Categories
Investeerimine: raha sinu eest tööle Laenud ja ühisrahastus

Kuidas Bondoras professionaalselt investeerida?

Käesolev artikkel on külalispostitus Jarmolt, kes on Bondora API tuleku valguses püsti pannud veebikeskkonna, mis võimaldab selle funktsionaalsuse kasutamist ja niiöelda granulaarsemate filtrite kasutamist.

Septembri esimeses pooles tuli Bondora välja rõõmustava uudisega – nende platvormile on lisandumas ülivajalik lisafunktsionaalsus – Bondora API. Tavainimesele ei ütle see midagi, kuid tarkvaraarendajatele tähendab API (application program interface) ust uute teenuste loomise maailma. Lihtsustatult öeldes, Bondora hakkab (loodetavasti varsti) toetama mitte ainult kasutajaid läbi veebibrauseri, vaid ka täiesti teisi eraldiseisvaid süsteeme.

Mida see täpsemalt tähendab?

API toe tulekuga on võimalik igal väheke kogenumal tarkvaraarendajal luua täiesti uusi teenuseid töötamaks käsikäes Bondoraga. Selline praktika on tänapäeval väga levinud paljude teenuste/toodete puhul – googeldage kasvõi näiteks sõnapaari “Facebook API” või mõnda teist teenust, millest kuulnud olete.

Väga rõõmustav uudis, et ka Bondora liigub avatuma süsteemi poole. Sellega kaasneb (loodetavasti) omakorda nähtus, kus Bondora saab keskenduda oma veebiliideses põhiväärtustele ja kõige olulisemale funktsionaalsusele, jättes kõik erandlikud kasutusjuhud lahendada kolmandatele osapooltele. Bondora värbab sellega juurde kliente ja kolmandad osapooled saavad hakata pakkuma uut funktsionaalsust – winwin kõikidele osapooltele.

BeePlus – Bondora steroididel

Mina, Jarmo, olen üks sellistest tarkvaraarendajatest, kes antud võimalusest kinni haarata üritab. Nimelt olen ma loomas uut teenust BeePlus, mis sedasama API funktsionaalsust efektiivselt ära kasutada üritab. Minu poolt pakutav (tasuta) teenus võimaldab investoritel luua detailsemaid laenudesse investeerimise reegleid, kui võimaldab seda Bondora portfellihaldur.

Investor saab koostada erineva riskitaseme ja kriteeriumitega nn. reegleid, mille põhjal hakata osalema laenude oksjonitel. Näiteks saab investor koostada reegli “investeeri 10-50 EUR laenu, kui selle intress on 10-20%, laenaja on meesterahvas vanuses 20-30 ja pärit Eestist”. BeePlus otsib välja Bondora süsteemist oksjonid, mis kirjeldatud reegli nõudeid täidavad ja investeerib sinna automaatselt 24/7 investori eest.

Hetkeseis

Kahjuks on hetkel Bondora API avatud ainult test-keskkonnas, mis tähendab, et päris investeeringuid veel teha ei saa. Samuti eksisteerib veel mitmeid teisi puudujääke – näiteks see, et BeePlus’i peab sisse logima enda Bondora kasutajanime ja parooliga, et saada ligipääsu API-kihile (ma garanteerin, et BeePlus parooli kuhugi maha ei salvesta ja sellest midagi ei hakka teadma).

Samuti on hetkel veel palju küsimusi oksjonitel panustamise reeglite ja teiste detailide osas. Loodetavasti avatakse API teenus juba varsti päris-süsteemile ja tekib parem arusaam reaalsest maailmas ja seeläbi võimalus paremini investeerimiseks kui praegu.

Küll aga on BeePlus hetkel aktiivses arendusfaasis ja töötab nii palju, kui Bondora API seda võimaldab. On mitmeid mõtteid, kuidas tulevikus edasi liikuda, kuid seni olen pannud peamiselt rõhku sellele, et kontseptsioon kui selline töötaks. Kui peaks BeePlus inimestele korda minema, siis on plaanis panna väga palju rõhku kasutusmugavusele ja lihtsale, kuid olulisele funktsionaalsusele.

Kõik ideed/mõtted on sellegipoolest juba praegu teretulnud e-mailile jarmo.p@gmail.com.

Kas tead veel mõnda analoogset teenust, mis Bondora API-t kasulikult ära kasutama hakkab?

P.S. Liitu meiega ka ühisrahastuse koolituspäeval.

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

5 replies on “Kuidas Bondoras professionaalselt investeerida?”

Ahhaa! Konkurent! 😀

Ei, tuult tiibadesse. Ise lammutan sama asja kallal, aga pole hype’i tekitanud ehk kuna API on täna väga puudulik, siis pole ka asjast rohkem rääkinud kui väikese seltskonna ringis tingimustest ja funktsionaalsusest, mida erinevad kasutajad ootaksid asjast.

Konkurents on kõige alus 🙂 Aga siin võimalus reklaami teha ja vaataks isegi, mida teised antud teemal mõelnud on. Ise tunnistan, et suureks probleemiks antud teemal saab hoopis Bondora (API) ebastabiilsus, mitte aga see, et mida funktsionaalse poole pealt välja mõelda annab… Aga elame näeme, mis sellest üldse saab, kui saab.

Lendtower tegeleb ka sellega.
Peerlan ütles, et nemad ei näe peerlani ja bondora vahel helget tulevikku ja nemad ei arenda, statistika osas võiks neilt muidugi eeskuju võtta.

Kuidas turvalisuse / DDoS kaitsega seis on? Need jäävad tihti tagaplaanile :/

Tere,

kuna ise suurt serveriparki ei halda, vaid kasutan serverirendi teenust, siis DDoS kaitseks ise ei saa praktiliselt midagi ära teha ja see on puhtalt teenusepakkuja teha. Nii palju, kui lugenud olen, siis neil on DDoS rünnakute kaitseks vastumeetmeid välja mõeldud küll.

Mis puudutab aga turvalisust (mis on DDoS’iga võrreldes hoopis teine asi) ja privaatsust, siis nendele pööran vägagi palju tähelepanu. Selleks kasutan turvalisi raamistikke/teeke, hoian süsteemi up-to-date, kommunikatsioon toimub üle SSL’i (roheline lukuke brauseri aadressireal) jne.

Loomulikult ei saa kunagi tagada 100% turvalisust, aga minu jaoks pole turvalisus mingisugune teise järgu probleem, vaid saab korralikult tähelepanu.

Mis sa arvad?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.