Categories
Finantsvabadus: reisimine, nautimine, areng

Multi-tasking aitab aega kokku hoida?

Kas oled kunagi kodutööde kirjutamise või mõne muu sarnase toimetuse ajal kontrollinud samal ajal ka meile, vaadanud facebookist uusi postitusi, teinud msn’is sõpradega nädalavahetuse plaane ja vahest ka telekast poole silmaga filmi jälginud?

Teoorias on multi-tasking tore. Teed mitut asja korraga ja hoiad sedasi aega kokku. Palju rohkem läheks aega, kui sa vastaksid oma meilidele alles pärast seda, kui oled discovery pealt dokfilmi ära vaadanud.

Kuidas on lood tegelikkuses?

Mõned uurimused on leidnud, et kui midagi tehes on meil teised segavad asjad (ehk teeme mitut asja korraga), siis töötame küll kiiremini, aga produktiivsus on madalam. Lisaks kulub meil samade ülesannete sooritamiseks märgatavalt rohkem aega.

Samuti on leitud, et inimestel, kes sageli kasutavad multi-taskingut (näiteks tudengid, kes õppimise ajal telekat vaatavad), on märksa keerulisem ühele asjale keskenduda ja ebaoluline info segab neid kergemini (seetõttu on ka neil eespool mainitud tudengitel püsivalt kehvemad hinded).

Probleem tekib sellest, et meil kulub aega ühelt tegevuselt teise peale üle minemiseks. Ehk tegelikult, suurem osa ajast, kui me arvame, et teeme mitut asja korraga, teeme erinevaid asju kordamööda, hüpates ühe pealt teise peale ja iga hüppega kaotame ümberhäälestumisega aega.

Millal multi-tasking töötab?

Tuleb välja, et teatud juhtudel siiski võib ka inimene mitut asja korraga teha. See on aga ainult juhtudel, kui tegevused on piisavalt erinevad ehk need kasutavad aju erinevaid protsesse ning on piisavalt selged, et toimida peaaegu automaatselt.

Näiteks, kuulata korraga kahte juttu on üsna keeruline, kuid kogenud autojuhile ei tekita erilisi raskusi korraga käiku vahetada, peegleid jälgida ja kaasreisijaga juttu rääkida.

Neuropsühholoogi Keith Lawsi sõnul on tõeline kõrgetasemeline multi-tasking ehk reaalne kahe asja korraga tegemine inimeste puhul praktiliselt võimatu. Sellegipoolest on tõendeid, et mõnel inimesel tuleb see paremini välja kui teistel, kuna nad on tähelepanu ühelt asjalt teisele ümberlülitamises osavamad. Tundub, et ka sellel rahvamüüdil on oma tõetera sees, et naistel tuleb mitme asja korraga tegemine üldiselt mõnevõrra paremini välja kui meestel.

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

Mis sa arvad?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.