Categories
Tegemised ja mõtisklemised

November 2015 kokkuvõte

Püüan igakuiselt ülevaate anda sellest, kuidas mul investeerimisega läheb, mis seisus 50% klubiga olen ja mis olid suuremad tegemised selles vallas. Teen seda osaliselt selleks, et ise ennast paremini kursis hoida oma seisuga ja edu/ebaeduga ning selleks, et anda sulle veidi parem ülevaade, mille põhjal investeerimisotsuseid teen ja millesse investeerin. Ühtlasi püüan anda ka väikese ülevaate, mis RahaFoorumis ja minu portfellis toimub ning mida edaspidi plaanin.

Loodetavasti saad selle käigus minu vigadest ja õigetest otsustest midagi ka endale kõrvataha panna ning mõistad, et tegelikult ei ole see investeerimine nii keeruline, kui esialgu tundub.

Investeeringute osas arvestan minu isiklikku, ettevõtte ja naise portfelli kui meie ühist pere portfelli, sest eesmärk on neil kõigil sama. Ühtegi tarbimiseset ega enda tarbeks ostetud vara oma investeeringute all ei arvesta (telefonid, autod, arvutid jmt ei kvalifitseeru varadeks).

50% klubi osas on arvestuses vaid eraisikuna teenitud tulu. Ettevõtlustulud on siiani jäänud ettevõttesse ja kvalifitseeruvad sisuliselt säästude ja investeeringute alla. Samuti ei arvesta ma sisse summasid, mis on säästetud mingi suurema kulutuse jaoks tulevikuks (a la reisiraha).

Enne kui ülevaateni lähen, tahan Sind tänada, et oled RahaFoorumi lugejate seas. See on minu peamiseks motivatsiooniks RahaFoorumi kirjutamisel, kui kuulen, et lugejatel on millestki kasu olnud, õnnestunud suuremaid summasid investeerimiseks leida, oma tulusid suurendada, investeerimisega alustada või petuskeemidest eemale hoiduda.

Ilma Sinuta poleks ilmselt ka RahaFoorumit ega ei viitsiks ma ka nii palju oma investeeringute kallal vaeva näha ja neid nii põhjalikult uurida. Kui kellegi teise tulemused sellest sõltuvad, siis on ikkagi kuidagi suurem vastutus ja tahtmine sageli asi põhjalikumalt selgeks teha, kui enda jaoks uurima vaevuks.

Aitäh, et aitad motivatsiooni hoida ja veel suurem tänu, et ka loetut reaalselt enda elujärje parandamisel rakendad!

RahaFoorum.ee tegemised novembris

Kui oktoobris korraldasime elu esimese vebinari, siis novembris sai korraldatud elu esimene seminar. Kohal oli pisut üle 100 osaleja ja minuni jõudnud tagasiside põhjal oli see valdavalt positiivne, nii et võib ilmselt tulemusega rahule jääda.

Ühtlasi andsime seminaril välja ka esimest korda RahaFoorumi Stipendiumi väärtuses €821.94, mille võitja ja sellega seotud informatsiooni leiad Stipendiumi lehelt. Suur tänu igaljuhul kõigile kandidaatideks esitatutele, sest kõik nad on teinud ilmselgelt midagi head eestlaste finantsteadmiste edendamisel, et üldse kandidaadiks saada.

Kui seekord seminari maha magasid, siis telli Facebooki lehel RahaFoorumi ürituste kohta teavitus. Sedasi saad vähemalt alati teada, millal mõni selline asi toimumas on.

Võtsime sel korral koolituse ka kahe kaameramehe abiga linti, nii et kui koolitusel osaleda ei saanud, on sul võimalik seal jagatud teadmised videode abil siiski omandada.

Ühtlasi tegime ühe suurema elulise muudatuse sellega, et lahkusin Bondorast töölt, mis tähendab osaliselt ka seda, et peale novembri kokkuvõtet, saavad edasised kokkuvõtted olema ilmselt veidi teistsuguses formaadis kui tavaliselt.

Muus osas tundub, et koolis on hakatud rohkem propageerima finantsharidust, kuna sain suhteliselt väikeste vahedega mitmest koolist kutse neile esinema minna. Samuti oli mingil hetkel jube palju küsimusi ja kommentaare seoses erinevate võrkturundusskeemidega. Ei teagi, mis seal siis juhtus äkitselt…

Raamatumüüki ei toimunud, kuna olen raamatu müügist maha võtnud selleks ajaks, kuni sellele uuendused ära teen. Küll aga sõltub see uuenduste tegemine üsna palju ka sellest, millal selle koolituse videode keskkonna valmis saan.

Kuu numbrites:
E-raamat “Eesmärgipärane investeerimine” uusi omanikke:0 tk
16 tactics and strategies for P2P-lending” uusi omanikke:0 tk

RahaFoorumi külastatavus:

 

November oli oktoobriga võrreldes küll ühe päeva võrra lühem, aga külastatavus oli sellegipoolest praktiliselt sama kõrge ehk taaskord üks kuu, mis küündib rekordite tasemele.

Külastajate hulk ületas 10,000 piiri. See tähendab, et kõigest kaks nulli on lõpust puudu, et sisuliselt oleks kogu eesti rahvas blogi külastanud ja null pole ju mingi number 🙂

Natukene veel ja minu eesmärk iga teine Eesti pere finantsvabaduse suunas liikuma panna, ei olegi enam nii kaugel.

investeerimisblogi ja podcasti külastatavus

Novembri populaarsemad postitused:

Toon välja kuu jooksul vaatamiste järgi kõige populaarsemad postitused. Kui sul midagi vahele on jäänud, siis viska pilk peale ja jaga häid postitusi ka oma sõprade ja tuttavatega.

 1. Lahkun töölt ja 50% klubist (1697 vaatamist)
  Napilt üks vaatamine vähem kui oktoobri kõige populaarsemal postitusel. Ainult sel korral ilmselt ei toimunud sellist aktiivset jagamist teiste poolt kui Stipendiumi postituse puhul. Kirjutasin sellest, miks töölt ära tulin ja mis edasi võiks saada.
 2. Bondora Rating – esimesed 6 kuud (966 vaatamist)
  Analüüsisin seda, kui täpselt Bondora Rating on suutnud 2015. aasta esimese 6 kuu jooksul laene hinnastada. Väljaspool Eesti laene sealt midagi eriti positiivset paraku välja ei tulnud.
 3. Oktoober 2015 kokkuvõte (934 vaatamist)
  Taaskord sai kuu kokkuvõte üsna palju vaatamisi ja jäi üsna napilt sel korral taas kolmandale kohale.

Linkide osas oli populaarsuselt teisel kohal RahaFoorumi ühisrahastuse koolituspäevale registreerumise leht, aga kuna see ei ole blogipost, siis jätsin ta arvestusest välja.

Kuna lugeja küsimused on populaarsed ja neid tuleb rohkem, kui ma vastata jõuan, siis otsustasin luua RahaFoorumi kommuuni Facebooki suletud grupi näol. Liituda ja oma sõpru/tuttavaid juurde kutsuda võivad kõik RahaFoorumi lugejad ja RahaRaadio kuulajad ning loodan, et saame selle abil rohkem ja kiiremini nii mõnegi küsimuse vastatud, mis kellelgi rahafoorumlastest tekkida võiks.

Liitu grupiga siin.

RahaRaadio tegemised

RahaRaadio saated leiad nii iTunes-ist, niisama tavalise RSS voona kui ka lihtsalt ja mugavalt läbi mängija otse kodulehelt või alla laadides. Kui oled RahaRaadio saateid kuulanud, siis oleksin igati tänulik ka väikese ausa review eest iTunesis, et tulevased kuulajad saaksid ka kiiresti ülevaate, kas neil võiks selle kuulamisest abi olla või mitte.

Kuigi novembris jäi üks saade vahele (koolituspäeva nädalal ei olnud kuidagi mahti ega energiat sellega tegeleda), siis kokkuvõttes tuli kuulamisi endiselt mõnekümne jagu rohkem kui oktoobris. Mitte küll tavapärane kasvutempo, aga küll jõuab ja küll jõuame rohkemate inimesteni, kui suudame head saadet teha.

Suur tänu meie poolt ka juba RahaRaadiole iTunesis tagasisidet ja oma ausa hinnangu jätnud. See aitab meid motiveerida edasi seda tegema ja ka rohkemate inimesteni jõuda.

Kindlasti on sinul ka oma arvamus, nii et ole hea, jäta see siia (iTunes väidetavalt vaatab ka nende hulka, et otsustada, milliseid podcaste inimestele soovitada).

Kuu populaarsemad saated:

 1. RR021 – Miks ühisrahastus on investeerimiseks hea varaklass? (744 kuulamist)
  Rääkisin natukene sellest, miks minu arvates ühisrahastus investeerimiseks üks hea varaklass on. Kindlasti on sellel ka omad puudused, millest oleme ka erinevates kontekstides juba rääkinud, aga antud saates keskendusin eelistele.
 2. RR022 – Tööst ja töötamisest (563 kuulamist)
  Miks sa tööl käid? Millal sa viimati sellest teadlikult mõtlesid ja mis vastuseni jõudsid?
 3. RR020 – Intervjuu Rikkaks Saamise Õpiku autori Jaak Roosaarega (509 kuulamist)
  Vestlesime Jaak Roosaarega investeerimisest, tema teekonnast, investeerimispsühholoogiast, tema uuest raamatust ja paljust muust.

Bondora novembri kokkuvõte

Kui eelmine kord oli veel võimalik oma tootlust arvutada statistika lehel olnud piruka abil, siis nüüdseks on ka see ära muudetud ja siiani on seal kirjas üks asi, aga numbrid näitavad midagi muud (tagasimaksmisel ja viivises staatusega laenude kohta sealt küll midagi välja lugeda ei saa).

Ühesõnaga, arvutuse tegemiseks tuli võtta minu investeeringute all staatuse filtriga ükshaaval staatused ette ja põhiosajäägi tulbast summa kopeerida. Umbes 6-7 klikki ja hunnikus veebilehe kerimist rohkem, kui varasemalt, aga saame hakkama.

Bondora kuulutas välja ka, et alates 26.11.2015. enam järelturul komisjonitasu ei ole ei ostu- ega müügitehingutel. Paraku avastasin, et ajaperioodil 26.11.-30.11. on seda ilmselt mingitel põhjustel siiski võetud. Klienditoe sõnul sellepärast, et need laenud on turule lisatud enne 26. novembrit.

Kuna aga sellist tingimust kuskil välja pole hõigatud, siis ilmselt on tegemist mingi Bondora-poolse bugiga, nii et soovitan julgelt enda konto väljavõte üle vaadata ja investor@bondora.com kaudu see raha tagasi küsida, kui mõnelt tehingult teenustasu on võetud ning Bondora seda tagastanud pole.

Klienditoe kirjast võis välja lugeda, et viga on minupoolne, et ma sellist tingimust siit uudiskirjast välja ei lugenud (väljavõte 25.11.2015. uudiskirjast):

No more transaction fees on the Secondary Market
In order to promote more transactions on the Secondary Market we have decided to remove all associated fees. Previously there was a commission of 1,5% to both buy and sell investments on the Secondary Markets.
 
From 26/11/2015 there will be no more transaction fees on the Secondary Market:
Commission on sales price 0%
Commission on purchase price 0%

Samuti võis vastusest aru saada, et kes ise ei küsi, sellele Bondora ilmselt ka makstud tasusid tagastada ei planeeri.

Lisaks tuli meili peale ka teavitus, et 17. detsembril saadetakse vana portfellihaldur manalateed ja edaspidi saab investeerida kas:

 • Uue portfellihalduri kaudu – mida ükski vähegi arukas inimene isegi parima tahtmise korral tööle ei saa panna.
 • API või kolmanda osapoole tehtud tööriistade kaudu. Mingil hetkel ilmselt natukene ka katsetame seda API varianti, kuigi praegusest infost tundub, et investeerimisel eelise saavad portfellihalduriga investorid ehk API-le jäävad nö ülejäägid. Mis tähendab, et minu soovitud sihtgrupi laene ei pruugi isegi API kaudu reaalselt kätte saada.

30. novembril pidi Bondora tegema ka omapoolsed ostupakkumised tagasiostugarantii kampaania raames. Mina enda kontoväljavõtetel veel midagi ei näinud ja loodan, et ka ei näe. Kes vähegi selle kampaania tingimused läbi mõtles, saab aru, et sealt midagi saada pole. Igaks juhuks tasub oma kontol silma peal hoida, et näha, kas midagi on toimunud või mitte.

Uusi investeeringuid me ei teinud ja raha juurde ei kandnud. Järelturult mõned laenud ostsime ja ka müüsime mitmeid, sealhulgas ka hapuks läinud laene sai natukene müüdud. Pigem võtsime aga laekunud raha välja ja paigutasime mujale.

Ilmselt tiksutame minu eraisiku konto vaikselt nulli suunas ja Alina kontoga katsetame mingi hetk natukene API lahendust (beeplus.me on nüüdseks näiteks juba töös, kuigi katsetanud veel pole), et näha, kas on sellega midagi peale hakata või pigem mitte.

Positiivsest aspektist rääkides. Neile, kes käsitsi investeerida tahavad, on praegu vist üsna head ajad. Viimasel ajal turul päris palju B ja C laene ning ühel päeval nägin isegi Eesti A Ratinguga laenu käsitsi pakkumiseks täitsa saadaval.

Kuu numbrites:
Välja antud laene koos järelturult ostetutega
(tühistatud laenud juba maha arvestatud)
€233.61
Tagasimakstud põhiosa
(sisaldab ka tühistatud ja enneaegselt tagastatud laene)
€146.67
Teenitud intress/viivis€147.70

Omaraha novembri kokkuvõte

Kokkuvõttes natukene raha võtsime välja, sest suurendasime küll ühte laenu investeeritavaid summasid ja natukene muutsime tingimusi, aga endiselt ei lähe raha välja.

Intressitulu natukene taaskord kasvas ja ka minu konservatiivne tootlus tõusis, aga see oli peamiselt tavapärasest suurema tagatisfondile müümise summa tõttu (punased muutusid müügisumma mahus roheliseks), mitte et kusagil portfellis midagi väga paremaks oleks läinud. Suures pildis tootlus pigem ootuspäraselt natukene langes.

Raha hetkel juurde ei kanna, kuna ei lähe lihtsalt välja ja intresse enam madalamaks ei kavatse panna.

Ühtlasi tekitab natukene muret see, et järgmise aasta märtsist peavad ühisrahastusplatvormid taotlema Finantsinspektsioonilt luba ja minema nende järelvalve alla ehk teatud protseduurid jmt peavad vastama nõuetele. Kui isiklikult uurisin Omarahalt nende plaanide kohta selles osas, siis sõnumit küll loeti, aga märgiti ilma vastamata asi lahendatuks.

Ehk siis natukene teeb muret, kas ollakse selle taotlemisprotsessiga graafikus ning kas Omaraha saab tegevust rahulikult ka jätkata järgmise aasta märtsis.

Kuu numbrites:
Välja antud laene€1040.00
Tagasimakstud põhiosa (sh Laenu müük tagatisfondile)€1139.87
(€101.23)
Teenitud intress/viivis€129.25

Estateguru novembris

Estategurus oli üsna mitu uut projekti ja ühega näidati ka ära, et investorid peavad ise väga põhjalikult seal pakutavaid taotlusi analüüsima ja filtreerima, sest Estateguru seda nende eest ei tee.

Näiteks oli seal selline projekt nagu Mardi tn. korterid – 4.etapp, kus laenu taotles firma, millel kortereid polnud ehk niiöelda spetsiaalselt eraldi tehtud firma, mille alla siis eduka rahastamise korral kantakse need kinnisvaraobjektid. Intressi ja laenupõhiosa makstakse alles siis, kui korterid on edukalt müüdud, kuigi viimase 2+ kuu jooksul väga müüke polnud toimunud.

Eraisiku käendust polnud ja ka see oli kuidagi taotluse infos mainimata jäänud, et üks tagatiseks olev korter (kõige suurem ja viimasel korrusel) on äripind ehk selle müük on ilmselt tunduvalt keerulisem. Ühesõnaga, jäi mulje, et selle tehinguga liigutatakse justkui kõik riskid investori kaela.

Intress oli ka tavapärasest madalam ehk 10%, aga minule üllataval kombel pandi see €390,000 ilusti täis. Ilmselt siis leidub investoreid, kellele selline riski/tulu suhe sobib või kellel lihtsalt on palju raha ja ei oska sellega suurt peale hakata 🙂

Isiklikult avastasin, et kontole on taaskord raha kogunenud ja panin oma €58 madalama riskiga ja üsna madala tootlusega Rüütli 13 projekti, mis aga sulgub alles detsembris. Spetsiaalselt selle jaoks raha ilmselt kontole kandma poleks hakanud, sest saaksin mujal paremat tootlust, aga kuna see seal seisis, siis läks käiku.

Kui soovid liituda ja ise järgi proovida, siis minu soovitaja koodiga liitudes teenid 0.5% oma esimesel aastal investeeritud summadele lisaks ja sama summa kantakse ka minule boonusena:

Soovituskood: EGU05676

https://rahafoorum.ee/estateguru

P.S. Ühtlasi avastasin, et kui selle lingi kaudu nende kodulehele minna, siis soovitajakood algselt on küll olemas, aga kui lehel ringi vaatad, kaob ära. Ehk kui sa olid üks neist, kes selle lingi kaudu registreerus, aga seda 0.5% boonust kordagi saanud pole, siis võid neile oma muret kurta 😉

Peale eelmise kuu kokkuvõtet sain Estategurult ka kommentaari, et peaaegu kõik referral koodid toimivad sellisel kombel. Ma olen neid kasutanud enam kui 5 aastat tagasi ja töötasid ka juba siis vähegi mõistlikumad lehed tol ajal nii, et kui lingi kaudu tulid, siis ikka püsis see vähemalt sessiooni jooksul (sageli ka 30 päeva vmt perioodi ajal) alles. Aga ju siis ma olen valesid lehti kasutanud vmt 🙂

Kuu numbrites:
Välja antud laene€0
Tagasimakstud põhiosa€0.68
Teenitud intress/viivis€1.00

Mintos novembris

Tagasiostugarantiiga laenud lähevad endiselt 12% juures välja ja läbi automaatpakkuja ehk ajakulu on nullilähedane. Kandsime väikse summa ka Mintosesse juurde. Viivises laenude osakaal on taaskord väga kõrge, nii et mõnevõrra paneb mõtlema, kas Creamfinance ikka on omadega plussis ka nende laenudega või kui palju seal puhvrit üldse on. Kui nemad oma pillid kotti peaks panema, siis kaob ka tagasiostugarantii ära, nii et riski seisukohast oleks tore seda infot igatahes teada.

Sellistesse 1-kuulistesse laenudesse investeerimise juures on üks huvitav aspekt see, et sisuliselt kogu portfell asendub igakuiselt uute laenudega ehk teoreetiliselt on iga kuu vaja rohkem laene väljastada, et kogu raha ära investeerida, sest eelmine tiksub tagasi. Viivises ja pikendatud laenud muidugi mõjutavad seda natukene.

Kuu numbrites:
Välja antud laene koos järelturult ostetutega€2126.13
Tagasimakstud põhiosa
(sisaldab ka tagasiostetud ja enneaegselt tagastatud laene)
€1634.29
Teenitud intress/viivis€26.84

Twino novembris

Kuna ka Twino pakub tagasiostugarantiid, siis alustasime väikestviisi eksperimenteerimist ka sellel platvormil. Esialgu aga mingit lisainfot siia rohkem ei pane, kuna alles täiesti katsetusjärgus selle ideega.

Aktsiad novembris

Olen pikalt rääkinud mitmetele inimestele, et tegelikult pikaajalisel investeerimisel ei ole absoluutselt vahet, millal ja millise hinna juurest sa investeerimist alustad. Eriti kui seda teha nii, et sa igakuiselt ostad ehk kasutad nö ostuhinna keskmistamise lähenemist.

Seega, võtsin julguse kokku, tegin omale LHV Kasvukonto ja võtsin selle kaudu omale natukene IVV-d (S&P500 indeksaktsia) eesmärgiga sama igakuiselt korrata.

Nagu oktoobri kokkuvõttes mainisin, siis ka muutsin oma strateegiat antud investeeringute osas ehk lähiajal ostan juurde ainult siis, kui hind on minu keskmisest ostuhinnast madalam.

Muudatus on suuresti tingitud sellest, et töölt lahkumisega seoses kadus ka suurem osa meie sissetulekust ning praeguses ülespoole liikuvas turus ei näe väga mõtet muudest investeeringutest raha välja võtta, kui ma ei pruugi seda saada teha jätkusuutlikult ning tootlus seal mujal hetkel on parem.

Uut ostu ühesõnaga novembris ei teinud, sest hind on üle minu ostuhinna olnud.

Kuu numbrites:
IVV3.826 tk

50% klubi novembris

50% klubi tähendab seda, et sa investeerid/säästad vähemalt poole oma sissetulekust oma parema finantsilise tuleviku nimel. Olgu selle eesmärgiks siis finantsiline vabadus, elamisväärne pension, lastele jäetav pärandus või hoopis mõne heategevusliku ettevõtmise jaoks fondi loomine.

Sisuliselt võib öelda, et käesoleva kuuga lõppes ka minu 50% klubi liikmelisus, kuna järgmisel kuul enam palgatulu ei ole ja seega ei saa ka palgast mingit protsenti investeeringutesse paigutada.

Sellegipoolest on kuu tulemus täitsa kena, sest olime ilusti eesmärgis sees, kuigi oleks võinud hea tahtmise korral ilmselt paremini teha. Samas täitsa ok tulemus, kui arvestada, et omajagu raha läks ka sünnipäeva tähistamisele.

Kuu numbrites:
Investeeringute osakaal eelarvest59.09% (+8.03%)

Säästud/Reisiraha novembris

Olen juba mõnda aega mõtelnud, et tahaks teha naisega ühe pikema sukeldumisreisi näiteks kuhugi Aasiasse. Kuna lennupiletid on ilmselt üsna kallid, siis oleks tegemist korraliku ühekordse kuluga.

Lihtne viis oleks laenu võtta ja siis seda igakuiselt pärast tagasi maksta, aga loodetavasti on nüüdseks juba kõigil lugejatel selge, mille jaoks laenu võtta tasub ja milleks mitte.

Iga laen, kui see pole arukal eesmärgil võetud, kahjustab sinu finantsolukorda ja teeb tarbitud asja/kogemuse tunduvalt kallimaks. Kui suudad pärast maksta laenumakseid, suudad ka praegu panna samas summas raha kõrvale ja saada see raha palju kiiremini kokku, kui laenu makstes (intressi ja lepingutasusid ei pea kogumisel tasuma).

Seetõttu otsustasin selle eesmärgi nimel igakuiselt panna väikse summa omale SEB digikassaga seotud kogumishoiusele.

Nagu eelmine kuu öeldud, siis säästudest läks suur osa koolituskulude peale ära, nii et see number on tänaseks omajagu vähenenud. Muid väga suuri muudatusi ei toimunud.

Kuu numbrites:
Säästude osakaal portfellis6.2% (-3.51%)
Reisiraha kogutud vajalikust summast0.14% (+0.08%)

Üleüldine portfelli ülevaade

Igakuiselt püüan anda põgusa ülevaate ka meie kogu portfelli hajutatusest ja seal toimuvast.

Portfelli jaotus

Nagu allolevalt graafikult näha, siis minu portfelli varaklasside vaheline hajutatus on üsna madal ja seda suuresti teadlikult. Osaliselt on see tingitud sellest, et mu portfell on üsna väike, teisest küljest on naise investeeringud ainult ühisrahastuses.

Jätkan endiselt ühisrahastuse portfelli riskitaseme vähendamist, kuid peamine fookus on pigem teiste varaklasside osakaalu suurendamisel.

Muude investeeringute all kajastan teistlaadi investeeringuid, mis ei ole skaleeritavad või teistele kättesaadavad (a la erinevad projektipõhised investeeringud, laenud väljaspool portaale jmt).

Sel korral oli suurimaks muutuseks säästude vähenemine ja mõnevõrra ka ühisrahastuse portfelli kasv. Viimane peamiselt just võimalikult lühiajaliste laenude näol. Samuti pikendasime ühte eralaenu natukene, mis küll graafikut otseselt kuidagi ei mõjutanud. Detsembris võtame tõenäoliselt mingi osa neist lühiajalistest laenudest välja.

RahaFoorumi investeerimisportfelli jaotus

 

Ühisrahastuse tootlus

Nii mõnigi investor on kirvemeetodil löönud kokku teenitud intressi ja lahutanud sellest defaultinud summad ning esimese paari kuu põhjal jõudnud otsusele, et asi ei ole tulus. Samas on see umbes sama loogiline, kui esimestel kuudel peale üürikinnisvara ostmist lüüa kokku teenitud üüritulu ja lahutada maha tehtud remondikulud jmt ning selle põhjal otsustada projekti tulususe üle.

Mina kasutan tootluse arvutamiseks XIRR meetodi. Kuigi isiklikult jälgin siiani tasuvuse kohapealt äärmiselt konservatiivset tootluse numbrit, arvutab tabel välja ka muud stsenaariumid.

Kuigi minul on ühisrahastuses siiani näha üsna korralikud tootlused, siis uutel investoritel ei ole selliseid tootlusi just väga lihtne saada. Sellise tootluse teenimiseks kasutasin erinevaid investeerimisstrateegiaid (kui soovid õppida ühisrahastuse parema tootluse saavutamiseks vajalikke taktikaid ja strateegiaid, siis võta minuga meilitsi ühendust ja annan teada, millal e-koolitus taas uutele liikmetele avatud on) ja turu ebaefektiivsusi, mida enam nii palju ei ole.

ühisrahastuse tootlus bondora, mintos, estateguru, omaraha

Mintoses ja Estategurus on hetkel tootlust kõige enam mõjutanud cash drag ehk seisev raha, kuna see ei lähe alati kohe täielikult välja. Muidu võiks realistlikult oodata näiteks Mintoselt ka 12% tootlust.

Bondora tootlused tegid ka väikese tõusu, aga need on tingitud tehtud järelturu tehingutest ehk hapude laenude müügid ja mõned korrektselt tasuvate laenude müügid juurdehindlusega.

Omaraha tõus on samuti tingitud punaste müügist tagatisfondile. Tegelik tootlus portfelli lõikes pigem natukene langes, nagu ootuspärane oligi.

 

RahaFoorumi e-raamatud

Olen väga tänulik kõigile, kes on usaldanud e-raamatu omale juba soetada. Tean, et seal on võimalik seda veel tublisti täiendada ja parandada ning saadan kindlasti ka kõigile senistele soetajatele uue versiooni, kui see valmis saab.

