Categories
Tegemised ja mõtisklemised

November 2016 kokkuvõte

Enne kui ülevaateni lähen, tahan Sind tänada, et oled RahaFoorumi lugeja. See on minu peamiseks motivatsiooniks RahaFoorumi kirjutamisel, kui kuulen, et Sul on millestki kasu olnud, õnnestunud suuremaid summasid investeerimiseks leida, oma tulusid suurendada, investeerimisega alustada või petuskeemidest eemale hoiduda.

Ilma Sinuta poleks ilmselt ka RahaFoorumit ega ei viitsiks nii palju oma investeeringute kallal vaeva näha ja nii põhjalikult teemasid uurida. Kui kellegi teise tulemused sellest sõltuvad, siis on suurem vastutus ja tahtmine asi põhjalikumalt selgeks teha, kui enda jaoks vaevuks.

Aitäh, et aitad motivatsiooni hoida ja veel suurem tänu, et loetut reaalselt rakendad! Kui kirjutad meile, millest sul kasu on olnud, siis saame edaspidi paremini keskenduda neile teemadele ja tegevustele, millest lugejatel kõige enam kasu on.

Olulised märkused ülevaate kohta

Graafikutel kuvame meie portfelli, nagu oleksime 2016. aasta alguses alustanud €1000 portfelliga. See võtab arvesse kõik tõusud ja mõõnad ning tehingud täiel määral. Ühesõnaga, see kasvab siis, kui portfell kasvab ja kahaneb samamoodi.

Tegemised novembris

Novembris täitus minu jaoks taaskord üks aasta ja sel korral siis vanust juba 30. Tuleb tunnistada, et oleks lootnud selleks ajaks juba nii mõndagi rohkemat korda saata, kui siiani tehtud. Aeg kipub kuidagi vähemalt tagantjärele vaadates lendama.

Tegemiste osas siis just arvestades neid asju, mida mina lootsin, et olen selleks ajaks teinud, mitte mida keegi teine sama vanaks saades juba teinud oli.

Eks näis, kas see vanus nüüd ka välimuses välja hakkab paistma või mitte. Siiani pole peale sünnipäeva alkoholi ostnud, aga enne igatahes küsiti veel dokumenti küll…

RahaFoorumi kategooriad

Tegime RahaFoorumlastega ühe kaartide sorteerimise eksperimendi, kus aitasite meil erinevat liiki blogiposte paigutada kategooriatesse. Mõned postitused jäid päris segaseks, aga üldjoontes saime väga väärtuslikku tagasisidet sealt.

Nohiklik, nagu ma olen, siis minu jaoks oli päris põnev seda uut meetodi katsetada ja uurida. Andmete tõlgendamine oli üllatavalt lihtne.

Uued kategooriad on tänaseks juba paremal menüüs olemas, aga ka osad vanadest on veel alles ja postitusi ei ole samuti veel õigetesse rubriikidesse üle jõudnud viia.

Eesmärk on minu kunagine rumala peaga loodud “struktuur” ümber teha selliselt, et sa leiaksid palju paremini üles sinu jaoks olulise info. Päris paljud lugejad on peamiselt kaudselt just seda probleemi välja toonud.

Loodetavasti on see esimene samm antud mure lahendamiseks. Postituste ümberpaigutamine on aga suhteliselt ajakulukas ettevõtmine ja saab siin jooksvalt tehtud. Annan kindlasti ka vähemalt Facebooki grupis teada, kui sellega valmis saame.

RahaTasku e-pood ja tooted

Ilmselt meie jaoks kõige suuremaks sündmuseks oli see, et lõpuks saime novembris valmis ka oma e-poe, mis asub:

https://rahatasku.ee

Alina tegi sinna ka ilusa täienduse logo jaoks, et oleks ikka päris õige värk.

Minu jaoks suur samm, arvestades, et enne seda pidi raamatu ostmiseks umbes kolmest erinevast süsteemist kokkupandud kadalipu läbima ja seejuures tuli mul veel pidevalt midagi käsitsi teha.

Selles mõttes need tunnid ja sajad eurod sinna alla oli täitsa asja ette. Klientidel kõvasti kiirem ja mugavam läbi pangalingi ostusid teha ning mul ka väike ajaline kokkuhoid edaspidi lisaks.

Novembris kuulutasime välja ka paar uut toodet:

Alustava investori koolituspäev

Kuigi mulle ürituste korraldamine ei meeldi, siis tundub, et see on siiski hea viis inimestele väärtuse loomiseks ja nende tegudeni aitamiseks. Pluss, võimalus ennast mugavustsoonist välja tuua selle korraldamisega ja saada ka otsest tagasisidet lähenemiste kohta.

Igatahes otsustasime 18. veebruaril läbi viia Alustava investori koolituspäeva. Seadsime eesmärgiks ühe päevaga anda sulle kõik investeerimisega alustamiseks vajaliku.

Alustava investori koolituspäeval:

 • Saad teada, kes ja miks peaks investeerima
 • Kuuled, miks alustamisega edasilükkamine läheb sulle VÄGA kalliks maksma
 • Räägime tänasest pensionisüsteemist
 • Õpid ära tundma petuskeeme ja säästma sadu või tuhandeid eurosid selliste õppetundide arvelt
 • Seletame ära, mis asi see investeerimine siis ikkagi on
 • Uurime aktsiate maailma ning vaatame, kuidas nendega tehinguid tehakse
 • Diskuteerime laenude ja ühisrahastuse teemal ning teeme mõne tehingu
 • Vaatame, milline võiks üks kinnisvaratehing välja näha
 • Mõtiskleme ettevõtluse ja mõningate sellega seotud võimaluste üle
 • Aitame sul luua tingimused, et saaksid ka õpitut reaalselt rakendama hakata

Vähemalt püüame kogu selle info sinna ühe päeva sisse ära mahutada. Ilmselt tuleb pikk päev 🙂

Üritus on suunatud just pigem alustavale investorile, nii et kui tead kedagi, kellel võiks sellest abi olla, siis oled vägagi teretulnud seda infot nendega jagamast.

Täpsema info leiad Facebooki üritusest siin:
https://www.facebook.com/events/198326427282827/ (otselink registreerumiseks)

Ühisrahastuse süvakursuse beetagrupp

Taavi Pertman - Vahukommikatse Walter Mischel
Jõudsin ka raamatupoe riiulitele.

Alustasime mõned kuud tagasi kinnise videokoolituse grupiga, kuhu võtsime tookord vastu 9 osalejat. Tänaseks on grupis 14 videot olemas ja iganädalaselt lisame juurde. Samuti oleme seniste osalejate tagasiside põhjal mõnigaid täiendusi teinud.

Seega oleme valmis vastu võtma mõned uued julgemad ja agaramad beeta liikmed, et vaadata asja ka läbi värske vaatenurga ning koos juba paremini edasi minna.

Liitumine ja lisainfo siit.

Ühisrahastusplatvormi valimise checklist

Päris tihti saan küsimusi stiilis “Mis sa sellest platvormist arvad?”, “Milline on parim ühisrahastusplatvorm?” või “Millisel platvormil sa täna alustada soovitaksid?”.

Kuna selle jaoks ühte universaalset vastust pole, siis võiks abiks olla checklist, mille põhjal igaüks saab ise võimalikult lihtsalt neile küsimustele sobivad vastused leida.

Mõned eksemplarid on juba tellitud, aga hetkel on veel võimalik see checklist eelmüügist soodushinnaga soetada.

Muus osas kirjutasin Äripäeva raamatu kohta arvamuse ja sain sedasi vähemalt ühe raamatu tagakaanel olles raamatupoodide riiulile (olles raamatut juba lugenud, siis ei raatsinud lihtsalt riiulile panemiseks €40 enam välja käia) ja vastasin lõputuna tunduvale küsimuste voole erinevate petuskeemide kohta. Ei teagi, kas jõuludel kuidagi aktiviseerub, sest promojatel jõulukingituste tarbeks raha vaja või miks ta äkitselt sedasi.

Kuu numbrites:
“Eesmärgipärane investeerimine 2.0” uusi omanikke:45 tk
Ühisrahastusplatvormi checklisti uusi omanikke:4 tk
16 investment strategies and tactics uusi omanikke:7 tk
Vaata poodi

Novembri populaarsemad postitused:

Toon välja kuu jooksul vaatamiste järgi kõige populaarsema postituse. Viska pilk peale ja jaga häid postitusi ka oma sõprade ja tuttavatega.

 1. Põhimõtteline muutus ühisrahastuses, mis sul märkamata jäi (1457 vaatamist)
  Kirjeldasin ühte olulist muutust, mis ühisrahastuses on aset leidnud ja mis investori jaoks ilmselt kõige parem märk ei ole.

Kuna lugeja küsimused on populaarsed ja neid tuleb rohkem, kui ma vastata jõuan, siis otsustasin luua Facebooki RahaFoorumi kommuuni. Liitu meiega ja küsi julgelt oma küsimusi seal.

RahaRaadio

RahaRaadio saated leiad nii iTunes-ist, niisama tavalise RSS voona kui ka lihtsalt ja mugavalt läbi mängija otse kodulehelt või alla laadides.

Kuu populaarseim saade:

 1. RR050 – 11 punkti, mida alustav investor teadma peaks (862 kuulamist)
  Tõin välja RahaFoorumite soovituste põhjal 11 punkti, mida alustaval investoril võiks kasulik teada olla. Samal ajal täiendasin neid mõtteid omapoolsete kommentaaridega.

Investeerimisportfell

Siin sektsioonis anname kiire ülevaate portfellis toimunust läbi numbrite.

€1000 portfellis

Võtab kokku portfelli kasvu ja vähenemise ajas.

Ausaltöeldes midagi sellist ei toimunud, mille üle väga uhke võiks olla. Kulutused küll mõttetult kõrged ei olnud, aga vabalt oli €100-200, mille oleks võinud raiskamata jätta.

Tulude osas samuti midagi mainisväärset ei toimunud, nagu graafikult näha. Eraisikuna olid kulud küll tavapärasest veidi madalamad, aga juriidilise isiku all see-eest mõned ebaregulaarsed kulutused, mis seisu ka mõjutasid.

Lõppkokkuvõttes meie portfell vähenes natukene.

Muuhulgas lõppes lõpuks ka see korduvalt probleemseks muutunud laen ära ehk saime viimase makse kätte koos hea kogemusega, mis kinnitas teiste investorite lugusid.

Nimelt, tundub, et ei maksa väga raha laenata ehitajatele või seal sektoris tegutsevatele ettevõtjatele. Kogu laen koos intresside ja viivistega maksti küll lõpuks tagasi, aga õigeaegseid makseid oli vist küll vähem, kui hilinevaid ja passiivsest investeeringust sai suhteliselt aktiivne ettevõtmine.

Paar korda tundus juba isegi, et peab osa maha hakkama kandma või selle sissenõudmisega ametlikke kanaleid pidi tegelema. Kuigi tootlus lõpuks oli suhteliselt hea, ei soovi seda enam korrata.

Protsent kuludest kaetud investeeringutega

Näitab, kui edukalt meie portfell kasvab võrreldes meie kuludega, arvestades, et kulutame raha, mis tuleb portfellist. Näiteks, kui kulutame €1000 ja portfell samal ajal kasvab €200, siis kattis portfelli kasv 120% kuludest. Kui kulutame €1000 ja portfell väheneb €500, siis kattis portfelli kasv kõigest 50% kuludest ehk portfell kasvas €500 võrra, aga meie kulutasime samal ajal selle €500 ära ja võtsime veel €500 lisaks ära.

Tulemus oli kehvapoolne. Keskmine kukkus allapoole ja portfelli kasv ei suutnud ära katta isegi 100% meie kuludest. Valetaksin, kui ütleksin, et see tulemus ei ole masendav.

See ei ole küll eriti suur tagasiminek, aga on täiesti hea meeldetuletus, et isegi 100%+ taseme juures ei ole portfell tegelikult piisavalt suur, et meie kulutusi lõplikult ära katta.

Suurem osa kuludest lähevad maha just eraisiku portfellist ja suurem osa kasvust tuleb juurde juriidilise isiku kaudu. Ei pea just väga palju pead murdma, et aru saada, kuidas tegelikkuses portfell igakuiselt pigem lõppkokkuvõttes väheneb, kui samamoodi jätkata.

Kui ühel hetkel peaks raha ettevõtte alt välja võtma, siis iga €100 kulutus hakkab sisuliselt olema vähemalt €125 või enama jagu portfelli kahanemist ehk isegi täpselt sama suurte kulude juures on nulli jõudmiseks suuremaid summasid vaja.

Kahjuks ei saa detsember kindlasti olema see kuu, kus kulud on tavapärasest madalamad. Pigem hoopis vastupidi. Küll aga oleme juba võtnud vastu paar otsust, kuidas neid kulusid sellegipoolest madalamal hoida, kui algselt plaanitud.

Samal ajal peaks vaatama rohkem selles suunas, kuidas tulusid suurendada. Näiteks võiks terve hulga inimesi juba koolitusele kirja saada, mitte viimasel hetkel registreerumist oodata. Mitte et meil sellega tegelemiseks detsembris väga aega oleks, aga…

See oleks win-win kõigile, sest me saaks rahulikumalt keskenduda kava ehk sisu osale, ilma et kogu aeg turunduse peale mõelda ja osalejad saaksid piletid soodsama hinnaga kätte. Ühesõnaga, pane ennast kirja ja võta kaaslane/sõber ka kaasa 😉

Varaklasside jaotus

Erinevate varaklasside liikumine portfellis.

Sel korral oli suurimaks muutuseks ühisrahastuse osakaalu vähenemine portfellis. Vähenes ta nii protsentuaalselt kui summaarselt. Viimast siiski mitte eriti märkimisväärses mahus.

Natukene suurenes aktsiate osakaal portfellis, mille hulka arvestan ka Tuleva algkapitali ja kõige suurem kasv oli raha osakaalul.

Raha on tavapärasest rohkem, kuna lähikuudel on vaja teha ka ülejäänud Tuleva algkapitali sissemaksest, plaanime ära maksta ühe pisut suurema kohustuse ja käia väiksel energia laadimise reisil, et jaksaks kogu selle koolituse ja muud tegemised ka ellu viia.

Suure tõenäosusega muutub see raha osakaal detsembris suhteliselt nullilähedaseks ja aktsiate osakaal saab väikse tõusu.

Ühisrahastusplatvormide investeeringud

Investeeringud erinevates ühisrahastusplatvormides.

Bondora osakaal portfellis kukkus esimest korda nii madalale, et tabel näitab sealset proportsiooni kui 0%. Muuhulgas vähenes natukene ka Mintose portfell ja omajagu Twinos lühiajaliselt hoitavat raha võtsime välja.

Omaraha portfell sai pisut üle €1000 lisa, aga tänu teiste portaalide vähenemisele kokku lausa 7% osakaalu kasvu.

Ausaltöeldes tahaksin Mintoses enda ja Alina kontod tühjaks teha, et oleks igakuiselt numbrite kokku löömine ja kontode haldamine lihtsam, aga vot ei käi seal see väljumine nii kiiresti kahjuks.

Bndoraga sama jama, et Alina kontol veel mingid viimased punased ja üksikud rohelised laenud järel, mistõttu vaja sinna igakuiselt ülevaadet tehes aega ja energiat raisata.

Tootlused

Tootluse arvutamiseks kasutan XIRR meetodi. Kuigi isiklikult jälgin siiani tasuvuse kohapealt äärmiselt konservatiivset tootluse numbrit, arvutab tabel välja ka muud stsenaariumid.

Kuigi minul on ühisrahastuses siiani näha üsna korralikud tootlused, siis uutel investoritel ei ole selliseid tootlusi just väga lihtne saada. Sellise tootluse teenimiseks kasutasin erinevaid investeerimisstrateegiaid ja turu ebaefektiivsusi, mida enam nii palju ei ole.

Bondoras on täna praktiliselt võimatu sellist tootlust teenida ja kindlasti ei tohiks sellise lootusega seal investeerimisega alustada. Isiklikult soovitan täna alustajatel pigem Bondorast eemale hoida, sest reaalsete numbrite mõistmine, nii enda kui ka platvormi portfelliga toimuva kohta, on kohati väga keeruline ja kohati lausa võimatu.

Kuna minu Bondora kontol enam midagi ei toimu, siis lõpetasin uutel kuudel tootluse numbri lisamise ära. Muidu võis jääda ekslik mulje, nagu siiamaani saaks sarnast tootlust edasi teenida.

Alina Bondora kontol käis tootluses korralik hüpe tagasi alla. Mingid mahakirjutamised, uued graafikud ja punased laenud isegi nende paari laenuga, mis seal alles on.

Omaraha tootlus tuli taaskord veidi allapoole. Kuigi tagatisfondile tavapärasest rohkem müüke ei toimunud, oli täitsa arvestatav tõus viivises olevate laenude summas.

Viimane võib aga olla lihtsalt tingitud sellest, et mõned kuud tagasi investeerisin veidi suuremaid summasid ehk laenud hakkavad nö küpsema. Hoian igatahes silmad lahti.

 

Bondora

Loodetavasti Bondoras korjab keegi varsti need ülejäänud punased üles.

Omaraha

Suurendasime natukene portfelli. Omaraha plaanib hakata vist järelturgu arendama, aga praegusest arutelust foorumis ei saa vähemalt mina siiani aru, mida nad sellega saavutada tahavad.

Likviidsuse loomine ei tundu eesmärk olevat ja ainus olukord selle kasutamiseks saab vist olema see, kui lõplikult väljuma hakkad ning sedagi vaid siis, kui joppab ja keegi tahab osta mitmetuhande euro eest korraga sinu laene ära. Ehk nö investeeringute tasakaalustamiseks ja/või väiksemate summade kaupa väljumiseks või tarbimisse võtmiseks see sobima ei hakka.

Tagatud laene ei ole isiklikult näppinud ja ilmselt ei kavatse ka seda teha. Millegipärast ei taha nad vastata, kellele ja millises juriidilises vormis sa siis lõpuks selle kaudu ikkagi laenu annad. Küsisin küll foorumis korduvalt, aga korduvalt jäi see küsimus ka ilma vastuseta.

Estateguru

Kuna kontol tehingu tegemiseks vajalikku summat sobival hetkel olnud pole, siis pole ka väga palju sealseid pakkumisi jälginud.

Küll aga panin tähele, et keegi minu lingi kaudu liitujatest tegi minu sünnipäeval 14. novembril tehingu, mille eest laekus mu kontole €5.5 soovitusraha. Tänud igatahes selle sünnipäevakingituse eest 🙂

Investeeri Estategurus kinnisvaraga tagatud laenudesse meie soovituskoodiga. Sedasi teenime mõlemad 0.5% boonust investeeritud summadele lisaks:

Soovituskood: EGU05676

https://rahafoorum.ee/estateguru

P.S. Kui lingi kaudu kodulehele minna, siis soovitajakood algselt on küll olemas, aga kui lehel ringi vaatad, kaob ära. Boonuse saamiseks veendu, et kood oleks enne registreerumist ikka alles.

Mintos

Võtsime natukene eraisiku kontodelt raha välja, mis kontole jõudis koguneda. Võtaks ka ülejäänu välja, aga kahjuks ei käi nii kiiresti.

Eelmisest kuust võib-olla mäletad, et siin oli ka üks link, millega said liitudes boonust. Mintos otsustas novembri numbrite põhjal üleöö, et liiga passiivsed inimesed liituvad RahaFoorumi kaudu (loe: ei investeeri piisavalt palju esimeste päevadega), nii et nad edaspidi seda boonust meile ei maksa.

Ühesõnaga, võtsin selle kommentaari ja lingi siit ära. Iseenesest oli ka meile täitsa tulus diil, kuniks teda oli, aga mis teha. Taaskord üks õppetund, et ei maksa väga palju kolmandate osapoolte lahendustele panustada.

Lubati, et enne 5. detsembrit liitunutele siiski makstakse lubatud boonused välja.

Twino

Ilmselt kõige huvitavam uuendus on see, et turule toodi Venemaa laenud 14% intressi ja tagasiostugarantiiga. Tasub siiski meeles pidada, et kui portaaliga peaks midagi juhtuma ja tagasiostugarantii ära kukub, siis nii krediidi- kui ka valuutarisk jääb täielikult investori kanda.

Ehk kui investeerid sinna laenudesse, siis võtad sellega ka antud riski enda kanda. See ei pruugi küll kunagi realiseeruda, kui Twino oma äri piisavalt ettenägelikult teeb, aga see on sellegipoolest seal olemas.

Isiklikult olen neid natukene portfelli võtnud. Täna ei paista neid ka väga palju olema veel.

Aktsiad

Tegin esimese osa Tuleva algkapitali sissemaksest ära, nii et oman tükikest tulevasest Eesti rahva pensionist.

DBXV ehk Venemaa indeks tegi vahepeal ka päris korralikku rallit tagasi ülespoole ning isegi ILF on detsembri alguses taaskord plusspoolele jõudnud.

Hetkel aktsiad portfellis:

 • DBXV
 • ILF
 • Tuleva algkapital

Teoreetiliselt ka II sammas, kuigi osakaalude all seda täna siin arvesse ei ole võtnud. Kui indekfondi üle kolida, siis vist võiks juba arvestama hakata?

RahaFoorumi e-raamatud ja videokoolitused

Raamatu ja koolituse omanikke hetkel:
E-raamat: Eesmärgipärane investeerimine 2.0617 tk
16 tactics and strategies for P2P-lending206 tk
Ühisrahastusse investeerimise videokoolitus71 tk
Ühisrahastuse videokoolituse alfagrupp9 tk

 

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

4 replies on “November 2016 kokkuvõte”

Taavi.. ma ei saa Sinu investeerimisteesidest aru. Kas sina saad aru? Mina ei saa..

1) IVV on indeksifond, mille võlu avaldub eelkõige pikaajalises ja järjepidevas investeerimises. Täna avastasin, et Sul on see maha müüdud (sest, et..?). Asemele oled ostnud mingit Ladina-Ameerikat ja Venemaad. Millele tuginedes tegid ostuotsuse? Kuna sa juba indekseid kaupled, siis kas Sul on väljumisstrateegia paigas? Või miks sa üldse indeksit kaupled, kui turul on kauplemise osas kindlasti palju efektiivsemaid instrumente.
Kui Sa nii vastutustundetult investeerid aktsiatega, siis parem jäta see osa oma kuuülevaadetest välja. Eriti siis, kui oled eeskujuks paljudele väikeinvestoritele.
2) Siblid ühisrahastuses sisse-välja. Siit kannad juurde, sealt kannad välja. Vahepeal jääb veel mulje, et osa eest elad. Mis sa siis teed? Investeerid eesmärgipäraselt või saan ma lihtsalt valesti nendest kuuülevaadetest aru?

Aitäh täpsustavate küsimuste eest. Ju ma olen kehvasti seletanud, kui pole aru saada.

IVV-ga alustasin 2015. augustis mõttega seda ostuhinna keskmistamise strateegiaga igakuiselt €250 kaupa pikaajaliselt soetada:
https://rahafoorum.ee/alustasin-taas-aktsiatesse-investeerimisega/

Paraku kipub reaalses elus juhtuma, et plaanid ei lähe alati nii, nagu loodetud:
https://rahafoorum.ee/lahkun-bondorast-ja-50-protsendi-klubist/

Kui saad aru, mis on ostuhinna keskmistamise võlu, siis mõistad, et see kaob koheselt, kui sa ei saa enam igakuiselt vastavas summas oste teha.

Seega tundub loogiline, et sama strateegiat enam järgida ei saa. Eriti kui senised ostud on tehtud ajalooliste tippude lähedalt.

Ühisrahastuse osas, sarnaselt sellele, nagu sina võtad välja, et omale kodu soetada, võtan ka mina osaliselt raha välja, et elamiskulusid vastavalt vajadusele katta.

Samal ajal aga on sobivama investeeringu puudumisel osa rahast seal, kus likviidsus ka kõige parem ehk teenib lühiajaliselt tootlust pangakontol seismise asemel.

Suurem osa liikumisi, mis lisaks sellele toimuvad, on tingitud ühest järgnevatest põhjustest:
a) raha ei lähe enam välja või tingimused on portaalis minu eesmärkidele mittevastavaks muutunud – lihtsalt raha portaali kontol hoida järjepidevuse nimel oleks mõttetu
b) mitmes portaalis on meil täna kokku 3 kontot – minu, Alina ja OÜ konto…võimalusel mängime portfelli ümber nii, et igas portaalis oleks pigem üks konto ehk teistest võtame raha välja; vähendab haldamisega seotud ajakulu, võimalik vähendada maksukulu ja teeb elu lihtsamaks.

Eesmärgipärane investeerimine on soovitud eesmärkide nimel investeeringute tegemine, mitte jäigalt millestki kinni hoidmine olenemata tingimustest.

Investeering konkreetsesse aktsiasse või ühisrahastusportaali ei ole minu jaoks vähemalt kindlasti mitte eesmärk omaette.

Blogi sisu osas olen seisukohal, et küll lugejad tagasisides teada annavad, kui neil siit midagi õppida pole ja vaatame üle.

Kui keegi tõesti peaks pimesi jäljendama hakkama, siis loodetavasti on ta mõnda neist sajast korrast kuulnud/lugenud, kus soovitan alati investeerimist väikeste summadega alustada ning saab oma õppetunni soodsalt kätte.

Tere Taavi

Andtud link kus saaks registreerida alustava investori koolitusele kahjuks ei tööta.

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: