Categories
Aktsiad, börs ja omakapital Investeerimine: raha sinu eest tööle

Kuidas naftasse investeerides oma raha ära kaotada?

Kuidas naftaga oma raha ära põletada

Mõni aeg tagasi, kui nafta esimest korda negatiivse hinna peale kukkus, tekkis mul mõte, et praegu oleks hea hetk naftahinna tõusule panustada. Jah, vaevalt ta nüüd kohe tõusma hakkab, aga mul on aega oodata.

Hakkasin siis uurima, kuidas naftat osta saaks. Üsna ruttu selgus, et pikaajalise tõusu peale ei saagi eriti hästi panustada.

Tõsi, võib ju naftat reaalselt osta, aga siis tuleks sellele järgi minna ja seda kuskil tükk aega ladustada. Kui me just kuuekohalistest summadest ei räägi, siis ebarealistlik idee.

Kuna minu jaoks on kaupvarad üsna võõras teema (ainus kokkupuude oli läbi selle raamatu), siis sain siit nii mõndagi uut õppida. Proovin selle võimalikult lihtsalt edasi anda.

Nafta ETP ehk USO

2020. aasta naftahinna julm langus
USO 6 kuu hinnagraafik 2020. aprilli seisuga.

Ilmselt kõige lihtsam võimalus naftahinnale panustamiseks on mõni ETP (üldiselt ETC või ETN kujul). Välimuselt nagu tavaline ETF ja ostutehing käib ka täpselt samamoodi, nagu tavalisel aktsial/indeksfondil.

Üks selline on toode on näiteks USO (United States Oil Fund LP). Kuna eestlased seda üldiselt osta ei saa, siis võime sellest julgelt rääkida.

Kui vaatad ülevaltpoolt USO hinnagraafikut, siis väga tähelepanelikul vaatlusel võid märgata, et see hind ei ole kordagi negatiivseks läinud. Veel vähem siis -$30…-$40 hinnatasemele kukkunud.

Põhjus on lihtne. Negatiivse hinna peale kukkusid vaid mõned konkreetsed nafta futuurid.

Mis juhtus naftafutuuridega?

Futuur on selline tore leping, mis kohustab sind tähtaja saabudes vastavat kaupa ostma/müüma. Näiteks võid osta ühe futuuri, mis kohustab sind vastu võtma 1000 barrelit naftat kokkulepitud hinnaga kokkulepitud tähtajal.

Lihtsamini öeldes, kui futuuri leping jõuab tähtajani ja on sel hetkel sinu käes, oodatakse sind kuu aja jooksul oma 1000 barrelile naftale järgi tulema.

Kuna suurem osa investoreid/kauplejaid ei soovinud omale naftat reaalselt saada, siis juhtuski mai futuuridega nii, et neid müüdi negatiivse hinnaga. Teisisõnu, ettevõtted, kes olid nõus naftat vastu võtma, said selle eest raha.

Vahepeal oli olukord isegi selline, et kui sa tahtsid oma futuurist loobuda, pidid maksma peale $40 iga barreli kohta, et keegi oleks nõus sinult naftat vastu võtma.

Kuidas see on seotud naftasse investeerivate fondidega?

Nüüd jõuame ringiga tagasi USO ja teiste sarnaste toodete juurde. Naftasse otse investeerida ei saa, kui sa just seda reaalselt ei osta ja ladusta kuskil. Seetõttu ostavad ka sellised fondid just futuure.

Arvestades, et USO oli üks suurematest mai futuuride müüjatest, siis võid juba vaikselt aimata, miks sellise fondi kaudu pikaajaline investeerimine ei pruugi toimida.

Roll over

Futuurid on konkreetse lõpptähtajaga lepingud. ETPd aga investeerivad pikaajaliselt ja kasutavad selleks futuure. Kuidas see võimalik on?

Kui futuuri tähtaeg hakkab saabuma, müüb USO need futuurid maha ja ostab kaugema tähtajaga futuurid asemele. Selle protsessi nimi on roll over ehk nö lepingute edasi rullimine. Näiteks müüdi maha mai futuurid ja osteti asemele juuni omad.

Kuna 2020. aasta aprillis USO aktsiahind kukkus liiga madalale, otsustati 28. aprilli kauplemispäeva järel korraldada 1-8 reverse split. See tähendab, et iga 8 aktsia asemel saab sellest hetkest alates olema ainult üks aktsia.

Contango ja raha kaotamine

See võib kaasa tuua sellise toreda nähtuse nagu contango. Seda on kõige lihtsam selgitada näite abiga.

Oletame, et USO portfellis oli 100 000 mai futuurilepingut. Enne lepingute tähtaja saabumist, hakkas USO lepinguid maha müüma ja nende asemele juuni-juuli futuure ostma.

Kui USO müüb lepingud keskmiselt -$10 barreli kohta hinnaga maha ja ostab juuni-juuli futuure keskmiselt hinnaga $15 barreli kohta, siis fond kaotab selle roll over käigus korralikult raha.

Olukorda, kus futuuride hind on kõrgem, kui kauba tegelik hind (spot price), nimetataksegi contangoks. Sellises fondis pikaajaliselt istudes võib halva stsenaariumi korral contango su investeeringu täielikult ära hävitada.

Kas tasub pikaajaliselt nafta ETFi investeerida?

Väga kiire ja lühike vastus oleks, et ei. Põhjuseks contango. Sellise investeerimistoote kaudu ei ole sinu tootlus kahjuks reaalselt otseselt naftahinnaga seotud.

Sellised tooted sobivad seega pigem lühiajaliseks spekuleerimiseks ja kindlasti ei ole asi, mida näppida rahaga, mida sa ka pärast tagasi tahad saada.

PS! Kuna teema on minu jaoks suhteliselt uus, siis anna julgelt teada, kui kuskil millestki valesti aru olen saanud.

7 replies on “Kuidas naftasse investeerides oma raha ära kaotada?”

USO t ei saa meie jaeinvestor osta, samas on olnud aegu, kus futuuridel on backwardation, st tänu sellele on USO viimastel aastatel üllatavalt hästi oma hinda hoidnud, viimase aja sündmused on muidugi suht erakordset ka ajaloolises vaates. Sama teema on tegelikult kõigi futuuridel põhinevate instrumentidega.

Kui ma õigesti aru olen saanud, siis backwardationi pealt kasu saamiseks oleks tarvis, et tänase futuuri eest makstakse rohkem kui tuleviku oma eest. Täna seda veel raske ette kujutada, aga võib ühel hetkel tulla küll jah.

Tere, see hetk tuli kätte rutem kui oskasid oodata:D Täna siis makstakse WTI juuni lepingu eest rohkem kui juuli oma eest.

Tundub nii. Oluline saab muidugi olema see, kas konkreetne fond, kus sa investeeritud oled, teeb oma roll overi sellisel hetkel ära või on selleks ajaks suund jälle midagi muud. Ise tegin ühe pisikese spekulatsiooni ja no see hind liigub ikka väga vapralt igas suunas, nagu tuulelipp 🙂

Ma muidugi isegi ei teeskle, et ma nafta hinna kujunemisest väga täpselt aru saaks peale üksikute meedias läbi käivate olukordade, kus tahtlikult turg üle ujutatakse.

Sõltumata “contango”-st on kirjutise ilmumisest praeguseni USO liikunud +79% ja CRUD +113%, seega ei tundu väga raha ära kaotamisena. Ei teagi nüüd kas 3,5 kuud tuleks lugeda nüüd lühi- või pikaajaliseks investeeringuks.

Isegi kaotused ei ole investeerimises garanteeritud, nagu näha. “Õnneks” USD/EUR kurss on natukene appi tulnud ja ligi 9% tootlusest ära söönud samal ajal. Siiani on ta siiski päris hästi tõusnud jah, isegi selle kiuste.

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.