Categories
Tegemised ja mõtisklemised

Mai 2015 kokkuvõte

Püüan igakuiselt ülevaate anda sellest, kuidas mul investeerimisega läheb, mis seisus 50% klubiga olen ja mis olid suuremad tegemised selles vallas. Teen seda osaliselt selleks, et ise ennast paremini kursis hoida oma seisuga ja edu/ebaeduga ning selleks, et anda lugejatele veidi parem ülevaade, mille põhjal investeerimisotsuseid teen ja millesse investeerin. Ühtlasi püüan anda ka väikese ülevaate, mis RahaFoorumis ja minu portfellis toimub ning mida edaspidi plaanin.

Loodetavasti saad selle käigus minu vigadest ja õigetest otsustest midagi ka endale kõrvataha panna ning mõistad, et tegelikult ei ole see investeerimine nii keeruline, kui esialgu tundub.

Investeeringute osas arvestan minu isiklikku, ettevõtte ja naise portfelli kui meie ühist pere portfelli, sest eesmärk on neil kõigil sama. Ühtegi tarbimiseset ega enda tarbeks ostetud vara oma investeeringute all ei arvesta (telefonid, autod, arvutid jmt ei kvalifitseeru varadeks).

50% klubi osas on arvestuses vaid eraisikuna teenitud tulu. Ettevõtlustulud on siiani jäänud ettevõttesse ja kvalifitseeruvad sisuliselt säästude ja investeeringute alla. Samuti ei arvesta ma sisse summasid, mis on säästetud mingi suurema kulutuse jaoks tulevikuks (a la reisiraha).

RahaFoorumi osas annan ülevaate e-raamatuga seotud müügist ja põhilistest tegemistest, mis sel kuul käsil olid.

Enne kui ülevaateni lähen, tahan Sind tänada, et oled RahaFoorumi lugejate seas. See on minu peamiseks motivatsiooniks RahaFoorumi kirjutamisel, kui kuulen, et lugejatel on millestki kasu olnud, õnnestunud suuremaid summasid investeerimiseks leida, oma tulusid suurendada, investeerimisega alustada või petuskeemidest eemale hoiduda.

Ilma Sinuta poleks ilmselt ka RahaFoorumit ega ei viitsiks ma ka nii palju oma investeeringute kallal vaeva näha ja neid nii põhjalikult uurida. Kui kellegi teise tulemused sellest sõltuvad, siis on ikkagi kuidagi suurem vastutus ja tahtmine sageli asi põhjalikumalt selgeks teha, kui enda jaoks uurima vaevuks.

Aitäh, et aitad motivatsiooni hoida ja veel suurem tänu, et ka loetut reaalselt enda elujärje parandamisel rakendad!

RahaFoorum.ee tegemised mais

Maikuu on RahaFoorumi seisukohalt üsna tegus olnud.

Esiteks otsustasin ära anda veel ühe tasuta Tony Robbinsi MONEY: Master the game raamatu ning 4 Eesmärgipärase investeerimise e-raamatut. Loosis osales kokku 58 inimest, kellest osad olin sunnitud enne loosi siiski eemaldama, kuna nad polnud oma e-maili aadressi kinnitanud. Võitjad on välja loositud ja ka võidust Facebooki lehel ning võitjatele teada antud.

Ühtlasi alustasin mais ka uue projektiga, mida juba mõnda aega planeerisin ja mille kohta eelmise kuu kokkuvõttes käis ka see kommentaar, et ei tulnud piisavalt hästi välja, seega jätsin tookord avaldamata.

Ehk siis alustasin sellise projektiga nagu RahaRaadio, kus vastan lugejate/kuulajate küsimustele audio kujul ning räägin muudest investeerimisega seotud teemadest, nagu blogis.

Blogis jäävad endiselt postitused ilmuma ja raadios kajastan pigem teemasid, millele saab audio kujul paremini või vähemalt sama hästi vastata kui kirjalikult, sest sedasi jõuan ilmselt rohkematele lugeja küsimustele ka vastused anda, nii et ei pea neid loodetavasti nii pikalt ootama, kui praegu on mõned pidanud.

Nagu ikka, on kogu selle projektiga kaasnenud väga palju õppimist ja peaaegu ükski sellega seotud tegevus pole õnnestunud päris esimese korraga, nii et võtab taas rohkem aega kui planeeritud. Viimase praeguse probleemina näiteks iTunesi feed ei taha korrektselt töötada, nii et peab kuidagi välja nuputama, milles sealne viga seisneb ja kuidas seda korda teha…

E-raamatute osas seekord soetati ka üks ühisrahastusse investeerimise strateegiate e-raamat ja kuigi üks lugeja on soovitanud selle eesti keelde tõlkida, siis siiani siiski ei usu, et selles osas piisavalt huvi oleks, et seda kulutust ette tasuks võtta.

Kuu numbrites:
E-raamat “Eesmärgipärane investeerimine” uusi omanikke:10 tk
“16 tactics and strategies for P2P-lending” uusi omanikke:1 tk

RahaFoorumi külastatavus:

Külastatavus oli taas selline üsna hüppeline ja sõltuv sellest, millal postitusi avaldasin. Nädalavahetused on pisut vaiksemaks jäänud.

Mai populaarsemad postitused:

Toon välja kuu jooksul vaatamiste järgi kõige populaarsemad postitused. Kui sul midagi vahele on jäänud, siis viska pilk peale ja oleksin tänulik, kui häid postitusi ka oma sõprade ja tuttavatega jagaksid.

  1. Aprill 2015 kokkuvõte (1039 vaatamist)
    Tundub, et seekordne kokkuvõte tegi ka rekordarvu vaatamisi, mis võib ehk olla tingitud sellest, et tuli tavapärasest pikem ning ehk tuli mitu korda külastada, et lõpuni lugeda. Muidugi kirjeldasin ka seekord spetsiifilisemaid tegemisi Omaraha ja Bondora osas.
  2. Bondora uus pirukas (696 vaatamist)
    Kirjutasin Bondora pirukagraafiku uuendusest ja sellest, et selle tähendust ei maksa default rate’iga segamini ajada.
  3. Onecoin: kas peaks investeerima? Lugeja küsimus. (483 vaatamist)
    Jube paljud inimesed küsisid selle kohta järjest, nii et tegin lühikese postituse minu arvamusest sel teemal.

Kuna lugeja küsimused on populaarsed ja neid tuleb rohkem, kui ma vastata jõuan, siis otsustasin luua RahaFoorumi kommuuni Facebooki suletud grupi näol. Liituda võivad kõik RahaFoorumi lugejad ja nende sõbrad/tuttavad ning loodan, et saame selle abil rohkem ja kiiremini nii mõnegi küsimuse vastatud, mis kellelgi rahafoorumlastest tekkida võiks.

Nii mõnigi neist on selline, mille puhul blogipostitust üksinda ei ole mõtet teha, kuna vastus on lühike, aga kuna vormi kaudu ei ole kõik oma meili jätnud, siis muud moodi ka neile küsimustele vastata ei saa. Seetõttu oleks see grupp ideaalne ka selliste küsimuste vastamiseks.

Liitu grupiga siin.

PS! Muidugi on oodatud ka kõikvõimalikud muud arutelud ja mõttevahetused 😉

Bondora mai kokkuvõte

See kuu oli Bondoras üsna vaikne. Väikese summa kandsin kontolt välja, samas naine kandis oma kontole jällegi juurde ning investeeringuid sa võetud vähehaaval käsitsi. Peale paari müügi, ostu ja investeeringu, suurt midagi erilist kontol ei toimunud.

Kuu numbrites:
Välja antud laene koos järelturult ostetutega
(tagastatud laenud juba maha arvestatud)
€1679.12
Tagasimakstud põhiosa
(sisaldab ka tühistatud ja enneaegselt tagastatud laene)
€280.86
Teenitud intress/viivis€229.14

Omaraha mai kokkuvõte

Panin taas natukene raha juurde ja mängisin natukene portfellihalduri seadistustega, et saaks võimalikult suure tootlusega võimalikult väikese riskiga laene väljastada.

Ning jõudsin taaskord järeldusele, et puhtalt äriloogikast, peabki Omaraha tootluse arvutus ka õigete numbrite korral siiski parema tulemuse andma, kui Bondora, sest kollase ja punase tähendus on Bondora omast erinev.

Näiteks 1-7 päeva viivises laenud on Omarahas kuvatud rohelisena ning punaseks lähevad alles 90+ päeva viivises olevad laenud, mitte 60. Kui palju see tootluse arvutust ilusamaks teeb, on raske öelda, aga mõnevõrra siiski teeb.

Intressitulu suurenes, kuna portfell on viimaste kuudega omajagu suurenenud.

Kuu numbrites:
Välja antud laene€1350.00
Tagasimakstud põhiosa (sh Laenu müük tagatisfondile)€596.48
(€0.00)
Teenitud intress/viivis€104.18

Estateguru mai kokkuvõte

Seekord siis sain erakorraliselt suurema intressi kätte, kuna Pae tänava rendikorteri laen tagastati ennetähtaegselt ning kontole tekkis nüüd taas ca €50 vaba raha.

Üks investeerimisvõimalus oli ka, aga mulle isiklikult ei jätnud väga hea investeeringu maiku nii kõrge LTV näitaja ja paari muu punkti tõttu, nii et jäin pigem järgmist pakkumist ootama.

Kui soovid liituda ja ise järgi proovida, siis minu soovitaja koodiga liitudes teenid 0.5% oma esimesel aastal investeeritud summadele lisaks ja sama summa kantakse ka minule boonusena:

Soovituskood: EGU05676

https://rahafoorum.ee/estateguru

Kuu numbrites:
Välja antud laene€0
Tagasimakstud põhiosa€50
Teenitud intress/viivis€1.46

50% klubi mais

50% klubi tähendab seda, et sa investeerid/säästad vähemalt poole oma sissetulekust oma parema finantsilise tuleviku nimel. Olgu selle eesmärgiks siis finantsiline vabadus, elamisväärne pension, lastele jäetav pärandus või hoopis mõne heategevusliku ettevõtmise jaoks fondi loomine.

50% klubi mõttes oli taas üsna edukas kuu. Suuresti oli siin teadlikult pisut tagasihoidlikumalt elamine ja samal ajal ka fakt, et siiani on reisifondi osa tagasi maksmata lõplikult. S.t., juunis jääb ilmselt 50% klubi üsna kaugele, kuna teeme selles osas ka lõpuks maksed ära.

Kuu numbrites:
Investeeringute osakaal eelarvest57.51% (+5.68%)

Säästud/Reisiraha mais

Olen juba mõnda aega mõtelnud, et tahaks teha naisega ühe pikema sukeldumisreisi näiteks kuhugi Aasiasse. Kuna lennupiletid on ilmselt üsna kallid, siis oleks tegemist üsna korraliku ühekordse kuluga.

Lihtne viis oleks laenu võtta ja siis seda igakuiselt pärast tagasi maksta, aga loodetavasti on nüüdseks juba kõigil lugejatel selge, mille jaoks laenu võtta tasub ja milleks mitte.

Iga võetud laen, kui see pole arukal eesmärgil võetud, kahjustab sinu finantsolukorda ja teeb sinu tarbitud asja/kogemuse tunduvalt kallimaks, kui see tegelikult on. Kui suudad pärast maksta laenumakseid, suudad ka praegu panna samas summas raha kõrvale ja saada see raha palju kiiremini kokku, kui laenu makstes (intressi ja lepingutasusid ei pea kogumisel tasuma).

Seetõttu otsustasin selle eesmärgi nimel igakuiselt panna väikse summa omale SEB digikassaga seotud kogumishoiusele.

Erilist fookust selles osas see kuu ei seadnud. Tegin natukene tagasimakseid reisifondi, aga mitte väga märkimisväärselt. Säästude osakaalu pigem vähendasin investeeringute kasuks.

Kuu numbrites:
Säästude osakaal portfellis5.55% (-3.01%)
Reisiraha kogutud vajalikust summast23.11% (+8.84%)

Üleüldine portfelli ülevaade

Igakuiselt püüan anda põgusa ülevaate ka meie kogu portfelli hajutatusest ja seal toimuvast.

Portfelli jaotus

Nagu allolevalt graafikult näha, siis minu portfelli hajutatus on üsna madal ja seda suuresti teadlikult. Osaliselt on see tingitud sellest, et mu portfell on üsna väike, teisest küljest on naise investeeringud ainult ühisrahastuses.

Eeldan, et Bondoras lisatud krediidimudeli ja riskipõhise hinnastamise tõttu tuleb sealne tootlus märgatavalt allapoole ja osaliselt on ta ka seda juba teinud.

Edaspidi on plaanis veidi suurendada oma hajutatust ühisrahastuse siseselt ja vähendada sealset portfelli riskitaset, kuid peamine fookus võiks pigem minna teiste varaklasside osakaalu suurendamisesse. Näiteks olen väikestviisi hakanud kinnisvara soetamise suunas vaatama.

Samas on ka aktsiate ja kinnisvara osas kohati tunne, et mõlemad on justkui mulli tipus ja edaspidi võivad ainult allapoole tulla. Samas, kui leian hea võimaluse ja arvutused ka seda soosivad, siis loodan 2015. aastal oma esimese(d) kinnisvaratehingu(d) ära teha.

Muude investeeringute all kajastan teistlaadi investeeringuid, mis ei ole skaleeritavad või teistele kättesaadavad (a la erinevad projektipõhised investeeringud, laenud väljaspool portaale jmt).

Peamine muutus oli ühisrahastuse portfellis see, et Omaraha osakaal natukene tõusis ning laenude osas suures pildis riskitase pigem jällegi mõnevõrra vähenes ehk jätkasin juba varasemalt alustatud suunaga.

Muude investeeringute all sai jälle tehtud ka üks väiksem lühiajaline tehing, mis oli ka peamiseks põhjuseks, miks portfellis säästude osakaal vähenes.

2015. mai ühisrahastuse ja muude investeeringute portfell

Ühisrahastuse tootlus

Kuna strateegiad erinevates portfellides on erinevad ja tegelikult oleks oluline näha ka erinevust erinevate platvormide vahel, siis otsustasin tootlused iga platvormi ja portfelli osas eraldi välja arvutada.

Nii mõnigi investor on kirvemeetodil löönud kokku teenitud intressi ja lahutanud sellest defaultinud summad ning esimese paari kuu põhjal jõudnud otsusele, et asi ei ole tulus. Samas on see umbes sama loogiline, kui esimestel kuudel peale üürikinnisvara ostmist lüüa kokku teenitud üüritulu ja lahutada maha tehtud remondikulud jmt ja selle põhjal otsustada projekti tulususe üle.

Ühesõnaga, loodetavasti aitab ülevaade erinevate portfellide tootluste osas natukene aimu saada ka sellest, milliseid tootlusnumbreid selle arvutuse abil võiks värskema portfelli puhul oodata.

Kuigi isiklikult jälgin siiani tasuvuse kohapealt äärmiselt konservatiivset tootluse numbrit, arvutab tabel välja ka muud stsenaariumid.

Mainin igaks juhuks ka ära, et kuigi minul on ühisrahastuses siiani näha üsna korralikud tootlused, siis uutel investoritel ei ole selliseid tootlusi just väga lihtne saada. Sellise tootluse teenimiseks kasutasin erinevaid investeerimisstrateegiaid (kui soovid õppida ühisrahastuse parema tootluse saavutamiseks vajalikke taktikaid ja strateegiaid, siis võta minuga meilitsi ühendust ja annan teada, millal e-koolitus taas uutele liikmetele avatud on).

Midagi eriti üllatavat portfellis ei toimunud. Estateguru tegi ehk kõige suurema tõusu läbi, aga seda peamiselt just selle enneaegse tagasimakse tõttu, kus maksti sisuliselt ühe kuu intress lisaks.

Muus osas läheb Estateguru tootluse arvutus kogu aeg aina keerulisemaks, sest igakuiselt tiksub natukene boonusraha peale, aga konkreetset aega, millal see tekkis, ega selle viimasel kuul tekkinud summat, ei ole kuskilt väga võimalik leida. Lisatootlusena ma seda siiski arvele ei plaani võtta, kuna see tähendaks, et see arvutus ei näitaks enam mu investeeringute tootlust, vaid seda, kui palju minu lingi kaudu liitunud investorid investeerinud on.

RahaFoorumi e-raamatud

Olen väga tänulik kõigile, kes on usaldanud e-raamatu omale juba soetada. Tean, et seal on võimalik seda veel tublisti täiendada ja parandada ning saadan kindlasti ka kõigile senistele soetajatele uue versiooni, kui see valmis saab.

Tänu teile, varajastele ostjatele saan vajalikku tagasisidet, et alustavatel ja juba mõnevõrra kogenud investoritel on sellist käsiraamatut vaja ja sellest on kasu. Samuti saan just teie käest teada, mis töötas ja mis võiks paremini olla, et seda edukamalt täiendada.

Mais palusin senistelt e-raamatu lugejatelt ka tagasisidet ning mõned on ka väga head praktilist ja konstruktiivset tagasisidet juba jätnud.

Kui oled selle raamatu soetanud, siis kas said sellest kasu ja kas peaksin seda rohkem promoma, et võimalikult paljud seda lugeda saaks või oleks siiski hädasti vaja seda eelnevalt täiendada ja uuendada?

Ole hea, võta paar minutit ja pane oma tagasiside siin kirja.

Raamatu omanike osas on hetkel seis selline:
E-raamat: Eesmärgipärane investeerimine172 tk
16 tactics and strategies for P2P-lending41 tk
Osta alustava investori käsiraamat

50% klubi

Nagu eelmise kuu kokkuvõttes välja tõin, siis elasimegi mais veidi tagasihoidlikumalt ja saime oma protsenti ilusti ülespoole. Samas, tuleb tunnistada, et ega tegelikult elukvaliteedi mõttes väga erinevust ei märganud. Lihtsalt raiskasime ebavajalike asjade peale vähem raha.

50% klubi tähendab, et investeerid vähemalt 50% oma sissetulekutest.

Tean, et päris paljud soovitavad elada väga minimaalsetes tingimustes, et saavutada finantsiline vabadus võimalikult ruttu jne ja ma olen üldiselt nõus, et ei ole mõtet raha raisata igasugu vidinate ja jama peale.

Teisest küljest aga olen seda meelt, et kui sa kulutad liiga palju energiat ja aega, et igat viimset senti kokku hoida, siis sul ei jää enam energiat ega aega oma tulude suurendamiseks ega ka motivatsiooni seda edukalt teha. Elada võiks säästlikult (ka siis, kui rahaline seis seda ei nõua), kuid siiski ikkagi elada.

Finantsiline vabadus

Minu suurem eesmärk on enne 35. sünnipäeva jõuda finantsilise vabaduseni ehk teenida passiivsete tulude pealt igakuiselt suurema summa, kui meie kulud.

Rikkuse 1. tase on passiivne sissetulek, mis kataks ära minimaalsed kulud, millega elaksid ära.

Rikkuse 2. tasemel on passiivne sissetulek piisavalt suur, et võimaldada lahedalt ära elada. Minu puhul tähendab see ka seda, et saaksin sellest juba teatud osa tavaliselt investeeringuteks kõrvale panna ehk olen arvestanud sisse väikese puhvri.

Rikkuse 3. tasemel on passiivne sissetulek nii suur, et saad 50% sellest investeeringute alla paigutada ja seejuures ülejäänud 50% on piisav, et lahedalt ära elada.

Kuna portfellis suuru muutusi ei toimunud, siis ka siin väga suurt kõikumist ei olnud.

Passiivne sissetulek moodustas:
1. tasemest:84.33% (-0.95%)
2. tasemest:49.74% (-0.55%)
3. tasemest:23.88% (-0.27%)

PS! Siinkohal pean mainima, et arvestustes on lihtsuse mõttes tegemist maksueelse tuluga, mis tähendab, et tegelikkuses on see tulu veel maksustatav, nii et puhver peaks ehk isegi veidi suurem olema, kui praegu olen jätnud. Ühtlasi arvestan siia ainult nö regulaarsed tulud, ühekordseid tulusid pigem mitte.

Juuni fookus

Eelmises kokkuvõttes võetud fookus ehk iganädalaselt esmaspäeval ühe postituse avaldamine ning madalama riskiga ühisrahastuse portfelliga samaväärse tootluse säilitamine said ehk täitsa edukalt tehtud.

Samuti sain ka käima lõpuks projekti, mida tookord ei tahtnud veel avalikkuse ette tuua ja milleks oli RahaRaadio, seega võib maikuud pidada üsna edukaks (kuigi investeerimisportfelli kasvu osas jättis küll soovida).

Juunis tahan rohkem fokusseerida RahaRaadioga seotud protsesside efektiivsemaks muutmisele, kuna see võtab omajagu aega ning mitmed asjad ei tööta siiamaani päris nii, nagu peaks ja tahaks.

Ühtlasi tunnen, et oleks aeg RahaFoorumiga seotud regulaarsed kulud koos maksekuupäevadega ära kaardistada, sest aja jooksul on neid juba üsna palju kogunenud ja oleks mõistlik omada ülevaadet, kui palju ma selle hobi peale siis ikkagi aasta peale kokku kulutan ning mis ajal kontol raha olemas peaks kindlasti olema.

Mis on sinu fookus juuniks?

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

6 replies on “Mai 2015 kokkuvõte”

Raadio tarbeks võiksid levinumaid lahendusi kasutada nagu nt. Soundcloud – Siis on ka feed kohe olemas ning minu näol ka üks aktiivne kuulaja vahemalt 😀

Taavi, mis taktikat sa Bondoras kasutad? Kas üritad raha kasvatada või pigem hoiad portfelli väärtust samal tasemel ja kasutad juurdetiksunud raha mujal?

Estategurus tehti mõned nädalad tagasi uuendus ja seal on projektipõhiselt näha soovitusraha summa.

Eks ma ikka üritan ära investeerida, kui sobivaid võimalusi leidub, aga paraku kipub seal tihtipeale raha siiski seisma jääma viimasel ajal, nii et selles osas läheb mujale kasutusse, kui mingi piir vaba raha summat ületatud on.

Selle Estateguru asja juba avastasin jah juuni kokkuvõtet tehes. Positiivne areng, nii et saab ka oma arvutust pisut täpsemalt teha edaspidi 🙂
https://rahafoorum.ee/juuni-2015-kokkuvote/

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: