Categories
Finantsvabadus: reisimine, nautimine, areng

Kas sa kardad võimalusi kaotada?

laeva põletaminePsühholoog Dan Ariely tegi paar aastat tagasi eksperimendi, kus tudengid pidid hiirega klikkima ühel uksel kolmest. Iga kord kui nad ühel uksel vajutasid, said nad selle eest mingi koguse raha. Erinevates ustes olid need kogused erinevas suurusjärgus.

Lisaks, iga kord uksel klikkides muutusid teised uksed väiksemaks, kuni lõpuks kadusid täielikult. Kõik said klikkida 100 korda.

Kõige efektiivsem strateegia oli kõik kolm ust läbi proovida, leida uks, kus preemiad on kõige suuremad ning jääda seal klikkima. Sellegipoolest kippusid aga tudengid raiskama oma vajutusi selle peale, et kaduvaid uksi tagasi tuua.

Uksi hoiti lahti isegi siis, kui selle eest hakati karistuseks raha ära võtma ja sulgunud uksi oli võimalik ka peale kadumist taas avada.

Miks me kardame uksi sulgeda?

Võimaluse kadumist kogetakse kui kaotust ja kaotus põhjustab enamusele meist valu. Seetõttu raiskame sageli oma raha, aega ja energiat, et hoida elus võimalusi, mida me kunagi ei kasuta või isegi ei taha – lihtsalt sellepärast, et vältida selle võimaluse kadumisega seotud kaotusetunnet.

Põleta oma laevad

Hiina keiser Xiang Yu (3. sajand eKr) lasi peale jõe ületamist oma väe laevad ära põletada, et ta sõduritel puuduks taganemistee. See motiveeris neid paremini võitlema (valikus oli kas võit või surm) ja nad võitsid lahingu.

Sa ei pea küll midagi põletama hakkama, aga sellegipoolest tasub mõelda, kas sul ikka on vaja seda uut ja eksootilist lisafunktsiooni oma järgmisel telefonil (sest äkki sa kunagi kasutad seda)? Kas peaksid kõigile koolitustele minema, sest sealt saadav paber või oskus võib kunagi kasuks tulla (kuigi hetkel sul seda vaja ei lähe)?

Kas sul on vaja facebookis lisada sõbraks kõik need vanad sõbrad ja tuttavad, kellega sa juba aastaid suhelnud pole ning teil pole enam midagi ühist (sest võib-olla tahate te kunagi veel midagi koos teha)? Kui vajalik on hoida oma telefonis vanu telefoninumbreid (lihtsalt sellepärast, et ehk läheb ikkagi vaja)?

Pean tõdema, et olen ka ise sama reha otsa astunud ja näiteks ostnud asju funktsioonidega, mida mul vaja ei ole (äkki kunagi kasutan?), hoidnud alles suhteid, mis on oma rolli ära täitnud ja edaspidi minu jaoks pigem takistavateks kui kasulikeks on jne.

Tõenäoliselt teen samu vigu ka praegu. Loodetavasti aitab sellel teemal mõtlemine vähemalt mõne neist avastada või uute tekkimist ennetada…

Kuidas on lood sinuga? Milliseid võimalusi sa kaotada kardad? Milliste laevade põletamine sind kõige rohkem elus edasi liikuda aitaks?

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: