Categories
Tegemised ja mõtisklemised

“Money for Nothing” – Thomas Levenson

Thomas Levensoni raamat “Money for Nothing” räägib kaasaegse finantssüsteemi ajaloost ehk sellest, kuidas erinevad finantstooted välja kujunesid. Sealhulgas, kuidas nende loomise käigus tuli ette korduvaid ebaõnnestumisi, mida siis jälle kuidagi siluda oli vaja.

Money For Nothing : The South Sea Bubble and the Invention of Modern Capitalism - Thomas Levenson

Hõbe ja hõbešilling

Seda teekonda kirjeldatakse läbi erinevate lugude ja sündmuste, mida on huvitav jälgida. Näiteks räägib autor sellest, kuidas 1680ndatel oli inglise hõbešillingis olev hõbe väärt rohkem Prantsusmaal kui šillingi eest Inglismaal osta sai.

Tähelepanelikumad investorid kogusid Londonis mündid kokku ja viisid need koormatekaupa Prantsusmaale, et need seal üles sulatada ja hõbedana maha müüa. See oli lõpuks nii mahukas tegevus, et 1690. aastal veeti 6 kuu jooksul üle mere umbes 10% viimase viie aasta jooksul Inglismaal vermitud müntidest.

Finantstoodete loomine ja innovatsioon

Samuti kirjeldab raamat päris paljude tänapäeval iseenesestmõistetavate finantstoodete loomise protsesse.

Näiteks tuleb juttu sellest, kuidas maailma esimene aktsiaselts loodi ja kuidas esimesed börsid said alguse kohvikutest. Investorid käisid kohvikutes omavahel aktsiatega kauplemas. Kajastust leiab ka riiklike võlakirjade idee tekkimislugu ja kõikvõimalikud sellega seotud skeemitamised.

Minu jaoks oli huvitav ka elukindlustuse toote tekkimine ja kuidas algusaegadel sai seda teiste nimele osta. Sellest tekkis uut sorti meelelahutus ehk kuulsuste surmale panustamine nende nimel elukindlustusi ostes. Samuti oli võimalik osta annuiteeti kuidagi grupi inimeste peale, nii et kuni need inimesed elasid, said sina makseid edasi.

Kuna aktsiad olid täiesti uus nähtus, siis tekkis esmakordselt vajadus ettevõtete väärtust hinnata. Raamatus tuleb juttu sellest, kuidas ettevõtete hinnastamise meetode välja üritati mõelda.

South Sea Company mull

Ilmselt rohkematele tuttav nimi ehk South Sea Company mulli tekkest ja lõhkemisest tuleb ka omajagu juttu. Sealhulgas, kuidas riiklikud võlakirjad konverteeriti finantsraskuste korral sunniviisiliselt ülehinnatud South Sea Company aktsiateks.

Ühel hetkel taheti ka rumalaid tehinguid tagasi keerata, aga see läks lepingute sõlmimise olemusega vastuollu ja jäi tegemata. Hiljuti mõni turg on teisiti arvanud ja näiteks niklitehinguid tagasi keeranud, nii et ajas asjad ikka kipuvad muutuma.

Erinevalt 2008. aasta skeemitajatest said tookord mõned siiski lõpuks ka karistada. Jälle midagi, mis ajas on muutunud.

Kokkuvõtteks

Kui sind huvitab silmaringi avardamine selle osas, kuidas me oleme jõudnud sinna, kus meie finantsmaailm täna on ja miks asju nii tehakse, nagu täna tehakse, siis on tegemist väga huvitava raamatuga.

Kuigi olen sel teemal juba päris palju lugenud, vaadanud ja kuulanud, siis oli siin endiselt omajagu minu jaoks uut ja huvitavat infot. Sealhulgas juba teada teemadele lisas uusi detaile, mille kohta polnud varasemalt kuulnud.

Tavaliselt kõige soodsamalt saad raamatu tellida läbi Book Depository (minu soovituslink).

Vaata ka minu teisi raamatute ülevaateid siit.

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.