Categories
Finantsvabadus: reisimine, nautimine, areng

30 päeva väljakutse – millest võiksid oma elus loobuda?

Kunagi oli mu elus aeg, kus kõikvõimalikud teemad tundusid väga huvitavad. Vaatasin mingit videot või lugesin mingit juttu ja kohe tekkis mõte, et tahaks ka seda asja teha või toda asja osata.

Küll tekkis mõte, et peaks mägironimisega tegelema hakkama, teinekord jälle mõtlesin, et õpiks kitarri mängima, kolmandal korral tundus hüpnoos äärmiselt huvitav, siis jällegi võitluskunstid. Muidugi oleks kindlasti tulnud ka disaini ja programmeerimist õppida ja ilmselgelt ei saa ka turundamiseta hakkama.

Nimekiri poleks muidugi kaugeltki mitte täiuslik, kui jätta välja lucid dreaming, improvisatsiooniteater, coaching, kõikvõimalikud ajaloolised teemad, psühholoogia lõputus kogustes suunad, mõjustamisvõtted, suhtlemisoskused, elustiili disain, kõik, mis investeerimisega on seotud, parkour, rattaga trikkide tegemine jne jne.

Võiksid ebavajalikust loobuda
Autor: Funky64

Sellest lähtuvalt oli ka muidugi arvutis tohutult palju kõikvõimalikke linke videodele, tekstidele, erinevaid e-raamatu formaadis tekste. Raamatu- ja filmide/dokumentaalide/videode nimekiri oli sadade teoste pikkune, mis kõik olid ääretult huvitavad ja tuli kindlasti ära vaadata. Kõige hullemal ajal oli e-maili postkastis üle 7000 lugemata kirja igasugustest meililistidest.

Millest võiksin loobuda?

On olemas üks levinud tsitaat: “Kui püüad korraga kahte jänest, ei saa sa kumbagi kätte.”

Mina “püüdsin” korraga lõputult palju neid. Tegelikult jõudis mulle kohale, et ma otsisin või kui ka ei otsinud, siis lihtsalt leidsin, kogu aeg uut ja huvitavat juurde.

Mul oli see hoiak, millest mõnikord räägitakse, et inimesed ostavad poest raamatu, panevad riiulile ja mõtlevad, et nüüd on see teadmine omandatud. See raamat jääbki sinna riiulile seisma.

Ühesõnaga, infot tuli juurde ja ma ei lugenud ega vaadanud seda peaaegu üldse võrreldes selle kogusega, mis juurde tuli. Mis veel hullem, isegi kui ma oleks kogu oma ärkveloleku aja selle info töötlemise peale kulutanud, ei oleks ma seda läbi suutnud võtta ega kõiki asju selgeks endale teha.

Õnneks sain ühel hetkel sellest siiski aru ja hakkasin ebaolulistest asjadest loobuma.

Tegele sellega, mis on oluline

Ma ei hakka sind tüütama sellega, kuidas ma oma meilboksi 7000 kirja pealt nulli sain või kuidas mu nimekiri sadade teoste võrra lühenes. Tulen parem kohe sellesse aastasse ja veebruari algusesse, aga alustuseks jutustaksin ühe loo.

Ühes tuumaelektrijaamas oli mingi probleem. Tehnikud ja töötajad seal vaatasid ja uurisid mitu päeva, aga mitte kuidagi ei õnnestunud viga leida.

Lõpuks kutsuti kohale üks suurimaid eksperte. Ekspert tuli kohale, pani kitli selga ja läks jalutas natukene jaamas ringi, uuris üht ja teist. Lõpuks tuli tulukestega paneeli ette, kus oli hea ülevaade kõigest tuumajaamas toimuvast.

Võttis markeri ja tegi ristikese ühe tulukese juurde: “Viga on siin.” Ekspert esitas €10000 arve.

Tuumajaama omanik oli kohe viha täis, et mis mõttes see ekspert tuleb jalutab paar tundi, teeb väikse risti ja nõuab nii suurt summat. Kirjutagu arves lahti, et mis arvutuse järgi selline summa kokku tuleb.

Ekspert siis kirjutaski arve lahti:

– risti tegemine €1

– teadmine, kuhu risti teha €9999

Selle loo mõte on, et sa võid päevad läbi kogu aeg midagi teha. Sa võid kasvõi kasutada Arnold Schwarzeneggeri näpunäidet, et kui tahad rohkem magada, maga kiiremini, aga üle 6 tunni ei maga. Aga kui sa teed valesid asju, siis ei ole sellest midagi kasu.

 Loobun iga päev millestki ebaolulisest

Igal juhul, nagu sa eelnevast jutust juba aru said, siis olen tegelikult varasemalt päris paljudest ebaolulistest asjadest oma elus loobunud.

Selle aasta veebruari keskel aga otsustasin, et teen väikese eksperimendi endaga. Mõtlesin, et võiks iga päev loobuda millestki, mis ei ole minu jaoks nii oluline.

Selleks võis siis olla kas mõne raamatu nimekirjast maha tõmbamine, mõnest projektist loobumine, bookmarkide kustutamine, blogipostide RSS voo tellimuse lõpetamine, mõne ebavajaliku asja ära andmine, müümine või prügikasti viskamine, mõne halva harjumuse lõpetamine.

Mis sellest kasu võiks olla?

  1. Kui sa ei tea, mida sa tahad, siis sellegipoolest suudad leida mingeid asju, mis sinu jaoks olulised pole. Üks võimalik tagajärg on see, et kui seda piisavalt kaua teha, siis ühel hetkel jääbki alles ainult see, mida sa teha tahad. Ehk leiad sedasi oma kauaotsitud eesmärgi, missiooni, elumõtte?
  2. See aitab lahti saada väga paljudest ebaolulistest segajatest. Sedasi on märksa lihtsam ja suurem tõenäosus, et sa ka saavutad seda, mida sa tahad.
  3. Tänu ebaolulisest loobumisele, jääb sul rohkem aega ja energiat tegeleda asjadega, mis on olulised.
  4. See sunnib sind vaatama oma tegemisi ja harjumusi teise pilguga. Vahest oled sa juba pikemat aega teinud midagi sellist, mis tegelikult on ebaoluline või isegi negatiivne. Sa lihtsalt pole märganud, kuna see on automaatne harjumus ja sa pole sellest kunagi sedasi mõelnud.
  5. Ebaolulisest loobumine on mingis mõttes vabastav kogemus.
  6. Pareto printsiip ütleb, et 20% tegevustest annavad 80% tulemustest. Kui sedasi järjepidevalt ebaolulisi tegevusi ära võtta, siis ehk õnnestub lõpuks suurem osa aega kulutada just neile tegevustele, mis tulemusi annavad.
  7. Kuna iga päev tuleb järjest enam uusi tähelepanu nõudvaid asju juurde (keegi jagas infot, ostsid midagi uut, leidsid uue huvitava veebilehe, lugesid mingist uuest huvitavast asjast jne), siis on kasulik, kui vähemalt mingigi vahend sul selle infouputusega võidelda aitab.

Olen nüüdseks tähele pannud, et ebaolulise leidmine muutub järjest raskemaks. Järjest tihedamini tekivad mõtted, et äkki kunagi ikka leian aega, et sellega ka tegeleda.

Ükspäev kustutasin ühe RSS voo tellimuse ära ja mõtlesin, et võiks tegelikult ühe teise ka kustutada. Sel hetkel tabasin ennast mõttelt, et selle teise võiks jätta homseks, siis ei ole homme nii raske midagi leida.

Ühesõnaga, arvan, et tegelikult olen alles jõudmas sinnamaale, kus sellest reaalselt ka kasu hakkab tulema.

Siin kehtib ilmselt sama põhimõte, nagu Muhammad Ali kunagi ütles, et ta hakkab tehtud kõhulihaseid lugema alles siis, kui valus hakkab, sest alles need loevad.

Kas oled valmis loobuma?

Siinkohal esitaks sulle väikese väljakutse.

Kui sul on mingi soov või unistus, mida sa tahad saavutada või sul on mõni tegevus, millele tahaksid rohkem aega pühendada, kuid kuidagi ei suuda seda aega leida. Siis võta vastu see otsus.

Loobu järgmised 30 päeva iga päev millestki, mis ei ole sinu soovi saamiseks oluline. Olgu selleks siis mõni tühine asi nagu bookmargid või mõne veebilehe külastamine või mõni suurem segav harjumus nagu suitsetamine või pidudel liigselt raha raiskamine.

Kui sa mu väljakutse vastu võtad, siis kinnita seda allpool kommentaarides. Kui julged, võid kirjutada ka selle, mis sinu jaoks oluline on.

Loodan, et julged selle sammu teha ja otsuse vastu võtta. Igal juhul soovin sulle järgnevaks 30 päevaks edu ja kui tunned, et see kasuks tuleb, soovitan kindlasti ka jätkata.

Loodetavasti võin peagi siit kommentaaridest lugeda, kuidas julge pealehakkamine on positiivselt mõjunud – energiat ja aega oluliste asjadega tegelemiseks juurde andnud 🙂

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

5 replies on “30 päeva väljakutse – millest võiksid oma elus loobuda?”

Tegelen juba peaaegu aasta mittevajalikest asjadest loobumisega. Moto: kui soetad ühe asja juurde, siis loobu kahest. Väga hästi aitab asjadest vabanemisele kaasa kirbuturul müümine :)-keegi leib sinu vana ja asi läheb taaskasutusse- mõistlik. Ja enne kui midagi juurde osta, siis kaaluda põhjalikult selle vajadust! Less is more.

Täiesti nõus, et mida vähem kola igalpool jalus on, seda mõnusam olemine 🙂

Kas kasutad seda +1 ja -2 reeglit ainult füüsiliste asjade või ka näiteks virtuaalsete asjade puhul?

Isiklikult hakkasin mõtlema, et näiteks raamatute puhul ma küll seda rakendada ei tahaks 😉

Seni on jah asi piirdunud reaalse kila-kolaga. Raamatutega on see teema, et nõukaaegsest lektüürist ei saa isegi tasuta lahti(hea variant tasuta raamatukokku ära anda), täikal on nõutud kaubaks lasteraamatud ja teabekirjandus, soovitavalt muidugi sel sajandil välja antud :). Virtuaalse puhastuseni olen jõudnud vaid selleni, et desktop on suuremast prahist tühi, pildimaterjal on pilve kolitud ja muud tähtsamad dokid samuti. Meilboxis aga esineb seni igasugu spammi, küll selleni ka kunagi jõuab 🙂

Tere, väga hea postitus!
Mina olen viimasel ajal tegelenud igasugustest internetikaupluste uudiskirjadest loobumisega, kuna nagu teada, siis ilusaid riideid/ kingi/kotte pole kunagi liiga palju ja siis on alati vaja skrollida, et mida head pakutakse. Kui aga igasugu uudiskirjad meilboksi ei ummista, siis on ka vähem impulssi kuhugi saitidele uitama minna.
Teise asjana teen tegelikult seda sama, mida Regina- enne millegi ostmist vabanen millestki. Väga rangelt ma seda +1 ja -2 reeglit ei järgi, kuna vähemalt paar korda aastas teen nagunii suurema annetuse ja viin kodust ära seisma jäänud kraami. Paljud asjad ka müün.
Järgmisena hakkan ilmselt loobuma blogide jm saitide rss feedist, kuna see on tõeliselt suur ajaraiskaja. Pigem bookmargin omale meeldivad blogid ja loen neid siis, kui tõesti tekib selline vaba aeg arvuti ees.
Raamatuid ma üldiselt ei ostagi vaid laenutan raamatukogust 🙂

Pean tunnistama, et sinu kommentaar on taaskord hea meeldetuletus, et peaks asja uuesti tõsisemalt käsile võtma. Kuidagi koguneb seda füüsilist ja virtuaalset “kola”, kui vahepeal ei vaata ja igaltpoolt häid juhendeid, videosid ja linke muudkui kõrvale paned, mida kunagi vaja hakkab minema.

Raamatud on ilmselt üks asi, mille osas ma nii karm ei oleks. Neid tasub lugeda ja nii mõnigi neist väärib riiulil olemist, et aeg-ajalt üles korjata, sisse piiluda mõne olulise mõtte meelde tuletamiseks ja siis tagasi panna.

Küll aga võiks ka mul endal tihedamini kuklas olla see mõte, et elu on lühike ja kõiki raamatuid lugeda ei jõua. Ühesõnaga valikuid peaks siinkohal ilmselt veelgi kriitilisemalt tegema, kui seni olen teinud.

Olen päris kindel, et kui blogid ära bookmargid, siis sa sinna väga tihti ei jõua. Mis on muidugi hea tulemus, kui need sind täna sinu jaoks oluliste teemadega edasi ei aita 🙂

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: