Categories
Esimesed sammud: raha kogumine, eelarve, säästmine

Kui sul puudub eesmärk, siis kuhu sa jõuad?

FinantsRooma riigimees ja filosoof Seneca ütles kunagi: “Kui sa ei tea, millisesse sadamasse sa seilad, pole ükski tuul soosiv.”

Sama kehtib ka raha teenimise ja majandamise juures. Tihti imestatakse, et teenin ju küll ligi kaks korda rohkem kui mõned aastad tagasi, aga ikka vean vaid vaevu palgapäevani välja.

Kas sa oled mõelnud, kui palju sul raha tegelikult vaja oleks ning milleks? Kas sa tead, mille peale sa kulutad ja kui palju?

Me töötame nii palju, kui vaja ja mitte rohkem

Kui sul puudub põhjus, siis sa ei tee tööl ületunde, et teenida rohkem raha või ei tule peale tööd RahaFoorumisse uusi mõtteid ja viise otsima, kuidas rohkem raha teenida.

Kuna sul pole selle rahaga midagi konkreetset teha, siis sa ei näe selle nimel ka vaeva. Ehk sa siiski mõtled sellele, aga tõenäoliselt vaid unistaval moel, et küll oleks uhke, kui mul oleks miljon või lausa mitu.

Kui sul on kindel eesmärk, siis sa ka saad kindlalt selle suunas tegutseda.

Kui palju siis ikkagi raha vaja oleks?

Selle välja mõtlemiseks on jällegi mõeldud lõputult erinevaid viise ja ehk oled sa leidnud ka enda jaoks mõne sobiva. Kui ei ole, siis mina kasutasin järgmist viisi.

Kirjuta üles kõik kulutused, millega sa minimaalselt ühe kuu jooksul hakkama saaksid ning lisa igale kuluartiklile veel 25% varu. Siia soovitan soojalt lisada ka summad, mida sa sooviksid ühte või teise ettevõtmisesse investeerida ning arvestada ka kulutusi, mis esinevad harvemini kui kord kuus (näiteks õppemaks, mööbli, riiete, kingituste ost jne).

Nüüd tead enam-vähem, kui palju sul kuus teenida oleks vaja.

Mis nüüd edasi saab, on sinu teha.

Kui juba nii palju teenid, siis palju õnne. Kui aga mitte, siis oleks nüüd aeg välja mõelda, kuidas selle summani jõuda või vaadata kriitilise pilguga üle oma kulutused.

Personaalne eelarve

Üks viis oma kulutuste üle arvet pidada, on koostada endale eelarve ja kõik kulud ning tulud üles kirjutada. Selle tegemiseks on saadaval terve hunnik erinevaid programme.

Mina isiklikult katsetasin nii mõndagi neist, aga kahjuks enda nõudmistele päris sobivat ei leidnud, kuna mõnel oli liiga vähe võimalusi ja mõnel jällegi liiga palju, mis muutus häirivaks.

Protsentuaalne lähenemine

Seetõttu võtsin ette exceli tabeli ja koostasin oma eelarve sinna. Esialgu koostasin selle sama minimaalse eelarve ning sain teada oma vajaliku summa.

Seejärel arvutasin nende samade arvude järgi välja erinevate kulukategooriate protsendi kogukulust (näiteks, kui suure protsendi minu vajalikust sissetulekust nõuaks endale toit või riided või üür).

Kulud ja tulud kokku

Nüüd lõin uue tabeli, kuhu sisestan kõik oma tulud ja kulud. Need liidab excel automaatselt kokku ning näitab mulle ära, kui palju olen teeninud, kui suure summa olen mingi valdkonna peale kulutanud ning kui palju võin veel kulutada, et kulud vastaksid eelarves ette nähtud protsentidele.

Mänguruumi jääb omajagu

Ma ei ürita jäigalt nendes protsentides kinni olla. Kui aus olla, siis see aitab mul mingil määral oma tegelikke kulusid korrigeerida, sest esialgne arvestus ei olnud päris 100% täpne, nii et aeg-ajalt need protsendid muutuvad, kui ma oma miinimumeelarvet korrigeerin.

Kulud kontrolli alla

Samas aga aitab see säilitada oma kulude üle mingit ülevaadet ja kontrolli. Kui ma ikka näen, et minu meelelahutuse eelarve on omadega lõhki, siis ma ei lähe nädalavahetusel sõpradega kõige kallimasse kohta meelt lahutama või paarituhande kroonisele kanuumatkale.

Ja kui toidu jaoks jääb raha väheks, siis ma kas teenin liiga vähe või söön liiga kallist toitu, aga vähemalt saan teada, et kuskil tuleks korrektuure teha ja midagi muuta, sest muidu ühel hetkel ei jätku enam RahaFoorumi hostinguks raha ja leht võetakse maha 😉

Kuidas sina personaalse finantsi teemadele lähened? Kas sa üldse mõtled oma kuludele ja tuludele või lased asjadel minna nii, nagu läheb?

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

One reply on “Kui sul puudub eesmärk, siis kuhu sa jõuad?”

Mis sa arvad?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.