Home » Esimesed sammud: raha kogumine, eelarve, säästmine » Kuidas saada rikkaks? Üks oluline omadus, mis aitab saavutada edu.
 

Kuidas saada rikkaks? Üks oluline omadus, mis aitab saavutada edu.

Edasilükkamine ja enesekontroll

Kuidas siis ikkagi saada rikkaks ja edukaks? Psühholoog Walter Mischel tegi 1972. aastal lastega eksperimendi, et teada saada, millal areneb välja enesekontrolli võime. Selleks viidi laps eraldi ruumi, kus pandi lauale vahukomm. Lapsele öeldi, et ta võib kommi ära süüa kui tahab. Samas, kui ta ootab kuni eksperimenteerija tagasi tuleb, siis saab teise vahukommi lisaks. Seejärel jäeti laps üksinda tuppa.

Osad lapsed sõid kommi peale katse läbiviija lahkumist koheselt ära. Neist, kes püüdsid söömist edasi lükata, saavutas edu umbes üks kolmandik. Ülejäänute tahtejõud sai kusagil vahepeal otsa.

Hiljem on seda eksperimenti sarnaste tulemustega ka mitmeid kordi korratud.

Kuidas saada rikkaks ja edu valem

Kõige huvitavam tulemus oli aga see, et aastaid hiljem tundus, et akadeemiline edukus ja edu täiskasvanueas olid tugevalt seotud sellega, kui hea oli katse ajal lapse enesekontroll. Ehk teisisõnu, mida kauem laps suutis teise vahukommi saamise nimel söömist edasi lükata, seda edukam oli ta ka muudes eluvaldkondades aastaid ning aastakümneid hiljem.

 Raha, edu ja investeerimine

Ei pea just väga palju pingutama, et näha, kuidas vahukommi söömise edasilükkamine selle nimel, et hiljem kaks kommi saada ning investeerimine omavahel seotud on. Investeerimine on raha kasutamise edasilükkamine selle nimel, et tulevikus oleks rohkem raha, mida kasutada.

Seega võib suure tõenäosusega eeldada, et inimene, kellel on tugev enesekontroll, on ka võimeline olema edukas investor.

Ühtlasi tuletan ka meelde, et kui soovid oma tahtejõudu arendada ja investeerimisega alustada, siis juba pisut rohkem kui nädala pärast on esimene töötuba, kus teemaks raha, investeerimine ja finantseesmärkide seadmine.

Samuti soovitan lugeda investeerimisega seotud riskidest, eriti kui oled astumas esimesi samme oma raha arukalt investeerimises.

Liitu 5000+ lugejaga

Saad teavitusi uutest ja populaarsematest artiklitest.

Me ei saada sulle spämmi. Saad igal ajal meililistist lahkuda. Powered by ConvertKit

3 kommentaari

  • Comment by Taavi Pertman:

   Siin on hästi ära seletatud, miks mõnikord on see strateegia kasulik ja mõistlik. Samas on kuidagi tähelepanuta jäetud see põhiline teema ehk et probleemiks on sageli olukorra/keskkonna valesti tajumine.

   Teisisõnu, kuigi teatud tingimustel on kasulik see komm kohe ära süüa (investeerimise asemel kogu raha kohe ära kulutada), siis süüakse (kulutatakse) sageli ka siis, kui tegelikult oleks mõistlikum ja kasulikum oodata (investeerida).

   Põhjuseks see, et meil on tegelikult ootamiseks (investeerimiseks) soodsas keskkonnas vale eeldus, et ei ole mõtet oodata (investeerida), sest usume, et meile ei tooda seda teist kommi (investeerimisega kaotame/on väga raske võita).

   Samamoodi võib muidugi ka see ootamise (investeerimise) strateegia halvasti lõppeda, kui ei taju olukorda/keskkonda õigesti – ootad mõttetult, kui võiks aru saada, et sulle teist kommi tegelikult ei tooda (investeerid loteriipiletitesse lootusega rikkaks saada, kuigi kõik arvutused ja tõenäosused jmt näitavad, et sa kaotad).

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga