Categories
Finantsvabadus: reisimine, nautimine, areng

Kuhu su vaba aeg kaob?

Aeg justkui lipsab käte vahelt minema?

kuhu su vaba aeg kaob
Pildi autor: stuant63

Kui oled nagu peaaegu iga teine inimene, siis kindlasti oled vähemalt korra oma elus mõelnud, et päevas võiks olla rohkem tunde ja vahest isegi vaevanud pead, et kuhu kõik see vaba aeg kaob. Küll ei ole aega trenni tegemiseks ega mediteerimiseks või maalimiseks või kitarri mängimiseks või mõne uue oskuse õppimiseks või … ja see nimekiri jätkub lõputult. Pisut tõsisemas ajapuuduses inimestel meie seast on olukord nii kriitiline, et kohati ei tundu isegi sõprade ja lähedastega kokku saamiseks võimalust olevat ning isegi töö- ja kooliasjad nõuavad rohkem kui anda on.

Ka mina mõtlesin kunagi sedasi. Siis aga leidsin sellise küsimuse:

Mis on need tegevused, mis võtavad palju aega ja ei aita sind kuidagi edasi selles suunas, kuhu sa liikuda tahad?

Ehk mis on need tegevused, mille peale sa kulutad palju aega, aga millest sa midagi eriti vastu ei saa (pidev facebooki ja meilikonto kontrollimine, tundidekaupa uudiste sirvimine, juba ära tüütanud arvutimängu mängimine, filmide või niisama teleka vaatamine vmt).

Tee omale nimekiri ja kaardista

Tegin neist tegevustest omale väikese nimekirja ja jõudsin järeldusele, et minul oli sel hetkel üheks suureks ajaröövliks erinevate seriaalide vaatamine. Siinkohal ma ei taha öelda, et seriaalide vaatamine üldiselt mingi eriti halb tegu oleks, aga üldiselt leidub ikkagi hulganisti tegevusi, mis annavad elule märksa rohkem juurde kui mõne pisut üle keskmise kvaliteediga seriaali vaatamine.

Kuna minu aeganõudvaks tegevuseks oli seriaalide vaatamine, siis kasutan edaspidi näites seda. Sina kasuta ikka enda nimekirjas olevaid tegevusi.

Selleks, et millegi suhtes midagi ette võtta, tuleb see kõigepealt kaardistada. Nii meisterdasingi omale google docsis väikese kaotatud aja tabeli (kohandasin veidi sinu jaoks, et oleks universaalsem). Sinna sisestasin kõik seriaalid, mis ma tol hetkel vaatasin ning lasin tabelil kokku arvutada, kui suur ajakadu see pikema aja peale on. Kirjutasin ka praegu näite eesmärgil paar seriaali sinna sisse, et saaksid paremini aru, kuidas tabel töötab. Ütleme nii, et tolle korraga võrreldes on praegune tabel väga tagasihoidlik.

Mõned tahavad kindlasti siinkohal vaidlema hakata, et tegelikult nad ei kuluta ju iga nädal selle tegevuse nii palju aega. Näiteks, et seriaalid ei jookse aastaringselt, vaid neil on ka pausid sees. Sellega ei saa tõesti vaielda, et pausid on sees, aga tõenäoliselt on nende pauside ajal mingid teised seriaalid, mida sa vaatad või siis sisustad selle aja hoopis filmide vaatamisega vmt tegevusega, mis on sinu jaoks samaväärselt ebaoluline ja sisuliselt aja põletamine.

Igatahes, kui olin vaadanud aastas kuluvat aega, siis see motiveeris kõvasti selles suhtes midagi ette võtma ja enda aega tulevikus veidi mõistlikumate ja kasulikumate tegevustega sisustama.

Säästa oma aega ja tee vastavad otsused

Kui oled kaardistanud, kuhu sinu vaba aeg kaob, on järgmiseks sammuks selles suhtes midagi ette võtta.

Seriaalide kohapealt oli asi lihtne. Mul tuli otsustada, kui palju olen nõus nende vaatamise peale aega kulutama ja seejärel jätta oma nimekirja ainult need, mille vaatamist ma kõige enam nautisin. Aega tekkis kohe märgatavalt juurde, kuid siinkohal on oluline ka koheselt otsustada, millega see aeg sisustada. Vastasel juhul tekivad sinna ootamatult kas uued seriaalid või hoopis mõni veel suurem ajaröövel, mis kuidagi elukvaliteeti ei tõsta.

Sinu puhul võib aga olla tegemist mõne sellise tegevusega, kust aega nii kergesti tagasi ei saa. Vahest pead õppima mõne uue oskuse või arendama mõnda olemasolevat, et seda tegevust kiiremini valmis saada. Võimalik, et kasuks võib tulla selle delegeerimine kellelegi teisele või sootuks tuleks veidi eemalt asja vaadata ning asendada see tegevus mõne teisega, mis võtab vähem aega, kuid aitab sama eesmärki saavutada.

Sellise pikemaajalisema ajaplaneeringu kohta kirjutasin põgusalt ka ühes oma varasemas blogipostituses.

Kuidas oma vaba aeg tagasi saada?

Kui sa juba lugemise käigus sellega algust ei teinud, siis siin oleks sinu järgmised sammud:

1. Koosta omale nimekiri tahtmatult palju aega võtvatest tegevustest kaotatud aja tabelisse. Soovi korral võid tabeli ka endale exceli formaadis arvutisse alla laadida. Siis on kindel, et keegi ei hakka sinul selle täitmist segama ega vaata pealt, mida sa kirjutad.

2. Vali välja 3 kõige enam aega nõudvat tegevust ning mõtle välja viis(id), kuidas saaksid neile kuluvat aega edaspidi vähendada.

3. Jaga oma tulemusi ka väikeses küsitluses (olemas ka siinsamas artikli lõpus). See võtab kõigest paar minutit (2 küsimust) ja on anonüümne. Kui saan piisavalt palju vastuseid, teen hilisemas blogipostituses ka tulemustest üldistatud kujul ülevaate ning jagan parimaid näpunäiteid populaarsemate ajaröövlitega tegelemiseks.

Et saaksid tulemustest ja näpunäidetest kindlasti ka kuulda, sisesta allolevasse kollasesse kastikesse oma e-maili aadress ja vajuta “Telli” nuppu. Ainult sedasi jõuavad need ka kindlasti sinuni.

PS! See on tasuta.

PPS! Lisa ka enda tulemused kindlasti küsimustikku. See ei võta palju aega ja ehk on just sinu ajaröövliga toimetulemise kohta kellelgi mõni suurepärane idee välja käia…

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: