Categories
Investeerimine: raha sinu eest tööle

Kiire ja lihtne võte, mille abil rohkem investeerida

Igakuine säästmine ja investeerimine
Pilt: Tax Credits

Vaatasin huvi pärast oma eelmise aasta eelarveid, et näha, kui kehv see aasta siis investeerimise seisukohalt oli. Kuna esimene pool aastast tuli elada väga suures osas just investeeringutest väljavõetud summadest, siis midagi eriti uhket sealt leida ei lootnud.

Lõin igakuised protsendid kokku ja sain järelduseks, et koos selle esimese poolaastaga, õnnestus aasta peale kokku siiski pisut üle 16,5% oma sissetulekutest investeerida. Üldiselt ei oleks sellise tulemusega rahul, aga arvestades seda esimest poolaastat, siis võin sellega siiski rahule jääda.

Sel aastal on aga plaanid tunduvalt ambitsioonikamad. Olen omale sihiks võtnud investeerida igakuiselt vähemalt 50% oma sissetulekust.

Siiani olen graafikust maas ning jaanuari ja veebruari kokkuvõttes olen suutnud investeerida 35% sissetulekutest. Lisaks kardan, et ei õnnestu ka märtsis päris 50% peale jõuda, kuna kolimisega seoses tuleb teha päris palju erakorralisi väljaminekuid.

Peale eluks vajalike esmaste kulude tegemist proovin siiski kiiresti taas järjele jõuda ja üleliigsed kulud ära kaotada.

Investeeri esimesena

Peamiseks abistavaks võtteks saab olema siin blogis ka varem mainitu – säästud panen kõrvale esimese asjana. Ühesõnaga, palga laekumisel esimene kulutus on investeering selles mahus, nagu vaja ning ülejäänuga tuleb siis edasised kulud ära katta.

Usun, et kui ainult kasvõi seda võtet järgida, siis suudab lõpuks igaüks täpselt nii suure osakaalu oma tuludest kõrvale panna, kui soovib. Kui varasemalt muidugi midagi säästnud pole, siis võiks alustada näiteks 5% pealt ja seda vähehaaval siis aja jooksul tõsta.

Minu kogemus näitab, et nagu ajajuhtimises, kehtib ka rahaga ümberkäimisel Parkinsoni seadus – kulud paisuvad piisavalt suureks, et matta enda alla kogu eelarve. Ehk teisisõnu, me kulutame rohkem, kui meil on rohkem ja vastupidi.

Seetõttu, kui esimese asjana investeerid soovitud osa rahast ära, siis üllataval kombel kipud ka ülejäänud osaga hakkama saama.

Kuidas automaatselt investeerida

Kui sa juhuslikult peaksid olema üks neist, kes kohe kuidagi ei suuda enesedistsipliini leida, et seda investeeringut teha, siis tegelikult on veel üks võimalik pääsetee, kuidas seda asja enda jaoks veelgi lihtsamaks teha. Selleks tuleb sul oma igakuine investeering teha automaatselt.

Üks selline võimalus on näiteks internetipangas püsikorralduse tegemine. Kusjuures vähemalt SEB klientidele oli see teenus veel mõni aeg tagasi täiesti tasuta.

Püsikorralduse puhul teed sina regulaarse maksekorralduse, mis viiakse automaatselt sinu määratud kuupäeval täide.

Näiteks, kui sul on 10. kuupäeval palgapäev, siis teed püsikorralduse, millega kannad 11. kuupäeval konkreetse summa (a la 25% oma palgast) kuhugi teisele pangakontole või hoiusele või kasvõi näiteks mõnda investeeringusse (a la ühisrahastusse või LHV Kasvukontole).

Sellisel juhul saavutad oma säästmise eesmärgid iga kuu, kui sul palk laekub, ilma et peaksid selleks ise enam midagi lisaks tegema.

Siinkohal sulle ka väike väljakutse. Kuna väga tihti otsitakse kõikvõimalikke jaburaid vabandusi, miks praegu ei saa veel säästmise või investeerimisega tegelema hakata, siis: Kas suudad välja mõelda mõne põhjuse, miks selline lähenemine ei peaks töötama?

Olgu see kui jabur tahes, ootan sinu vastuseid kommentaaridesse.

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

7 replies on “Kiire ja lihtne võte, mille abil rohkem investeerida”

Lisan võrdluseks oma esimese 6 kuu saavutuse, mis jäi 11,10% juurde

Esimese 6 kuu kohta võiks öelda, et täiesti arvestatav tulemus. Oled pikemas perspektiivis ka mingi konkreetsema protsendi eesmärgiks seadnud?

Märkusteks: viimasel kahel kuul pidurdus sissemaks ja toimus ka 1 väljamaks, mis viis keskmise alla.
Järgmine periood on 12 kuud. Keskmine 25%.
Täiendavalt reservi loomine.
Pikem eesmärk 50+%.

Selgituseks: Kuna juba väiksena olen teinud valiku, et minu jaoks ei ole klassikaline töö 8-17 mõeldav, kuna vajan suuremat vabadust ja sõltumatust, et rohkem panustada aega oma huvidele, siis minu tulude maht on kõrgeim just suveperioodil. Sellest tingitult räägin keskmisest % aasta kohta. (nagu aru saan, siis pole see päris sama, mis on “50% klubi”). Võiks öelda, et ma olen osaliselt vaba oma valikutes juba täna vms. Kahjuks tänapäeval seda mudelit väga ei mõisteta ja vaadatakse väga viltu. Arvatakse, et ainuke õige viis on omada töökohta, mida orjata kogu oma elu ehk “püsiv kindel töökoht”.
Kaldusin küsimusest natuke eemale aga need on mõned väärtused, millest lähtuvalt täna tegutsen.

Inimestel on igas eluvaldkonnas raske mõista midagi, mis neile uus ja imelik tundub.

Mis siis veel rääkida valdkonnast, kus ametlik doktriin on nii juurdunud, et muud võimalust paljude peas ei tundu olevatki üldse.

Aga las ta olla, senikaua, kuni keegi füüsiliselt ja juriidiliselt sinu ellu sekkuma ei hakka, on igaühel õigus arvata ja mõelda nii, nagu neile sobilik.

Aasta algusest on igakuine kava selline :
50 kulli LHV kasvukontole, 2×30 kulli laste koolifondi, 50 kulli arvele nr 2 nö igaks juhuks..
Plaan on laieneda 🙂

Kui kava juba paigas ja tegudeni ka on läinud, siis tegelikult kõige raskem osa on juba tehtud. Alustamine tavaliselt kõige raskem samm ongi enamusele.

Edu igaljuhul!

Hetkel ei saa investeerida kuna soovin 2018a detsembri l6puks lahti saada laenudest ja järelmaksudest mille suurus on 16000euri pluss intressid. Ja ma tegelen yhes6naga oma jamade klaarimisega et siis edaspidi säästa investeerida ja koguda jne.

Mis sa arvad?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.