Categories
Investeerimine: raha sinu eest tööle Laenud ja ühisrahastus

Ühisrahastuse tuludeklaratsioon – kuidas täita?

Uuendatud jaanuar 2019. Täiendatud 15.02.2019. muudatustega tuludeklaratsioonis.

Olles seda artiklit nüüdseks juba mitmel aastal tundideviisi uuendanud ja erinevate portaalide võimalusi testinud, jõudsin järeldusele, et ei soovi seda sellises formaadis jätkata. Edaspidi seda artiklit enam ei uuenda.

Kui tunned, et see artikkel on sinu jaoks aastate jooksul väärtuslik olnud ja tahaksid minu tegemisi toetada või soovid neid õpetusi uuendatud kujul (sh konkreetsemad näited järelturu osas), siis leiad need edaspidi siit.

Sellisel kujul on minul lihtsam seda uuendada. Ka küsimuste/kommentaaride osas on tunduvalt parem ülevaade, kuna iga teema ja portaal on eraldi lehel. Lisaks on see ka otsene tagasiside, kas mul on üldse mõtet selle peale aega kulutada või võiksin keskenduda millegi väärtuslikuma tegemisele.

Varsti on jälle käes see aeg, kus tuleb oma eelmise aasta tulusid deklareerima asuda ja tekib selle kohta rohkem küsimusi. Hea hetk seega artikkel taaskord ära uuendada.

NB! Osad pildid pärinevad vanemast ajast, nii et võivad veidi tegelikkusest erineda.

Alustuseks ütlen kohe ära, et ma ei ole maksunõustaja ega ekspert maksude vallas ja seda teksti ei tohiks kindlasti pidada juriidiliseks nõuandeks. Kui tahad kindel olla, et teed õigesti, konsulteeri spetsialistiga.

Mina lähtun põhimõtetest, mida olen varasemalt kuulnud nii maksuametilt kui ka maksunõustajalt, kes maksuametiga suhelnud ning sellest, mida teised on maksuametiga suheldes vastusteks saanud.

Kas ühisrahastuses saab kasutada investeerimiskontot?

Päris tihti küsitakse, kas peaks investeerima läbi investeerimiskonto või mitte ja kas on mõtet tulusid iga-aastaselt deklareerida või alles siis, kui väljamakse teha.

Ühisrahastuse laenud ei kuulu täna sellise finantsvara hulka, millelt oleks võimalik investeerimiskonto mõistes tulumaksuga maksustamist edasi lükata. Täpsema definitsiooni investeerimiskonto alla sobivatest varadest leiad Tulumaksuseaduse § 171 alt.

Ühesõnaga investeerimiskonto süsteem siin ei kehti ja ülekanded ühisrahastusportaalidesse on väljamaksed investeerimiskontolt.

Järelikult tulu nendelt investeeringutelt on iga-aastaselt maksustatav, olenemata, kas võtad selle portaalist välja või mitte.

Oleme siinkohal sarnases olukorras kinnisvarainvesteeringutega, kus samuti tuleb eraisikuna tulu deklareerida juba esimese kuu üürituludelt, mis sest, et sisse oled pannud tuhandeid või kümneid tuhandeid eurosid rohkem. Kuigi üürikinnisvara on nüüd pisut eelisseisus, sest reaalne tulumaksuprotsent on tänu väiksele vabastusele põhimõtteliselt 16% peal.

Millised andmed tuleb deklareerida?

Intressi- ja viivistulu tuleb deklareerida iga-aastaselt. Tuludeklaratsiooni jaoks piisab, kui summeerid intressid kokku ja deklareerid punkti “5.6 Muud tulud, millelt ei ole tulumaksu kinni peetud” all ühel real (varasemalt oli kasutusel punkt 7.1, mis 2019. aastast täidab uut rolli). Tulu liigi alt valid intressi. Viiviste summa deklareerid teisel real muu tuluna (viivist ei käsitleta TuMS kontekstis kui intressi).

Esimesed kolm tulpa (registrikood, nimi ja aadress) tuleks täita konkreetse laenuplatvormi infoga ehk kõik platvormid eraldi deklareerida.

ühisrahastuse tulude deklareerimine

Isiklikult eelistan lihtsuse mõttes samuti erinevate portaalide tulud eraldi ridadel deklareerida (vähem arvutamist ja vajadusel ehk lihtsam tulevikus numbreid tõestada või parandada, kui vajadus peaks tekkima), kuigi nagu pildilt näha, siis olen kunagi ka ühel real deklareerinud.

Investeeringud välismaistes portaalides

Deklareerimise loogika on sama ehk muu tulu ja intressitulu eraldi summeerituna. See tuleks aga deklareerida “Välismaalt saadud tulu” sektsioonis punkti 8.1. all.

viiviste ja intressitulu deklaratsioon
Näide, kuidas võiks välja näha Mintose portaalis teenitud intressitulu deklaratsioon.

Kuupäeva valik on siin kohustuslik, nii et sai valitud 31. detsember. Eeldan, et kuupäev on peamiselt vajalik valuutakursi fikseerimiseks, mis antud juhul EUR investeeringute korral peaks olema ebaoluline (vt ka allpool kommentaarides arutelu muus valuutas deklareerimise kohta).

Eelpool mainitud info ei kehti juhul, kui sinu puhul kohalduvad mingid muud tingimused. Näiteks, kui resideerud teatud perioodi aastast väljaspool Eestit siis teatud juhtudel käib tulude deklareerimine teisiti. Ühesõnaga, konsulteeri asjatundjaga.

Kui nüüd deklaratsiooni ilusti kõigi andmetega ära täidad, siis arvutatakse välja, kas ja kui palju pead lisaks tulumaksu tasuma ning see tuleb olenevalt olukorrast tasuda kas 1. juuliks või 1. oktoobriks (täpseid kriteeriume ei tea, aga eeldan, et oktoober valitakse juhul, kui muude tulude all on piisav summa juurde vaja maksta).

Maksuamet saadab sulle vastava teadaande, kuhu makset teha ja tuletab umbes kuu aega ette meelde, kui seda tegema peab hakkama.

Kust tuludeklaratsiooni jaoks andmed saada?

Kuna ühisrahastusplatvormides laekunud tulu reeglina automaatselt eeltäidetud deklaratsiooni ei jõua, siis tuleb igast portaalist vastavad andmed ise välja võtta.

Vaatame alljärgnevalt järgi, kuidas ja kust siis see intressi- ja viivistulu number erinevates portaalides kätte saada.

Crowdestate

Crowdestate puhul deklareeritakse ja makstakse tulumaks juba vastavalt seadusele investori eest ära, seega sinu ülesanne peaks olema lihtsalt deklaratsioon üle vaadata ja kinnitada.

