Categories
Aktsiad, börs ja omakapital Investeerimine: raha sinu eest tööle

Kergema nimega aktsia annab paremaid tulemusi

Üheks olulisemaks otsuseks investeerimise ja kauplemise juures on see, millistesse instrumentidesse investeerida.

Börsil kaubeldes tähendab see seda, et investorid ja kauplejad näevad pidevalt vaeva, et leida üles just need parimad aktsiad võimalike seast.

Lisaks muudele sadadele näitajatele, mida sellise analüüsi jaoks kasutatakse, on teadlased teinud ka paar muud huvitavat avastust.

Aktsia peab olema kergesti hääldatav

Kerge nimega aktsia teenib rohkem
Maura Teague

Üks huvitav avastus on see, et kergemini hääldatavate nimedega aktsiad annavad lühiajaliselt paremaid tulemusi. Eriti suur mõju oli IPO (initial public offering) puhul ehk 1 päeva kauplemise korral.

Samas kestis see mõju mingil määral ka aasta pärast, kuigi aja jooksul järjest vähenes.

Sarnane mõju oli ka aktsia lühinimede puhul – hääldatavad lühinimed andsid paremaid tulemusi kui need lühinimed, mida hääldada ei saanud. Sellel juhul oli aga mõju oluline sisuliselt ainult esimesel päeval.

Oluline asi, mida siinkohal meeles tasub pidada, on see, et uuring tehti USA börsi põhjal. Muude börside puhul võivad ilmselt tulemused olla teistsugused.

See tähendab seda, et näiteks Tallinna börsi puhul mängib ilmselt juba rolli see, kas nimi on eestlasele hästi hääldatav või inglise keelt kõnelevale välismaalasele.

Samuti on oluline see, mis rahvusest kauplejad hinda kõige enam mõjutavad. Võimalik, et näiteks Tallinna börsil on kauplemismahud sootuks nii väiksed, et see nime mõju on täiesti olematu.

Lisaks ei maksa ilmselgelt ainult nime põhjal oma investeerimisotsuseid teha. Samas võiks ju edaspidi seda mingil määral ehk arvesse võtta, kui oled tõsine kaupleja.

Teisest küljest on sarnast nähtud täheldatud ka näiteks poliitikute nimede puhul, nii et kui tahad, et su järgmist ettevõtmist või lapsi saadaks edu, siis tõenäoliselt tasub kaaluda lihtsamini hääldatavat nime.

Firma president ennustab aktsia hinda

Teine huvitav eksperiment, mis tehti on seotud jällegi börsiga. Sellel korral võeti ette börsiettevõtete juhid.

Börsiettevõtete juhid esinevad aeg-ajalt aktsionäridele, et rääkida, kuidas firmal läheb ja mis plaanid on.

Teadlased võtsid nende esinemiste lindistused ja analüüsisid nende juhtide häält.

Selle hääle põhjal suudeti päris hea täpsusega ära hinnata, milliste ettevõtete aktsia lähitulevikus tõuseb ja millistel langeb.

Üks seletus siinkohal võis olla see, et firmades, kus ei pruugi nii hästi minna või kus tulevik on ebakindlam, on ka juht selle kohapealt pisut ebakindlam ning see tuleb tema häälest välja.

Jällegi üks huvitav avastus, mille üle võiks ehk selline tõsisem kaupleja mõelda ja võimalusel ehk ka otsustusprotsessis mingil määral rakendada.

Paraku linki ei suutnud artikli kohta hetkel üles leida, aga kuskil siin intervjuude seas see oli. Kindlasti leiad sealt ka muud huvitavat kuulamist.

Nüüd aga tahaks sinu arvamust kuulda. Kas julgeksid sellise info põhjal oma investeerimisotsuseid teha?

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

Mis sa arvad?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.