Categories
Esimesed sammud: raha kogumine, eelarve, säästmine

Miks sul kunagi raha üle ei jää

Mõtled, et praegu on palk liiga väike, aga varsti saad palgatõusu ja siis jääb raha üle, nii et saad hakata enda laste tuleviku jaoks raha koguma…

Suure tõenäosusega oled kuulnud lugusid sellest, kuidas mõni Hiinast või Mehhikost USAsse hiilinud immigrant töötab seal vähema kui miinimumpalga eest.

Võimalik, et oled kuulnud ka sellest, kuidas see sama immigrant suudab selle ebainimlikult väikese palga juures suure osa oma rahast kõrvale panna, et see koju oma perele toetuseks saata.

Teises äärmuses võib aeg-ajalt kuulda, kuidas inimestel, kes teenivad mitutuhat eurot kuus, jääb raha väheks või kuidas nad võlgadega hädas on. Poliitikudki suurendavad aeg-ajalt oma palkasid ja hüvitisi, sest muidu läheb kuidagi raskeks sellise mitmekordse Eesti keskmise palgaga äraelamine.

Selle sama põhjuse tõttu ei jää sul ka peale palgatõusu raha üle.

Miks raha pole kunagi piisavalt

Raha pole kunagi piisavalt
Autor: tevigdal

Üks seletus sellele on nähtus, mida nimetatakse hedonistlikuks (naudingu) jooksurajaks (hedonic treadmill).

See nähtus seisneb selles, et aja möödudes millestki saadav nauding väheneb. Näiteks, kui sa sööd mõnusalt maitsvat küpsisetorti, siis esimene tükk viib lausa keele alla. Teine tükk on ka päris hea ja ega kolmandalgi suurt viga pole. Neljas ja viies tükk enam nii ahvatlevad ei tundu ja kui juba mitmendat päeva järjest samasugust küpsisetorti pead sööma, siis enam ei meeldi see väga üldse.

Samamoodi on ka suurema osa muude asjadega. Kui kolid suuremasse korterisse, siis esialgu toob see ehk nii mõnegi positiivse emotsiooni kaasa. Aja möödudes aga hakkab ka see tunduma kitsavõitu, nagu eelmine ja tekib soov suurema või uhkema korteri järele. Kodus võiks ju ka saun olla või korteri asemel hoopis oma maja kuskil mõnusas rohelises piirkonnas.

Sa harjud nende asjadega ära, nii et sul on järjest enam ja enam vaja, et saada samasugust positiivset kogemust. Mida rohkem sul on, seda rohkem on sul vaja, et samasugust positiivset kogemust omandada. Seetõttu kulub ka raha aina rohkem ja rohkem.

Piira ennast teadlikult

Üks võimalus seda lõksu vältida või vähemalt selle mõju vähendada, on enda teadlik piiramine. Kui sulle meeldib restoranis süüa, siis tee seda meelega harva. Piira neid tegevusi ja asju, mis sulle meeldivad, nii et sa ei harjuks nendega ära.

Teine variant on endale pidevalt meelde tuletada, mis sulle juba olemasoleva juures meeldib. Kirjuta näiteks iga päev kuskile vihikusse 3-4 asja, mis sulle su elu juures meeldib.

Raha ei ole eesmärk omaette
Autor: normanack

Mõnikord on targem jooksmine ära lõpetada ja nautida juba olemasolevat.

One reply on “Miks sul kunagi raha üle ei jää”

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.