Categories
Tulude suurendamine: ettevõtlus, lisatöö, produktiivsus

Kuidas luua oma foorumit

Foorumi tarkvara kohapealt on võimalusi mitmeid, kuid siinkohal teen õpetuse selle kohta, kuidas oma domeenile püsti panna phpbb tarkvaral põhinevat foorumit.

See õpetus sisaldab endas vaid minimaalset, mis sul teada on vaja, et foorum tööle panna. Juba keerulisemate muutuste ja modifikatsioonide tegemiseks loe phpbb kodulehel olevaid õpetusi ja foorumites toimuvaid arutelusid.

Phpbb installeerimine

Kogu installeerimise protsess on üldiselt üpriski lihtne, kuigi võib esialgu pisut keeruline tunduda.

1. Lae alla phpbb tarkvara nende veebilehelt phpbb.com (download full package).

2. Paki fail oma arvutis lahti (extract).

3. Seejärel liiguta kõik phpbb failid oma serverisse sinna kataloogi, kuhu sa tahad foorumit installida. Netpointi puhul kausta “/public_html/…” alla. Kui tahad näiteks foorumi liigutada aadressile “sinuveeb.ee/foorum/”, siis liigutad phpbb failid kausta “/public_html/foorum/”.

Failid saad sinna liigutada kas haldusliideses oleva failihalduri abil või veel parem, mõne ftp programmi abil.

4. Sea allpool olevatele kaustadele ning kõigile nende sees olevatele kaustadele ja failidele ligipääsu õigusteks 777 või read, write ja execute, sõltuvalt sinu kasutusel olevast programmist:

  • cache/
  • files/
  • store/
  • images/avatars/upload/

Seda saad teha näiteks FTP programmist parema vastaval kaustal parema klahvi alt mingi käsu alt, näiteks CHMOD, attributes, set permission vmt või netpointi failihalduris märkides ära vastavad kaustad ning seejärel määrates allpool ära vastavad õigused.

Võimalik, et sõltuvalt hostingupakkujast, tuleb sul ka need õigused anda failile config.php, kuid sellisel juhul on oluline meeles pidada, et installeerimise lõpus taastad algsed õigused (netpointi kasutades on automaatseks installeerimiseks vaja need õigused lisada).

Kui õigusi ei lisa ja süsteem automaatselt installeerida ei suuda, siis saad alternatiivina õigete andmetega config.php faili hiljem alla laadida ja seejärel käsitsi õigesse kausta üles laadida.

5. Loo foorumi jaoks andmebaas. Seda saad teha oma hostingu haldusliidesest MySQL lingi alt. Sealt vali “Andmebaasi lisamine”, täida vajalikud lahtrid ja lisa andmebaas. Järgmisel lehel näed oma andmebaasi olulisemat infot, see aken lahti või info meelde, sest seda läheb sul hiljem vaja.

6. Mine oma brauseris enda veebilehele sellele aadressile, kuhu sa foorumi failid liigutasid (eelneva näite puhul: sinuveeb.ee/foorum/).

Ilmunud pildil vali ülevalt menüüst “Install” ning seejärel kliki “Proceed to next step”.

7. Järgmisel lehel näed, mis võimalusi sinu hostingupakkuja võimaldab kasutada ja kas oled eelpool nimetatud kaustadele õigused õigesti määranud. Kui kõik on korras, võid installeerimisega jätkata.

8. Nüüd tuleb sul sisestada vajalikud andmed oma loodud andmebaasi kohta. Prefix on mõeldud selleks, kui tahad näiteks mitut foorumit samasse andmebaasi installeerida, et siis need eraldi suudaks töötada. Üldjuhul ei ole erilist vahet, mis see on.

Järgmisel lehel kontrollitakse, kas andmebaasiga saab ühendust. Sealt võib julgelt edasi minna, kui see töötab.

9. Järgmisel lehel tuleb lisada foorumi administraatori andmed. See on ühtlasi ka sinu foorumi kasutajanimi, parool ja kontakteerumiseks kasutatav e-maili aadress.

10. Edasiste sammude puhul ei ole otseselt midagi vaja enam muuta. Kui oled viimase sammuni jõudnud, siis muuda config.php õigused tagasi selleks, mis nad enne olid.

Lisaks tuleks kaust “install” kas ära liigutada, ümber nimetada või ära kustutada.

Õnnitlused, oled foorumi installeerimisega lõpule jõudnud. Nüüd tuleks veel administreerimisliidesesse sisse logida ja sealsed seadistused endale sobivaks muuta.

Foorumi seadistamine

Kuna see sõltub suuresti igaühe enda soovidest ja huvidest, siis väga pikalt siin juhiseid anda on keeruline, kuid üleüldised näpunäited siiski.

Esimene asi, mis teha tasub, on vaadata läbi ja muuta oma vajadustele vastavaks kõik seadistused alates “Attachment settings” kuni allapoole välja.

Seejärel on mõistlik “Manage forums” lingi kaudu oma foorumid ja alafoorumid luua ning jällegi oma vajadustele vastavalt seadistada. Kui tahad juba täpsemalt seadistada erinevate foorumite õiguseid või kasutajate õiguseid erinevates foorumites, siis võid ülevalt menüüst külastada “FORUMS” lehte.

“POSTING” lahtri alt saab seadistada erinevaid reegleid, mis on seotud postituste tegemise ja privaatsõnumitega. Näiteks, milliseid koode ja smailisid kasutada saab ja kui palju privaatsõnumeid kasutajatel võib kaustas olla.

“USERS AND GROUPS” lahtris on võimalik luua erinevaid kasutajagruppe, muuta nendega seotud seadeid, muuta auastmeid (ranks) ja nende tingimusi ning bännida kasutajaid.

Kõikvõimalikke õigusi on võimalik lisada ja muuta “PERMISSIONS” lehelt. Oma foorumi välimust saad vahetada “STYLES” lahtrist ning “MAINTENANCE” ja “SYSTEM” pakuvaid mõningaid administratiivseid võimalusi, mida igapäevaselt üldjuhul vaja ei lähe.

Lisalugemist

Loodetavasti leidsid siit postitusest kõik, mis vaja, et oma foorum püsti panna ja töökorda seada. Kui aga soovid veidi keerulisemaid muudatusi teha ja oma foorumid täiendada, siis külasta näiteks phpbb foorumeid.

Igaks juhuks tasub ka silmas pidada, et kui võtate mõne modifikatsiooni või faili kuskilt muult lehelt kui phpbb.com, siis jääb paraku alati võimalus, et mõni pahatahtlik inimene on sinna koodi mingit paha- või nuhkvara lisanud ja saab selle abil kas liigselt andmeid või ligipääsu. Seega tasub võimalusel eelistada ametlikul lehel saadaolevaid modifikatsioone ja soovitusi.

Ja iseenesest mõistetavalt, enne igasuguseid muudatusi failides või andmebaasides, tuleb kindlasti teha ka backup nii failidest kui andmebaasist. See aitab sul märgatavalt aega säästa.

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

One reply on “Kuidas luua oma foorumit”

Tere!

phpbb.ee ei ole enam saadaval, ning phpBB Eesti kommuun on kolinud uuele aadressile phpbbeesti.com.

Mis sa arvad?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.