Tänu teile, varajastele ostjatele saan vajalikku tagasisidet, et alustavatel ja juba mõnevõrra kogenud investoritel on sellist käsiraamatut vaja ja sellest on kasu. Samuti saan just teie käest teada, mis töötas ja mis võiks paremini olla, et seda edukamalt täiendada.

Edasistel kuudel need numbrid enam ei kasva, kuna võtsin e-raamatu müügist maha. Loodetavasti motiveerib see mind siis ka rohkem vaeva nägema, et see kiiresti ära uuendada.

Raamatu omanike osas on hetkel seis selline:
E-raamat: Eesmärgipärane investeerimine206 tk
16 tactics and strategies for P2P-lending166 tk
Osta alustava investori käsiraamat

 

50% klubi

See jääb vähemalt mõneks ajaks ilmselt minu viimaseks 50% klubi uuenduseks. Kuigi viimane kuu oli protsent peaaegu 60 peal, siis aasta kokkuvõttes siis taaskord üle 50% ei jõudnud.

Ilmselgelt olen liiga laisk olnud ja pole selle nimel piisavalt vaeva näinud, aga sellegipoolest, kindlasti parem tulemus kui ilma seda tabelit tehes oleks olnud, sest nii mõnigi kuu sai vaadatud eelarves investeeringute protsenti ja sellest lähtuvalt investeeringuid juurde tehtud.

Suures plaanis võib tulemusega ilmselt rahule jääda, kuigi tean, et siia rohkem rõhku pannes oleksime olnud ilmselt võimelised ka parema tulemuseni jõudma.

50% klubi

50% klubi tähendab, et investeerid vähemalt 50% oma sissetulekutest.

Tean, et päris paljud soovitavad elada väga minimaalsetes tingimustes, et saavutada finantsiline vabadus võimalikult ruttu jne ja ma olen üldiselt nõus, et ei ole mõtet raha raisata igasugu vidinate ja jama peale.

Teisest küljest aga olen seda meelt, et kui sa kulutad liiga palju energiat ja aega, et igat viimset senti kokku hoida, siis sul ei jää enam energiat ega aega oma tulude suurendamiseks ega ka motivatsiooni seda edukalt teha. Elada võiks säästlikult (ka siis, kui rahaline seis seda ei nõua), kuid siiski ikkagi elada.

Finantsiline vabadus

Minu suurem eesmärk on enne 35. sünnipäeva jõuda finantsilise vabaduseni ehk teenida passiivsete tulude pealt igakuiselt suurema summa, kui meie kulud.

Rikkuse 1. tase on passiivne sissetulek, mis kataks ära minimaalsed kulud, millega elaksid ära.

Rikkuse 2. tasemel on passiivne sissetulek piisavalt suur, et võimaldada lahedalt ära elada. Minu puhul tähendab see ka seda, et saaksin sellest juba teatud osa tavaliselt investeeringuteks kõrvale panna ehk olen arvestanud sisse väikese puhvri.

Rikkuse 3. tasemel on passiivne sissetulek nii suur, et saad 50% sellest investeeringute alla paigutada ja seejuures ülejäänud 50% on piisav, et lahedalt ära elada.

Sel kuul siis tuli langus taaskord esiteks sellepärast, et eelmisel kuul oli üks laekumine topeltsummas ja sel kuul pikendasime ühte lepingut nii, et ka intressimakse lükkus taaskord detsembrisse.

Ideaalis tähendab see seda, et detsembris on taaskord tulud lühiajaliselt tavapärasest suuremad.

Passiivne sissetulek moodustas:
1. tasemest:77.95% (-13.68%)
2. tasemest:45.47% (-7.98%)
3. tasemest:21.83% (-3.83%)

PS! Siinkohal pean mainima, et arvestustes on lihtsuse mõttes tegemist maksueelse tuluga, mis tähendab, et tegelikkuses on see tulu veel maksustatav, nii et puhver peaks ehk isegi veidi suurem olema, kui praegu olen jätnud. Ühtlasi arvestan siia ainult nö regulaarsed tulud, ühekordseid tulusid pigem mitte.

Detsembri fookus

Üks asi, mis mul detsembris ära tuleb teha, on see videodega keskkond, kus koolituse videosid vaadata saab. Arvestades, et see on minu jaoks taaskord suuresti esmakordne asi, siis kindlasti läheb omajagu auru ja katsetamist sinna peale ära.

Samas põhifookus saab olema oma igapäevase rutiini loomisel. Kui enne palgatööle minekut oli mul tegelikult mingi selline rutiin paigas ja produktiivsus üsna laes, siis peaaegu 2 aastat palgatööd on sellele oma jälje jätnud.

Ühesõnaga, pean omale taaskord tekitama rutiinid ja harjumused, mis võimaldaksid edukalt kodust töötada ja oma tegemistega ka õigeaegselt valmis saada. Ilmselgelt ei ole see asi, mis ühe kuuga edukalt ja lõplikult valmis saab, aga põhifookus läheb detsembris igaljuhul sellele, sest ilma sellise plaanita lähevad asjad üle kivide ja kändude.

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

11 replies on “November 2015 kokkuvõte”

Tere. Ja edu iseendale tööandjana 😉

Kas Sa oled hetkel ise ka beeplus-s kasutaja? Kui oled siis ehk saad muljeid jagada? Mida sellega seni teha saab, kuidas autentimine toimub, kas asi pigem toimib või pigem on veel arendamisjärgus?

Kas peale beeplus-i ja lendtoweri on veel mõni platvorm, mis Bondora API peale ehitatud teenuseid pakub / seda plaanib?

tänud ette 🙂

Viimase info põhjal on beeplus töötamas juba tänase seisuga ehk saad reaalseid panuseid teha seal loodud filtritega.

Ise veel kasutanud pole seda nüüd, kus ta töökorras on. Enne sandboxi peal katsetasin korraks, siis ega seal midagi keerulist polnud. Paned kriteeriumid sisse ja siis hakkab selle järgi panuseid tegema. Nagu paljude valikutega portfellihaldur.

Autentimine käib läbi Bondora oauth lahenduse sarnaselt nagu Facebookid ja Googled nagu ma aru olen saanud.

Teed omale beeplusi lehel konto ja siis saad Bondoras anda beeplusile ligipääsu teha vastavaid tehinguid.

Tere,

Kuidas oleks kõige parem vaadata, kas bondora on võtnud järelturu ostu pealt komisjonitasu või ei ?
Kuna olen alles uus bondoras siis ostsin viimasel nädalal päris palju allahindusega laene järelturult.
Kas raportite alt “Investeeringute nimekiri” kuvab bondora poolt võetud komisjonitasu ?

Ette tänades ja parimat soovides !

Kas need, kes e-raamatu juba ostnud, peavad uuendatud variandi eest ikka maksma?

Ma pole veel täiesti kindlale otsusele jõudnud, kui palju selle uuenduse käigus muudan.

Kui teen nö infouuenduse vmt stiilis muudatuse, siis pakun kindlasti ka varasematele ostjatele võimalust see tasuta omale saada.

Olen mõlgutanud ka mõtteid raamat poolenisti ümber teha, mille puhul ilmselt ei saaks seda enam varasematele ostjatele tasuta pakkuda.

Samas tundub, et sellisel juhul oleks vist mõistlik pigem juba uus raamat teha, sest muuta oleks väga palju 🙂

Kas oled vahepeal otsusele jõudnud? Tahtsin veel küsida seda, et vaatasin, et maksta saab vaid PayPaliga. Plaanis ka ise võib-olla ühte e-raamatut müüma hakata, aga kas Eesti lugejaskonna seas PayPal liialt vähelevinud pole? Kui tihti tuleb kirju, et soovitakse maksta muude maksevahenditega?

Parimat..

Ilmselt tuleb nö toimetatud ja natukene uuendatud e-raamat.

PayPal väga levinud pole. Tegelikult ei tohiks praegu üldse saada osta, aga vaatasin, et oli tõesti jäänud PayPali variant alles. Eelnevalt oli pangamakse ka kõrval.

Enamik inimesi siiski maksavad pangaülekandega.

Tänud vastuse eest! Kui ehk veel viitsite vastata, siis kuidas teostasite pangalinkidega maksevõimaluse? Ette tänades ja kena saabuvat jõuluaega soovides!

Vabandan rumala küsimuse pärast, aga kuidas peaks korraldama kontod, kui soovin investeerida nii ühisrahastusse kui aktsiatesse? Ühisrahastuse intresside pealt pean tulumaksu maksma, kas seetõttu ühine investeerimiskonto ei sobi? Samuti, kuidas tuludeklaratsiooni peale need andmed hakkavad saama? Kanduvad automaatselt?

Ühisrahastus ei kvalifitseeru investeerimiskonto süsteemi alla paraku. Seega tasub ülekandeid teha tavaliselt arvelduasrvelt, sest vastasel juhul peaksid need deklareerima kui väljamaksed investeerimiskontolt.

Andmed tuleb ise vastavatest portaalidest võtta.

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: