Categories
Laenud ja ühisrahastus Investeerimine: raha sinu eest tööle

Kuidas ühisrahastusplatvormist väljuda?

Kui oled mõnes ühisrahastusportaalis investeerinud, siis ühel või teisel hetkel tekib tulevikus tõenäoliselt olukord, kus tahad seal investeerimise osaliselt või täielikult lõpetada ja raha välja võtta.

Põhjuseid võib olla mitmeid, alates soovist see raha kuhugi mujale paigutada kuni kiiremat sorti raha vajamiseni või portaali tuleviku või pakutava riski/tootluse osas usu kaotamiseni.

Sõltuvalt põhjusest ja konkreetse portaali poolt pakutavatest võimalustest, on ka väljumise protsess erinev. Käesolevas postituses toon välja võimalused, kuidas seda erinevates olukordades teha võiks.

Kuigi ühisrahastuse kaudu on võimalik investeerida kõikvõimalikesse erinevat liiki varadesse, siis antud meetodid on peamiselt siiski laenudesse tehtud investeeringute baasil koostatud ja ei pruugi tingimata muudel juhtudel töötada.

Erinevaid meetode võib parema efekti saavutamiseks teatud tingimustel ka kombineerida.

Ilma järelturuta väljumine

Passiivne väljumine

Kui oled otsustanud, et soovid ühisrahastusplatvormist väljuda, kuid sul pole sellega otseselt kiiret ja olemasolev laenuportfell teenib piisavalt head tootlust, siis võib rakendada niiöelda passiivset väljumist.

See meetod sobib olukorras, kus sinu olemasolev portfell on hea tootluse/riski suhtega ja portaalil on lootust heale stabiilsele tulevikule ehk sinu portfelli tootlus ei ole lähiaastatel kindlasti ohus. Samuti on see peaaegu et kohustuslik platvormidel, kus järelturgu pole.

Näiteks otsustas Omaraha ühel hetkel, et saadab edaspidi kõik hapuks läinud laenud sundmüüki, mis mulle algselt tundus küllaltki ebasoodne variant, nii et otsustasin investeerimise peatada. Kuna järelturgu neil pole, siis kasutasin väljumiseks just seda meetodi.

Passiivne väljumine tähendab seda, et:

  1. Lõpetad edasised investeeringud ära (automaatpakkujad, API seadistused jne paned seisma) ja uusi investeeringuid ei tee.
  2. Seejärel ootad, kuniks raha vähehaaval tiksub kontole tagasi ja piisavalt suure summa kokkusaamisel teed väljamakse.
  3. Kordad punkti 2, kuniks kogu raha on kontolt välja võetud.

Plussid:

  • Nõuab sinu poolt vähest sekkumist ja ajakulu
  • Olemasolevad investeeringud saavad tulu lõpuni ära teenida

Miinused:

  • Lõplik väljumine võib võtta aega aastaid, kuniks laenulepingud ja taastumine omadega lõpule jõuab
  • Kontole kogunev raha seisab niisama ja vähendab portfellilt teenitavat tootlust
  • Raha laekub väikeste juppide kaupa, nii et selle mujale paigutamine võib olla raskendatud

Tasub arvestada ka sellega, et kui väljamaksega kaasneb tehingutasu, siis peaks ootama, et see moodustaks väljamakstavast summast üsna väikese osa. Vastasel juhul maksad arvestatava osa teenitud tootlusest lihtsalt väljamaksete tasudena ära.

Samas jällegi portaalides, kus väljamakse eest tasu ei küsita, võib neid teha ka väiksemate summadega, nii et kokkuvõttes kaotad tootlusest vähem ära ja saad raha kiiremini mujale taas kasutusse lasta.

Poolpassiivne väljumine

Antud meetod sobib hästi olukorras, kus portaalil puudub järelturg ja väljumise põhjus ei ole seotud otseselt laenukvaliteedi langusega ning raha kättesaamisega pole üüratult kiire.

Samuti on see abiks olukorras, kus tagasilaekuvad summad on väikesed ning väljamaksega kaasnev teenustasu nõuab, et peaksid sobivat summat mõnda aega koguma.

Sellise meetodiga sa vähendad oma investeeringute perioodi reinvesteerides laekuva raha lühemaajalistesse laenudesse sedasi, et lõpuks saaksid suurema summaga korraga väljuda.

Näiteks kui täna on sinu portfelli keskmine järelejäänud laenupikkus 50 kuud, siis võid teha nö vähehaaval lühemaks liikumist, nii et investeerid näiteks kuni 36-kuulistesse laenudesse ja siis natukese aja pärast muudad perioodi veelgi lühemaks jne jne, kuni lõpuks on kogu järelejäänud portfell näiteks 6-kuulistes laenudes ja siis lased sel lõpuni tiksuda.

Kiirem variant on kohe seadistada investeeringud lühemate laenude peale. Samas tasub arvestada, et lühemaajaliste laenudega on sageli see probleem, et neid ei ole, nii et väga suuri summasid ei pruugi sinna investeerida saada.

Lühemate laenude puhul on abiks siinkohal see, et mida lühem laenuperiood, seda suurem osa investeeringust makstakse igakuiselt tagasi ehk mida rohkem sul lühiajalisi laene on, seda suuremaks muutub igakuine tagasimakse.

NB! Hapude laenude taastumine võib ka lühiajaliste laenude puhul endiselt aastaid võtta.

Ehk kui sa tahad näiteks väljamakset teha minimaalselt €250 kaupa, siis selle asemel, et selle tiksumist 5-6 kuud oodata, võid esialgu laekuvad summad reinvesteerida, kuniks selle summa laekumine võtab näiteks 1-2 kuud aega ainult. Siis võid uute investeeringute tegemise pausile panna ja väljamakse teha ning seejärel uuesti sama strateegiaga jätkata, kuniks uuesti suurema summa kogumine kiiremini käib.

Vajalikud sammud:

  1. Pane oma senised automaatpakkujad ja investeeringud seisma.
  2. Seadista oma automaatpakkujad/API seadistused lühemaajaliste laenude peale.
  3. Kui igakuised laekumised on piisavalt suured, et soovitud summa kätte saada, pane uued investeeringud pausile.
  4. Peale väljamakse tegemist investeeri uuesti väiksema perioodiga laenudesse ja korda protsessi, kuniks kogu portfell on lõpuks lühiajalistes laenudes ja lase sel lõpuni tiksuda.

Plussid:

  • Saad raha suuremate summade kaupa välja võtta
  • Raha seisab tühjalt lühemat aega ehk teenib kogu aja lisatulu
  • Võimalik oma igakuist rahavoogu mingiks tulevikuperioodiks suurendada

Miinused:

  • Ei saa kasutada, kui väljumise põhjuseks on laenukvaliteedi või riski/tootluse suhte langus või portaaliga seotud riskid
  • Ei kiirenda otseselt väljumist ja võib seda suures plaanis hoopis aeglustada
  • Enamus portaalides võib lühiajalisest laenust saada pikaajalise maksegraafikuga laen, kui sellele tehakse uus maksegraafik või see satub makseraskustesse
  • Käsitsi tehes võib rakendamine ebamõistlikult palju aega võtta
  • Oht, et lühiajaliste laenude kvaliteet erineb sinu senisest strateegiast

Väljumine laenu abil

See meetod on ühisrahastusest väljumiseks kõige vanem ja tänaseks samas ka üks kallimaid.

Sellel juhul võtad oma investeerimisportfelli “tagatisel” laenu, et portaalis olev raha kiiremini kätte saada ning seejärel tagasilaekuvatest summadest maksad vähehaaval laenu tagasi.

Kasutasin seda kunagi näiteks isePankuris (Bondora) 2011.-2012. aastal, kui intressid kujunesid läbi oksjonisüsteemi ja järelturgu polnud ning sain kõige madalamaks intressiks lausa 7%-ga laenu. Tol ajal olid ka muud laenajate tasud väiksemad, nii et tegemist oli küllaltki headel tingimustel laenudega.

Täna on lubanud näiteks Omaraha väljumissooviga investoritele parematel tingimustel laenutaotlust võimaldada. Samas ei oska öelda, mis intresside juures investorid sellist laenu rahastama on valmis.

Vajalikud sammud:

  1. Pane oma senised automaatpakkujad ja investeeringud seisma.
  2. Uuri portaalilt kas ja millistel tingimustel selline laenutehing oleks võimalik.
  3. Tee vajalikud sammud laenu taotlemiseks ära.
  4. Peale rahastuse saamist kanna laenusumma välja ja oledki “väljunud”.
  5. Veendu igakuiselt, et kontol oleks järgmise laenumakse jaoks piisavalt raha.

Plussid:

  • Võimalus suhteliselt kiiresti oma raha portaalist korraga “kätte saada”

Miinused:

  • Tõenäoliselt kõige kallim meetod väljumiseks, kuna pead tasuma intressi ja laenamisega kaasnevaid tasusid
  • Peale laenu kätte saamist, pead ka igakuiselt veenduma, et oleks makse jaoks kontol piisavalt raha, mis võib tähendada, et vahepeal pead juurde kandma ja vahepeal seisab mingi summa kontol tühjalt ja vähendab su tootlust veelgi
  • Ei kaitse sind väga portaaliriski ega laenajate maksekäitumise halvenemise vastu, kuna laenud jäävad alles ja seetõttu võib juhtuda, et portfellist laekuvad maksed ei suuda laenumakseid ära katta

Kui portaal ei võimalda sul just väga headel tingimustel laenu saada, siis pigem ei kasutaks seda varianti.

Järelturu kaudu väljumine

Kui ühisrahastusplatvormil on järelturg, siis on väljumiseks, vähemalt teoorias, rohkem võimalusi ja sul suurem kontroll selle protsessi üle. Sisuliselt võimaldab järelturg sul oma investeeringud teistele investoritele maha müüa.

Samal ajal ei saa ära unustada seda, et tegemist on järelTURUGA ehk kui sinu investeeringute jaoks ostjaid pole, siis ei ole sellest turust väljumiseks väga palju kasu.

Ühesõnaga, kui sinu põhjus väljumiseks on see, et portaal teeb viimaseid hingetõmbeid või laenud on massiliselt pankrotistumas, siis tõenäoliselt ei ole sa ainus, kes nii mõtleb ning sinu väljumisplaanid ei pruugi edukalt lõppeda (turul on palju müüjaid, hinnad on madalad ja vähe ostjaid).

Väljumise kiiruse ja sellest tingituna ka ajakulust lähtuvalt olen jaotanud need meetodid kolmeks:

  • Rahulik väljumine
  • Aktiivne väljumine
  • Agressiivne väljumine

Rahulik väljumine

Selle kohta võiks isegi öelda, et laisk väljumine, kuigi sõltuvalt portaalist on siin tööd siiski omajagu. Antud meetodi puhul on eesmärgiks ilma erilise uurimistööta oma laenud maksimaalse juurdehindlusega maha müüa.

Sisuliselt viskad kõik laenud täpselt sama juurdehindlusega müüki ja seejärel hakkad vähehaaval hinda vähendama, kuniks portfell müüdud.

Vajalikud sammud:

  1. Pane oma senised automaatpakkujad seisma ja lõpeta edasiste investeeringute tegemine.
  2. Pane oma laenud maksimaalse juurdehindlusega müüki, mille juures sa usud, et keegi sult mõne parimatest laenudest ära ostab (näiteks, kui arvad, et parimad laenud lähevad 10% juurdehindlusega kaubaks, siis pane kõik laenud 10% juurdehindlusega turule).
  3. Oota vähemalt paar päeva, et ostjatel oleks aega sinu laenud üles leida (nädalavahetused on tavaliselt olnud turul vaiksemad perioodid).
  4. Muuda kõigi allesjäänud laenude juurdehindlus madalamaks (näiteks eelneva näite puhul 10% pealt 9% peale).
  5. Korda protsessi, kuniks oled oma laenud maha suutnud müüa või jõudnud piirini, millest allapoole minnes sa pigem laseksid laenudel graafiku järgi lõpuni tiksuda.

Plussid:

  • Alternatiividega võrreldes kõige lihtsam järelturu strateegia
  • Saavutad vähemalt teoreetiliselt maksimaalse tulu ehk müüd laenud kõrgeima juurdehindlusega maha
  • Müüki lisamise protsess alternatiividega võrreldes kõige kiirem

Miinused:

  • Portfelli lõplik müümine võib võtta üsna kaua aega, kuna protsessi peab mitmeid kordi kordama
  • Esimesena müüd kõige paremad laenud maha (vähemalt teoreetiliselt makstakse parimate laenude eest kõige kõrgemat juurdehindlust), nii et ostjate puudusel võid jääda kehvemate laenude otsa istuma
  • Järelturg ei ole just väga efektiivne turg, mistõttu müügiedu sõltub sageli juhusest ja õnnest, mitte tingimata määratud hinnast
  • Kuna alustad müüki parimatest laenudest, siis selle protsessi käigus võivad kehvemad laenud oma väärtust kaotada (näiteks viivises laenud lähevad hapuks ja vajavad seetõttu suuremat allahindlust)

Aktiivne väljumine

Aktiivse väljumise puhul on kiirus juba natukene tähtsamal kohal, kuid püüad siiski aega ja tulu kuidagi tasakaalustada. Lühidalt öeldes, soovid kiiremini, kui rahuliku väljumise puhul, kuid endiselt võimalikult hea hinnaga oma investeeringud maha müüa.

Sellisel juhul püüad kõik laenud müüki panna nende eduka tehinguni viiva hinna juures. Püüad oma laenud hinnastada õiglase hinnaga, et võimalikult suur hulk neist ostetaks juba esimese korraga ära.

Seda võib teha erinevate hinnaklassiga gruppide tasandil (näiteks laenustaatuse alusel, et viivises laenud on ühe hinnaga ja korrektsed laenud teise hinnaga, riikide kaupa või lähtudes intressitasemest vmt) või lausa iga laenu osas eraldi hinda määrates. Viimane muidugi ei pruugi käsitsi tehes ajalises mõttes eriti mõistlik olla.

Vajalikud sammud:

  1. Pane oma senised automaatpakkujad seisma ja lõpeta edasiste investeeringute tegemine.
  2. Lisa laenud gruppide kaupa või üksiklaenude tasandil atraktiivse hinnaga müüki.
  3. Oota vähemalt paar päeva, et ostjatel oleks aega sinu laenud üles leida.
  4. Muuda kõigi allesjäänud laenude juurdehindlus vastavalt gruppide kaupa madalamaks.
  5. Korda protsessi, kuniks oled oma laenud maha suutnud müüa või jõudnud piirini, millest allapoole minnes sa pigem laseksid laenudel graafiku järgi lõpuni tiksuda.

Plussid:

  • Võimalus kiiremini väljuda, sest vähemalt teoreetiliselt on kõik laenud samaaegselt ostjatele atraktiivsed

Miinused:

  • Olenevalt valitud grupeeringutest võib nõuda väga palju lisatööd ja ajakulu
  • Nõuab arusaama ostjate nõudlusest ehk millised tegurid on ostjate jaoks hinna mõjutamise osas olulised

Mida granulaarsemalt oma laene hinnastad, seda suurem on tõenäosus, et need kõik ära ostetakse, aga seda suurem on paraku ka ajaline kulu hinnastamise käigus.

Agressiivne väljumine

Nagu nimigi viitab, siis antud meetod sobib kõige paremini olukorras, kus prioriteet number 1 on võimalikult kiiresti väljumisel ning oled valmis vajadusel kahjumit vastu võtma.

Seda võib rakendada nii rahuliku väljumisstrateegia baasil, kus paned kõigile laenudele ühtse hinna kui ka aktiivse väljumise stiilis, aga oluline erinevus nende kahe strateegiaga on see, et müügihinnaks määrad pigem alumise otsa hinna.

Näiteks kui mingi grupi laenud lähevad tavaliselt müügiks kusagil 3-5% juurdehindluse vahel, siis antud juhul paneksid sa need müüki pigem 3% juures, kui mitte lausa 2% või vähema peal. See, kui palju tavahinnast madalamale hinna paned, sõltub suuresti sellest, kui kiire väljumisega on.

Kuna antud lähenemise puhul on eesmärk võimalikult kiiresti raha kätte saada, siis tahad panna juba esimesel korral sellise hinna, millega suurema osa laenude edukas müük oleks praktiliselt garanteeritud ehk jätad nö osa rahast lauale, et kiiremini ülejäänu kätte saada.

Vajalikud sammud:

  1. Pane oma senised automaatpakkujad seisma ja lõpeta edasiste investeeringute tegemine.
  2. Lisa laenud korraga, gruppide kaupa või üksiklaenude tasandil turu alumise hinnaga või alla turuhinna müüki.
  3. Oota ca üks päev või eriti kiirel juhul mõned tunnid, et ostjatel oleks aega sinu laenud üles leida.
  4. Muuda kõigi allesjäänud laenude juurdehindlus madalamaks.
  5. Korda protsessi, kuniks oled oma laenud maha suutnud müüa.

Plussid:

  • Kõige kiirem meetod väljumiseks
  • Alla turuhinna müües leidub tavapärasest rohkem ostjaid

Miinused:

  • Jätad raha lauale ja tõenäoliselt oled sunnitud osa investeeringutest sootuks kahjumiga müüma
  • Suur ajakulu laenude hinnastamisel

Kokkuvõtteks

Kuigi tänaseks on juba mitmetel portaalidel järelturg olemas, siis reaalset likviidsust on neis küllaltki vähe. Sellise olukorrani, kus täna paned müüki ja homseks on müük tehtud, läheb tõenäoliselt veel pikalt aega.

Samuti on see likviidsus tihti ebaefektiivne ja ennustamatu, nii et isegi täpselt sama laenuosak võib täna müüa 7% juurdehindlusega, paari nädala pärast aga ei osta seda keegi isegi 3% juures.

Sellegipoolest, olen ise eespool mainitud meetode kasutanud ja järelturu olemasolu on väljumisel suureks abiks. Kasutajakogemus selle protsessi käigus on muidugi kohati väga jube, aga parem see kui mitte midagi…vist.

Soovid ühisrahastuse kohta rohkem teada? Ühisrahastuse videokoolituses õpetame.

Ühisrahastusplatvormi valimise checklist aitab sul valida ka just sinu jaoks sobiva(d) platvormi(d) välja.

Milliseid meetode väljumiseks sina oled kasutanud? Kas jäi midagi siin mainimata?

One reply on “Kuidas ühisrahastusplatvormist väljuda?”

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.