Categories
Tulude suurendamine: ettevõtlus, lisatöö, produktiivsus

Kuidas teha oma blogi?

Üks populaarsemaid viise nii internetis raha teenimiseks kui ka niisama oma sõnumi levitamiseks või isiklikuks otstarbeks veebilehtede tegemiseks, on blogide pidamine.

Blogide jaoks loodud saidid

Üks variant selleks on kasutada mõnda sellist keskkonda, nagu blogger.com, kus kõik vajalik tarkvara on olemas ja sa ei pea muud tegema kui lihtsalt konto registreerima, mõned seadistused paika panema ja saadki kohe kirjutama asuda.

Selliste variantide puhul on miinuseks see, et mõningatel teemadel kirjutamist ei lubata, sul puudub sinu enda domeeninimi (bloggeri puhul näiteks <sinuvalitudnimi>.blogspot.com) ja erinevate veebilahenduste kasutamine võib olla kas raskendatud või üldse võimatu (näiteks tahad oma ettevõtte kodulehele blogi kirjutada, aga samas võiks ka veebipood seal juures olla ja mingid muud spetsiifiliselt sinu ettevõtte jaoks olulised vidinad).

Lisaks on veidi kahtlasemate keskkondade puhul ka võimalik, et sinu lehele topitakse soovimatut reklaami või veel hullem, pannakse su leht kinni ja kasutatakse seda sisu kuskil enda lehel. Õnneks seda viimast vist väga tihti ei juhtu.

Samas, kui su blogi eesmärk on lihtsalt kirjutada oma sõpradele, kuidas sul läheb, siis on tõenäoliselt selline võimalus sulle täiesti piisav.

Enda veebilehele blogi tegemine

Kui sul veel domeeni ja hostingut pole, siis alusta kõige pealt sellest postitusest:

https://rahafoorum.ee/niche-site-domeeninime-valimine-ja-registreerimine/

Kui aga tahad rohkem võimalusi ja vabadust, enda domeenile lehte teha ja igal hetkel võimalust, seda kõike muuta nii, nagu süda lustib ja oskused lubavad, siis tuleks oma hostingupakkuja serverisse installeerida vajalik tarkvara.

Antud õpetuse raames näitan ära, kuidas seda teha, kasutades WordPressi tarkvara, mis on tasuta ja üks populaarsetest, kuid kindlasti mitte ainuke.

PS! Selle õpetuse raames teen installeerimise ära manuaalselt, kuigi netpointil on võimalus seda ka läbi haldusliidese teha.

1. Lae WordPressi kodulehelt (inglisekeelse versiooni saad siit) omale vajalik tarkvara arvutisse ja paki see fail lahti.

2. Liiguta tekkinud kaustas olevad failid oma veebiserverisse (kasutades haldusliideses olevat failihaldurit või FTP programmi) enda soovitud kausta.

3. Loo oma veebi haldusliideses üks MySQL andmebaas ja jäta paroolid ning kasutajanimed endale meelde või endale kättesaadavale kujule.

4. Mine oma veebibrauseris aadressile, kuhu sa WordPressi failid liigutasid.

5. Loo seadistuste fail. Siin tuleb sul sisestada selle andmebaasi andmed.

Kui automaatne faili loomine ei õnnestu, siis vali su ekraanile tekkinud kast, märgista kõik tekst (ctrl+a) ja kopeeri (ctrl+c) see. Nüüd loo arvutisse fail nimega wp-config.php, parema klahvi abil ava see näiteks notepadiga ja kleebi (ctrl+v) see eelnevalt kopeeritud tekst faili.

Salvesta tehtud muudatused ja liiguta see fail oma veebi WordPressi kataloogi.

6. Käivita brauserist installeerimine.

Järgmisel lehel tuleb sul sisestada soovitud kasutaja andmed (Siin lisatud kasutajanimi on see, millega sisse logid. Postituste juurde ilmuva nime saad hiljem määrata.) ja e-maili aadress (kui soovid lisada mõne e-maili aadressi stiilis <sinunimi>@<sinudomeeninimi>.ee, siis pead looma selle e-maili aadressi või lisama vastava e-posti suunamise mõnele oma teisele e-maili aadressile).

7. Palju õnne, WordPress on paigaldatud. Nüüd tuleb see sul enda soovidele ja vajadustele vastavalt seadistada.

WordPressi seadistamine

1. Seadistamist võiksid alustada “Sätted” alt.

2. Seejärel võid “Kasutajad” alt oma profiili ära seadistada.

3. Edasi võiksid “Välimus” alt otsida enda vajadustele vastava teema. Siinkohal tasub tähele panna, et erinevatel teemadel on ka erinevad funktsioonid sisse ehitatud, nii et mõnel teemal saab kohe luua endale veebi ülaservale menüüsid, muuta kõikvõimalikke värve, nupuvajutusega lisada ja eemaldada elemente jne. Samas mõnel teisel teemal ei saa peaaegu midagi muuta, ilma et ise koodi kallale peaks asuma.

4. Kui oled omale sobiva välimusega teema leidnud ja ära seadistanud, siis võid “Pluginad” alt omale vajalikke lisasid otsida. Siit võid leida kõike alates foorumitest ja facebookiga integreerimisest kuni postituste hindamise, kontaktivormide ja automaatsete andmebaasi varukoopiate tegemise lisadeni välja.

Esimesel korral võib tekkida kiusatus kõikvõimalikke vidinaid oma lehele lisada, kuid üldiselt ei ole see soovitatav ega ka vajalik. Testimise mõttes võid muidugi proovida erinevaid asju. Samas on siinkohal jällegi oluline meelde tuletada, et enne kui mõne plugina installid, tee kindlasti omale nii andmebaasist kui ka failidest varukoopia juhuks kui see midagi ära lõhub (seda võib päris tihti juhtuda).

5. Hakka sisu looma. Kindlasti suudad veel töö käigus leida hunniku erinevaid võimalusi ja vidinaid, mida võiks seadistada ja millele mõelda, aga praeguseks hetkeks on sul juba põhilised asjad seadistatud ja leht kasutusvalmis.

Lisalugemiseks:

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.