Home » Esimesed sammud: raha kogumine, eelarve, säästmine » Kuidas luua kogumishoius ja kasutada SEB digikassat
 

Kuidas luua kogumishoius ja kasutada SEB digikassat

Aja jooksul olen kohanud päris palju inimesi, kes teavad investeerimisest, säästmisest ja rahaga ümberkäimisest tunduvalt enam kui 90% elanikkonnast, kuid sellegipoolest pole suutnud midagi reaalselt ära teha enda finantsolukorra parandamiseks.

Mingil määral on see ilmselt sarnane trenni tegemisega, mille puhul me ka kõik teame, et see on tervisele kasulik ja seda tuleks teha jne, aga ometi jääb see pahatihti tegemata, sest ei suuda selleks aega leida või on mõni muu vabandus varuks võtta, nagu rahaasjade puhulgi.

Iganädalane finantstreening

Seetõttu otsustasin teemale läheneda natukene sarnaselt, nagu trennilegi ning kui soovid, olen järgmised ca 30+ nädalat sinu treener, kes aitab sul läbi viia finantstreeningut ja juhatab sind käekõrval üle investeerimise ja isiklike finantside korrastamisega seotud raskuste.

Selleks teen igal nädalal RahaFoorumi facebooki lehel ürituse, kus on kirjas konkreetse nädala harjutus(ed) ning vähemalt aeg-ajalt kirjutan siia ka blogipostitusi, mis aitavad täpsemalt vastavat harjutust teha.

Nagu trenniga, alustan ka finantstreeninguga kõigepealt soojendusharjutustega ehk esimestel nädalatel on ülesanded lihtsamad ja paljude jaoks ehk isegi labaselt lihtsad. Hiljem lähevad aga omajagu raskemaks ja mahukamaks ning treeningkava lõpus peaksid olema juba üsna heas vormis, et iseseisvalt jätkata või teada, mida edasi soovid uurida.

Hoiatan ette, et kui sul sissetulek puudub, siis päris paljud trennid jäävad sinu jaoks sisutuks ja suurt kasu ei pruugi sa neist saada, sest sul ei ole võimalik praktikas neid läbi teha.

Teise asjana mainin ka ära, et suur osa sammudest on tehtud lähtuvalt SEB panga teenustest, sest nende tingimustega on seda kõige mugavam teha. Võimalik, et mõni teine pank pakub samu võimalusi, kuid sellisel juhul pead selle ise välja uurima.

Teist panka kasutades võib juhtuda, et mõnes hilisemas sammus selgub, et sa ei saa päris täpselt sama harjutust kaasa teha, sest teise panga lepingutingimused on mõnes aspektis erinevad ja ei võimalda sellist lahendust kasutada.

Aga lähme nüüd treeningu juurde.

SEB digikassa ja kogumishoius

Esimese finantstreeningu nädala harjutus on iseenesest lihtne. Sul tuleb luua omale SEB digikassa ja sellega seoses ka SEB kogumishoius. Idee poolest pakuvad kogumishoiust ka mitmed teised pangad, kuid näiteks SwedBanki kogumishoiuse tingimused näevad ette, et pead hoiustama vähemalt 6 kuud ja on ka minimaalne deposiidi summa ette määratud jmt. SEB puhul tuleb raha välja võtmiseks internetipangas teha vastav ülekanne ja raha laekub 3 päeva pärast (soovi korral teenustasu eest ka kohe).

Ühesõnaga, SEB tingimused on meie eesmärkide jaoks kõige mõistlikumad ja minu teada on ka neil ainsana selline toode, nagu Digikassa. Minu kogemuse põhjal on SEB ka  tunduvalt kliendisõbralikum ja mugavam kasutada, nii et kui oled siiani olnud ainult SwedBanki klient, siis soovitan kaaluda ka alternatiive.

Digikassa kohta on SEB kodulehel kirjutatud järgmist:

Digikassa on raha kogumise lahendus, mis ümardab deebetkaardiga makstud summad järgmise täiseuroni ning kannab ümardatud ja makstud summade vahe Teie arvelduskontolt kogumishoiusele. Nii hakkab Teie rahatagavara kogumishoiusel väikeste summade kaupa, kuid järjepidevalt kasvama.

Digikassa tööpõhimõte on lihtne: kui maksate täna kaardiga näiteks 6,40 eurot, siis kantakse järgmise päeva hommikul kogumishoiusele 60 senti (7,00-6,40=0,6).

Digikassaga on Teil võimalus raha koguda juba olemasolevale kogumishoiusele või avada Digikassaga koos uus kogumishoius.

Teisisõnu, see aitab sul vähehaaval raha kõrvale panna nii, et sa ise ei pane seda väga tähelegi (sarnaneb selle võttega, kus paned rahakotti kogunenud sendid hoiupõrsasse, ainult et pärast ei ole vaja pead murda, mida selle sendihunnikuga pihta hakata).

Kuidas luua SEB digikassa?

SEB digikassa aitab raha koguda.

Nagu ülalolevalt pildilt näha, tuleb digikassa lepingu sõlmimiseks logida sisse oma internetipanka, valida Kogumine/Pension lahtrist Digikassa, tutvuda lepinguga ja see sõlmida.

Kui sul veel ei ole, siis tuleb samas ära teha ka kogumishoiuse leping, mille käigus soovitan valida selle hoiuse nimeks näiteks midagi sarnast, nagu “Turvalisuse fond” või “Hädaabi”.

See protseduur peaks olema üsna lihtne ja peale lepingute sõlmimist on mõlemad teenused ka töövalmis ning sinul ei ole vaja nendega enam hetkel midagi teha.

Kas võtad trennist osa? Pane ennast ka facebooki üritusele kirja:

https://www.facebook.com/events/288895181271161/

5 kommentaari

 1. Ping from Kristi:

  Kusjuures see digikassa on päris hea moodus emergency fund’i pidada. Mulle on sinna vaikselt mingi 250 eurot kokku kogunenud. Puudust sellest ei tunne, aga kui kunagi peaks tõesti vaja olema, siis on võtta.

  • Ping from Taavi Pertman:

   Ise näen ka selle väärtust pigem sellise mustadeks päevadeks kogumisel, kui muuks otstarbeks. Muidu ei suuda paljud kuidagi raha kõrvale panna, aga see paneb nende eest automaatselt.

   Kui nüüd ühel hetkel peaks juhtuma, et seal tõesti raha juba tunduvalt rohkem, kui mustadeks päevadeks enda arvates vaja, siis võib ülejäänud osa välja võtta ja mujale paigutada (a la, Bondorasse investeerida vmt).

 2. Ping from Mariia:

  Soovitan digikassat kõigile praegustele ja tulevastele SEB klientidele. Olen ise kasutaja olnud natukene üle aasta. Täiesti märkamatult on mõnest eurost saanud juba paarsada ja rohkemgi. Mis veelgi mõnusam, saan iga kuu palgapäeval teha digikassasse rahasüsti (kui soov siis kasvõi iga päev). Ei ole vaja hakata eraldi tüütut tähtajalist hoiust avama või koju põssasse koguma.
  Kasutan ka SEB rahapäevikut, mis aitab mul kenasti kulude-tulude suhtel silma peal hoida.

  Tänan SEB ja loomulikult tänan Taavi, et selle teema tõstatasid!

  • Ping from Taavi Pertman:

   See on tõesti hea asi, mis kasutab väga edukalt ära inimese loomulikku kalduvust olemasolevaga hakkama saada.

   Kui öelda inimestele, et pane see kuu €15 kõrvale, siis enamik hakkaks mingeid vabandusi ja põhjendusi otsima või tahaks kuu lõpuni oodata, et näha, kas raha jääb üle (ja ilmselgelt ei jää).

   Samas, kui pangakontol on €15 vähem, siis millegipärast õnnestub täpselt samamoodi kuu lõpuni vastu pidada tavaliselt.

   Paraku ongi see isiklike finantside teema selline, et see on üldjoontes ülilihtne:
   1. Kuluta vähem, kui teenid.
   2. Investeeri vahe ära.
   3. Investeeri see vahe ära esimese asjana kohe palgapäeval.

   Ja kui seda 3. asja esimesena teha, siis tulevad 1. ja 2. juba iseenesest. Kahjuks on suuremal osal inimestel raskusi selle 3. punkti esimesena tegemisega ja kuu lõpus feilivad kõigiga.

  • Ping from Astrid:

   Kui tahan alles arvet avada, kas saan koheselt teha ka digikassa?

Jaga oma arvamust!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.