Categories
Tegemised ja mõtisklemised

Mai 2016 kokkuvõte

Enne kui ülevaateni lähen, tahan Sind tänada, et oled RahaFoorumi lugeja. See on minu peamiseks motivatsiooniks RahaFoorumi kirjutamisel, kui kuulen, et Sul on millestki kasu olnud, õnnestunud suuremaid summasid investeerimiseks leida, oma tulusid suurendada, investeerimisega alustada või petuskeemidest eemale hoiduda.

Ilma Sinuta poleks ilmselt ka RahaFoorumit ega ei viitsiks nii palju oma investeeringute kallal vaeva näha ja nii põhjalikult teemasid uurida. Kui kellegi teise tulemused sellest sõltuvad, siis on suurem vastutus ja tahtmine asi põhjalikumalt selgeks teha, kui enda jaoks vaevuks.

Aitäh, et aitad motivatsiooni hoida ja veel suurem tänu, et loetut reaalselt rakendad! Kui oled RahaFoorumist ja RahaRaadiost teadmisi või motivatsiooni saanud, siis palun kirjuta meile, millest kasu oli ja kuidas see aitas. Sedasi saan edaspidi paremini keskenduda neile teemadele ja tegevustele, millest lugejatel kõige enam kasu on.

Olulised märkused ülevaate kohta

Selle ülevaate raames:

 1. Graafikutel kuvame meie portfelli, nagu oleksime 2016. aasta alguses alustanud €1000 portfelliga. See võtab arvesse kõik tõusud ja mõõnad ning tehingud täiel määral. Ühesõnaga, see kasvab siis, kui portfell kasvab ja kahaneb samamoodi.
 2. Investeeringutega kaetud kulude protsent oli varasemalt natukene vigase loogikaga, nii et näitas numbreid reaalsusest pessimistlikumana. Käesoleva kuu raames parandasin selle vea ära. Täpsem kirjeldus selle graafiku juures.

Ggraafikud on otse google’st, nii et saab hiirega peale minna ja konkreetselt numbreid jõllitada ning edaspidi uuenevad need ka vanades ülevaadetes, kui järgmise kuu ülevaade välja tuleb.

RahaFoorum.ee tegemised mais

Mai läks praktiliselt tervenisti Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu uuendamise peale ja selle promokampaania tegemisele (lisaauhindade sebimine, postituste kokkupanek ja promo jne).

Selle uuendamisega sai isegi korraks nii üle pingutatud, et suurest motivatsioonist töötasin selle kallal järjest paar unetut ööd ja päeva (kokku vist ca 4-6h pausi 2 ööpäeva jooksul) ja väsitasin silmad sedasi ära, et mõnda aega ei saanud üle paari tunni päevas arvutiekraani vaadata.

Ühesõnaga, ei järginud investori mõtteviisi ja lootsin motivatsioonipuhangut ära kasutades kiiresti valmis saada…

Lõpuks sai siiski e-raamat uuendatud ja kampaanias osales kokku 733 inimest, kes oma e-maili ära kinnitasid. Kõigi võitjatega oleme ühendust võtnud ja enamuselt ka vastused juba saanud. E-raamatud on võitjatele samuti kätte toimetatud (arvestusse lähevad juuni kokkuvõttes).

Müügilehe uuendamise ja süsteemide ülesseadmisega läheb veel natukene aega, aga soovi korral on nüüd võimalik uuendatud “Eesmärgipärane investeerimine 2.0” soetada kahel moel:

Variant 1:
1. Tee pangaülekanne:

– Saaja: OÜ Unistuste Elu
– SEB: EE231010220211113226 / LHV: EE777700771001650979
– Summa: €17.99
– Selgitus: Eesmärgipärane investeerimine 2.0

2. Saada maksetõend aadressile: raamat@rahafoorum.ee
Sedasi tean, millisele meilile e-raamat saata.
 
Enne juuni lõppu tellimuse teinud saavad lisaks ka ligipääsu privaatsesse Facebooki grupi, kus teiste tellijatega raamatu teemadel arutleda võiks.

Huvitav kogemus oli see, et ühe ja sama kuu jooksul sain ühe lugeja käest enam-vähem sõimata, et ma millegi eest raha julgen küsida ja teised pahandasid selle peale, et liiga palju auhindu kingime loosimises ära 🙂

Hea meeldetuletus, et kunagi ei saa teha asju nii, et need kõigile meeltmööda oleks. Muidugi kui arvestada, et üks inimene kurtis, kuidas mitte keegi ei taha neid auhindu ja 30+ reageerisid pakkumise peale, siis võiks eeldada, et panin ikkagi pakkumiste valikuga suures osas täppi ning rohkemate jaoks lõid need siiski lisaväärtust.

Mai esimeses pooles alustasin vaikselt ka ühe teise projektiga blogi kallal, mille eesmärgiks on lugejate elu lihtsamaks ja mugavamaks teha. Mõni eriti tähelepanelik lugeja võis ehk seda ka kogemata märgata, aga esialgu on see pigem olnud töö nö kulisside taga ehk ettevalmistused suuremaks tööks.

Sellest räägin aga kunagi hiljem lähemalt, sest see saab taaskord olema suurem ja mahukam ettevõtmine. Eks näis, kuidas ja kuhu selle ära mahutame.

Kuu numbrites:
E-raamat “Eesmärgipärane investeerimine” uusi omanikke:0 tk
16 tactics and strategies for P2P-lending” uusi omanikke:0 tk
Osta e-raamat siit

Mai populaarsemad postitused:

Toon välja kuu jooksul vaatamiste järgi kõige populaarsemad postitused. Kui sul midagi vahele on jäänud, siis viska pilk peale ja jaga häid postitusi ka oma sõprade ja tuttavatega.

 1. Kairos Technologies aitab kodus vedeledes raha teenida? (926 vaatamist)
  Ei väsi see artikkel populaarsusest. Endiselt loodavad inimesed mitte midagi tehes suuri rikkusi kokku ajada.
 2. Aprill 2016 kokkuvõte (742 vaatamist)
  Traditsiooniliselt teise koha peal meie kuu ülevaade aprillis toimunu kohta.
 3. Kuidas börsil Eesti aktsiatesse investeerida? (567 vaatamist)
  Postitus, mis seletab, kuidas börsile investeerimisega algust teha ja mis sammud selleks vajalikud on. Ilmselt seoses LHV börsiletulekuga oli pisut aktuaalsem teema.

Kuna lugeja küsimused on populaarsed ja neid tuleb rohkem, kui ma vastata jõuan, siis otsustasin luua RahaFoorumi kommuuni Facebooki suletud grupi näol. Liituda ja oma sõpru/tuttavaid juurde kutsuda võivad kõik RahaFoorumi lugejad ja RahaRaadio kuulajad ning loodan, et saame selle abil rohkem ja kiiremini nii mõnegi küsimuse vastatud, mis kellelgi rahafoorumlastest tekkida võiks.

Liitu grupiga siin.

RahaRaadio

RahaRaadio saated leiad nii iTunes-ist, niisama tavalise RSS voona kui ka lihtsalt ja mugavalt läbi mängija otse kodulehelt või alla laadides. Kui oled RahaRaadio saateid kuulanud, siis oleksin igati tänulik ka väikese ausa review eest iTunesis, et tulevased kuulajad saaksid ka kiiresti ülevaate, kas neil võiks selle kuulamisest abi olla või mitte.

Vist selleks, et ma liiga mugavaks ei läheks, otsustas mingi vääramatu jõud aprilli lõpus, et võiks RahaRaadio iTunesist ära kustutada. Hetkel ootan veel klienditoelt vastust, mis toimub ja mida selles suhtes ette võiks võtta, aga statistikat vaadates mõjus kuulajate arvule täitsa märgatavalt juba negatiivses suunas.

Ühesõnaga, miks peaks asjad lihtsalt minema, kui saab ka keerulisemalt ja suure ringiga, eksole…

Kuu populaarsemad saated:

 1. RR040 – Kuidas teenida €500 kuus intressitulu? (870 kuulamist)
  Üks populaarsemaid saateid üle pika aja. Vaatasime täpsemalt numbreid ja arvutusi, kuidas jõuda €500 eurose tuluni kuus ja kui kaua see aega võiks võtta.
 2. RR042 – Miks sa kunagi rikkaks ei saa (713 kuulamist)
  Arutlesin natukene erinevate piiravate ja takistavate uskumuste teemal, kuidas neile teise nurga alt läheneda ja miks need takistavad inimestel paremale finantsilisele järjele jõuda.
 3. RR041 – Kas rohkem kui 12% tootlust on võimalik? (351 kuulamist)
  Kas on võimalik rohkem kui 12% tootlust teenida? Kui jah, siis mida selleks vaja oleks?

Investeerimisportfell mais

Siin sektsioonis anname kiire ülevaate portfellis toimunust läbi numbrite.

€1000 portfellis

Võtab kokku portfelli kasvu ja vähenemise ajas.

Kui aprillis õnnestus portfelli 2.7% võrra kasvatada, siis mais meie portfell hoopis kaotas 1.3% oma väärtusest ja kukkus €1018 peale. Peamiseks põhjuseks oli meie probleemne projekt, kust raha jäi taaskord laekumata, nii et tulud olid selle võrra eelmise kuuga võrreldes väiksemad.

Pikendasime laenu graafikut paari kuu võrra, nii et loodetavasti läheb edaspidi nende maksetega natukene libedamalt, aga eks näis.

Algse seisuga võrreldes oleme sellegipoolest €18 jagu plussis, nii et tulemus on edukam, kui aasta alguses loota julgesin. Peaks suure peoga tähistama 🙂

Viimane tegelikult ei olegi nii mööda märkus, kuna novembris tuleb 30. sünnipäev, mida justkui põhimõtte pärast peaks tähistama kuidagi huvitavamalt. Peab vist hakkama selle tarbeks raha kõrvale panema.

Varaklasside jaotus

Erinevate varaklasside liikumine portfellis.

Kõige suurem muutus toimus mais aktsiatega. Lisaks natukene LHV aktsiaga spekuleerimisele sai tehtud kaks lisaostu LHV Kasvukonto kaudu, nii et osakaalu mõttes toimus lühiajaliselt päris korralik tõus ja aktsiad moodustasid lausa 13% portfellist.

Ühisrahastusplatvormide investeeringud

Investeeringud erinevates ühisrahastusplatvormides.

Järelejäänud Bondora portfellist õnnestus mais enam kui 50% rahaks teha ja välja võtta. Edasine on aga juba omajagu raskem, sest väga suur osa sellest portfellist on hapuksläinud laenud.

Raha, mis LHV IPOst vabanes, läks taaskord Twinosse lühiajaliste laenude peale, et mitte päris tühjalt seista. Samas hea meelega leiaks talle mõne teise koha, kui see vaid nii lihtne oleks.

Tootlused

Tootluse arvutamiseks kasutan XIRR meetodi. Kuigi isiklikult jälgin siiani tasuvuse kohapealt äärmiselt konservatiivset tootluse numbrit, arvutab tabel välja ka muud stsenaariumid.

Kuigi minul on ühisrahastuses siiani näha üsna korralikud tootlused, siis uutel investoritel ei ole selliseid tootlusi just väga lihtne saada. Sellise tootluse teenimiseks kasutasin erinevaid investeerimisstrateegiaid ja turu ebaefektiivsusi, mida enam nii palju ei ole.

Bondoras on täna praktiliselt võimatu sellist tootlust teenida ja kindlasti ei tohiks sellise lootusega seal investeerimisega alustada. Isiklikult soovitan täna alustajatel pigem Bondorast eemale hoida, sest reaalsete numbrite mõistmine, nii enda kui ka platvormi portfelliga toimuva kohta, on kohati väga keeruline ja kohati lausa võimatu.

Tänu müükidele tuli Bondora tootlus taaskord pisut ülespoole. Omaraha tootlus tegi ka pisikese taastumise, aga hapude laenude hulk suurenes.

Viimase osas tundub, et teistel investoritel on sarnased kogemused. Loodetavasti on tegemist mingi hooajalise nähtusega, aga hoian natukene tähelepanelikumalt sellel igaks juhuks silma peal.

 

Protsent kuludest kaetud investeeringutega

Näitab, kui edukalt meie portfell kasvab võrreldes meie kuludega. Näiteks, kui kulutame €1000 ja portfell samal ajal kasvab ka €200, siis kattis portfelli kasv 120% kuludest. Kui kulutame €1000 ja portfell väheneb €500, siis kattis portfelli kasv kõigest 50% kuludest.

Mais kulutasime natukene rohkem, kui keskmiselt ja võiks öelda, et mõnikümmend eurot oleks võinud vabalt kokku hoida, kui natukene järjekindlamalt raiskamist vältinud oleks.

Siinkohal pean silmas just raha, mida raiskamise arvelt oleks saanud kokku hoida. Kui väga säästa oleks tahtnud, siis saaks omajagu rohkem ikka allapoole tõmmata kulusid muidugi.

Samas suurem osa langusest oli pigem tingitud sellest, et tulud olid tavapärasest madalamad. Juuni peaks aga paremat tulemust näitama. Keskmiselt oleme veel endiselt plussi poolel, nii et midagi hullu lahti ei ole. Ausaltöeldes on siiani parem tulemus kui ma novembris töölt ära tulles oodata julgesin.

Juunis loodan ka pisut kasvu e-raamatu tellimuste pealt, nii et seeläbi saaks portfell veidi kasvada.

Bondora mai kokkuvõte

Kui eesmärgiks oli mai kuuga 70% olemasolevast portfellist maha müüa, siis tegelikkuses müüsime umbes 55%. Eesmärgini küll päris ei jõudnud, aga arvestades, et lisasime laene müüki vist ainult ühel korral, siis täiesti kena tulemus.

Samas edasine müük läks omajagu keerulisemaks, sest tundub, et  laenud, mis saadeti 7 päeva viivises olemise eest inkassosse ja mis seejärel taastusid, on endiselt kuvatud kui viivises. Sisuliselt laenu väärtus järelturul on allahindlusega, sest Bondora kuvab seda kui viivises laenu, nii et müüa kahjuks ei saa.

Lisaks on väga segane see võlgade sissenõudmiste protsess ja tundub, et kirjetega on ikka natukene pange pandud. Ühesõnaga väga keeruline on aru saada, mis laenudega toimunud on.

Kuna ma ise investeeringuid enam ei tee, siis minu poolt ostmisi see ei mõjuta, aga raskendab laenudele hinna määramist ja tõenäoliselt ka müümise edukust.

Ei hakka siia pildiseeriat imelikest kirjetest üles panema, aga kui keegi väga tahab, siis andku teada. Samas võite vabalt ise järelturgu ja neid kirjeid vaatamas käia.

Bondora osakaal meie portfellis on vähenenud ca 2% peale, kuigi kõigest ca aasta aega tagasi oli ta veel üks suurima osakaaluga investeering.

Omaraha mai kokkuvõte

Omaraha viivises laenude summa natukene kasvas ja kahjumiga müüdi ligi €90 eest laene jälle maha (hapuks läinud põhiosa siis kusagi €112 kanti, kui 80% müügihinnaks tuli). Samas protsentuaalselt veel ei ole midagi hullu lahti ja on ka omajagu suurema müügiga kuid olnud.

Lisaks uurisin natukene maad ja tundub, et teistel on umbes sarnane muster. Eelnevalt uurides paistis ka, et varasemalt on hooajaliselt umbes samal ajal sarnast kõikumist olnud.

Ühesõnaga, endiselt hoian pilku peal, aga põhjust paanitsemiseks veel ei näe.

Ühel hetkel hakkasid aga mais laenud jälle välja minema, nii et kandsin mõnisada eurot kontole veel juurde. Omaraha tegi Eesti laenude osas kuidagi rekordkuu, nii et intresse sai ka natukene tõsta. Loodetavasti tähendab see tõusu ka keskmisele tootlusele.

Estateguru mais

Kontol investeeringu tegemiseks summat kokku ei tulnud, nii et toimuvat väga põhjalikult ei jälginud. Statistika lehe järgi tundub, et ca €700k eest projekte mais rahastati, nii et midagi seal ikkagi toimus.

Hetkel istub kontol ca €30, nii et kui keegi tahab, et mingist investeeringust jälle kirjutaksin Estateguru osas, siis peab minu lingi kaudu mingi suuremat sorti investeeringu vist tegema, et vajalik summa soovitusrahana kokku tuleks 🙂

Kui soovid Estateguruga liituda, siis minu soovitaja koodiga teenime mõlemad alguses 0.5% boonust investeeritud summadele lisaks:

Soovituskood: EGU05676

https://rahafoorum.ee/estateguru

P.S. Ühtlasi avastasin, et kui selle lingi kaudu nende kodulehele minna, siis soovitajakood algselt on küll olemas, aga kui lehel ringi vaatad, kaob ära. Boonuse saamiseks veendu, et kood on ikka alles.

Mintos mais

Mintoses on intressid viimasel ajal mõne komakoha jagu allapoole tulnud. Vähehaaval lasen investeeringutel enda kontol tagasi tiksuda ja jätame alles ainult Alina portfelli, et ei peaks mõttetult kahte sama strateegiaga kontot haldama ning ei investeeriks mitmelt kontolt samadesse laenudesse pidevalt.

