Categories
Tegemised ja mõtisklemised

Novembri kokkuvõte ja portfelliülevaade

Motiveerituna teiste blogijate postitustest (mitmed välismaised ja eestimaised), otsustasin ka eeskuju võtta ja teha oma portfellist ja tegemistest igakuise ülevaate.

Püüan igakuiselt ülevaate anda sellest, kuidas mul investeerimisega läheb, mis seisus 50% klubiga olen ja mis olid suuremad tegemised selles vallas. Teen seda osaliselt selleks, et ise ennast paremini kursis hoida oma seisuga ja edu/ebaeduga ning selleks, et anda lugejatele veidi parem ülevaade, mille põhjal investeerimisotsuseid teen ja millesse investeerin. Ühtlasi püüan anda ka väikese ülevaate, mis RahaFoorumis ja minu portfellis toimub ning mida edaspidi plaanin.

Loodetavasti saad selle käigus minu vigadest ja õigetest otsustest midagi ka endale kõrvataha panna ning mõistad, et tegelikult ei ole see investeerimine nii keeruline, kui esialgu tundub.

Investeeringute osas arvestan minu isiklikku, ettevõtte ja naise portfelli kui meie ühist pere portfelli, sest eesmärk on neil kõigil sama. Ühtegi tarbimiseset ega enda tarbeks ostetud vara oma investeeringute all ei arvesta (telefonid, autod, arvutid jmt ei kvalifitseeru varadeks).

50% klubi osas on arvestuses vaid eraisikuna teenitud tulu. Ettevõtlustulud on siiani jäänud ettevõttesse ja kvalifitseeruvad sisuliselt säästude ja investeeringute alla. Samuti ei arvesta ma sisse summasid, mis on säästetud mingi suurema kulutuse jaoks tulevikuks (a la reisiraha).

RahaFoorumi osas annan ülevaate e-raamatuga seotud müügist ja põhilistest tegemistest, mis sel kuul käsil olid.

Enne kui ülevaateni lähen, tahan Sind tänada, et oled RahaFoorumi lugejate seas. See on minu peamiseks motivatsiooniks RahaFoorumi kirjutamisel, kui kuulen, et lugejatel on millestki kasu olnud, õnnestunud suuremaid summasid investeerimiseks leida, oma tulusid suurendada, investeerimisega alustada või petuskeemidest eemale hoiduda.

Ilma Sinuta poleks ilmselt ka RahaFoorumit ega ei viitsiks ma ka nii palju oma investeeringute kallal vaeva näha ja neid nii põhjalikult uurida. Kui kellegi teise tulemused sellest sõltuvad, siis on ikkagi kuidagi suurem vastutus ja tahtmine sageli asi põhjalikumalt selgeks teha, kui enda jaoks uurima vaevuks.

Aitäh, et aitad motivatsiooni hoida ja veel suurem tänu, et ka loetut reaalselt enda elujärje parandamisel rakendad!

RahaFoorum.ee tegemised novembris

Novembris oli mul sünnipäev, mille puhul palusin lugejatelt tagasisidet, kuidas neil RahaFoorumist kasu on olnud ja olin positiivselt üllatunud, et seda tuli üsna palju. Mõni kirjutas lihtsalt meilile, aga üsna mitmeid kommentaare tuli ka postituse alla.

Tuleb tunnistada, et ilmselt suuresti sellest teadmisest, et inimestel ka reaalselt asjast abi on, sain motivatsiooni juurde ja kirjutasin ilmselt tihedamini ja rohkem postitusi, kui üle pika aja teinud olen.

Ühtlasi sain Markolt tagasisidet, et peale temaga tehtud intervjuu avaldamist RahaFoorumis leidis ta oma tutvusringkonnast terve rea inimesi, kellega investeerimise teemadel arutada saab ning veel rohkem neid, kes teema vastu huvi tunnevad ja tema käest nõu tulid küsima.

Nii et kui tegeled investeerimisega ja tahaksid ka lihtsal viisil oma tutvusringkonnast sarnaste huvidega inimesed üles leida, siis pane mulle kiri meilile (taavi@rahafoorum.ee) ja räägime lähemalt.

Rääkisime ka Kristiga (selle postituse alguses link tema blogile) natukene tema tegemistest ja naisinvestorite klubist (facebookist leiad vastava grupi). Hetkel käib siiski veel audio töötlemine, aga loodetavasti jõuab detsembris ka see vestlus lõpuks teieni. Nagu alati, nõuab see rohkem tööd ja vaeva, kui algselt eeldasin.

Mõnda aega olen hommikuti enne tööd ka oma alustavatele investoritele mõeldud e-raamatut täiendanud ja parandanud. Otsustasin lisaks saadud tagasisides väljatoodud ettepanekutele ka kogu teksti uuesti läbi käia ning ebavajalikke sõnu/lauseid vähendada või selgemaks muuta. Ühesõnaga, tööd selle kallal jagub ilmselt veel üsna mõneks ajaks ning uuendatud versiooni saadan ka kõigile varasematele ostjatele, kui see valmis saab.

Üldiselt on selline tunne, nagu alati, et iga kord kui üks asi tehtud saab, tuleb 3 juurde. Ilmselt on see ootuspärane ja hea näitaja, et endiselt on motivatsiooni tegeleda. Igaljuhul on olulisem mõelda selle peale, et see 1 asi sai tehtud ja küll saavad ka mõned järgmised.

Samal ajal sain ka üsna paljudelt lugejatelt tagasisidet, et nad sooviksid saada rohkem teada, kuidas Bondoras investeeringuid valida ja millesse investeerida, nii et mõtlesin välja paar lahendust, mis tundusid, et võiksid ehk abiks olla. Samas ei ole veel üsna kindel, kas see on ikka päris see, mida oodati, nii et kui sa oled üks neist ja tunned, et mingisugune kolmas lahendus oleks hoopis see, mida sul vaja, siis pane jällegi meilile oma mõtted ja vaatame, kas saan sellisel moel abiks olla.

Eesmärk on siiski RahaFoorumlastele võimalikult palju väärtust luua, nii et kui on ettepanekuid selles osas, mis aitaks rohkem väärtust luua, siis laske julgelt tulla.

Külastatavus oli lehel eelmise kuuga võrreldes omajagu suurem. Ligi 1100 inimest (ca 25%) rohkem jõudis RahaFoorumi lehele ja kokku vaadati ca 2500 lehte rohkem, kui oktoobris. Oma osa oli siin ka Marko intervjuul, kus on näha, et ka tema tutvusringkonnast on omajagu huvilisi postitust vaatamas käinud (see suurem tõus, mis allpool graafikul näha).

November numbrites:
E-raamat “Eesmärgipärane investeerimine” uusi omanikke:4 tk

RahaFoorumi külastatavus:

RahaFoorumis käis 24% rohkem inimesi investeerimist õppimas
RahaFoorumi külastatavus novembris oli tavapärasest omajagu suurem.

Novembri populaarsemad postitused:

Toon välja kuu jooksul vaatamiste järgi kõige populaarsemad postitused. Kui sul midagi vahele on jäänud, siis viska pilk peale.

  1. Intervjuu alustava investori Markoga (873 vaatamist)
    Rääkisime Markoga investeerimisest, sellest, kuidas tema alustas ja mis teekonnal abiks on olnud.
  2. Täna on mul sünnipäeva – kas saaksid mulle teene teha? (513 vaatamist)
    Palusin oma sünnipäeva puhul lugejatelt tagasisidet selle kohta, mis nende jaoks RahaFoorumis kõige kasulikum on. Hea meel oli näha mitmeid kommentaare postituse all ja ka meili teel. Millest sina kõige enam kasu oled saanud?
  3. Lugeja küsimus: Binary options (442 vaatamist)
    Kuigi postitus on ca aasta aega tagasi kirjutatud, leiavad inimesed endiselt selle veel üles. Hea meel on näha, et paljud selle üles leiavad, aga natukene kurb on, et ma tean ilmselt ka põhjust, miks nad seda üldse otsivad. Nimelt on aina rohkem ja rohkem kerkimas üles saite, milles räägitakse, kuidas binaarsete optsioonidega võib ilma suurt midagi teadmata, ilma vaeva nägemata ja sisuliselt üleöö rikkaks saada. Loodetavasti need, kes minu postituseni jõuavad, saavad ka aru, et tegemist on tavaliselt alatuid võtteid kasutavate kaasturundajate skeemitamisega, aga kurvaks teeb natukene see, kui mõtlen, kui paljud inimesed ei guugelda ja ilma siia jõudmata oma sissemaksed vastavatel lehtedel ära teevad…

Bondora novembri kokkuvõte

Kuu alguses avastasin enda ja naise Bondora portfelle vaadates, et meie isePakkujad võtsid üsna palju kattuvaid laene. Seetõttu otsustasin riskide vähendamiseks kattuvad laenud müüki panna.

Kokkuvõttes ilmselt ca 100 ringis laene müüsin maha, mistõttu tekkis kontole korraga nii palju vaba raha, et see ei leidnud sobivaid taotlusi, et ära investeerida. Seisma jätmise asemel võtsin suurema osa sealt välja.

See viis omakorda esmakordselt sellise olukorrani, kus minu kontole sissekantud summa oli €6.77 võrra väiksem, kui kontolt välja kantud summa. Naise kontolt väljamakseid tehtud ei ole, nii et kahepeale on siiski sissekantud summa tunduvalt suurem, aga huvitav olukord sellegipoolest.

Kuu ajaga on mul õnnestunud peamiselt ilmselt tänu sellele müügile (valdav osa müügist sai tehtud juurdehindlusega, kuna tegemist on heade laenudega) oma ühisrahastuse portfelli konservatiivset tootlusenäitajat ca 2% tõsta.

Hetkel on mõttes üks veidi suurem muutus, mis võimaldaks portfellist suurema osa pigem OÜ alla viia, aga selle teostus tuleb ilmselt alles millalgi järgmise aasta jooksul, kui hästi läheb. Kuigi hiljem tuleks kas dividendide korral tulumaksuga või palga puhul ka muude maksudega siiski arvestada, on see pika investeerimishorisondi korral tunduvalt tulusam ja annaks tootlusele omajagu juurde.

November numbrites:
Välja antud laene
(tagastatud laenud juba maha arvestatud)
€2164.69
Tagasimakstud põhiosa
(sisaldab ka tühistatud ja enneaegselt tagastatud laene)
€556.25
Teenitud intress/viivis€172.34

Omaraha novembri kokkuvõte

Lugesin kuskilt Omaraha laenude pankrotistumise statistikat esimeste kuude kohta peale sundmüügi reegli lisamist ja tundus üsna korralik tulemus. Paraku statistikat kinnitada otseselt ei saa, kuna andmeid nad ei jaga ja kodukal olev statistika leht on selles osas üsna puudulik, aga panin paar profiili tööle ja vähemalt reinvesteerin tagasi laekuva summa ära, kui õnnestub tulusa intressi juures.

Siiani on summad üsna edukalt €10 kaupa välja läinud ja võimalik, et panen detsembris ka veidi raha juurde, kui midagi häirivat ei kuule/näe statistikas.

Väidetavalt plaanitakse ka järgmise aasta alguses lõpuks järelturu loomisega hakkama saada, nii et eks näis. See looks veidi kindlustunnet portaali suhtes juurde, kui seal paar testmüüki edukalt läbi õnnestuks teha.

Peale seda, kui see sundmüük lisati, tegin ka ühe käsitsi investeeringu veel ja see müüdi nüüd novembri 64.75% hinnaga kahjumiga maha, ilma et midagi laekunud oleks, nii et isikliku statistika põhjal eriti ilus see seis muidugi ei ole. Samas ühe taotluse põhjal ei maksa järeldusi tegema hakata.

Nii palju on portaali statistikast näha, et iga skoorigrupi (v.a. kõige madalam 601-700) puhul tõuseb halbade laenude osakaal ca 2x. Kui nüüd viitsiks täpsemalt uurida, siis teoreetiliselt võiksid pakkuda ka 801-900 ja 601-700 grupid üsna korralikku tootlust, aga kuna sinna nii suuri summasid ei investeeri ja statistika ei ole eriti avalik, siis hetkel piirdun ainult 901-1000 gruppi investeerimisega.

November numbrites:
Välja antud laene€200
Tagasimakstud põhiosa€82.67
(sh. €12.95 müük tagatisfondile 64.75% põhiosajäägist)
Teenitud intress/viivis€28.76

Estateguru novembri kokkuvõte

Uue portaalina lisasin oma portfelli Estateguru, kus on võimalik ühisrahastuse käigus anda laene kinnisvara tagatisel. Praegu on portaalis üleval 3 investeerimisvõimalust, mille puhul kõigi intress jääb 10-10.5% peale. Kuulduste järgi on plaanis lisada ka pisut teistsuguse struktuuriga tooteid, mis võimaldaksid teenida kõrgemat tootlust.

Kontol on hetkel €100, mis tähendab minimaalse €50 investeeringu puhul max kahte investeeringut. Hajutamist sellega ühesõnaga ei saavuta ja see pole ka eesmärk.

Pigem katsetan keskkonda põgusalt, et näha, kuidas asi toimib ja ootan, kuni sinna investeerimine muutub minu jaoks tulusamaks. Hetkel on natukene tulusam pigem maksta mõni oma laenukohustus enneaegselt tagasi, kui sinna suuremaid summasid kanda.

Hetkel olen panustanud kahte projekti, millest ehk üks saab rahastatud (4 päeva veel aega + võimalik portaali poolt kuni 10 päeva oksjoni pikendada) ja teine on veidi kahtlane, sest hetkel 14% täidetud ja 7 päeva aega ning taotletav summa on üsna korralik.

Samas pakub Estateguru huvitava lahendusena 1% kuu tootlust ka broneeritud raha pealt (kumulatiivselt siis üle 12% aastas, aga minu summade juures eriti kumuleerimist ei juhtu 🙂), nii et isegi kui oksjon ebaõnnestub, teenin väikest tootlust sellegipoolest.

Nagu ütlesin, kui just lähiajal mingit huvitavat lisandust sinna ei teki, siis suuremaid summasid sinna lisama ei hakka, sest hetkel tasuvamaid kohti, aga pikas perspektiivis hoian just tagatisega laenude väljastamise võimaluse osas silma peal.

Kui soovid liituda ja ise järgi proovida, siis minu soovitaja koodiga liitudes teenid 0.5% oma esimesel aastal investeeritud summadele lisaks ja sama summa kantakse ka minule boonusena:

Soovituskood: EGU05676

https://rahafoorum.ee/estateguru

Edaspidi teen samamoodi oma investeeringutest ja tegemistest seal ülevaate. Kas peaksin veel mõne portaaliga katsetuseks liituma? Anna kommentaarides teada.

November numbrites:
Välja antud laene€0
Tagasimakstud põhiosa€0
Teenitud intress/viivis€0

Aktsiaportfell novembris

Enne selle aasta novembrit tegin viimase börsitehingu peaaegu täpselt 4 aastat tagasi ehk 2010. aasta novembri lõpus. Seetõttu oli see minu jaoks osaliselt justkui uus kogemus jälle, sest pooled asjad olen jõudnud vahepeal juba ära unustada.

Igatahes, kuna Bondora laenude müügiga tekkis veidi vaba raha, mis seisis niisama, siis otsisin sellist lühiajalist võimalust seda mõnda balti aktsiasse paigutada, kuid samas ka võimalusega, et hoian seda vajadusel ka pisut pikemalt (ca pool aastat vmt), kui peaks allapoole liikuma.

Tallink tundus huvitav, nii et 6. novembril tegin ka tehingu ära ja soetasin 1500 aktsiat hinnaga €0.631.

Pikalt hoidma ei pidanud, nii et juba 1. detsembril (tegelikult peaks vist detsembri kokkuvõttes see olema, aga kuna plaan müüa oli juba novembri lõpus, siis las ta olla) panin oma aktsiad müüki eeldusega, et ilmselt tõuseb natukene veel, aga kuna Balti turul LHV stop-lossi kasutada ei võimalda ja mul pole aega sobivat hetke päev otsa jälgida, siis ei hakka igat senti taga ajama. Pealegi varasem kogemus näitab, et see lõppeb tavaliselt kehvema tulemusega.

Paraku olin ära unustanud, et Tallinna börsil on kauplemismahud väga väikesed ja kui paned tehingu teatud hinnaga üles (antud juhul lisasin orderi 0.703 peale), siis võidakse see vaid osaliselt ära osta, aga tehingutasu tuleb sellegipoolest sisuliselt sama.

Nii ka juhtus ja müüsin 105 aktsiat hinnaga 0.703 ja maksin selle pealt teenustasuks €3.15 ehk ca 4.3% summast. Ülejäänu viskasin peale seda müüki juba olemasoleva ostuorderi hinnaga €0.698 peal, et mitte teenustasudega kogu tootlust ära süüa.

1395 aktsiat läks müüki 0.700 hinnaga ja maksin ka teenustasu teistkordselt, kuid õnneks seekord sain kõik korraga siiski müüdud.

Kasumiks €90.83 ehk tubli 9.5% tootlus pisut vähema kui kuu ajaga.

Tagantjärele hinnaliikumist vaadates võiks öelda, et oleks võinud kauem hoida, aga paraku suudavad tagantjärele aktsiatehinguid teha vaid teoreetikud ja sedalaadi mõtlemine on investori jaoks üsna kahjulik. Esiteks sellepärast, et sa ei jää kunagi oma tehtud tehingutega rahule (alati oleks võinud veidi kauem või vähem oodata) ja see tagantjärele kahtlemine mõjub ühel hetkel lõpuks sinu otsustusvõimele halvavalt, nii et järgmine kord kui on aeg müüma hakata, tuleb meelde, et eelmine kord müüsid liiga vara ning sa ei suuda õigel hetkel otsust vastu võtta.

Lõppkokkuvõttes tasub lihtsalt aru saada, et tehtud tehingutest võib õppida, kuid suurem osa ajast on need nii täpsel kujul ennustamatud ja tehtud tehingute kahetsemine on mõttetu. Kui sealt midagi õppida saad, siis on hästi ja kindlasti kasuta seda õppetundi järgmisel korral, aga ära tehtud tehingusse kinni jää. “Oleks võinud” on üks halvimate otsusteni viiv väljend investeerimise juures.

Nagu ikka, on iga sellise tehingu puhul omajagu mängus ka õnnel ja tegemist pigem spekuleerimise kui investeerimisega. Pikas perspektiivis soovitan enamikel inimestel (sealhulgas ka endal) sellistest tehingutest eemale hoida, sest lõppkokkuvõttes lõppevad need positiivse tootlusega vaid väga vähestel ja väga tõsiselt asjaga tegelevatel kauplejatel.

Isiklikult aga on selline kauplemise aspekt minu jaoks pigem nagu meelelahutus/hobi ja ilmselt jätkan ka tulevikus väiksemate summadega oma portfellist selle tegemist. Samas tean, et hobid tavaliselt maksavad ja selle peale ei looda, et see osa minu portfellist mind finantsilise vabaduseni aitab. Pigem jõuab sinna igava ja stabiilse investeerimisstrateegia abil.

Alates 1. detsembrist on minu aktsiaportfell taas olematu (kui just II sammast arvesse ei võta), aga ilmselt hoian veidi rohkem silmad lahti huvitavate võimaluste osas. Kes teab, ehk soetan mingil hetkel ka mõne dividendiaktsia, kuigi antud hetkel on mõistlikum ilmselt enne mõni kohustus likvideerida, sest tootlus tuleks parem.

Kuna aktsiad olid novembris siiski portfellis, siis allpool novembri seis.

November numbrites:
TAL1T1500 tk

50% klubi novembris

Kui sa ei tea, mis 50% klubi on, siis sisuliselt tähendab 50% seda, et sa investeerid/säästad vähemalt poole oma sissetulekust oma parema finantsilise tuleviku nimel. Olgu selle eesmärgiks siis finantsiline vabadus, elamisväärne pension, lastele jäetav pärandus või hoopis mõne heategevusliku ettevõtmise jaoks fondi loomine.

Otsustasin selle aasta algusest 50% klubiga liituda ja oma edusamme/ebaedu selles osas jälgida. Varasemalt eriti sellele tähelepanu ei pööranud ja investeerisin ilma selletagi üsna suure osa oma sissetulekutest, isegi kui need olid väikesed. Samas tuleb tunnistada, et teadlikult selle jälgimine on aidanud siiski rohkem investeerida, kui ilma oleksin teinud.

Kuigi novembris tähistasin oma sünnipäeva ja oli veidi tavapärasest rohkem ootamatuid kulutusi, õnnestus siiski 50% sisse jääda ja seda veidi isegi ületada, nii et kokkuvõttes olen ilusti graafikus endiselt.

November numbrites:
Investeeringute osakaal kuludest53.83%

Säästud/Reisiraha novembris

Olen juba mõnda aega mõtelnud, et tahaks teha naisega ühe pikema sukeldumisreisi näiteks kuhugi Aasiasse. Kuna lennupiletid on ilmselt üsna kallid (aga elamine jm tunduvalt odavam kui Euroopas), siis oleks tegemist üsna korraliku ühekordse kuluga.

Lihtne viis oleks laenu võtta ja siis seda igakuiselt pärast tagasi maksta, aga loodetavasti on nüüdseks juba kõigil lugejatel selge, mille jaoks laenu võtta tasub ja milleks mitte.

Iga võetud laen, kui see pole arukal eesmärgil võetud, kahjustab sinu finantsolukorda ja teeb sinu tarbitud asja/kogemuse tunduvalt kallimaks, kui see tegelikult on. Kui suudad pärast maksta laenumaksed, suudada ka praegu panna samas summas raha kõrvale ja saada see raha palju kiiremini kokku, kui laenu makstes (intressi ja lepingutasusid ei pea tasuma).

Seetõttu otsustasin selle eesmärgi nimel igakuiselt panna väikse summa omale SEB digikassaga seotud kogumishoiusele. Lisaks panen sinna oma rahast €2 iga müüdud e-raamatu pealt, et motiveerida ennast ka sellega veidi rohkem tegelema, et see rohkemate inimesteni jõuaks.

Tuleb tunnistada, et vist peaks €2 asemel proovima €5, sest siiani pole see eriti palju aidanud sellega tegelemiseks aega leida.

Kuna varasemalt arvestust selle üle ei pidanud, siis novembrikuu muutust näidata ei saa, aga hetkeks on kogutud umbes 16% reisiks vajalikust summast.

November numbrites:
Säästude osakaal portfellis3.67%
Reisiraha kogutud vajalikust summast16.20%

Üleüldine portfelli ülevaade

Igakuiselt püüan anda põgusa ülevaate ka meie kogu portfelli hajutatusest ja seal toimuvast.

Portfelli jaotus

Nagu allolevalt graafikult näha, siis minu portfelli hajutatus on üsna madal ja seda suuresti teadlikult. Osaliselt on see tingitud sellest, et mu portfell on üsna väike, teisest küljest on naise investeeringud ainult ühisrahastuses (nagu vähemalt praegusel hetkel on ka kõige mõistlikum alustava investori jaoks) ja kolmandaks, on see instrument siiani suutnud pakkuda tunduvalt paremat tootlust, kui alternatiivid.

Eeldan, et Bondoras lisatava krediidimudeli järel tuleb tootlus märgatavalt allapoole, sest turult kaovad vähemalt mingil määral praegused ebaefektiivsused ära. Seega tõenäoliselt vähendan paari kuu jooksul ka tunduvalt oma investeeringuid ühisrahastuse valdkonda ja vaatan juba lähemalt üürikorterite, aktsiate ja/või mõne muu alternatiivi suunas. Seniks aga jätkan ilmselt ühisrahastusse aktiivselt panustamisega ja jälgin sealset käekäiku.

Muude investeeringute all kajastan teistlaadi investeeringuid, mis ei ole skaleeritavad või teistele kättesaadavad (a la erinevad projektipõhised investeeringud, laenud väljaspool portaale jmt).

Portfelli hajutatus

Ühisrahastuse tootlus

1. detsembri seisuga oli minu ühisrahastuse portfelli maksueelseks annualiseeritud tootluseks 20.51%, kusjuures tõusu tõid ilmselt peamiselt Bondora järelturul tehtud müügitehingud.

Kuigi isiklikult jälgin siiani tasuvuse kohapealt konservatiivset tootluse numbrit, arvutab tabel välja ka muud stsenaariumid.

Proovisin novembris vaadata ka seda, kuidas tootlus kuusiseselt kõigub, aga edaspidi püüan pigem arvutada seda umbes samal ajal ehk kas kuu viimastel päevadel või järgmise kuu esimestel päevadel, kui peaks olema võimalikult vähe maksekuupäevi ja seega ka võimalikult vähe võimalust paaripäevasesse viivisesse minna ja tulemust väga kõigutada.

Minu Bondora ja omaraha portfellide annualiseeritud tootlus
Tootlus on arvutatud Bondora ja Omaraha portfellide peale kokku.

Siiani pole vaevaks võtnud tootlusi erinevate portfellide osas eraldi välja arvutada, aga kui leiad, et sellest võiks kasu olla ja sooviksid ka seda näha, siis pane kommentaaridesse kirja.

RahaFoorumi e-raamat

Olen väga tänulik kõigile, kes on usaldanud e-raamatu omale juba soetada. Tean, et seal on võimalik seda veel tublisti täiendada ja parandada ning saadan kindlasti ka kõigile senistele soetajatele uue versiooni, kui see valmis saab.

Tänu teile, varajastele ostjatele saan vajalikku tagasisidet, et alustavatel ja juba mõnevõrra kogenud investoritel on sellist käsiraamatut vaja ja sellest on kasu. Samuti saan just teie käest teada, mis töötas ja mis võiks paremini olla, et seda edukamalt täiendada.

Kui selliseid varajasi julgeid ostjaid ei oleks, siis ei tuleks ilmselt ka kunagi järgmist versiooni ja täiendusi, sest tunduks, et vajadust pole. Aitäh veelkord kõigile, kes on e-raamatu omale soetanud ja seal lehel või minule otse ka tagasisidet jätnud ning oma edusammudest rääkinud!

Loodan juba lähikuudel saada valmis täiendatud ja parema versiooni ning jõuda sellega teie abil rohkemate inimesteni, et aidata viia investeerimine ja sellega seonduv mõtteviis massidesse.

Raamatu omanike osas on hetkel seis selline:
E-raamat: Eesmärgipärane investeerimine94 tk
Osta alustava investori käsiraamat

50% klubi

Hakkasin oma säästumäära üle arvestust pidama alles 2014. aasta algusest. Nagu graafikult näha, siis igakuiselt pole päris 50% peale õnnestunud jõuda, aga kokkuvõttes olen veel endiselt graafikus. Kõigi eelduste kohaselt püsin seal ka aasta lõpuni.

50% sissetulekutest investeeringutesse
50% klubi tähendab, et investeerid vähemalt 50% oma sissetulekutest.

Finantsiline vabadus

Mulle meeldis Jaak Roosaare käsitlus rikkuse tasemetest, nii et lihtsuse mõttes kasutan siin ülevaate andmiseks tema näitel enda jaoks pisut kohandatud mudelit.

Rikkuse 1. tase on passiivne sissetulek, mis kataks ära niiöelda minimaalsed kulud, millega elaksid ära. Enda puhul panin selle summa siiski natukene kõrgemaks, kui praegused minimaalsed kulud, sest tahaksin jätta ka väikese puhvri (tootlused kõiguvad kohati üsna palju jmt), et ei oleks sellist igakuist edasi-tagasi kõikumist, kus ühel kuul saavutan taseme ja teisel kuul jälle olen alla selle.

Rikkuse 2. tasemel on passiivne sissetulek piisavalt suurt, et võimaldada lahedalt ära elada. Minu puhul tähendab see ka seda, et saaksin ka sellest juba teatud osa tavaliselt investeeringuteks kõrvale panna ehk taas olen arvestanud sisse väikese puhvri.

Rikkuse 3. tasemel on passiivne sissetulek sisuliselt nii suur, et saad 50% sellest investeeringute alla paigutada ja seejuures ülejäänud 50% on piisav, et lahedalt ära elada. Olen ka siia väikese lisapuhvri lisanud.

Passiivne sissetulek novembri seisuga moodustab:
1. tasemest:57.06%
2. tasemest:33.29%
3. tasemest:15.98%

PS! Siinkohal pean mainima, et arvestustes on lihtsuse mõttes tegemist maksueelse tuluga, mis tähendab, et tegelikkuses on see tulu veel maksustatav, nii et puhver peaks ehk isegi veidi suurem olema, kui praegu olen jätnud.

Mõtteid lõpetuseks

Kuigi 2013. aastal tegin paar halba valikut, mistõttu lõppes sealne tööl käimine sellega, et elasin peaaegu pool aastat sisuliselt oma säästudest ja investeeringutest väljavõetud raha eest ja tänu sellele kaotasin suure osa oma investeeringutest, on 2014. aasta lõpus siiski üsna hea seis, millega võib rahule jääda.

RahaFoorum on selles osas otseselt paraku üsna vähe aidanud, kuid kaudselt siiski päris korralikult. Sellegipoolest, ärkan enne tööd, et sellega seotud tegemisi teha ning tegelen siinsete postituste kirjutamisega ja muude ettevõtmistega ka mitmeid tunde peale tööd ja nädalavahetustel.

Seetõttu loodan ühel hetkel ka selle peale, et ehk õnnestub millalgi paremini ühildada oma finantsilise vabaduse eesmärk ja RahaFoorumi abil investeerimisest ja raha teemadest kirjutamine, et saaksin siia veelgi rohkem pühenduda ja rohkematele inimestele investeerimisega alustamise julgust anda.

Kui sul on ideid, kuidas saaksin sulle rohkem väärtust luua ja nii, et see aitaks mul ka seda tehes ehk oma eesmärgini kiiremini jõuda, siis pane mulle kiri meilile ja räägime lähemalt.

Seniks aga jätkan enne ja peale tööd sellega tegelemist ja lepin sellega, et paljud plaanid lükkuvad paratamatult edasi või jäävad ellu viimata, sest kahjuks on tundide arv päevas piiratud ja energiat ka lõputult ei jätku.

Kahjuks ma varasemalt väga oma portfelli ja tootluse osas arvestust ei ole pidanud, nii et ei saa näiteks eelmise aastaga oma seisu võrrelda, kuid mälu järgi võttes julgen öelda, et olukord on tunduvalt parem ning edusammud on olnud kiiremad, kui varem.

Olen kuulnud, et sageli alustavad investorid mainivad, et neil on raske minu või mõne teise investoriga samastuda, sest ma oleks justkui nii kaugel ees vmt. Seetõttu oleks ehk hea, kui saaksin näidata oma algseid investeeringuid ja seda, kuidas minu igakuine sissetulek jäi paari krooni kanti ning kuidas see vähehaaval kasvanud on (ja vahepeal ka tublisti kahanes).

Usun, et saaksid siis aru, et tegelikult ei ole meie vahel väga suurt erinevust. Mina tegin esimesed tehingud keskkoolis ja hiljem panin oma väikesest nädalavahetuseti töötamisega teenitud palgast paarikümne euro kaupa raha Bondorasse ja Omarahasse. Praegu teen sama asja, kuid lihtsalt natukene suuremate summadega kui tol ajal ning tol ajal investeeritud summad teenivad praeguseks juba intresside pealt uusi intresse ja eksponentsiaalne kasv hakkab vähehaaval oma tööd tegema.

Kui sa oled alles hiljuti alustanud investor või pole veel investeerimisega alustada jõudnud, siis suurim vahe on lihtsalt selles, et mina tegin selle otsuse ära, sinul on see otsus alles ees ning sa oled samal teekonnal lihtsalt natukene tagapool.

Ja see on tegelikult hea, kui on inimesi, kes on samal teekonnal meist eespool. Soovitan kasutada teisi edukaid investoreid kui eeskujusid, kelle vigadest ja edust õppida ning loodan, et suudan seda võimalust läbi RahaFoorumi ka paljudele alustajatele pakkuda. Samal ajal on siinsete lugejate seas ka lugematu hulk inimesi, kes on minust tunduvalt edukamad ja targemad investorid või lihtsalt sellel teekonnal omajagu eespool, kellelt on ka minul väga palju õppida. Ehk aitab see kuuülevaade sedalaadi arutelude tekkimisele kaasa.

Kõige tähtsam on siiski mitte unustada, et igaühe jaoks on see ikkagi tema enda teekond ja edu või ebaedu mõõdupuuks on see, kui hästi sa oma eesmärke saavutada suudad ning kui rahul sa sellega oled. Teistelt saab küll õppida ja eeskuju võtta, kuid ei ole mõtet ennast teistega võrrelda ja seetõttu halvasti või hästi tunda.

Pigem on mõistlik vaadata, kuidas sul täna läheb võrreldes varasemaga ja isegi siis tasub meeles pidada, et tagasilööke tuleb alati ja neid on võimatu täielikult vältida. Näiteks oli ka minu passiivne sissetulek paar kuud tagasi paarkümmend eurot suurem, kui ta novembris oli ja see on normaalne, et see kõigub. Oluline on, et suures pildis siiski liigud edasi oma eesmärgi suunas ja ei lase igast tagasilöögist ennast häirida.

Soovin sulle edu ja loodan, et saan detsembris üsna mitu põnevat projekti valmis.

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

9 replies on “Novembri kokkuvõte ja portfelliülevaade”

Väga huvitav lugemine 🙂
Ja olen sinu mõttega nõus, et ongi hea kui on inimesi kes sinust ees on. See tihti motiveerib rohkem pingutama ja vaeva nägema.

Väga lahe! Teiste numberid on jätkuvalt põnev lugeda!
St see pikalt ees olemise teema on jah midagi, mis kerkib pidevalt üles. Seepärast ongi hea, et blogijad on meil erinevas kauguses. Jaak kõikidest kaugelt ees, sa juba kuskil varsti poole peal ning meie Tauriga longime vaikselt sabas 🙂

Sellega on jah kuidagi selline jama, et kui alles alustad, siis öeldakse, et nii mõttetu: “Paar euri kuus teenid intresside pealt. Selle eest ei saa ju midagi, parem kulutan raha ära.”

Samas, kui juba midagi teenid, siis on liiga kaugel, et samastuda. Püüa siis nüüd aru saada, mis see õige hetk on, millal rääkima peaks hakkama inimestega 🙂

Wow, jaksad ikka kirjutada:) Igatahes vinge lugemine ja nagu Kristigi ütles, et teiste rahakotti piiluda on alati huvitav:D Aga usun, et kui soovid leida veel motiveeritust juurde ja kiiremini eesmärkideni jõuda, siis võib korraldada vabas õhus (pigem vist suvel) või pubis kokkusaamisi ja rääkida tegemistest ja saaks kaasinvestoritega rohkem sina peale, mis võib vb viia tulevikus rohkem ühistele huvitavatele tegemistesse.

Ca nädalaga hommikuti ja nädalavahetusel veel lugematu arv tunde otsa ja valmis saigi jah.

Olen kaalunud midagi sarnast tõesti isegi kavasse võtta. Samas siiani on alati see mõte peas olnud, et kust see aeg tuleb, vaevu sain selle postitusegagi siin valmis ja terve hunnik tegemisi veel ootavad valmimist…

Eks peab läbi mõtlema, kuidas, millal ja mis formaadis seda teha võiks.

Väga tubli kokkuvõte!
Esmalt juba seetõttu, et nii delikaatsete teemadega ei kipu inimesed väga tihti avalikuks tulema, teistpidi seepärast, et oled otsustanud end avalikult proovile panna. Nüüd on juba lihtsam – uus aasta kohe tulekul ja hea järgmise aasta eesmärke seada. Jääme järgmiste kuuülevaadete ootele!

Eks kirjutamise hetkel andis tunda tõesti, et teema on endiselt ka minu jaoks mõnes aspektis tabu, nii et pani ikka mõtlema, kas seda infot tasub sisse panna või mitte.

Samas usun, et sellisel kujul on asjast palju rohkem kasu inimeste motiveerimisel ja julgustamisel, kui lihtsalt teoreetilistest õpetustest. Eks näis, kuidas lugejatele mõjub 🙂

Rahateemadel on õnneks hea asi see, et nad aeguvad. Tänane finantsseis ei peegelda homset – meie raha teeb tööd, me säästame ja me kulutame.

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: