Categories
Investeerimine: raha sinu eest tööle

Kas saab investeerimisteenust Trustpiloti hinnangu järgi valida?

Küsimus: Kas saab usaldada Trustpiloti hinnanguid maakleri/portaali kohta?

Lühidalt: ei.

Miks siis Trustpilot usaldusväärne ei ole? Loe pikemalt edasi.

Valdavalt negatiivne tagasiside

Kui tagasiside on valdavalt negatiivne, siis võib sellest äkki isegi midagi järeldada. Küll peaksid vähemalt pilguga üle laskma, kui palju sellest tagasisidest on reaalsete inimeste hinnangud. Saitidel, mis oma hinnanguid seal ei halda, kipub olema terve hunnik negatiivset tagasisidet spämmerite poolt, kes üritavad potentsiaalseid rahulolematuid kliente oma pettuse lehele meelitada ja “aidata” neil raha tagasi saada.

petise kommentaar Trustpilot lehel
Petise kommentaar ühe Trustpilot lehe tagasisides, mille eesmärk on “aidata” inimestel oma raha tagasi saada. Muidugi kõigepealt pead talle maksma ja nii senikaua, kuni lõpuks aru saad, millega tegemist.

Kui enamus tagasisidest on negatiivne ja reaalsete inimeste oma, siis võib sellest iseenesest järeldusi teha.

Tagasiside ei ole valdavalt negatiivne

Kui Trustpiloti lehel olev tagasiside ei ole valdavalt negatiivne, siis pole selle numbriga enam liiga palju peale hakata. Paraku on teenusepakkujatel võimalik seda numbrit väga korralikult manipuleerida.

Trustpilot tagasiside jaotus kõigi allikate vahel.
Ühe antud võtteid kasutanud ettevõtte tagasiside jaotus Trustpilot lehel.

Näiteks on negatiivseid tagasisidesid korralikult ära kaotatud väitega, et tegemist pole nende klientidega. Või siis hoopis positiivseid tagasisidesid ohtralt juurde tekitatud sellega, et makstakse tagasiside eest või loositakse tagasiside jätjate vahel välja lennureis hotelli ja külastusega antud portaali kontorisse või suunatakse üleskutse tagasiside saamiseks ainult teatud kliendisegmendile jne jne.

Kas mingit infot sealt ikka saab?

Kui sa nüüd sellesse üldisesse numbrisse kinni ei jää, siis võib sealt iseenesest kasulikku infot leida küll. Eelkõige võiks sealt vaadata 1-3 tärniga tagasisidesid. 2-3 on reeglina kõige sisukama infoga, aga kui seal 1 tärni tagasisidede all tuleb järjest juttu, kuidas portaal võttis raha ära, siis võiks ka siit juba nii mõndagi järeldada.

Lihtsalt nende üheste hinnangute puhul tuleb siis veidi kriitilisema pilguga hinnata, kas see negatiivne tagasiside on:

  1. Portaali/maakleri jama või lihtsalt inimese enda saamatus? Päris tihti kipub olema see viimane.
  2. Kas see on midagi sellist, mis sind ja sinu tegemisi antud teenusepakkuja juures võiks mõjutada? Näiteks kiputakse panema ühtesid ka selle eest, et kuskilt kahtlasest riigist ei lasta registreeruda või protsess on keeruline. Samas, kui ühed on selle eest, et tehingu tegemise ajal sait pidevalt kokku jookseb, siis ilmselgelt mõjutab see ka sind.

4-5 tärni hinnangud selles kontekstis ei ole liiga sisukad, sest:

  1. Kui sa juba tagasisidesid vaatama lähed, siis ilmselt soovisid seda teenust kasutama hakata. Ehk sa juba tead positiivset infot niisamagi.
  2. Need on sageli suuremate fanboy/fangirlide kommentaarid, mis erilist infot ei sisalda.
  3. Ükskõik, missugused positiivsed küljed ei oma erilist tähtsust, kui negatiivse küljena jääd oma rahast ilma.

Trustpilot tagasiside allikas

Kui teed Trustpilotis ühe väikese lisasammu, siis tegelikult saab natukene aimu, kui manipuleeritud need numbrid konkreetse ettevõtte puhul olla võiksid. Valitud firma ülevaates paremal menüüs Company activity kõrval on link “See all“. Seal on selline koht, nagu “Star distribution by review source“. Siin on üheks miinuseks see, et need näitavad infot ainult viimase 12 kuu kohta, aga samas abiks seegi.

Kui võtan selle lahti ettevõtte puhul, mis eespool mainitud trikke on harrastanud, siis üldine pilt näitab, et 43% hinnetest on 5 tärni ja 33% on ühe tärniga. Vaadates aga orgaanilist jaotust (inimesed on ise otse tulnud), siis kukub 5-tärni hinnangute osakaal 28% peale ja ühe tärniga hinnangud tõusevad 42%-ni.

Trustpilot orgaanilise tagasiside jaotus.
Eespool viidatud ettevõtte orgaanilise tagasiside skooride jaotus.

Kui nüüd vaadata nende inimeste hinnanguid, keda tagasisidet jätma kutsuti, siis vaatab sealt vastu selline pilt, kus 5-tärniga hinnangud domineerivad 81% tasemel. Ehk täpselt see muster, mida ootaks, kui tagasisidet kutsutakse jätma ainult positiivse kogemusega inimesi.

Trustpilot kutsutud tagasiside jaotus.

Eemaldatud tagasisided

Samalt lehelt veidi allpool leiab ka eemaldatud tagasiside kohta infot. See on samuti kahjuks ainult viimase 12 kuu kohta, aga asi seegi. Sama ettevõtte puhul on seal näiteks selline statistika.

Trustpilot lehel teenusepakkuja poolt raporteeritud tagasiside statistika.

Antud 12-kuulise perioodi jooksul saadud 24 ühe tärni tagasisidest on raporteeritud 20 ehk praktiliselt kõik reegleid rikkuvaks. Kahe tärni omadest said lipukese külge kuuest kolm ja kolme tärni omadest läksid kõik neli ka vaidlustamisele.

Enamus juhtudel need tagasisided kõrvaldati, sest Trustpiloti järgi tagasiside jätja ei vastanud nende nõudele tagasiside muutmiseks vmt.

Paraku ei ole ka see info alati 100% sisukas. Kui tegemist on väga hea ettevõttega, siis võibki juhtuda, et kõik kõige negatiivsemad tagasisided on spämmerite jäetud. Samas kui ettevõte siiski ei ole nii hea, praktiliselt kõik negatiivsed tagasisided saavad linnukese külge ja negatiivsed tagasisided moodustavad üle kolmandiku saadud tagasisidedest, siis on see ebatõenäoline.

Kokkuvõtteks

Kui kaalud, kas hakata mõne investeerimisteenuse pakkuja juures oma raha keerutama, siis ei tasu liigselt Trustpiloti hinnanguid usaldada. See võib olla muu eeltöö raames väike lisapunkt, aga kindlasti mitte eriti olulise kaaluga infoallikas.

Ühtlasi ei tasu kunagi kinni jääda sellesse üldisesse numbrisse. Vaata alati konkreetsete tagasisidede sisu ja lehe paremal menüüs oleva Company activitySee all” nupu taga olevale lehele, et hinnata, kui palju on seda numbrit potentsiaalselt manipuleeritud.

Kõrvalmärkusena olgu ära mainitud, et ka Interactive Brokersil on kõvasti neid negatiivseid tagasisidesid kõrvaldatud. Kuigi seal lehel märkasin ka endiselt tervet hulka neid eespoolviidatud spämmkommentaare, nii et siin võib oma oluline roll olla lihtsalt liigse kuulsuse needusel. Asjakohane (ja ka mitte nii asjakohane) negatiivne kriitika tundub nagu alles olevat.

PS! Sama loogika ei kehti muidugi kõigi asjade hindamisel. Näiteks raamatute hindamisel ei ole esmakohal suurte kaotuste vastu kaitsmine. Pigem oleks hea teada, kas võiksid sellest leida midagi enda jaoks. Kõige sisukamad on siin tüüpiliselt 3-tärni hinnangud ja goodreadsis on reeglina numbrid üsna asjakohased. Erandina olen täheldanud, et üleliigselt üles on haibitud raamatud, mis kiidavad võrkturundust või räägivad The Secret stiilis soovmõtlemisest.

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.