Peale ühel hetkel korraks portfellihalduris intresside muutmise, ei ole pidanud midagi tegema. Asi toimib automaatpiloodil rahulikult.

Kuna minu raha tiksub aeglaselt Mintosest välja ja Alinal liikus tänu järelturu müükidele Bondorast Mintosesse kiiremini, siis portfell Mintoses kokkuvõttes püsis enam-vähem samas mahus.

Twino mais

Peale LHV IPOt jäi taas mingi summa kontole niisama seisma, nii et liigutasin selle uuesti Twinosse lühiajalistesse laenudesse, et hoida seda võimalikult likviidsena, aga samal ajal teenida ka mingit tootlust.

Endiselt on kuidagi ebameeldiv vaadata tühjalt seisvat laisklevat raha 🙂

Aktsiad mais

Osalesin sümboolse aktsiate kogusega LHV IPOs eesmärgiga need korraliku spekulandina esimese tõusu harjal maha müüa. Paraku aga sain oma silmapõletiku vmt ja peavalu just enne esimest kauplemispäeva ja ausaltöeldes magasin suure tõusu lihtsalt maha.

Peale ärkamist märkasin Facebookis kommentaare, et hind juba €7.4, aga selleks hetkeks, kui mina lõpuks jalule sain, oli hind juba 7.2 juures ja magasin kogu esimese ralli maha.

Õnneks ralli jätkus ka järgmistel päevadel ja lõppkokkuvõttes sain oma aktsiad maha laetud keskmiselt €7.46 pealt. Hiigelsummasid ei teeninud, aga tulemus oli sellegipoolest positiivne ning põnevust jätkus mitmeks päevaks.

Nagu aprilli kokkuvõttes mainisin, siis indeksite osas sai Kasvukontole võetud Venemaa ja Ladina-Ameerika indeksid. Sel korral tegin siis lausa kaks väikest lisaostu.

Täheldasin mustrit, et millegipärast enne kolmapäeva, mil LHV ostutehinguid teeb, kipuvad need indeksid paari protsendi jagu tõusu tegema, et mulle ikka kallima hinna pealt see ost ära teha. Hakka või arvama, et mingi vandenõu.

Igaljuhul vaikselt mõlgutan mõtteid, et vist peab ikkagi IB peale tõsisemalt mõtlema hakkama, sest see pole ostuhinna keskmistamise mõttes ikka kuidagi abiks, et enne igat ostu hinnad 2-3% tõusevad.

Üks asi, millele ma enne kogemata ei mõelnud, on see, et kuna ma lisasin kaks indeksit, siis enne kui Kasvukontolt väljuma on mõtet hakata, peaks summad päris palju kasvama, sest mõlemi müügi jaoks tuleb välja käia juba suurem summa, kui ostutehingu puhul. Ühesõnaga IB-sse kolimisega kaasneks väike lisakulu.

RahaFoorumi e-raamatud ja videokoolitus

E-raamatu uuendamine sai lõpuks juuni esimeses pooles valmis. Aega läks ja lõpuks olin seda nii mitu korda juba läbi vaadanud ja töötanud, et ilmselt edasine lugemine muutus juba mõttetuks, sest nägin automaatselt teksti sellisena, nagu peas ette kujutasin.

Mulle isiklikult tundub, et kukkus nüüd paremini välja ja kõrvaldasin enamiku puudustest, mis eelmise versiooni puhul välja toodi või mis mulle isiklikult tundus tänastes tingimustes puudulik.

Ühtlasi muutsin natukene süsteemi, nii et peaks olema veidi aegumatumal kujul sel korral ehk loodetavasti lähiajal seda enam uuendamise tõttu pikemaks ajaks maha ei pea võtma.

Tehtud muudatustest ja täiendustest tuleb ilmselt konkreetsemalt postitus või kiri kunagi hiljem teha.

Raamatu ja koolituse omanikke hetkel:
E-raamat: Eesmärgipärane investeerimine210 tk
16 tactics and strategies for P2P-lending198 tk
Ühisrahastusse investeerimise videokoolitus58 tk

 

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

2 replies on “Mai 2016 kokkuvõte”

Tere

Ei saanud hästi aru sellest Omaraha hapuks läinud laenude müügist.Et kas ise peab midagi tegema selleks, et laen maha müüa või portaal teeb seda sinu eest, kuna ise ei leidnud sellist kohta.Kuna mul on ka üks laen pikemalt viivises.
Ehk selgitad seda asja natuke.
Tänud.

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: