne olevat, kuna minu teada unustasid vist kõik investeerimisblogijad seda infot jagada ja muud blogijad paistsid väga fanaatiliselt asjasse pühendunud olevat 🙂

Sellegipoolest käis RahaFoorumi poolt hääletamas tervelt 516 inimest, mis tõi meile investeerimisblogide kategoorias teise koha (Esikoht läks 590 häälega Rahakratile. Palju õnne!).

Suur tänu minu poolt kõigile, kes Facebookis tähelepanelikult asju jälgisid ja toetust avaldasid! Nii mõneski kategoorias oleks sellest võitmiseks rohkemgi kui piisanud, kuigi Malluka 2000+ hääle kõrval veel arenguruumi on.

Igaljuhul investeerimisblogid said ka lõpuks natukene pildile ja teeme siis järgmisel aastal juba teistele kategooriatele ikka silmad ette.

RahaFoorum Eesti Blogiauhinnad 2016
Pilt: Eesti Blogiauhinnad 2016, Investeerimisblogi II koht.

Juuni lõpetamiseks või õigemini juuli alustamiseks oli ideaalne eelmisel nädalavahetusel toimunud Investcamp investorite suvepäevad:

 • kohtusin ja tutvusin taaskord mitmete RahaFoorumlastega ning teiste investorite ja investeerimishuvilistega
 • tegime aktiivset investeerumist
 • ilmadega vedas täielikult, nii et sai täiel rinnal energiavarusid taastada keset ilusat ja vaikset loodust olemist.

Selliste ürituste puhul on lisaboonuseks see, et seal on ka huvitavad esinejad, kes oma teadmisi ja mõtteid jagavad. Nii ka sel korral. Kõigele lisaks tuli mul investeerimisblogijate paneeli ajal isegi üks õnnestunud nali välja, nii et võib ürituse täitsa kordaläinuks lugeda.

Investeerimisklubi suvepäevad
Kapipealne sai väärika täienduse. Varsti peab hakkama uue kapi jaoks raha koguma, sest ruum saab otsa.

Mina olen selle ürituse kohta osalejatelt vaid positiivset tagasisidet kuulnud ja liidan ka oma hääle neile juurde. Suur aitäh Investeerimisklubile taaskordse meeldejääva ürituse eest ja kohtumiseni juba järgmistel suve-, sügis- või talvepäevadel. Kuigi Tõnis-Denis ja Marko teevad oma elu ikka väga raskeks sellega, et igal korral aina latti kõrgemale tõstavad 😉

Kuu numbrites:
Eesmärgipärane investeerimine 2.0” uusi omanikke:80 tk
Osta e-raamat siit

Juuni populaarsemad postitused:

Toon välja kuu jooksul vaatamiste järgi kõige populaarsemad postitused. Kui sul midagi vahele on jäänud, siis viska pilk peale ja jaga häid postitusi ka oma sõprade ja tuttavatega.

 1. Kairos Technologies aitab kodus vedeledes raha teenida? (1146 vaatamist)
  Kui aus olla, siis see pole enam isegi naljakas. Antud postitus on alates veebruarist omanud esikohta ja hoog on vaid väga aeglaselt raugemas. Kõige kurvem on seejuures, et see ilmselt tähendab müügimeeste väga aktiivset tegutsemist endiselt. Positiivsemast küljest ehk suudab mõni asja olemusest siis peale selle postituse lugemist aru saada, enne kui raha ohtu saab seatud…
 2. Jaak Roosaarega suurte tehinguteni (804 vaatamist)
  Kampaania käigus kirjutasin Jaak Roosaare Rikkaks Saamise Õpikust ja tegemistest.
 3. Kuidas ühisrahastusplatvormilt raha kätte saada? (685 vaatamist)
  LHV IPO sai mööda ja huvi Eesti aktsiatesse investeerimise vastu rauges. Populaarne oli aga hoopis postitus selle kohta, kuidas ühisrahastusplatvormilt oma investeeringutega väljuda. Tõin välja erinevaid võimalusi nii järelturuga kui ka ilma järelturuta platvormide tarvis.

Kuna lugeja küsimused on populaarsed ja neid tuleb rohkem, kui ma vastata jõuan, siis otsustasin luua RahaFoorumi kommuuni Facebooki suletud grupi näol. Liituda ja oma sõpru/tuttavaid juurde kutsuda võivad kõik RahaFoorumi lugejad ja RahaRaadio kuulajad. Küsi julgelt oma küsimusi ka seal grupis.

Liitu grupiga siin.

RahaRaadio

RahaRaadio saated leiad nii iTunes-ist, niisama tavalise RSS voona kui ka lihtsalt ja mugavalt läbi mängija otse kodulehelt või alla laadides. Kui oled RahaRaadio saateid kuulanud, siis oleksin igati tänulik ka väikese ausa review eest iTunesis, et tulevased kuulajad saaksid ka kiiresti ülevaate, kas neil võiks selle kuulamisest abi olla või mitte.

Juunis olin RahaRaadio osas kahjuks laisk ja vabandasin uute saadete mitte tegemist sellega välja, et kogu võhm läks e-raamatu uuendamise peale. Tulemus on ka numbrite märgatavas vähenemises näha.

Oma mõju on ilmselt ka lihtsalt sellel, et reeglina suvekuudel inimesed loevad ja kuulavadki kraami omajagu vähem. Eriti kui ilmad on ilusad ja soosivad tegevusi väljaspool virtuaalmaailma.

Kuu populaarsemad saated:

 1. RR043 – Aita RahaRaadio kuulajat (463 kuulamist)
  RahaRaadio kuulaja palus abi, kuidas saaks oma petuskeemide küüsi langenud vanemas eas emale abiks olla, et ta sealt välja tuua. Kahjuks tundub, et probleemile mingit eriti head lahendust ei ole või vähemalt ei mina ega RahaFoorumlased seda välja ei osanud tuua.
 2. RR042 – Miks sa kunagi rikkaks ei saa (287 kuulamist)
  Arutlesin erinevate piiravate ja takistavate uskumuste teemal, kuidas neile teise nurga alt läheneda ja miks need takistavad inimestel paremale finantsilisele järjele jõuda.
 3. RR020 – Intervjuu Rikkaks Saamise Õpiku autori Jaak Roosaarega (234 kuulamist)
  Tõenäoliselt üks huvitavamaid RahaRaadio saateid siiani. Rääkisime Jaaguga investeerimisega alustamisest, psühholoogiast, finantsilise vabaduse saavutamisest ja paljust muust.

Investeerimisportfell juunis

Siin sektsioonis anname kiire ülevaate portfellis toimunust läbi numbrite.

€1000 portfellis

Võtab kokku portfelli kasvu ja vähenemise ajas.

Kuigi kulud olid meil juunis korralikult üle keskmise (väike klassikokkutulek üle 10 aasta ja mõned muud üritused andsid täitsa arvestatava panuse), olid ka tulud e-raamatu valmis saamise tõttu üle keskmise.

Lisaks tuli Alinal Maksuameti tegemisi €74 euroga sponsoreerida. Minul jääb see sponsorlus oktoobrisse ja veidi suuremas summas, nii et see korralik auk eelarvesse on veel ees. Muuhulgas sai pisut soetatud varustust matka tarbeks ja omajagu tuleb seda kulu veel juurde ka juulis.

Kokkuvõttes lõppes kuu pisikese 0.4% portfelli kasvuga ehk meie algne €1000 kasvas veidi üle €3.6 euro. Rikkust veel majja ei tulnud, aga ütleb ju ka vanasõna, et tasa sõuad, kaugele jõuad.

Varaklasside jaotus

Erinevate varaklasside liikumine portfellis.

Kõige suurem muutus toimus aktsiaportfellis, kus enne Brexitit müüsin oma IVV positsiooni. Hiljem võtsin selle osaliselt ka tagasi. Detailsemalt selle kohta aktsiate osa all.

Osa sellest rahast läks lühiajaliselt ühisrahastusse ja teine seisab hetkel rahas ning ootab sobivat tehingut. Suures pildis erilisi muudatusi ei toimunud.

Ühisrahastusplatvormide investeeringud

Investeeringud erinevates ühisrahastusplatvormides.

Kõigis portaalides positsioon suurenes peale Bondora, kust võtsime umbes kolmandiku järelejäänud investeeringutest taaskord välja. Kõige enam suurenes positsioon pisut üle €1000 võrra Omarahas, kõige vähem Estategurus, kus kasvu tõi peamiselt paar eurot soovitusboonust.

Brexiti etteaste peale soodsa naela kursi tõttu olen natukene kaalunud ka brittide Saving Stream portaali investeerimist, aga pole kuidagi veel asja käiku lasknud. Kuna valuutade osas olen üsna võhik, siis väike murekoht on endiselt õhus, et äkki läheb kurss veel omajagu paremaks, nii et täna investeerides kaoks kogu tootlus ära.

Samas aitaks siin ehk sarnaselt börisiinvesteeringutele see, et ülekandeid ajas natukene hajutada. Iseasi, kas see ülekande- ja valuutavahetuse tasusid arvesse võttes ka väga mõttekas oleks.

Tootlused

Tootluse arvutamiseks kasutan XIRR meetodi. Kuigi isiklikult jälgin siiani tasuvuse kohapealt äärmiselt konservatiivset tootluse numbrit, arvutab tabel välja ka muud stsenaariumid.

Kuigi minul on ühisrahastuses siiani näha üsna korralikud tootlused, siis uutel investoritel ei ole selliseid tootlusi just väga lihtne saada. Sellise tootluse teenimiseks kasutasin erinevaid investeerimisstrateegiaid ja turu ebaefektiivsusi, mida enam nii palju ei ole.

Bondoras on täna praktiliselt võimatu sellist tootlust teenida ja kindlasti ei tohiks sellise lootusega seal investeerimisega alustada. Isiklikult soovitan täna alustajatel pigem Bondorast eemale hoida, sest reaalsete numbrite mõistmine, nii enda kui ka platvormi portfelliga toimuva kohta, on kohati väga keeruline ja kohati lausa võimatu.

Minu Bondora kontol on sisuliselt üks laen, mis ei ole probleemne, nii et edaspidi on see tootluse näitaja üsna mittemidagiütlev. Alina portfellis on samuti järel peamiselt kas hapud või viivises laenud (või graafikus olevad laenud, mida inkasso süsteemi tõttu ilmselt siiani viivises olevana kuvatakse).

Omaraha tootlus tuli taaskord natukene alla. Osaliselt ka lisaraha tõttu, mis pole veel jõudnud tulu teenima hakata. Estateguru tootlus langes peamiselt kontol seisva raha ehk cash drag tõttu.

Mintoses võib ilmselt oodata sarnast raha seismisest põhjustatud langust, sest portfellihaldur ei saa kuidagi laenudele löögile viimasel ajal. Mis sest, et igapäevase hommikuse meili põhjal tundub selliseid laene turule igapäevaselt lisanduvat küll.

Kogu Lending Clubi ja muud ühisrahastuse ümber toimuvat skandaalitsemist arvestades, on meie ühisrahastuse tootlused seni veel väga stabiilsed.

 

Protsent kuludest kaetud investeeringutega

Näitab, kui edukalt meie portfell kasvab võrreldes meie kuludega, arvestades, et kulutame raha, mis tuleb portfellist. Näiteks, kui kulutame €1000 ja portfell samal ajal kasvab €200, siis kattis portfelli kasv 120% kuludest. Kui kulutame €1000 ja portfell väheneb €500, siis kattis portfelli kasv kõigest 50% kuludest.

Arvestades, et keskmine protsent kasvas ning kuu oli üle 100%, siis võiks teoreetiliselt rahule jääda. Samas tean, et tulemas on suuremate ebaregulaarsete kuludega kuusid, nii et kui täna on napilt 100% peal asi, siis aasta jooksul kukub see kindlasti alla selle.

Ühesõnaga, peab tulusid aktiivsemalt suurendama asuma kuidagi.

Bondora juuni kokkuvõte

Meie järelejäänud portfelli õnnestus vähendada taaskord umbes 35% võrra ja järel on peamiselt punased ja viivises laenud, mõne üksiku graafikus oleva laenuga. Eksperimendi korras ostsime ka mõned võltsviivises laenud arvestatava allahindlusega, kuigi ilmselt ei olnud just kõige arukam tegu.

Viimasel nädalal on Bondora hakanud väga aktiivselt taaskord investoritele turundama, saates vist reaalselt E-R igal päeval ühe kirja. Paraku ei sisaldanud ükski neist kirjadest infot, mis muudaks Bondorat investorile paremaks kohaks. Tundub, et nad ei saa või ei taha aru saada, miks investorid oma investeeringuid seal vähendavad.

Tasuta vihjena ehk nii palju, et probleem ei ole selles, et investorid ei tea musta kastina töötava Portfellihalduri olemasolu.

Positiivse sündmusena tehti minu eest ära üks analüüs, mida mõtlesin, et peaks ise mingil hetkel tegema. Sisuliselt korrati kunagist varasemat analüüsi, mis annab meile võimaluse näha, mis vahepeal toimunud on.

Kuigi Bondora XIRRi (tabelis actual) ja Expected Return (tabelis target) numbrite selline võrdlus on täiesti ajuvaba, ja sobiks ehk kehvapoolseks aprillinaljaks, kui tegemist ei oleks investorite rahaga, siis praeguse XIRRi võrdlus varasemate numbritega on sellegipoolest informatiivne.

Lihtsuse mõttes olen need numbrid kahest analüüsist toonud kokku ühte tabelisse, et oleks hea kerge ülevaade, kuidas samade laenude tootlus pisut vähem kui 6 kuuga muutunud on. Numbrid pärinevad Bondora analüüsidest ja ei ole isiklikult neid üle kontrollinud.

Bondora XIRR aasta ja riikide lõikes
Tabel 1: Bondora XIRR laenude väljastamisaasta ja riikide lõikes 31.12.2015. seisuga vs Bondora 28.06.2016 blogipostituse seisuga.

Punased kastikesed näitavad neid laenugruppe, mille puhul Bondora XIRR arvutus on nüüd hilisema arvutusega madalamat tulemust näidanud, kui see eelmise aasta detsembri lõpu seisuga oli. Hea koht meelde tuletada, et hapuks läinud laenud kajastuvad Bondora XIRRi metoodikaga tootluses üsna pika viivitusega.

Bondora laenude XIRR EST 2015
Tabel 2: Bondora XIRR 2015. aastal väljastatud Eesti laenude kohta. Rohelised kastid näitavad varasemast kõrgemat XIRRi väärtust, punased madalamat.

Täpsemate järelduste tegemiseks peaks võtma ette laenuandmete andmebaasi ja lööma kokku, kui palju mahtu mingi Ratingu all mingis kvartalis oli, et näha, kuidas see üleüldist pilti mõjutas.

Samas lihtsustatud järeldusi annab ka “ALL” rea numbrite põhjal teha. Kirvemeetodil, et mida rohelisem, seda parem, mida punasem, seda suurema tüki on kirves rahakotist välja löönud.

Bondora FIN laenude XIRR 2015
Tabel 3: Bondora XIRR 2015. aastal väljastatud Soome laenude kohta.

Soome puhul ei ole ilmselt tulemuse nägemiseks vaja täpseid mahtusid vaadata. Kui just Q3 mingi eriti suure mahuga polnud võrreldes teistega, siis võib öelda, et XIRR on selle 6 kuuga allapoole tulnud.

Bondora ESP laenude XIRR 2015
Tabel 4: Bondora XIRR 2015. aastal väljastatud Hispaania laenude kohta.

Hispaania laenude üle ei pea isegi mõtlema, mis siin vahepeal juhtunud on XIRRi väärtusega. Lohutuseks ehk nii palju, et praegust languse tempot vaadates võib juhtuda, et kuue kuu pärast uute numbritega võrreldes tunduvad need numbrid tagantjärele juba ilusad.

Õnneks Bondora ei lase ennast numbritest häirida ja kirjutab oma postituses nii: “Returns in Estonia have been steady, whilst returns in Finnish and Spanish loans have been continuously increasing and have caught up with Estonia by now

Omaraha juuni kokkuvõte

Juunis läksid Omarahas laenud taaskord välja väga libedalt. Eesti laenude väljastamise mahult tehti taaskord uus rekordkuu ja ületati €700k piir. Peale kontole raha lisamise toimus veel nii palju, et tõstsin automaatpakkujal intresse natukene ja raha läks endiselt välja. Lühidalt öeldes võib kuuga rahule jääda.

Estateguru juunis

Kuna kontol järgmise investeeringu jaoks vajalikku summat koos pole, siis logisin korra kuu lõpus sisse, et tootluse arvutamiseks vajalikud numbrid kätte saada. Muus osas olen endiselt veel pigem valmis veidi rohkem riski võtma, et suuremat tootlust teenida.

Eks aeg näitab, kas oli ka arukas idee või olen riskide hindamisega väga puusse pannud.

Kui soovid Estateguruga liituda, siis minu soovitaja koodiga teenime mõlemad alguses 0.5% boonust investeeritud summadele lisaks:

Soovituskood: EGU05676

https://rahafoorum.ee/estateguru

P.S. Ühtlasi avastasin, et kui selle lingi kaudu nende kodulehele minna, siis soovitajakood algselt on küll olemas, aga kui lehel ringi vaatad, kaob ära. Boonuse saamiseks veendu, et kood on ikka alles.

Mintos juunis

Mintose portfell kasvas paarisaja euro võrra, kuid kahjuks tähendab see seda, et kontol seisab paarsada eurot rohkem raha ja ootab oma investeeringut. Meilidest on näha justkui, et sobivaid laene tuleb iga päev, aga meie portfellihaldur on viimase enam kui nädalaga kinni püüdnud ainult kaks laenu.

Võimalik, et asi ka Banknote’i humoorikas eksperimendis, mille käigus nad oma laenude intressi 8.6% peale lükkasid. Õnneks tundub, et erilist rahastust seal veel ei ole, nii et ehk tuleb neil mõistus tagasi koju siiski lähiajal.

Positiivse uudisena lubati ka juba lähiajal uusi laenuväljastajaid portaali lisada, nii et ehk saab laenupakkumine ja investoritepoolne nõudlus natukene paremasse tasakaalu tagasi. Isiklikult intresside langusega kaasa minna ei plaani, kui asi selleni peaks minema. Pigem vaatame investeerimata jäänud rahale uue kodu.

Twino juunis

Twino portfelli liikviidsus natukene tõusis ehk keskmine laenuperiood tuli allapoole. Vaikselt mõtlen, kas panna veel natukene seisvat raha sinna ära või mitte, sest mõnda muud eriti head investeeringut ka silmapiiril ei paista hetkel.

Aktsiad juunis

Peale mõningast analüüsi, paari podcasti targemate inimestega ja natukest kaalumist, ütles kõhutunne 13. juunil, et võiks oma IVV positsiooni maha müüa. Investorid tegid Brexiti ootuses ka mingisuguseid kahtlaseid asju, nii et mõtlesin raha välja võtta, kuniks see volatiilsus alla tuleb ja siis edasi vaadata.

Arvestades pikaajalist investeerimishorisonti, siis ilmselt jabur käitumine, aga vist olid suured hirmujutud lõpuks siiski ära hirmutanud ja kuulasin 14. juunil oma kõhutunnet. IVV läks müüki.

27. juuniks oli IVV hind kukkunud ligi $200 peale ja tahtsin positsiooni vähemalt osaliselt tagasi võtta, aga LHV Kasvukonto kaudu käivad tehingud kahjuks ainult kolmapäeviti. Lõpptulemus oli see, et teisipäeval ja kolmapäeval tegi aktsia veel korraliku tõusu ning ostuorder läks sisse alles $206.87 pealt.

ILF ja DBXV ostud läksid sama saatuse õnge ehk tegid mitme hea protsendise tõusu vahetult enne kolmapäevast ostutehingu toimumist ja keskmise ostuhinna alandamise asemel hoopis viisid seda natukene üles.

Eks näis, kui pikalt seda veel kannatan. Aktsiate portfell on hetkel veel liiga väike, et IB kasutamine ennast õigustama hakkaks, aga samas kui seda kolmapäevade tippudest ostmisest tingitud “kaotust” ka arvesse hakata võtma, siis vist muutub juba üsna kiiresti tasuvaks.

RahaFoorumi e-raamatud ja videokoolitus

Kokkuvõttes siis Eesmärgipärase investeerimise omanike nüüdseks 290 ehk juunis tuli juurde 80. Eeldan, et suvi saab selles osas küllaltki vaikne olema, sest inimestel muudki teha, kui blogisid lugeda, aga juulis võiks siiski ka mõned eksemplarid uue omanikuni jõuda endiselt. Võiks vähemalt 300 piiri ületada.

Raamatu ja koolituse omanikke hetkel:
E-raamat: Eesmärgipärane investeerimine 2.0290 tk
16 tactics and strategies for P2P-lending198 tk
Ühisrahastusse investeerimise videokoolitus61 tk

 

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

19 replies on “Juuni 2016 kokkuvõte”

Blogi ja raadiot jälgin, aga Eesti “investeermisblogimaastikul” on mõned teised mulle sobivama stiiliga. InvestCampi paneelis aga jätsid mulle küll ootamatult positiivse ja hea mulje. Minu arvates oli Sul päris mitu õnnestunud nalja, aga isiklikult ootan rohkem teema tundmist/asjalikkust kui killu-rebimisvõistlust.

Kui kuskil kunagi live’s esined, siis kaalun üha tõsisemalt Sind kuulama tulla. Aitäh, Taavi!

Õnneks on meil tõesti isegi investeerimisblogide seas valikut, nii et on lootust leida endale sobivama stiiliga blogijaid.

Muidugi alati võiks valikut rohkem olla, nii et kui keegi soovib näiteks enda stiilis külalispostitust mõne hingelähedase teema kohta kirjutada, siis võib julgelt ühendust võtta.

Aitäh tagasiside eest! Ja kindlasti kuskil kunagi saab ka live’s esinetud. Ei välistaks, et hiljemalt isegi juba sügisel.

Kuidas peaks Omarahas neid intresse sättima või mille järgi seda õieti teha et raha välja läheks? Raha läheb 10-20€ kaupa välja intrese nt bäitab 6 kuu peale 0.78€ on see ok ?

Endal ka mure omaraha intressidega.. katsetanud siin üht-teist, aga pole midagi välja läinud.. näeks kellegi intressi seadetest pilti, oleks lahe 🙂

Klikid seal uut tingimust lisades “PAKKUMUSED” nupule ja ongi sisuliselt pilt kõigi investorite seadistustest.

See, mis intressi pealt asi veel majanduslikult ja riski arvesse võttes mõistlik veel on, tuleks igaühel siiski ise läbi mõelda.

Bondora kokkuvõttes kirjutasid”musta kastina toimivast portfellihaldurist”.Kas on võimalik see lahti seletada?

Mul on hetkel total planned interest kokku aasta peale 86,53€, aga total received interest poole aastaga 21,24€, ilmselgelt on paljud laenud võlas ja maksmata, parimal juhul saan selle intressitulu 40€ kanti.
Kas selline “tootlus” või kuidas iganes seda nimetada, on normaalne nähtus Bondoras?

Mina kasutan XIRRi:
https://rahafoorum.ee/kuidas-kogukondliku-laenamise-tootlust-arvutada/

Maha kannan kõik viivises ja 60+ (tegelikkuses küll juba pikemat aega 74+) viivises põhiosasummad.

Arvutada saab minu metoodikaga seda pigem iga kuu alguses või lõpus, sest kuu keskel on ka lühiajaliselt paaripäevase viivitusega laenud, mis löövad tulemuse sassi.

Sinu numbrid olenevad, kuhu sa investeerisid. Kui mingid Hispaania HR vmt, siis ilmselt on loogiline tulemus.

Kas ta kasumlik on või mitte, seda on ilma reaalsete numbriteta raske öelda ja ega ma ei viitsiks siin neid analüüsima hakata ka.

Mina olen pikemat aega igaljuhul soovitanud sellistest laenudest (eriti eraisikuna) eemale hoida ja täna juba pigem täielikult Bondorast eemale hoida, kui sa just väga väga täpselt ei tea, mida sa teed. Kuigi ka see ei aita olukorras, kus õigeid numbreid kuskilt ei näe.

Alguses lolli peaga investeerisin HR laenudesse, aga õnneks need summad on väikesed. Põhiliselt olen nüüd pannud A-B reitinguga laenudesse raha.
Kui sa Bondoras enam ei investeeri, kas see tähendab, et liigutad portfelli rohkem Omaraha suunas?

Ei tea, kui arukas ka see A-B täna on, arvestades, et intressi on alla tõmmatud ja inkassode sponsorlusskeem paistab endiselt töös olevat üsna aktiivselt.

Statistikat väga pole, mille põhjal tulevikutulemusi arvutada ja prognoosida võiks üritada muidugi. Isiklikult väga optimistlik ei ole.

Üleval graafikutel olemas, kuhu raha on liikunud/liikumas.

Sooviks veel Taavi seda sult küsida, et kui sa Omarahas investeerid, kas sa investeerid ainult Eesti laenudesse või ka teistesse? Ehk kas oled ka teistes riikides “investeerimiskonto” avanud?

Enda kogemusest võin öelda, et Bondoras saabki ca 50% sulle kuvatavast tootlusest. Ülejäänud on võlas ja ehk olen liiga skeptiline, aga mingit taastumist või töötavat võlamenetlust ma seal paraku küll ei näe.

Nii suurt üldistust siiski teha ei maksaks. Kui kogu raha Slovakkia laenudesse panid, siis ilmselt tuleb pigem mingi 10-20% näidatust lõpuks.

Kui kogu raha Eesti AA-B laenudes varasemalt pandud, siis võib reaalsele numbrile ka küllaltki lähedal olla.

Muidugi väga palju oleneb ka sellest, kas investeeringud on pigem värsked või nüüdseks juba 2-3 aastat vanad jne jne.

Ühesõnaga selline kirvega löömise reegel on üsna mööda ja vildakas.

Tere
Taavi, oskad öelda erinevust Mintose ja Twino vahel ja kumba neist soovitaksid ise ? Tahan teha kontot, kuid kumba valida neist.

Marco, tee mõlemad kontod, ega see tükki küljest võta 🙂
Pärast natukest pusimist saad juba ise aru kumb ja miks sulle rohkem meeldib.

No peamine erinevus ehk see, et Twino väljastab laene ise ja müüb neid maha. Peamiselt nö SMS-laenu sarnased väikelaenud pigem.

Mintose puhul väljastavad peamiselt laene teised mittepankadest laenuväljastajad ja müüvad Mintose platvormi kaudu neid investoritele edasi. Valikus erinevat sorti laenud, alates SMS-laenudest kuni kinnisvara tagatisel laenudeni.

Teine erinevus, et meie lingi kaudu Mintosega liitudes saad ka väikse boonuse esimese 3 kuu jooksul kontol olnud investeeringute pealt. Twinos boonust ei saa 🙂

Soovitusi kummagi osas sellegipoolest ei anna, sest ajalugu näitab, et olukorrad võivad üsna kiiresti muutuda.

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: