Suures pildis räägitakse peamiste varaklasside all tavaliselt laenudest, aktsiatest ja kinnisvarast. Kusjuures viimane on neist tõenäoliselt kõige suurema sisenemisbarjääriga – s.t. eeldab kõige enam eelteadmisi ja tehingute tegemiseks kõige suuremat kapitali.
Samuti on kinnisvaras küllaltki raske algajal oma riske hajutada, sest mitme korteri/maja vmt ostmine nõuab päris korralikke summasid. See aga tähendab, et kui teed ühe kehva tehingu, siis on kogu sinu investeerimisportfell kehvas tehingus.
Tänastes tingimustes võib siia veel juurde lisada selle, et kinnisvarahinnad on nii kõrged, et mingi mõistliku hinnaga hea investeerimisobjekti leidmine on väga ajakulukas ja töömahukas protsess.
Sellegipoolest tundub kinnisvara olevat eestlaste seas kõige populaarsem varaklass ja paistab, et justkui iga teine eestlane on juba investeerinud või plaanib lähitulevikus kinnisvarasse investeerima hakata.
Miks kinnisvara?
Põhjuseid on mitmeid. Mõned soovivad spekuleerimisega ehk läbi flippimise kiiresti rikastuda (ostad, remondid ja müüd kallimalt edasi), mõned tegelevad arendusega ehk ehitavad ise mõne kortermaja/maja ja müüvad selle maha.
Tean, et nii mõnigi on sellise spekuleerimise laadi tegevusega täitsa korralikult raha teeninud ja samas tean, et ilmselt on selle tegevusega ka kõige enam eestlasi korralikke kalleid õppetunde saanud, mille õppemaksu nii mõnigi tõenäoliselt siiamaani veel maksab.
Seega antud hetkel räägime pigem investeerimisest kui üürikinnisvara soetamisest rahavoo teenimise eesmärgiga. Lühidalt öeldes, ostad korteri/maja ja leiad sinna üürnikud, kes sulle igakuiselt maksavad.
Sellisel juhul teenid igakuist üüritulu ja kui hästi läheb, võib aastate jooksul ka kinnisvara väärtus kasvada.
Lisaks rahavoole ja potentsiaalsele kapitalikasvule, väärtustatakse kinnisvara juures ka seda, et tegemist on reaalse varaga ehk sa saad nö näpuga näidata ja käega katsuda. Samuti on kinnisvara ajalooliselt pakkunud mingil määral kaitset raha väärtusega toimuvate kõikumiste ja kukkumiste vastu.
Kuidas kinnisvarasse investeerida?

Mina julgeks kinnisvarasse investeerimise ühe suure ja lihtsa reegliga kokku võtta: Investeeri ainult siis, kui numbrid klapivad.
Tegelikult sobib see reegel ka kõigisse muudesse varaklassidesse väga hästi. Suurim probleem on aga selles, et kuidas siis aru saada, kas numbrid klapivad või mitte?
Kuna mina isiklikult ei ole veel kinnisvaratehinguteni jõudnud, siis rääkisime Peeter Pärteliga, kes just kinnisvarasse investeerimisele ongi keskendunud. Samuti on ta korraldanud viimased 5 aastat kinnisvarakoolitust, mis on Eestis ilmselt üks parimaid kohti, kus kinnisvarasse investeerimist õppida.
Korra olen ka ise sellel koolitusel käinud ja pean tunnistama, et sain korralikult uusi teadmisi, millele eelnevalt isegi mõtelda ei osanud. Samas kõige suurem kasu sellisel üritusel on ilmselt pigem tutvuste kohapealt.
Kui lähed üritusele ideega leida mõni kontakt, kes kinnisvaraga seoses midagi sinust paremini oskab, siis mulle on jäänud mulje, et õnnestumise tõenäosus on seal suur (kohal on käinud maaklerid, arendajad, erinevate valdkondade ehitusspetsid, hindajad, juristid, raamatupidajad, investorid, pangatöötajad jne).
Koolitus toimub selle aasta oktoobris 12. ja viimast korda. Kuigi koolituseni on veel mitu head kuud aega, siis tänaseks on enamus kohad välja müüdud.
Küll aga saime Peetriga kokkuleppele, et ta hoiab ühe koha RahaFoorumi lugejatele, et saaksime kellelegi õnnelikule kampaanias osalejale selle välja loosida ja aidata kinnisvarainvestoriks saamise teekonnale tugeva alguse panna.
Kampaania on lõppenud, aga saad vaadata Peetri tasuta kinnisvaravideosid siit.
Cashflow
Peetri teekond investeerimismaailma sai alguse läbi Robert Kiyosaki “Rikas isa, vaene isa” raamatute, mis viis selleni, et ühel hetkel jõudis tema kaudu ka Cashflow mäng Eestisse.
Kes ei ole kursis, siis tegemist on lauamänguga, kus saab lihtsustatud kujul õppida investeerimise põhitõdesid ja natukene ka raamatupidamist sellest aspektist, et märgid üles ja pead järge nii oma kohustuste ja varade kui ka tulude ja kulude üle.
Kui päriselus kulub reeglina aastaid, et finantsilise vabaduseni jõuda, siis mänguga on võimalik kõik etapid suhteliselt kiirelt läbi teha ja suures pildis näha, kuhu ja kuidas on võimalik jõuda. Reaalses elus on muidugi see asi natukene keerulisem, aga samad kontseptsioonid ja mõtteviis üldpildis jäävad siiski kehtima.
Selles mõttes usun, et vähemalt ühe korra võiks igaüks seda mängu proovida. Eriti hea, kui samal ajal ka keegi lauas on, kes oskab mingisuguseid kontseptsioone lahti seletada ja kellega neil teemadel arutleda annaks.
Et saaksid seda mugavalt teha, siis Peeter nõustus ühele RahaFoorumi lugejale täiesti tasuta ka uuendatud Cashflow mängu kinkima, nii et pane ennast loosi kirja, kui seda veel teinud pole.
Ühtlasi juhin tähelepanu, et täna on suhteliselt viimane aeg ennast loosimisse kirja panna! Kas täna või mitte kunagi 😉
Kampaania on lõppenud. Soovi korral saad Cashflow omale hankida siit.