Categories
Finantsvabadus: reisimine, nautimine, areng

Muuda ennast, muutub maailm

Mõned aastad tagasi istusime sõpradega pubis ja naljatlesime, et nõustamispsühholoogi töö on ikka jube lihtne. Tuleb lihtsalt öelda kliendile, et muuda ennast ja siis muutub ka maailm. (Sarnast mõtet on varem väljendatud ka kitsamas kontekstis mõttega, et naerata ja maailma naeratab vastu.)

Tol ajal oli see pigem selline intuitiivne ja hägus teadmine, mille põhjal me selliseid väiteid välja käisime ning suuresti oli tegemist lihtsalt erialase huumoriga.

Nüüd, mitmeid aastaid hiljem, tundub see lause aga järjest enam tõepõhja koguvat. Ikka ja jälle leian mõne uue uurimuse ja avastuse, mis viitab sellele, et märksa enam mõjutab see, milline me oleme ehk millised on meie arusaamad ja uskumused meid ümbritseva maailma kohta, seda, millisena me maailma näeme, mitte vastupidi.

Või lihtsamini öeldes, kui sa oled negatiivse ellusuhtumisega inimene, siis sulle tundub ka maailm negatiivne ja vastupidi, kui oled positiivse ellusuhtumisega inimene, tundub ka maailm positiivne koht.

Meie hoiakud ja uskumused töötavad kui filter, mis laseb peamiselt läbi vaid seda, mis meie arusaamadega kokku sobib. Milline maailm tegelikult on, ei mängi meie kogemuses niivõrd palju rolli (siinkohal on ekstreemsed olukorrad tõenäoliselt mõnevõrra erandiks ehk keskkonna mõju ilmselt suureneb, kui olukord kisub äärmuslikuks).

Seega tundub, et see aeg, energia ja raha, mis sa kulutad enda arengule, võivad olla sinu kõige kasumlikumad investeeringud, mis oma elu jooksul teha võiksid. Olenemata sellest, kas tahad saada rikkamaks, õnnelikumaks, edukamaks või lihtsalt elada mugavamat elu.

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

Mis sa arvad?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.