NB! Veendu kindlasti, et kõik andmed on korrektsed ja deklaratsioonil kajastatud. Kommentaaridest selgub, et näiteks välismaa projektide või järelturu tehingute puhul ei pruugi tulud kirjas olla.

Enne kui asud midagi käsitsi juurde lisama, tee kindlaks, et sealt ei ole juba tulumaksu maha võetud. Kui on, siis palu see Crowdestatel sinu tuludeklaratsioonile lisada.

Abi saamiseks pöördu vajadusel CE klienditoe poole.

Omaraha

Omarahas töötab protsess järgmiselt.

 1. Mine Statistika lehele (otselink 2018 statistikale, nõuab sisselogimist).
  Omaraha statistika leht
 2. Vali statistika tabeli alt vajalik aasta (olen näites valinud 2013).
  Omaraha.ee intressitulu ja viivistulu deklareerimine
 3. Intressirea sees kuvatakse ka viivist, nii et reaalse intressitulu saamiseks tuleb teha lahutustehe 783,36 € – 49,09 €. Viivistulu on 49,09 €.

Estateguru

Estateguru puhul väljastatakse laen iga kord erinevale juriidilisele kehale, mitte eraisikule või konkreetsele laenuplatvormile, mistõttu teoreetiliselt peaks iga antud laenu eraldi deklareerima. Eeldan siiski, et tohib ühele reale kokku panna, sest pole sellega siiani probleeme olnud ja eraldi deklareerimine oleks ebamõistlikult tülikas.

Kuigi teoreetiliselt peaksid ka sealsed laenusaajad sarnaselt CrowdEstatele eraisikutele tehtud intressimaksetelt tulumaksu juba kinni pidama ja ära tasuma, siis seadus on sedasi huvitavalt tehtud, et kui nemad seda kinni ei pea (ehk seadust otseselt ei täida), siis jääb see sinu kohustuseks.

Viimastel aastatel on Estateguru pakkunud ka võimalust, et nad edastavad andmed sinu eest automaatselt. Kui õigel ajal selle kirja saad või jaole jõuad, siis on selleks soovi avaldamise ja allkirjastamise võimalus allpool näidatud raportite lehel, kust muidu isegi andmed kätte saad.

Muidu on aga Estateguru puhul vajalike andmete leidmine muutunud tunduvalt lihtsamaks. Piisab sellest, kui lähed ülevalt menüüst Konto jääk >> Ülevaade (avaneb automaatselt) >> ja tellid paremalt eelmise aasta Tulu raporti.

estateguru tulude deklareerimineSaadud tabelist võtad kokkuvõtvalt realt “Intress” tulbast intressi jaoks vajaliku numbri ja kõik ülejäänud peaks sobituma “Muu tulu” alla.

Ilmselt avaneb õigel hetkel taaskord automaatse teavituse valik (pildil tähistatud 5-ga), kui peaksid seda teha tahtma. Sellisel juhul saadab Estateguru sinu eest andmed automaatselt eeltäidetud deklaratsioonile. Kui sa seda varem kasutanud ei ole, siis saad seda juba praegu lubada.

Mintos

Mintoses on deklareerimiseks kaks varianti. Samas lõppkokkuvõttes tuleb ilmselt kasutada mõlemat, sest tundub, et kummaski ei ole saadaval kogu infot.

Variant 1:

Kliki paremal üleval menüüs oma nime peale, vali rippmenüüst My account ja seejärel vasakult menüüst “Tax report”. Sealt telli omale Eesti raport ja mõne aja pärast peaksid vajalikud numbrid omale meilile saama.

mintose tulude deklareerimineInterest income on intressitulu ja Campaign rewards läheb muu tulu alla. Viiviseid siinkohal kajastatud ei ole. Jään vastuse võlgu, mida Capital gain number sisaldab, sest järgmise meetodiga võetud numbritega see ei paista klappivat.

Variant 2:

 1. Mine Mintose “Account Statement” ehk konto väljavõtte lehele.
  mintose tuludeklaratsioon
 2. Seadista filtri kuupäevad soovitava vahemiku peale.
 3. Vali “Payment type” alt kõik “Interests…” ja “Late payments” kirjetega valikud. Pildilt on puudu näiteks “Interest income on rebuy” valik või genereeri kõik numbrid ja arvuta lihtsalt vajalikud arvud kokku.
 4. Summeeri erinevad intressilaekumised kokku ja saad deklareeritava intressisumma kätte. Late fees läheb muude tulude alla.
 5. Soovi korral lae omale alla ka excel selle infoga ja säilita tulevikuks.

Kui teenisid järelturu tehingute pealt tulu, siis saad info samast kohast kätte, aga tööd on veidi rohkem õige summa kokku saamiseks. Samuti võib siinkohal tekkida tulu valuutavahetusest, kui oled investeerinud erinevas valuutas investeeringutes.

P.S. Variant 2 puhul ei ole kajastatud kampaaniate (näiteks Mogo cashback või soovitusboonused) käigus saadud boonuseid. Need on Deposits rea all.

Twino

Ka Twino puhul on numbrite leidmine läinud omajagu lihtsamaks.

 1. Mine My investments >> Income Statement ja telli omale eelmise aasta kohta tulude raport.
  tulude deklareerimine twinos
 2. Raportist saad intressitulu (Interest received) ja muu tulu (Income from penalties).
  twino tuludeklaratsioon

Variant 2 on Account statement lehelt eelmise aasta andmed alla laadida üritada exceli abil need numbrid kätte saada.

Bondora

Kui sul on Bondora tuludeklaratsiooni andmete leidmiseks abi vaja, siis sa peaksid tõsiselt kaaluma, kas sa oled oma raha ikka õigesse kohta paigutanud.

Selle info leidmine Bondora portaalist on tavaliselt tunduvalt lihtsam, kui näiteks oma portfelli seisu ja realistliku tootluse tuvastamine.

Kokkuvõtteks

Ühtlasi tuletan meelde, et ka järelturu tehingutega teenitud tulu on maksustatav. Kuna antud teema on vähe keerulisem, siis ma sel teemal siin juhendeid jagama ei hakka. Vaata postituse alguses jagatud videot.

Vajaliku info leiad aga reeglina enam-vähem samadest kohtadest. Kuigi mõnikord tuleb minna rohkem detailidesse ja käsitsi arvutusi tegema hakata.

Kokkuvõtteks võib öelda, et esiteks on tänane tulumaksuseadus investori suhtes üsna ebaõiglane, kuna nõuab tulumaksu olenemata sellest, kas teenid reaalselt kasumit või maksad peale.

Positiivne pool on aga see, et aastatega on vajalike andmete kätte saamine muutunud mitmetes portaalides lihtsamaks.

Igaljuhul loodan, et need õpetused lihtsustasid seda protsessi ka nende portaalide puhul, kus see nii lihtne pole.

Kui said siit õpetusest abi, siis ole hea, jaga seda ka teistega, kel võiks vaja minna.

P.S. Kui soovid ühisrahastusse investeerimise kohta rohkem teada, siis liitu ühisrahastuse süvakursusega.

Kas jäi mõni portaal puudu, mille kohta siin võiks ka õpetus olemas olla? Kuna mul kõikjal kontosid pole, siis on igati teretulnud kui keegi mulle nende kohta sarnase õpetuse meilile saadab ja lisan koos autori ära mainimisega siia juurde.

Liitu 1% väljakutsega

Kas oled võimeline igakuiselt oma säästumäära 1% võrra suurendama? Pane ennast kirja ja saadame meilile täpsemad juhised ning igakuised meeldetuletused.

Me ei saada sulle spämmi. Kogume, kasutame ja kaitseme sinu andmeid vastavalt oma Privaatsuse Põhimõtetele. Võid igal ajahetkel listist lahkuda. Powered by ConvertKit

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

112 replies on “Ühisrahastuse tuludeklaratsioon – kuidas täita?”

Tänud tagasiside eest. Usun, et veel rohkem oleks abiks, kui portaalid selle asja lihtsamaks teeksid või veel parem, kui investeerimiskonto alla saaks need tehingud kanda.

Oleks tunduvalt kergem ja kaoks ära kõik see ebaõiglase maksustamise aspekt ka samaaegselt.

Nõustun arvamusega, et süsteem on ebaõiglane, sest juhul kui portaaliga juhtub mingi “õnnetus” ja kogu seal olev raha haihtub, siis tulumaksu peab ikkagi maksma olenemata sellest kas investor kunagi seda raha näeb või mitte. Lahendus võiks olla see, et investeerimiskonto süsteem laieneks ka sellele vara liigile. Iseenesest pole välistatud, et keegi seda ikkagi nii tõlgendab ja asi saab lahenduse kohtus.

Kui raha, aega ja ressursse on, siis võib tõesti proovida ka selle asja läbi vaielda. Isiklikult olen skeptiline, et investeerimiskonto süsteem siia laieneks, aga pigem ehk oleks lootust vaielda selle üle, et tulumaks peaks olema ikkagi reaalselt tulult, mitte näiliselt tulult vmt.

Mina isiklikult seda vaidlust ette ei taha võtta, sest mu tulud pole ligilähedalegi nii suured, et see ennast ära tasuks, aga kui keegi sealt võiduga välja tuleb, siis kindlasti olen tänulik ja teen viimaste aastate tuludeklaratsioonid ka tagantjärele ümber 😉

Ma liitsi Bondora ja Mintose kokku ja deklareerisin 7.1 all. Huvitav, kas see oli suur viga.

Samuti ei täitnud ma esimest kolme tulpa, kuigi süsteem näitas hoiatust (aga see oli ka kõik, salvestada ja esitada sai ikka).

Ei usu, et ta mingi üüratult suur viga oleks. Olen varasematel aastatel nii üht- kui teistpidi seda täitnud ja kunagi isegi soovitati tühjaks jätta need tulbad (muidugi siis oli vist ka isePankur ainus selline portaal).

Numbrid tulevad kokku ikka samad, nii et maksude osas ei tohiks vahet nagu olla.

Eks ta ole selline vähe keeruline teema, mille osas ametlikest kanalitestki vastuse saamine ja küsimine on sageli probleemiks.

Loodetavasti saab tulevikus asi lihtsamaks ja selgemaks 🙂

Kommentaariks sellele kirjavahetusele Maksuametiga.
Tol korral polnud absoluutselt vajalik kasutada terminit “ühisrahastus”, kuna mitte üheski seaduses ega õigusaktis sellist asja polnud. Iga suvaline ühisrahastusportaali omanud firma oli juriidiliselt täpselt samal pulgal näiteks rehvivahetustöökojaga. Seega väita, et sellise firma pangakontol olevat raha saaks kuidagi lugeda kliendi varaks, on pehmelt öeldes kohatu. Kui anda raha mingi suvalise isiku kätte kes sulle aastaid väidab, et teenib sulle meeletult tulu, visandab kusagil suvalisel internetileheküljel ulmelisi graafikuid, siis kas see saab olla aluseks sellele, et sa tasud tulumaksu? Aga just sellise kaasusega oligi ju tegemist. See, et on tekkinud kuvand, justkui ühisrahastus oleks midagi suurt ja ametlikku, lausa Sotsiaalpanganduslikku, oli vähemalt tol hetkel vaid kujutlus, millel puudus igasugune õiguslik alus. Eks seda võimendas ka isePankuri PR-töö. Samasuguseid laenuportaale oli ka teisi, kui meenutada rahakott.ee või e-laenuabi.ee näiteks. Seega ma julgen jätkuvalt väita, et tulumaksu deklareerimata jätmist vähemalt tol ajal ei saa õiguslikust aspektist vaadates mitte kuidagi klassifitseerida maksudest kõrvalehiilimisena. Jah, üldkokkuvõttes tuli tulumaks tasuda, kuid keegi ei saanud nõuda selle tasumist Sinu poolt viidatud ajahetkel (ehk siis intresside väidetaval laekumisel kellegi kolmanda isiku kontole).
Kuidas on asjalood praegu ja kas KAVS valguses on olukord muutunud, ei hakka spekuleerima, kuna praegu ei tegele enam selles vallas aktiivselt. Möönan, et mingisugune õiguslik alus seoses KAVS-iga küll tekkis, kuid kas see on piisav lahendamaks tulumaksu alaseid küsimusi, vajaks eraldi õiguslikku ekspertiisi.

Ma kahtlen, et antud hetkel on väga vahet, kuhu see raha sul laekus. Vahet pole, kas laenaja maksab sulle intressi kuhugi Payza, Moneybookersi, PayPali, bitcoini või mingi ühisrahastusportaali kontole ja vahet pole, kas ja kuidas need reguleeritud on.

Nii palju kui aru olen saanud, siis täna on tulu tekkimise hetk seaduse mõistes on see, kui laenaja on selle raha ära maksnud.

Kui laenaja need intressid sulle postkasti paneb või sõbra kätte annab, siis sa tulumaksu ei pea maksma, enne kui raha kasutusse võtad? Olen üsna kahtleval seisukohal selles osas.

Sedasi võiks täiega vinge laenuäri püsti panna, kus intresse makstakse su sõbrale ja sõbra käest saavad uued laenajad raha kätte ning sina ei maksa sentigi makse ja sõber ka ei maksa, sest sinu raha ju. Tema pole tulu saanud 🙂

Kõlab üsna selline lambikas loogika ausaltöeldes.

Ja need kaks teist (neid oli vist isegi vahepeal veel), olid küll mingid täiesti suvalised nii palju kui ma aru sain. Kahtlen, et sealt üldse mingit tulu tuli, mida deklareerida saaks?

Lisaks muule oled sa tegelikult selle laekunud intressi ka juba uuesti kasutusse võtnud, kui see uuele ringile on läinud väljalaenamisega, nii et argument stiilis “ma pole seda raha kasutada saanud” ei ole väga pädev ka sellest aspektist.

Sinu loogika selle sõbra kaudu laenamise osas tõepoolest pädeb, juhul kui see “sõber” rahadega minema tõmbab ja seda raha sulle iialgi ei anna. Siis polegi millegi pealt tulu maksta. Kui julged, siis pane selline laenuäri püsti, kus intressid visatakse anonüümselt ümbrikus postkasti nii et mingit märki ei jää. Sel juhul ilmselt kah makse ei peaks maksma.
Tegelikkuses saabki konstrueerida seda äri erinevatel viisidel ja sugugi võimatu pole teha nõnda et tulumaksukohustus tekibki ilma igasuguste vaidlusteta alles peale intresside väljamaksmist laenuandjale.
Aga see polnud eelneva jutu mõte. Küsimus on selles, et kust sa võtad oma väite “täna on tulu tekkimise hetk seaduse mõistes on see, kui laenaja on selle raha ära maksnud”. Kas see on mingi suvalise ametniku lahmiv väide või sa lugesid seda õigusaktist. On suur vahe kas on kirjas nii nagu väidad sina või hoopis on tulu tekkimise hetk see, mil maksumaksjale raha laekus. Tegelikult vähemalt tol hetkel ei olnudki tulu tekkimise hetk seadusandluses täpselt fikseeritud, sealt siis ka vaidlused.
Kui suudad, näita mulle kasvõi ühte keissi, kus maksuamet oleks algatanud mingisugusegi menetluse või kasvõi kuidagigi tõstatanud ise selle küsimuse. Selliseid keisse ei ole, sest maksuamet teab väga hästi, et tal poleks õiguslikus mõttes millelegi toetuda.

Selliseid keisse pole, sest ühisrahastus on üliväike ja marginaalne asi, millest enamik maksuameti ametnikke pole siiani isegi kuulnudki mitte. See, et kedagi pole kohtusse antud, ei tähenda, et asi oleks legaalne (ja ega ma tegelikult ei teagi, kas on selliseid keisse või mitte, ei ole istunud ja toimikuid põhjalikult otsinud ega uurinud).

Minu väide tuleneb järeldusest, mille on EMTA välja öelnud ja mida on ka maksukonsultant järeldanud seaduste põhjal. Sama järeldust olen erinevatel aegadel ka paari juristi käest kuulnud.

Sinu järeldust, et “kuniks sõber võib rahaga jalga lasta, makse maksma ei pea” ei ole küll keegi seadustega vähegi kursis inimene siiani minu kuuldes teinud.

Sa praegu ütlesid, et kui sõber jalga laseb, siis ei pea maksma, aga kui sõber jalga ei lase, siis ju pead ikkagi maksma, olenemata, kas sa selle raha enda kätte oled juba täna saanud või mitte? Või piisab sellest, et sõber “võib” jalga lasta, et maksustamisest loobuda?

Siit võiks tegelikult siis ka edasi minna, et pank võib ka pankrotti minna (eelmise krahhi ajal nägime), nii et kui sa raha pole ära kulutanud või kontolt välja võtnud, siis tegelikult ei tohiks tulumaksu veel nõuda? 🙂

Vaata, selles see vahe ongi, et pank on krediidiasutus ja seal olevad sinu rahalised vahendid on tõepoolest sinu vara.
Tulles selle “sõbra” näite juurde, siis ega keegi ei olegi väitnud, et tulumaksu üldse tasuma ei pea. Küsimus on selles, et mis hetkel lugeda intressid kättesaaduks. Väga selge maksustamisalane põhimõte on nn. maksevõimelisuse põhimõte — tulumaksu võtmine on õigustatud sellises olukorras, kus isik
on saanud tulu, millega kaasneb isiku võime maksta saadud tulult makse, ilma et tema varanduslik
seis väheneks. Antud juhul see ei ole täidetud, kuna tulu on ju saanud hoopis kolmas isik. See, et Bondooral oli portaalis nupp, kuhu vajutades pidanuks raha kanduma sinu pangakontole, ei ole siinjuures oluline, kuna näiteks teisel portaalil ei pruukinud seda olla (KAVS jõustumisel seda ilmselt kontrollitakse ja tegevusloa väljastamisel ka arvestatakse.
Kordan veel korra, et jutt käib tulude deklareerimise ajast enne KAVS-i. Siis tõepoolest Bondoora OÜ = suvaline rehvitöökoda OÜ. Ehk siis veelkorra: kui oleksid andnud näiteks 100 000 euri mingile suvalisele firmale näiteks viieks aastaks ja igal aastal see firma oleks sulle väitnud, et ta teenis teist samapalju lisaks, siis kas sa ikka oleksid lihtsalt sellise jutu peale sellelt olematult tulult maksu maksnud? Kas sul oleks see raha reaalselt ka võtta olnud? Tegelikkuses oli siin veel palju erinevaid küsimusi, mida pole mõtet enam tagantjärele lahata. Kasvõi see, et kes oli tulu maksja või kuidas vältida topeltmaksustamise võimalust. Ehk et kuidas sa tõestad, et oled juba saadud tulult näiteks tulumaksu maksnud, kui kannad selle raha oma kontole üle näiteks alles 7 aastat hiljem? Ma mäletan, kuidas tarkpead iP foorumis õpetasid, et tulu maksja rea võivat hoopistükkis tühjaks jätta, kuna keegi maksuametnik olla nii soovitanud! Tänaseks on Bondora muidugi kõik need toonased arutelud oma foorumis kustutanud.
Igatahes, ootab ära, kas ja millised ühisrahastusportaalid tegevusloa saavad ja siis uurib asja edasi.
Muuseas mina olen alati väitnud, et makstagu pealegi tulumaks kohe esimesel võimalusel, kuid mitte mingil juhul mitte nõnda, nagu need libaametnikud soovitasid, lahtreid tühjaks jättes. Samas ma väitsin, et ma ei näe ka mingit probleemi, kui keegi otsustab maksu maksta alles siis, kui väljavõetu ületab sissepandu. Viimase meetodi väga tugevaks eeliseks on selle väga lihtne kontrollitavus: Kontoväljavõttelt konkreetsele “ühisrahastusportaalile” kantud summad miinus laekunud summad.

Taavi, vaata igaks juhuks üle, kas viivisetulu Omarahas on ikkagi intressireaga kokku liidetud, ma ise arvutasin ja ei olnud.

Antud juhul lähtusin loogikast, et nendek kodulehel olev “sh” tähendab sealhulgas ehk selle sees.

Kuidas arvutasid? Ei tea neil ühtegi mõistlikku viisi, kuidas seda teha.

Tead, vist ikka on ka. Ma ei lähenenud sellele nii, nagu Sina kuigi see tundub loogilisem tõesti. Ainus mõistlik viis on oma kõik investeeringud eraldi üle vaadata ja intressid ja viivised kokku arvutada. Äkki kellelgi lugejatest on ainult mõned investeeringud ja saab kiirelt üle kontrollida :D?

Kontrollida saad ilmselt ainult nii, et liidad kontoväljavõttest kõik intressi- ja/või viivislaekumised kokku.

Mul paraku on ainult märtsis üle 20 lehe neid, nii et ilma allalaetava raportita on see ebamõistlikult tüütu ja ajamahukas ettevõtmine.

Kas Bondora osas on ikka õige see? Kuidgi suur tundus see number ja lappasin selle tabeli lõpuni, leidsin alt ühe suurema numbri – bondora poolt juba summeeritud tulp. Kas nad on äkki hiljuti raportit natuke tuuninud ja lisanud sinna alla selle totali.
Ei tahaks uskuda, et sa sellise asja kahesilmavahele jätsid, pigem siis Bondora tegi asja paremaks 😉

Sul on õigus. Vaatasin järgi, et postituse kirjutamise hetkel seda summa rida ei olnud, aga nüüd uuesti genereeritud raportis on seal lõpus summad kokku löödud.

Ju siis uuendati siin koos muude raportitega hiljuti. Monthly overview raportit uuendati ka siin mingi hetk, nii et numbrid näitasid seal viimati aiateibaid.

Tuludeklaratsiooni raportis vähemalt tundusid intress ja viivise numbrid olevat samad, mis varasemalt tehtud raportis.

Kui see summa sinna kasutajamugavuse mõttes pandi, siis oleks võinud ju iseenesest üles panna, mitte kuhugi 300. rea peale, kust otsidagi ei oska 🙂

Üritan aru saada, et mis hetkest pean oma tulu maksustama hakkama? Kas sellest hetkest, kui twino kontolt oma tulu enda kontole kannan? Ka siin määrab summa suurus ka rolli, või igasugune tulu on vaja maksustada?

Nii palju kui mina sel teemal asjatundjatega konsulteerinud olen, siis tulu tuleb deklareerida iga-aastaselt ja olenemata sellest, kas võtsid oma pangakontole või mitte (ei kehti nö investeerimiskonto süsteem, kus reinvesteerimise korral saab tulu maksustamist edasi lükata).

Alampiire summadel minu teada ka pole, kuigi ei ole kindlasti selles osas pädev maksunõustaja. Küll on aga on minu mäletamist mööda piir selles osas, et kui juurde makstav tulumaksu summa on väga väike, siis maksuamet seda sisse ei nõua.

Aga kui varasemalt on see tulu deklareerimata? Kas peaks eraldi maksuametiga ühendust võtma või lihtsalt eelneva aasta deklaratsioonile juurde lisama?

Mis põhjusel Sa Mintoses ei arvesta “Interest income on rebuy” või on see mingi uus rida, mida varem ei olnud?

Tundub, et nad on mingid read seal laiali löönud vahepeal jah. Valikutes on minu näite ajal olnud 10 valiku asemel 13.

Uuendasin ka postituse sõnastust pisut.

No loodame. Selle eesmärgiga sai ak tehtud. Kuigi selleks aastaks on vist ta kasu juba aegunud. Järgmisel aastal tuleb uuesti ette võtta ja uuendama asuda ilmselt.

Tere, olen väga tänulik selle lihtsa kuid samas põhjaliku postituse eest. Teen just oma esimesi samme ühisrahastuse maailmas ning antud postitust lisab kindlust, et suudan järgmine aasta tulude deklareerimisega kenasti toime tulla! Kui peaks olulisi muudatusi tulema, siis võiks ehk järgmine aasta taaskord sarnase ülevaate teha!

Küsiks ühe asja üle et omarahas viivise ja intressi all näitab boonust et kas see läheb ka muu tulu alla?

Kui sul just mingisuguseid üüratuid summasid pole, mida ära tahad paigutada, siis ma ei ole siiani veel kohanud olukorda, kus oleks vaja boonust maksta.

Soovitan investeerimistingimused üle vaadata ja see maha võtta, kui sa just nö heategevusena Omaraha toetuseks seda ei maksa.

Seda ma kahjuks ei oska kommenteerida, kas see on intressi real ka kirjas või on ta seal eraldi real lisaks. Pead Omaraha käest uurima.

Nii palju kui ma aru olen saanud, siis see boonus läheb intressist maha ja peaks olema sarnaselt intressile maksustatav.

Ehk sisuliselt laenaja maksab sulle intressi, sina teenid maksustatavat tulu ja peale seda maksad mingi osa Omarahale selle “teenuse” eest.

Mis siis saab kui ei deklareeri?
Maksuamet tuleb trahvi tegema? Kui jah, kui suur see trahv on?
Mu tulud on praegu üsna väiksed, ei näe väga mõtet.

Tere

Maksude tasumise aeg jälle käes ja tekkis küsimus maksustamise kohta ühisrahastuses. Mõistan, et tuludeklaratsiooni tuleb lisada teenitud intressid ja vastavalt sellele siis ka tulumaksu maksta. Aga kui ma näiteks müüsin oma portfelli osaliselt või täielikult maha ja kandsin selle rahasumma välja – kas portfelli müügist saadud tulu tuleb ka veel omakorda deklareerida ja veelkord tulumaksu maksta, kuigi olen juba saadud intressidelt kui tulult seda juba maksnud?

Kuidas teie sellest aru saate ja seda kommenteerite?

Tere, Taavi miks Sa OR teed sellise tehte intressi leidmiseks 783,36 € – 49.09 €.
Minu arust viivis on ka tulu nagu Sinagi väidad ja kuulub maksustamisele, seega kui Sinu tulu oli 783,36 intressi ja viivis (ka tulu) siis tuleks ju need liita 783,36+49,09= 832.45 ja kogu saadud intressitulu mis läheb maksustamisele. Paranda palun mind , kui olen millestki valesti aru saanud.

Ok, sain enam vähem aru. Kuid kas viivise peab ka deklareerima eraldi ? Nt Omarahas ja Mintoses- intress niipalju eurot ja viivis niipalju eurot ?

Omaraha poolt näidatud intressi summas (Taavi näites lahter 2)sisaldub ka saadud viivis. Seesama, mis all(lahter 3) on eraldi välja toodud. Nii et puhtalt intressi summa saamiseks lahutadki sellesamase viivise (3) sealt koguintressist (2) maha.

OR portaali Admin väidab,et intress sisaldab ka viivist, seega maksustamisele läheb vaid intress real vastav summa 2016a

Marko: Ajad midagi sassi? See just tähendabki, et tuleb lahutada. Vastasel juhul maksad tulumaksu viivise pealt ja siis veel teist korda sama viivise pealt, sest Omaraha kuvab seda ka intressi real.

“CrowdEstate puhul deklareeritakse ja makstakse tulumaks juba vastavalt seadusele investori eest ära, seega sinu ülesanne peaks olema teoreetiliselt lihtsalt deklaratsioon üle vaadata ja kinnitada.”
Analoogne väide on Estateguru kohta. Kuidas te seda tehniliselt ette kujutate?
Hüpoteetiline olukord:
1. laen: 12k, 10%, 1000EUR, välja antud 01.03.2015.
2. 01.03.2016 makstakse 1100EUR kliendikontole tagasi.
3a. Klient kannab 1100EUR järgmisel päeval välja.
3b. klient paneb 1100EUR järgmisel päeval järgmisse 24k projekti.

Kust ja millal võtab keskkonna valdaja vahendid kliendi eest tulumaksu maksmiseks?!

Punktis 2 peaks sinuni seaduse järgi laekuma antud näites €800 ja €200 peaks minema otse maksuametile kas siis laenusaaja või portaali poolt. Sedasi see minu teada ka CrowdEstate süsteemis toimib.

Kuna sinuni laekus €1000, siis eeldades, et laenusaaja/portaal on seadust järginud, siis võiks justkui arvata, et intressi maksti €1250, millest tulumaks peeti kinni.

Estateguru esindaja väidab, et nende kasutajatingimused on ülimuslikud ja seal oled nõustunud, et maksad ise tulumaksu. Mina ei ole jurist ega ekspert maksuseaduste osas, nii et eks igaüks peab ise omad järeldused tegema või mõne spetsialistiga konsulteerima, kas kasutajatingimustega saab seadust üle kirjutada või mitte.

Kas see tulu tuleb deklareerida ükskõik, mis summast on jutt? Kui võtame näiteks, et Bondoras on inimene saanud intresse 3 eurot näiteks või 1,5 eurot aastas, siis peab ikkagi tegema?

Crowdestate’i intressitulu on automaatselt sisestatud punkti 5.1 Palk ja muud tasud maksumääraga 20%. Kas teistest portaalidest saadud intressid võib/peaks sama punkti alla panema?

Nii Bondora kui Mintose raportid on pisut muutunud jälle.

*Mintos*
1) Millised väljad nüüd intressi ja viivise jaoks kokku liita tuleks?
– interest received
– late fees received
– interest income on rebuy
– delayed interest
– delayed interest income rebuy
2) Eelmine aasta ma liitsin Bondora ja Mintose kokku ja deklareerisin 7.1 all, aga kui Mintose peaks tegelikult hoopis 8.1 all deklareerima, siis kuidas seal seda viivist eraldi näidata? Seal on ju ainult üks “Tulu” lahter.

*Bondora*
Lisaks vanadele tuttavatele PaidInterest ja PaidPenalties tulpadele on raportis nüüd ka sellised tulbad nagu DebtServicingCostInterest ja DebtServicingCostPenalty – kas need peab ka otsa liitma?

Mintos:
Sisuliselt teed kaks kannet.
1. Kõik intressid liidad kokku üheks ja deklareerid intressituluna (Tululiik: intress)
2. Viivised deklareerid eraldi ja kasutad Tululiik alt mingit “muu” vmt valikut ilmselt. Maksuameti leht hetkel ei tee koostööd, nii et ei oska öelda, mis seal valikutes on.

Et siis 8.1 all teen 2 erinevat kannet?
1. kanne “intress” = interest received + interest income on rebuy
2. kanne “muu tulu” = delayed interest + delayed interest income rebuy
Kumma alla see “late fees received” läheb, kui üldse?

Okei, siis 1. kanne “intress” alla läheb interest received + interest income on rebuy + delayed interest + delayed interest income rebuy ja 2. kanne “muu tulu” alla läheb late fees received?

DebtServicingCostPrincipal – Service cost related to the recovery of the debt based on the principal of the investments

DebtServicingCostInterest – Service cost related to the recovery of the debt based on the interest and penalties of the investments

Ootaks küll ära kellegi targema vastuse, aga ma enda arusaamade põhjal küll ei ütleks, et siin midagi liitma peaks.

See on nüüd ilmselt selline koht, kus mõni pädevam maksunõustaja ja Bondora töötaja peaksid oma pead kokku panema ja mingi vastuse välja nuputama.

Kuna mina ei ole hetkel kumbagi, siis ilmselgelt ei tohiks järgnevat võtta ei finants-, maksu-, juriidilise- ega psühholoogilise nõuandena. Enne reaalsete otsuste tegemist konsulteeri vastava valdkonna asjatundjaga.

Kuna aga keegi seda nüüd rakendama ei hakka, siis jagan oma arusaamist asjast nii palju, kui seda on.

Kui me räägime Eestist, siis siin peaks seaduse järgi kehtima põhimõte, et hapuks läinud laenude korral arvestatakse kõik maksed kõigepealt põhiosamaksetena ja seejärel hakatakse alles katma intresse ja viiviseid.

Ehk kui €1000 laen defauldib ja laenaja maksab €100 tagasi, siis kogu €100 arvestatakse põhiosamakseks ja laenaja on võlgu €900 + intressid. Bondora on varasemalt samast loogikast ka lähtunud.

Sellest johtuvalt järeldaksin järgmist:

1. DebtServicingCostPrincipal

Selle reaga pole midagi peale hakata, kuna tegemist on mahakirjutatud põhiosaga ja seda kahjuks tuludest maha arvestada ei lasta.

2. DebtServicingCostInterest ja DebtServicingCostPenalty

a) Kui tegemist on intressiga lihtsalt 7+ päeva viivisesse läinud laenude pealt, siis laenaja maksis sulle intressi, mille eest sina justkui ostsid inkassoteenust. Ehk sarnaselt Omaraha “boonusega”, peaks ka see osa olema loogiliselt võttes tulumaksuga maksustatav.

Reaalne inkassotasu on seega see 35% pluss selle pealt makstav tulumaks.

b) Defaultinud ehk 60+ päeva viivises laenude tagasimaksetega on aga asi keerulisem. Kui Bondora ja inkassod seadust järgivad, siis on enamus sellest mahakirjutatud “intressist” tegelikult hoopis põhiosamaksed.

Sisuliselt ei ole sellisel juhul laenaja intressi maksnud, olenemata, et Bondora seda intressimaksena kuvab. Reaalse nõude puhul on kogu laekunud summa vähendanud põhiosanõuet. Sellises olukorras sul justkui tulumaksukohustust pole, kuna laenaja maksis ja maha kirjutati põhiosa.

Kust sa teada saad, millise olukorra puhul milline mahaarvestus tehtud on ja millises summas, seda võid ilmselt Bondora käest uurida ja loota, et saad mingi vastuse. Isiklikult ühtegi uuemat laenulepingut ei oma ja seega kontrollida ei saa, mis loogikat nad seal rakendavad.

Kui aga Bondora ja/või inkasso seadust ei järgi ja on kogunud sellegipoolest intresse, siis ma ei oska öelda, kas sa peaksid selle pealt nüüd tulumaksu maksma või on sul õigus teha siiski endapoolne seadust järgides korrektne arvestus ja maksta ainult selle summa pealt, mis tõesti ületas põhiosanõude suurust.

Kõige lihtsam lahendus oleks muidugi üldse Bondoras mitte oma rahaga hasartmänge mängida.

Ma arvan, et ma jätan need DebtServicingCostInterest ja DebtServicingCostPenalty mängust üldse välja, sest nende kogusumma on alla 1 euro ja mis siis ikka juhtuda saab väga, kui neid ei kajasta. EMTA ja Bondora võiksid muidugi olla siinkohal aktiivsed ja ise avalikkusele selgitada, kuidas midagi täpselt teha, aga jah.

PS. Need laenulepingud on vanad (2014. aastast) ja DebtServicingCostPrincipal = 0.

Hei Taavi, kust sa leiad ülse selle nupu “Aruanded”. Kuna liides ehk pisut muutunud siis ei leia üles.

Lihtsam on teha ikkagi ettevõtte alt. Rahad sisse ja rahad välja, kogu lugu, midagi ei pea eraldi nuputama, kas või mis ning kahjumi saab ka kenasti tasaarveldada ja väljakantud raha eest võib osta veel ettevõttele auto tarvikuid jne vajalikke asju. Jõudu meile kõigile.

Kui ma olen raha sisse kandnud nii bondorasse ja omarahasse aga mitte kordagi ei ole ma sealt midagi välja kandnud, kas ma pean ka siis delkareerima midagi?

See, kui palju sa raha portaalis sisse ja välja kannad, ei mängi maksustamise seisukohalt mitte mingit rolli. Tulu tekkimise hetk on intressi laekumine sinu kontole portaalis.

Tere!
Kas Mintose välisvaluuta tulu puhul tuleb see tuludeklaratsiooni lisada välisvaluutas või ise EUR-i konverteerida?

Suur aitäh abi eest!

Mina pole selliseid investeeringuid teinud. Teoorias peaks sellised tulud deklareerima nende tekkimise päeval kehtinud kursiga EURodesse konverteerituna.

Asja teeb aga “huvitavaks” see, et intressid võivad laekuda suhteliselt igapäevaselt, mistõttu peaks iga paarieurose päeva kohta eraldi rea deklaratsiooni lisama, mis on ilmselgelt ebamõistlikult suur ettevõtmine.

Soovitan pöörduda EMTA poole ja uurida, mida nad sellisel juhul aktsepteerivad. Praegu peast mõtlesin, et ehk oleks mõeldav koostada mingi excel, kus on need laekumised kuupäevade ja summadega ning vastava päeva kursiga kirjas ja deklareerida nö lõpptulemus ainult.

Aga pead uurima, kas ja kuidas neile sobib. Pole selle olukorraga kokku puutunud.

Võid ka RahaFoorumi kommuunist uurida, kas keegi on juba seda teinud:
https://www.facebook.com/groups/rahafoorum/

Vastuse sain EMTAlt sellise:
Tere,
välisvaluutas saadud intressitulu tuleb kajastada tuludeklaratsiooonil tabelis 8.1 (valuutas) ja sinna tuleb märkida ka tulu saamise kuupäev. Kui tulud laekuvad aasta jooksul erinevatel kuupäevadel, võib summad kokku liita ja märkida tulu laekumise kuupäevaks 31.12.2017. Programm automaatselt konverteerib summa ümber eurodeks.

Deklareerimine küll lihtsam, aga sellisel juhul toimub konverteerimine ju 31.12. kursiga? Stabiilsemate valuutade või väiksemate summade puhul väga suurt erinevust ei tohiks tekkida, aga mõned kursid ikka kõiguvad siin aasta jooksul mitu protsenti siia-sinna.

EUR ja GEL (Gruusia lari) kurss on ikka paarkümmend protsenti kõikunud vahepeal lausa. Antud juhul oleks see maksude deklareerimisel muidugi võit sulle, sest EUR on pigem tugevnenud ja maksustatav tulu seeläbi madalam.

See omaraha tulu arvutus on ses mõttes vigane, et maha arvamata on jäänud kahjumid defaulti läinud laenude müügist.

See on igati korrektne. Eraisikuna ei olegi sul mingit alust neid kahjumeid tulust maha arvestada. Enda tootluse arvutamise jaoks tasub seda muidugi teha, aga maksustamisel sellist luksust ei ole.

Ja kui mul kasumit polegi, siis see maksuametit ei huvita ja muudkui aga maksa peale? Kas selle kohta on maksuameti ametlik seisukoht olemas?

Jah. Nii ongi. Intress on tulu ja tulu on täiel määral maksustatav, olenemata kas ja kui palju sa hapuksminevate laenudega kaotad.

Täpselt samamoodi, nagu üüritulu on tulu, olenemata, kas sa peale garaaži remontimisi, kolmandast kuust võlglasest üürnikku ja laenumakseid ka reaalselt kasumit teenid või mitte.

Eraisikuna ei saa enamikel juhtudel tulumaksust selle tulu teenimisega seotud “kulusid” maha arvata. Aktsiad on selles osas üsna suureks erandiks ja üüritulule lisandus ka alles hiljuti väike lisasoodustus, mis küll pole otseste kuludega seotud. Laenudega sellist asja pole.

Selguse huvides küsin veel korra üle. Intress sh realt võib eraisik maha arvestada vaid Viivise?

Kahjum müügist ja Põhiosa kahjumit ei tohi maha arvutada, eks?

EstateGuru andis see aasta võimaluse automaatselt tulud MTAle üles anda, ja vähemalt minul toimis kenasti. Kanded on näha kahe reana (intress ja muu tulu).

Tuli selline kiri peale artikli uuendamist tõesti. Tegin siia ka väikese täienduse selles osas. Katsetasin ja sedaviisi oli veelgi lihtsam, kuigi enam vist seda funktsiooni sel aastal kasutada ei saa.

No eelmine aasta oli ka see võimalus juba olemas , mitte ainult see aasta ja edukalt toimis.

Tänx põhjaliku juhendi eest!
Seoses Mintosega on õhus veel üks küsimus – nimelt mida teha Cashback kaampaania raames laekunud tuluga? Ühest küljest on tegu justkui reaalse tuluga, teisest küljest laekus see sissemaksena ning seda ei kajastanud ka Mintose poolt laiali saadetud .pdf kujul maksuaruanne (kõik muud tulud olid seal korrektselt ära toodud). Sinu arvamus? Ja tänud ette!

Nad ilmselt ei ole seda lihtsalt taibanud oma raportisse lisada. Ma vist paneks nad “muu tulu” alla samamoodi, nagu viivised. Ei mäleta muidugi peast, mis variandid seal veel olid.

Tere
Panen esimest korda Mintost oma deklarisse. Justkui meenub ka, et Mintos saatis aasta maksuaruande, kuid ei suuda seda kuskilt oma postkastist enam leida. Kas oskate öelda, mis võis olla kirja subjekt või milliselt meiliaadressilt see võis tulla. Oleks lihtsam otsida. Tänud ette kui keegi võtab vaevaks vastata.

Küsisin MTA-st järgi ning sain järgneva vastuse:

Kui kampaania käigus tagasimakstav raha ei vähenda Teie laenudeks kantud summat, siis on tagasimakse tulu ja kuulub deklareerimisele välistulude tabelis real 8.1 koos teenitud intressidega.

Pangakonto investeerimiskontona kasutusele võtmisest tuleb teada anda füüsilise isiku tuludeklaratsiooni täites. Selleks tuleb märkida deklaratsiooni vastavasse tabelisse,
et teatud pangakontot kasutad investeerimiskontona.
Küsimus: Kuhu täpsemalt ma selle märkima pean ?

Tere! Olles pikaajaline rahafoorumi lugeja võtan endale vabaduse sinatada ja loodan, et ei pane pahaks. Küsin, et mis Sa arvad, kuidas ja kuhu deklareerida targetcircle.com saadud tulu? Tõenäoliselt on suur hulk finantsvabaduse blogijaid targetcircle kaudu eelmisel aastal tulu saanud.

Nii vana ma ka pole, et peaks teietama. Pole veel tuludeklaratsiooni uurima asunud, aga sisetunne ütleb, et ta võiks vist ka sinna välismaalt saadud muude tulude alla sobida? Kui seal tululiikide all midagi sobivamat pole just.

Tere

Taavi,saan ma õieti aru,et kui OR arvestada aasta tootlust, siis saadud intress aastas miinus põhiosa kahjum ja kahjum müügist ongi aasta puhas n.ö tulu ?

Vaatasin, et sellel kirjal, mis Mintosest tuli koos “Tax Report” nupu vajutusega, oli juurde pandud ka kirjeldus, mis see capital gain täpsemalt tähendab.
Segadust tekitas mulle seal jutt selle kohta, et viivist ei loeta intressiks ja seega ei rakendu viivisele tulumaks. Siiani olen aru saanud, et ka viivisele rakendub tulumaks lihtsalt raporteeritakse muu tulu alla. Kas keegi, kes paremini teab oskab neid asju täpsustada?

Nagu ka artiklis kirjutasin, pead vajalikud numbrid võtma mõlema väljatoodud meetodi abil kahe peale kokku. See, et viivist intressina ei käsitleta, ei tähenda, et see on maksuvaba tulu.

Viiviste osas kehtib Tulumaksuseaduse § 12. Residendist füüsilise isiku tulu, mis ütleb:
(1) Tulumaksuga maksustatakse residendist füüsilise isiku poolt maksustamisperioodil Eestis ja väljaspool Eestit kõikidest tuluallikatest saadud tulu

Tere!

Kas ühisrahastuses on maksustatav vaid laenu müügist saadav tulu või kuulub maksustamisele ka allahindlusega laenu ostust saadav tulu? Kas vastava tulu deklareerimisel on tulu liigiks muu tulu, kui tegemist on Mintosest saadud tuluga?

Crowdestate alla võiks lisada ka meeldetuletuse järelturu kohta, et rahvas ära ei unustaks, et kõik ei pruugi automaatselt tulla

Ja ja lisaks Crowdestatel ei pruugi olla kõik automaatselt kirjas, nt Milano omadelt pole võetud tulumaksu maha, seega peab korralikult kontrollima ikkagi.

Ma lubasin Estategurul ainult eelmine aasta esitada, aga millegipärast esitasid sel aastal ka automaatselt. Avalduse sisu oli küll stiilis: “luban esitada 2017. aasta tulud”.

Numbreid tasub kindlasti kontrollida jah, kui vähegi kahtlust on või summad suuremad.

Jah ka mõned eesti Crowdi projektid puudu. Tean vähemalt kolme, mis dek. puudu on. Seega tuleb ka eesti projektid üle kontrollida. Hetkel Crowdile kiri saadetud ja nad lubasid asja uurida. Seega tõesti automaatselt kõik küll hetkel kirjas ei ole deklaratsioonil. Seega ma arvan, et võiks ka siin kirjas olla, kust crowdis raport saada, mida kontrollida (võrrelda crowdi raportit ja tuludeklaratsiooni) ja kuhu alla mingid tulud panna (nt välismaa projektide puhul läheb 8.1 alla ja sellelt ei peeta midagi automaatselt kinni, lisaks ostu-müügi tehingud lähevad ilmselt 5.6 alla – muud tulud). Hetkel jääb väga üldsõnaliseks see osa siin artiklis.

See, kuhu mis liiki tulud deklareerida tuleb, on artikli alguses kirjas ja kehtib kõigi portaalide kohta samaväärselt. Kuna mul CE-s igasugused tulud puuduvad, siis mingit juhendit selle kohta teha ei saa. Lisasin selle siia ainult peale seda, kui nad uhkelt teatasid, et neil käib kõik automaatselt. Ka täna on CE abimaterjalides kirjas, et tulud peetakse kinni ja deklareeritakse automaatselt.

Kas oled kindel, et välismaisest tulust ei ole tulumaksu kinni peetud? Nii palju, kui abimaterjalides kirjas, siis makse justkui laekub endiselt Crowdestate-lt? Ka näiteks Milano projekti vastaspooleks paistab olema Eestis tegutsev OÜ ehk maksustamine peaks toimima täpselt samamoodi, nagu teiste projektidegagi. Kui on tulumaks kinni peetud, siis tuleks pöörduda CE poole ja lasta neil see tulu sinu deklaratsioonile kanda.

Ilmselt ei ole neil huvi ja isegi kui on, siis rahvusvahelise investorbaasiga on see ülesanne väga keeruline. Kunagi üritasin erinevates riikides deklaratsiooni jaoks vajalikku infot kaardistada, aga väga ruttu sai selgeks, et vajalik info ja selle formaat on erinevates riikides tihtipeale risti vastupidine. Üsna mahukas ettevõtmine 30+ riigi jaoks sellist asja kokku panna.

Jaga oma arvamust!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.