Categories
Tegemised ja mõtisklemised

Märts 2016 kokkuvõte

Enne kui ülevaateni lähen, tahan Sind tänada, et oled RahaFoorumi lugeja. See on minu peamiseks motivatsiooniks RahaFoorumi kirjutamisel, kui kuulen, et Sul on millestki kasu olnud, õnnestunud suuremaid summasid investeerimiseks leida, oma tulusid suurendada, investeerimisega alustada või petuskeemidest eemale hoiduda.

Ilma Sinuta poleks ilmselt ka RahaFoorumit ega ei viitsiks ma nii palju oma investeeringute kallal vaeva näha ja nii põhjalikult uurida. Kui kellegi teise tulemused sellest sõltuvad, siis on ikkagi suurem vastutus ja tahtmine asi põhjalikumalt selgeks teha, kui enda jaoks uurima vaevuks.

Aitäh, et aitad motivatsiooni hoida ja veel suurem tänu, et loetut reaalselt enda elujärje parandamisel rakendad! Kui tunned, et oled RahaFoorumist ja RahaRaadiost edasiliikumiseks teadmisi või motivatsiooni saanud, siis palun kirjuta mulle meilile, millest kasu oli ja mis edusamme see teha aitas. Sedasi saan edaspidi paremini keskenduda neile teemadele ja tegevustele, millest lugejatel kõige enam kasu on.

Olulised märkused ülevaate kohta

Selle ülevaate raames:

 1. Graafikutel kuvame €1000 meie portfellist, mis on ühtlaselt hajutatud kogu portfelli peale ja teeb kõik tõusud ja mõõnad ning tehingud täiel määral kaasa. Ühesõnaga, see kasvab siis, kui portfell kasvab ja kahaneb samamoodi. Ühtlasi sisaldab see endas ka kõiki otseseid kui ka kaudseid kohustusi, mida oleme siin käsitlenud kui võimendust jne.
 2. Rikkuse astmed olen asendanud meie reaalsete kulutustega (esialgu küll ainult eraisiku kulud) ja võrdleme seda tulemust bilansi muutusega. Rikkuse II aste oleks siis kusagil 0% juures, kus meie kulutused oleks väiksemad, kui portfelli kasv ehk olukord, kus teoreetiliselt võiks kõik kulud katta portfellist raha välja võttes, ilma et portfell väheneks.

Ahjaa, nüüd on graafikud ka kõik google’st otse, nii et saab hiirega peale minna ja konkreetselt numbreid jõllitada ning uuenevad edaspidi ka vanades ülevaadetes, kui järgmise kuu ülevaade välja tuleb.

RahaFoorum.ee tegemised märtsis

Saatsin sel kuul meeldetuletuskirja neile, kes on meililistis omale 2016. aasta finantseesmärgi seadnud, et uurida, kuidas sellega läheb ja kas saan kuidagi selle saavutamisele kaasa aidata.

Tagantjärele algselt natukene kahetsesin, et selle kirja saatsin, sest üsna pikalt oli meilbox peale seda ebameeldivalt täis ja mingid täiesti teised teemad tulid ka samal ajal veel nagu meelega sisse. Lõpuks sain siiski sellega ka hakkama ja usun, et selline meeldetuletus siiski mõjub eesmärgi saavutamisele positiivselt, nii et tuleb sarnane kiri ka edaspidi.

P.S. Kui tahad endale ka finantseesmärgi osas meeldetuletust saada, et kindlamini kursil püsida, siis meililisti kirjade lõpus on link “muuda oma tellimust” ja sealt saad omale 2016. aasta finantseesmärgi kirja panna.

RahaFoorumi kommuun on vahepeal märkamatult kasvanud üle 1000 liikme. Liitu julgelt ja küsi oma investeerimisalaseid küsimusi seal. Grupis on väga erineva tausta ja kogemustepagasiga inimesi, kes kokkuvõttes oskavad kordades rohkematele küsimustele vastuseid anda ja seda väga tihti ka paremini kui mina. Kasutage julgelt seda kollektiivset aju ära.

Kuigi see oli juba 1. aprill, siis jagan sellegipoolest ka Vikerraadios eetris olnud Huvitaja saadet, kuhu mind koos Tarvo Vaarmetsaga külla kutsuti investeerimisest ja ühisrahastusest rääkima. Kuula saadet siit.

Kuu numbrites:
E-raamat “Eesmärgipärane investeerimine” uusi omanikke:0 tk
16 tactics and strategies for P2P-lending” uusi omanikke:0 tk
Osta e-raamat siit

Märtsi populaarsemad postitused:

Toon välja kuu jooksul vaatamiste järgi kõige populaarsemad postitused. Kui sul midagi vahele on jäänud, siis viska pilk peale ja jaga häid postitusi ka oma sõprade ja tuttavatega.

 1. Kairos Technologies aitab kodus vedeledes raha teenida? (1432 vaatamist)
  Juba teist kuud järjest omab esikohta palju kõneainet tekitanud ja minule korduvalt pakutud Kairos Technologies teemal tehtud põgus analüüs, kus püüdsin natukene nende ärimudelit hinnata.
 2. Kuidas börsil Eesti aktsiatesse investeerida? (847 vaatamist)
  Kristi külalispostitus Eesti aktsiatesse investeerimise esimeste sammude kohta.
 3. Veebruar 2016 kokkuvõte (829 vaatamist)
  Veebruari kokkuvõte meie portfellist ja tegemistest. Veebruari seisuga olime vähemalt ajutiselt finantsiliselt vabad 🙂

Kuna lugeja küsimused on populaarsed ja neid tuleb rohkem, kui ma vastata jõuan, siis otsustasin luua RahaFoorumi kommuuni Facebooki suletud grupi näol. Liituda ja oma sõpru/tuttavaid juurde kutsuda võivad kõik RahaFoorumi lugejad ja RahaRaadio kuulajad ning loodan, et saame selle abil rohkem ja kiiremini nii mõnegi küsimuse vastatud, mis kellelgi rahafoorumlastest tekkida võiks.

Liitu grupiga siin.

RahaRaadio

RahaRaadio saated leiad nii iTunes-ist, niisama tavalise RSS voona kui ka lihtsalt ja mugavalt läbi mängija otse kodulehelt või alla laadides. Kui oled RahaRaadio saateid kuulanud, siis oleksin igati tänulik ka väikese ausa review eest iTunesis, et tulevased kuulajad saaksid ka kiiresti ülevaate, kas neil võiks selle kuulamisest abi olla või mitte.

Kuu populaarsemad saated:

 1. RR034 – Kas €1000 eest Tallinna Vee aktsiat on piisav? (773 kuulamist)
  Jagasin omi mõtteid mitme ühisrahastusplatvormi osas.
 2. RR033 – Mul on üks “rumal” küsimus… (539 kuulamist)
  Kas sinul on olnud mõni rumal küsimus? Räägime natukene ka sellest, kust leida mentorit või teisi inimesi, kellega investeerimise teemasid arutada saaks.
 3. RR035 – Kas see on ootamatu kulu? (414 kuulamist)
  Üks RahaFoorumi lugeja pani mind mõtlema selle üle, milline olukord võiks õigustada mustade päevade fondist raha välja võtmist ja milline mitte. Kommentaaridest on näha, et kõige edukamalt see välja ei tulnud, aga kui ka kommentaarid läbi loed, siis on ehk mõttekäiku lihtsam jälgida.

Investeerimisportfell märtsis

Siin sektsioonis anname kiire ülevaate portfellis toimunust läbi numbrite.

€1000 portfellis

Võtab kokku portfellis oleva €1000 muutuse ajas.

Kuigi graafiku põhjal tundub, et justkui ei toimunudki midagi, siis tegelikult oli portfellis omajagu muutusi ja raha liigutamist ühest kohast teise. Lihtsalt lõpptulemus tuli selline väikestviisi langus kokku.

Täpsemalt toimunust tuleb juba allpool juttu, aga osaliselt oli langus tingitud ka mõnest suuremast ostust, mis selle kuu peale jäid. Näiteks sai lõpuks katkise ekraaniga ja riistvaralise võimekuse osas ajale jalgu jäänud telefon välja vahetatud.

Samuti sai välja vahetatud backupi talletamiseks kasutatav väline kõvaketas, kuna senine suurema failide liigutamise peale katkestas aeg-ajalt ühenduse ära millegipärast. Tõenäoliselt mingi tarkvaraline glitch kuskil, mida ehk tehasetarkvara abil õnnestuks korda teha vmt, aga igaks petteks vahetasime välja.

Varaklasside jaotus

Erinevate varaklasside liikumine portfellis.

Raha osakaal portfellist ajutiselt suurenes nii summaarselt kui protsentuaalselt. Osaliselt tänu Bondorast väljavõetud summadele, osaliselt mujalt laekunud summadele. Kuna mulle seisev raha ei meeldi, siis läheb juba lähiajal lühiajaliste investeeringute alla, kuniks parema koha leian talle.

Muude investeeringute all tuli osa ühest laenutehingust hetkel mahaarvamiste alla kirjutada, kuigi on antud lootust, et laekub jupphaaval algsest pikema perioodi jooksul siiski ära. Kui nii, siis peaks aprilli alguses juba esimene laekumine tulema. Loodame parimat, aga arvestustes lähtun konservatiivsest lähenemisest.

Ühisrahastusplatvormide investeeringud

Investeeringud erinevates ühisrahastusplatvormides.

Twinos jäi vahepeal hunnik raha seisma, kui turul ainult 10% laenud olid, seega võtsime omajagu välja. Omarahas vaatasin intressid ja oma portfellihalduri seadistused paar korda üle ja sain sellisel kujul tööle, et sai raha juurde kanda ja selle ka välja antud.

Bondoras tegime järelturul natukene müüki ja võtsime veidi raha välja.

Pisikese summa panime Mintosesse juurde ning Estateguru kasvas peamiselt tänu soovitusrahale. Ühesõnaga, suur aitäh kõigile, kes läbi minu soovituskoodi on nendega liitunud ja meile mõlemile 0.5% lisatootlust seeläbi võimaldanud (vaata linki Estateguru peatüki juurest allpool).

Tootlused

Tootluse arvutamiseks kasutan XIRR meetodi. Kuigi isiklikult jälgin siiani tasuvuse kohapealt äärmiselt konservatiivset tootluse numbrit, arvutab tabel välja ka muud stsenaariumid.

Kuigi minul on ühisrahastuses siiani näha üsna korralikud tootlused, siis uutel investoritel ei ole selliseid tootlusi just väga lihtne saada. Sellise tootluse teenimiseks kasutasin erinevaid investeerimisstrateegiaid (kui soovid õppida ühisrahastuses parema tootluse saavutamiseks vajalikke taktikaid ja strateegiaid ja usud, et see on seda investeeringut väärt, siis võta minuga meilitsi ühendust) ja turu ebaefektiivsusi, mida enam nii palju ei ole.

Minu Bondora portfellis on järel ainult vähematraktiivsed laenud, mis nii edukalt müügiks ei ole läinud ja terve hunnik defaultinud laene. Alina portfellis aga tegime hunniku müüke nii punaste kui ka roheliste osas, mis on ka tootluse tublisti üles löönud.

Ühesõnaga, see tootluse kasv ei ole seotud sellega, et portfellis midagi ootamatult paremaks oleks vahepeal läinud. Natukene tegelikult on vist viivises laenud ka taastunud, aga suurem mõju siiski müügil.

Omaraha tootlus on languse teinud osaliselt, et intressid on paraku madalamad, kui nad olid mõni aeg tagasi ja viimase 2 kuu jooksul oleme lisanud arvestatava hulga raha, mis ei ole veel uute investeeringute näol laekumisi näinud ehk on seni ainult tootlust alla toonud. Pikaajalisi järeldusi sellest veel tegema ei hakkaks.

 

Protsent kuludest kaetud investeeringutega

Näitab portfelli muutuse suhet meie igapäevastesse kuludesse. Kui keskmine on 0% ja meil aktiivne tulu puudub, siis võib seda võtta kui rikkuse II taset, kus portfellist elamiskulude katteks raha võttes, portfell ei vähene. 

Arvestades, et tegime märtsis paar suuremat kulutust, siis -2% tase on minu jaoks üllatavalt hea tulemus. Positiivne on ka see, et keskmiselt on portfell aasta algusega võrreldes endiselt plusspoolel.

Muuhulgas otsustasin näiteks märtsi teises pooles ühel hetkel, et proovin nö suhkru tarbimisse pausi teha. Sisuliselt ei tarbi erinevaid maiustusi, mis muuhulgas võiks ju ka eelarvele hästi mõjuda, arvestades, kui kallid need tavaliselt on 😉

Eks näis, kas tuleb aprill seetõttu parem kuu või mitte.

Bondora märtsi kokkuvõte

Minu portfelliga on endiselt eesmärk lõplikult väljuda ja kõik investeeringud on müügis. Kuu jooksul sai mõned edukad müügid tehtud ja isegi väljamakse kätte saadud. Viimast võib nüüd ka väiksemate summade korral teha, kuna teenustasu ei ole.

Alina portfellis tegime omajagu müüke, sealhulgas püüdsime agressiivsemalt just viivises ja hapude laenude osas seda teha. Ühel hetkel võtsime järelturult hunniku hea hinnaga Eesti laene portfelli juurde, aga pidime seda otsust üsna varsti kahetsema.

Nimelt tuli välja, et Bondora otsustas teha mingi uue lahenduse, kus kõik 7+ päeva viivises laenud saadetakse inkassole, et neid siis “taastada”.

Mingit väga veenvat argumenti selle idee poolt ei ole ma veel näinud ja jääb ka mulje, et nad pole seda teemat just väga põhjalikult läbi mõelnud (Bondora poolt kiiruga kokku pandud arvutustabel sisaldab matemaatika- ja loogikavigu ning tehtud eksperiment oli nende endi sõnul liiga lühike, et selle põhjal, midagi põhjapanevat järeldada võimalike tulemuste kohta).

Isiklikult olen seda teemat nii ühest kui teisest aspektist vaadanud ja püüdsin ka selle varasema punaste laenude inkassosse saatmise mõju kuidagi vaadata. Siiani pole küll ühtegi mõjuvat numbrit näinud, mis õigustaks Eesti laenude saatmist inkassodele. Vahest siis, kui on soov inkassosid sponsoreerida näiteks?

Mõju taastumisele paistis pigem negatiivne olevat. Kui omad palju Hispaania laene, siis võid sellest hapude laenude inkassole saatmisest ehk kasu saada, aga kuna me piirdusime peamiselt Eesti laenudega, siis paistab küll, et Bondora on lihtsalt otsustanud meie raha inkassodele kinkida ja nüüd hakkas seda veelgi intensiivsemalt tegema ka täiesti normaalsete laenude pealt, mis korraks viivisesse on läinud.

Tahaks tõsiselt seda statistikat näha, mille põhjal nad detsembris vaatasid, et võiks ka kõik varasemalt hapuks läinud Eesti laenud inkassodele saata. Ei tohiks ju kuidagi üle 4 kuu aega võtta selle tabeli kokku panemine sellisel kujul, et jagada saaks…

Muuhulgas lööb see ka nüüd edaspidi veelgi rohkem XIRRi, kontoväärtuse ja netokasumi numbrid sassi, peamiselt reaalsusest optimistlikumas suunas, kuna inkassodele makstud tasusid siiani kuskil ei kuvata ega arvestata.

Ühesõnaga, kes tahab, siis meie investeeringud võib järelturult ära osta. Aitäh 🙂

Ahjaa, positiivse uudisena sai Bondora omale Finantsinspektsioonilt ka litsentsi kätte.

Omaraha märtsi kokkuvõte

Vaatasin põhjalikumalt oma seadistused Omarahas üle ja mängisin nendega natukene ning sai kuu teises pooles raha kuidagi liikuma. Panime seega raha juurde ja kasvatasime siinset portfelli.

Siiski, järelturu puudumine saab ilmselt põhjuseks, miks seda portfelli ühel hetkel enam suuremaks ei kasvata ehk raha juurde ei kanna. Hetkel veel natukene võiks lisada, aga juba tabasin ennast mõttelt, kas ikka tasub nii palju raha sinna kinni panna.

Estateguru märtsis

Panin kogunenud summa J.Köleri 14 projekti, peamiselt selleks, et ta niisama tühjalt ei seisaks, aga LTV 52% juures tundus hea positiivse argumendina projekti kasuks.

Arvestades, et mujal teenin tunduvalt kõrgemat tootlust, siis 9.25% intress just kõige atraktiivsem ei tundu, aga osakaal portfellist on siiski üsna marginaalne ja riskitase peaks tagatise tõttu madalam olema, nii et las ta olla.

Kui soovid Estateguruga liituda, siis minu soovitaja koodiga teenime mõlemad alguses 0.5% boonust investeeritud summadele lisaks:

Soovituskood: EGU05676

https://rahafoorum.ee/estateguru

P.S. Ühtlasi avastasin, et kui selle lingi kaudu nende kodulehele minna, siis soovitajakood algselt on küll olemas, aga kui lehel ringi vaatad, kaob ära. Boonuse saamiseks veendu, et kood on ikka alles.

Mintos märtsis

Sisuliselt oleks võinud siia täpselt sama teksti jätta, mis eelmine kuu, sest taaskord kandsime portaali raha juurde ning lisandus vähemalt üks uus laenuväljastaja platvormile. Sel korral lausa kaks tegelikult: ACEMA ja Aforti Finance.

Mahu osas oli Mintosel järjekordne rekordkuu, kus rahastati ca €5.8 miljoni eest laene investorite poolt.

Twino märtsis

Kui eelmise kuu kokkuvõttes hindasin, et Twino intressi langetamise tagajärjel väljastab märtsis varasema 3.3 miljoni asemel pigem 2.6 miljonit, siis üsna varsti peale kokkuvõtte avaldamist tuli Twinolt uudis, et nad siiski otsustasid Gruusia laenudel intressi 12% peale tagasi tõsta.

Ilmselt selletõttu tuli ka märtsis €3.3. miljonit täis, kuigi vahepealne 10% laenudega periood ilmselt oli peamine põhjus, miks kasv seisma jäi.

Naljakas on seejuures muidugi, et ma ei ole märtsi kuus ühtegi uut laenu näinud, mis ei oleks Gruusiast, aga noh, vähemalt said nö mainet päästa ja ei pidanud tunnistama, et see 10% peale lükkamine oli rumal idee.

Eelmises kokkuvõttes kirjeldatud automaatseid kõrgema intressiga laenude tagasioste lambiaegadel toimus veel paar korda peale seda, kui väidetav “bugi” oli korda tehtud. Lubati uurida ja sinnapaika see ka jäi.

Avastasin ka teise “huvitava” bugi, mida seal varasemalt polnud, aga mingi hiljutise uuendusega on tekkinud. Nimelt, kui tahad näiteks €50 laenust €10 maha müüa, siis niipea kui see €10 on läinud, viskab süsteem automaatselt järgmise €10 müüki ja kordab protsessi, kuniks kogu laen on läinud. Kui sa just käsitsi seda ära ei tühista.

Ühesõnaga, selline omamoodi põnev koht.

Aktsiad märtsis

Olen pikalt rääkinud mitmetele inimestele, et tegelikult pikaajalisel investeerimisel ei ole absoluutselt vahet, millal ja millise hinna juurest sa investeerimist alustad. Eriti kui seda teha nii, et sa igakuiselt ostad ehk kasutad nö ostuhinna keskmistamise lähenemist.

Seega, võtsin julguse kokku, tegin omale LHV Kasvukonto ja võtsin selle kaudu omale natukene IVV-d (S&P500 indeksaktsia) eesmärgiga sama regulaarselt korrata.

Tuli üks juba üsna mitme eurone dividendimakse kontole märtsis ja uusi oste ei ole teinud.

Panin ostu jaoks küll raha kõrvale, aga hind on taaskord juba sinna rekordtasemeteni küündinud, ilma et makromajandus nii väga optimistlik paistaks, vähemalt uudiste põhjal.

Mul pole midagi selle vastu, et osta siis, kui hind on minu keskmisest ostuhinnast tublisti allpool, aga kui ta niimoodi 5%+ ülevalpool on ja seda isegi peale järjekordset dividendimakset, siis on kuidagi raske seda ostutehingut ära teha. Ei paista väga positiivses suunas liikumise võimalust mulle millegipärast.

Ilmselt siiski lõpetan nende LHV päevaülevaadete lugemise ära ja lükkan minimaalse investeeringu lähiajal sisse, sest ausaltöeldes pole mul aimugi, kas ta nüüd põrutab veel 2-3 järgmist aastat ülespoole või kukub nädala pärast kolinal kokku paariks aastaks.

Miinimumsumma puhul õnneks väga suurt vahet pole, kuna korraliku languse ajal saab lihtsalt suuremate summadega positsiooni suurendada taaskord.

Päevakavasse tõusis nüüd ka LHV esmane aktsiapakkumine, mille osas hakkasin ka ise vaikselt mõtteid mõlgutama, kas peaks ja kui suurelt. Õnneks selleni on veel tervelt kuu aega, nii et jõuab veel omajagu mõlgutada ja täpsema info ära oodata 🙂

RahaFoorumi e-raamatud ja videokoolitus

E-raamatu uuenduse osas asi hetkel seisab juba mõnda aega paari tehnilise aspekti taga (ja minu laiskuse taga taaskord midagi uut omale selgeks teha), aga see-eest ühisrahastuse videokoolitus leidis märtsis 4 uut tellijat, nii et vähemalt millegi üle põhjust rõõmustada.

Kui sa veel pole, aga sooviksid ühisrahastuses edukamalt investeerida, siis liitu siit.

Raamatu ja koolituse omanikke hetkel:
E-raamat: Eesmärgipärane investeerimine209 tk
16 tactics and strategies for P2P-lending166 tk
Ühisrahastusse investeerimise videokoolitus47 tk

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: