Categories
Tegemised ja mõtisklemised

Oktoober 2015 kokkuvõte

Püüan igakuiselt ülevaate anda sellest, kuidas mul investeerimisega läheb, mis seisus 50% klubiga olen ja mis olid suuremad tegemised selles vallas. Teen seda osaliselt selleks, et ise ennast paremini kursis hoida oma seisuga ja edu/ebaeduga ning selleks, et anda sulle veidi parem ülevaade, mille põhjal investeerimisotsuseid teen ja millesse investeerin. Ühtlasi püüan anda ka väikese ülevaate, mis RahaFoorumis ja minu portfellis toimub ning mida edaspidi plaanin.

Loodetavasti saad selle käigus minu vigadest ja õigetest otsustest midagi ka endale kõrvataha panna ning mõistad, et tegelikult ei ole see investeerimine nii keeruline, kui esialgu tundub.

Investeeringute osas arvestan minu isiklikku, ettevõtte ja naise portfelli kui meie ühist pere portfelli, sest eesmärk on neil kõigil sama. Ühtegi tarbimiseset ega enda tarbeks ostetud vara oma investeeringute all ei arvesta (telefonid, autod, arvutid jmt ei kvalifitseeru varadeks).

50% klubi osas on arvestuses vaid eraisikuna teenitud tulu. Ettevõtlustulud on siiani jäänud ettevõttesse ja kvalifitseeruvad sisuliselt säästude ja investeeringute alla. Samuti ei arvesta ma sisse summasid, mis on säästetud mingi suurema kulutuse jaoks tulevikuks (a la reisiraha).

Enne kui ülevaateni lähen, tahan Sind tänada, et oled RahaFoorumi lugejate seas. See on minu peamiseks motivatsiooniks RahaFoorumi kirjutamisel, kui kuulen, et lugejatel on millestki kasu olnud, õnnestunud suuremaid summasid investeerimiseks leida, oma tulusid suurendada, investeerimisega alustada või petuskeemidest eemale hoiduda.

Ilma Sinuta poleks ilmselt ka RahaFoorumit ega ei viitsiks ma ka nii palju oma investeeringute kallal vaeva näha ja neid nii põhjalikult uurida. Kui kellegi teise tulemused sellest sõltuvad, siis on ikkagi kuidagi suurem vastutus ja tahtmine sageli asi põhjalikumalt selgeks teha, kui enda jaoks uurima vaevuks.

Aitäh, et aitad motivatsiooni hoida ja veel suurem tänu, et ka loetut reaalselt enda elujärje parandamisel rakendad!

RahaFoorum.ee tegemised oktoobris

Oktoobri tegemistest kõige tähelepanuväärsem oli ilmselt minu elu esimese vebinari korraldamine, kus rääkisin ühisrahastuse ajaloost, investeerimiseks sobiva platvormi valimisest, laenuportfelli elutsüklist, tootluse arvutamisest ning vastasin kümnekonnale küsimusele.

Ühtlasi tegin kõigile, kes vebinari lõpuni vastu pidasid ka omapoolse väikse kingituse, mis paistab välja ka e-raamatu uute omanike numbri all.

Võib öelda, et vebinar oli üsna edukas. Kokku registreeris ennast 240 inimest, ise märkasin vahepeal kuni 170 inimest korraga vebinari jälgimas, kuigi see number kõikus siia-sinna vastavalt hilinejate saabumisele ja varasematele lahkujatele.

Kasutasin selle promomiseks elus esimest korda ka Facebooki reklaame (umbes €90 eest) ja tundus, et sellise ürituse jaoks oli see täitsa sobilik lahendus.

Koos järelvaatamiseks antud 3 päevaga tuli kokku vaatamisi videole 700, mis kindlasti ei tähenda, et 700 erinevat inimest seda vaatasid, aga näitab sellegipoolest, et teema läks paljudele korda ja ilmselt õnnestus ka omajagu väärtuslikku infot edasi anda.

Ärilise poole pealt pani peale vebinari ennast ühisrahastuse koolituspäevale kirja 11 uut inimest. Selles osas oleks ehk lootnud natukene suuremat osavõttu, aga eks sain sellest ka mõned head õppetunnid, mis selles süüdi võisid olla (kõige selgem neist see, et läksin omajagu üle plaanitud aja), nii et ehk järgmisel korral siis edukamalt.

Kui seekord vebinari maha magasid, siis telli Facebooki lehel RahaFoorumi ürituste kohta teavitus. Sedasi saad vähemalt alati teada, millal mõni selline asi toimumas on.

Muude tegemiste kõrvalt saime ühe korra ka väikese RahaFoorumi lugejate seltskonnaga kokku ühel õhtul ja lobisesime investeerimise teemadel ja RahaRaadio raames katsetasin taaskord intervjuu formaati uue tarkvaraga.

Tuleb tunnistada, et saate lindistamine on intervjuu formaadis tunduvalt lihtsam, kuna üle poole sisust tuleb saatekülaliselt, aga tehnilisest aspektist on see tunduvalt keerulisem ja läks jällegi veidi nihu helikvaliteedi suunast. Õnneks vist sain vea teada ja järgmisel korral juba targemini ja paremini. See ei ole ka  selle intervjuu kuulatavust kuidagi seganud õnneks.

Kui septembri kokkuvõttes ütlesin, et veel ei võta e-raamatut maha, siis oktoobri alguses hakkas millegipärast müük minema ja kuna raamat vajaks mõnes aspektis ikkagi tõsisemat uuendamist, siis otsustasin selle siiski müügist maha võtta nö kiiremal ja lihtsustatumal viisil.

Nüüdsest on võimalik ennast ootejärjekorda panna, nii et saad teavituse, kui uuendus valmis on. Ehk annab see mulle motivatsiooni ka sellele rohkem tähelepanu pöörata, kuigi kõige varasem hetk, mil ta valmis võiks saada, jääb kas selle aasta lõppu või järgmise aasta algusesse.

Kuu numbrites:
E-raamat “Eesmärgipärane investeerimine” uusi omanikke:6 tk
16 tactics and strategies for P2P-lending” uusi omanikke:120 tk

RahaFoorumi külastatavus:

Külastatavuse osas oli oktoober uus rekordiline kuu. Selle jooksul oli mitu sellist suuremat hüpet, millest see keskmine kõige suurem on tingitud vebinarist ja sellega seotud promost, mis tõi terve hulga inimesi kodukale ennast registreerima ja ringi vaatama.

Esimene tõus on seoses RahaFoorumi Stipendiumi publikuhääletuse avamisega ja viimane hüpe on seotud RahaRaadios tehtud Jaak Roosaare intervjuuga.

Väga hea meel on näha, et kuigi liiklus tõusis eelneva kuuga võrreldes ligi 40%, siis liikluse kvaliteet ei läinud mitte halvemaks, vaid hoopis tõusis ehk ka uued inimesed olid keskmiselt lehel pikemalt, vaatasid keskmisest rohkem lehti kui eelmisel kuul seda tehti ja bounce rate kukkus ka pisut.

Tõsi, need ülejäänud tõusud ei olnud just väga suured, aga tihtipeale selline ühekordne liikluse tõus tähendab seda, et rahvas tuleb korraks, teeb selle ühe asja ära ja kaob. Antud juhul aga tundub, et enamus leidis siiski enda jaoks RahaFoorumist ka muud väärtust, nii et tundub, et vähemalt midagi teen õigesti.

Oktoobri populaarsemad postitused:

Toon välja kuu jooksul vaatamiste järgi kõige populaarsemad postitused. Kui sul midagi vahele on jäänud, siis viska pilk peale ja oleksin tänulik, kui häid postitusi ka oma sõprade ja tuttavatega jagaksid.

 1. RahaFoorumi Stipendium 2015 kandidaadid (1698 vaatamist)
  Kõige enam sai vaatamisi RahaFoorumi Stipendiumi kandidaatide lugudega leht. Miks? Osaliselt sellepärast, et mina olen seda korduvalt jaganud, aga teisest küljest kindlasti sellepärast, et palusin kandidaatidel endil jagada seda enda inimeste seas, sest vastasel korral minu jagatud sõnumid ei pruugi üldse nende inimesteni jõudagi, kellele vastav kandidaat väärtust on loonud. Ühtlasi palusin samal põhjusel seda teha ka inimestel, kes kandidaate edastasid. Tundub, et nii mõnigi on seda teinud.
 2. Miks ma loobusin 500+ eurost? (767 vaatamist)
  Kirjutasin sellest, kuidas sain pakkumise RahaFoorumi lehele panna üles reklaami ja miks ma sellest lahkest pakkumisest ära ütlesin.
 3. September 2015 kokkuvõte (742 vaatamist)
  Sel korral siis seni traditsiooniline teine koht loovutatud ja meie portfelli ning tegemiste kuukokkuvõte hoopis 3. kohal, kuigi õige napilt.

Linkide osas oli populaarsuselt teisel kohal RahaFoorumi ühisrahastuse koolituspäevale registreerumise leht ja kõrgemal olid ka vebinariga seotud lingid, aga kuna need ei ole blogipostid, siis jätsin nad arvestusest välja.

Kuna lugeja küsimused on populaarsed ja neid tuleb rohkem, kui ma vastata jõuan, siis otsustasin luua RahaFoorumi kommuuni Facebooki suletud grupi näol. Liituda ja oma sõpru/tuttavaid juurde kutsuda võivad kõik RahaFoorumi lugejad ja RahaRaadio kuulajad ning loodan, et saame selle abil rohkem ja kiiremini nii mõnegi küsimuse vastatud, mis kellelgi rahafoorumlastest tekkida võiks.

Liitu grupiga siin.

RahaRaadio tegemised

RahaRaadio saated leiad nii iTunes-ist, niisama tavalise RSS voona kui ka lihtsalt ja mugavalt läbi mängija otse kodulehelt või alla laadides. Kui oled RahaRaadio saateid kuulanud, siis oleksin igati tänulik ka väikese ausa review eest iTunesis, et tulevased kuulajad saaksid ka kiiresti ülevaate, kas neil võiks selle kuulamisest abi olla või mitte.

Oktoober oli ka RahaRaadio jaoks rekordiline kuu, nii et kokku on kuulamisi üle 15000. Suurem osa süüst sellest lasub viimasel Rikkaks Saamise Õpiku Jaak Roosaarega tehtud intervjuul, mis oli ka kõige populaarsem saade, kuigi ilmus vaid 3 päeva enne kuu lõppu. See paistab väga selgelt välja ka graafikult, mis kuvab päevaseid allalaadimisi.

intervjuu rikkaks saamise õpiku Jaak Roosaarega

Oktoobris tuli uusi kuulamisi pisut üle 3800 jagu ehk 18.6% võrreldes septembriga. Hea meel on näha, et taaskord onleme jõudnud rohkemate inimesteni. Muidugi Eesti kontekstis on siiski veel pikk tee minna, et ühiskonnatasandil mingit reaalset mõju omada, aga liigume sammhaaval.

Suur tänu meie poolt ka Algajale ruudus, kes jättis RahaRaadiole iTunesis omapoolse tagasiside:

õpi investeerima RahaRaadio abiga

Kindlasti on sinul ka oma arvamus, nii et ole hea, jäta see siia ja aita sellega meid rohkem motiveerida ning suurema hulga inimesteni jõuda (iTunes väidetavalt vaatab ka nende hulka, et otsustada, milliseid podcaste inimestele soovitada).

Kuu populaarsemad saated:

 1. RR020 – Intervjuu Rikkaks Saamise Õpiku autori Jaak Roosaarega (760 kuulamist)
  Vestlesime Jaaguga tema investeerimisteekonna algusest, finantsvabaduse saavutamisest, investeerimisstrateegiast, psühholoogiast ja eesmärkidest, kinnisvarasse investeerimisest, investeerimisraamatutest ja paljust muust. Tegemist on kindlasti ühe huvitavama saatega, mis siiani RahaRaadios kuuldud.
 2. RahaRaadio 017 – Kas maksta õppelaen ära või võimendada? (534 kuulamist)
  Tanel mõtles, kas oleks mõttekas õppelaen ära maksta või hoopis madala inflatsiooniga keskkonnas kasutada seda raha võimenduseks ja vahest isegi võtta õppelaenu juurde. Jagasin omi mõtteid sel teemal.
 3. RR018 – Kas täna on mõtet börsile investeerida või peaks ootama? (505 kuulamist)
  Sel korral on kolmandal kohal T.P. teine küsimus selle kohta, kas tänases olukorras on mõtet börsile investeerida. Minu arust oleneb sinu finantsilisest olukorrast ja investeerimisstrateegiast, aga täpsemalt võid juba saatest kuulata.

Soovin selle saatega jõuda võimalikult paljude eestlasteni, et saaks seeläbi ka rohkem väärtust luua ja populaarsemate küsimusteni jõuda, nii et palun sinult, et:

 1. Jätaksid oma review iTunesi (väidetavalt nende algoritm kasutab seda ühe näitajana, kas saade on populaarne või mitte ja vastavalt sellele soovitab ka teistele)
 2. Jagaksid RahaRaadio saateid ka oma sõprade/tuttavatega.

Millest sooviksid järgmistes saadetes kuulda või kuidas saaksime paremini teha?

Bondora oktoobri kokkuvõte

Turul olevaid laenutaotlusi ei viitsinud enam väga vahtimas käia, kuna kriteeriumitele vastavaid taotlusi leidus üsna harva, nii et suurt investeerimist ei toimunud. Enda Bondora kontolt võtsin natukene raha välja, Alina kontol tegime järelturult mõned ostud ja müüsime ka mõned laenud mõlemal kontol maha.

Uue uudisena on nüüd oktoobri teisest poolest olnud võimalik järelturul osta ja müüa ka punaseid (60+ päeva viivises) laene. Katsetuseks panin ka mõned neist erinevate allahindlustega müüki ja tegin isegi mõned müügid, aga see protsess on ikka üsna tülikas.

Kui tahad kiiresti lahti saada, siis võib ehk nö kirvega lüües võtta keskmise allahindluse Bondpicking lehelt vastava laenutüübi kohta ja panna natukene sellest allapoole, aga kui tahad nö õiglaselt hinnastada, siis on tööd ja vaeva rohkem, kui see asi ära tasub ilmselt.

Väga tüütu on ükshaaval neid läbi vaadata, et millised laenud absoluutselt midagi ei maksa, millised on regulaarselt maksma hakanud ja millised omavad veel lisaks mingit hiiglaslikku kõrvalnõuet, mis ka kohe-kohe peale viimaseid põhiosamakseid igakuiselt laekuma peaks hakkama jmt.

Ühesõnaga, teoreetiliselt hetkel väga põnev turg, aga filtrid, data export raportid ja puudulikud andmed kasutajaliideses ei tee selle kasutamist väga praktiliseks.

Samuti tuli välja uus Portfellihaldur (mida me ei kasuta) ja Juhtpaneel, kus kuvatakse numbreid uue loogikaga. Viimane tegi tootluse arvutamist pisut tüütumaks, aga sain veel siiski küllaltki vähese vaevaga hakkama.

Kuu numbrites:
Välja antud laene koos järelturult ostetutega
(tühistatud laenud juba maha arvestatud)
€573.53
Tagasimakstud põhiosa
(sisaldab ka tühistatud ja enneaegselt tagastatud laene)
€249.21
Teenitud intress/viivis€180.36

Omaraha oktoobri kokkuvõte

Raha Omarahasse juurde ei kandnud ja kuu lõpuks sain lõpuks ka kontol seisva summa investeeritud, kuigi väga pikalt oli asi paigal ja ei liikunud väga kuhugi.

Intressitulu natukene taaskord kasvas, aga tootlus tuli allapoole, nagu ka varasemalt ennustasin. Osaliselt seetõttu, et keskmine intress on varasemast tunduvalt madalamale tulnud. Teisest küljest tekkis päris palju viivises laene juurde ja oktoobris oli ka üsna palju tagatisfondile müüke ehk laenude pankrotistumisi.

Hetkel sellest veel mingeid põhjapanevaid järeldusi tegema ei hakkaks, kuna see tõus on ilmselt tingitud sellest, et paar kuud tagasi alles hakkasin raha juurde panema ja nüüd jõuavad laenud nö piisavasse küpsusastmesse, et osad neist viivisesse läheksid, aga hoian trendil silma peal siiski. Langevad intressid ja tõusvad viivises laenud oleksid koos minu jaoks ebasoovitav nähtus.

Kuu numbrites:
Välja antud laene€1570.00
Tagasimakstud põhiosa (sh Laenu müük tagatisfondile)€1448.88
(€65.87)
Teenitud intress/viivis€125.04

Estateguru oktoobris

Oktoobris oli turul üsna mitu uut projekti, sealhulgas isegi üks üle poole miljoni eurone ja üks €300k eurone, mis kõik said rahastuse kätte. Isiklikult neid väga ei vaadanud, kuna fookus oli mujal ja kontol veel päris €50 koos pole, et uut investeeringut teha. Küll aga aitas soovitusraha järjekordselt sellele pisut lähemale jõuda.

Sellegipoolest, oli vähemalt korraks näha turu elavdumist ja investorite huvi tõusu. Kui samamoodi asi jätkub, siis on ehk ühel hetkel võimalik seal isegi korralikult hajutatud kinnisvaraga tagatud laenuportfell tekitada.

Kuna üks minu kahest laenust väljastati alles eelmise kuu lõpus, siis intressi laekus sel korral vaid ühest laenust, nii et tulu kukkus poole võrra.

Kui soovid liituda ja ise järgi proovida, siis minu soovitaja koodiga liitudes teenid 0.5% oma esimesel aastal investeeritud summadele lisaks ja sama summa kantakse ka minule boonusena:

Soovituskood: EGU05676

https://rahafoorum.ee/estateguru

P.S. Ühtlasi avastasin, et kui selle lingi kaudu nende kodulehele minna, siis soovitajakood algselt on küll olemas, aga kui lehel ringi vaatad, kaob ära. Ehk kui sa olid üks neist, kes selle lingi kaudu registreerus, aga seda 0.5% boonust kordagi saanud pole, siis võid neile oma muret kurta 😉

Huvitav seik seejuures see, et kirjutasin ülalmainitud teemal ka Estateguru CEO Marek Pärtelile 12. oktoobril ja küsisin, kas see reaalselt kaob ära või siiski süsteem arvestab seda koodi, aga ju siis polnud oluline, kuna siiani pole vastust ega kommentaari selles osas saanud…

Kuu numbrites:
Välja antud laene€0
Tagasimakstud põhiosa€0
Teenitud intress/viivis€0.54

Mintos oktoobris

Panime omajagu lühiajalise investeerimishorisondiga raha Mintosesse juurde, kuna neid 1-kuulisi tagasiostugarantiiga laene tundub seal jaguvat ja intress on endiselt veel 12% peal (loodame, et ära ei sõna nüüd). Ühtlasi tegid nad ära täienduse, nii et neisse laenudesse võimalik nüüdsest ka automaatpakkuja kaudu investeerida ehk see muutus mõnevõrra mugavamaks.

Mõnevõrra üllatusliku uudisena teatas Mintos ka, et nad on nüüdsest sarnaselt Bondorale investoritele teinud kättesaadavaks oma laenuandmetega faili. Ei ole seda veel vaadanud, kuna ilmselt seal lähema 6+ kuu jooksul midagi väga huvitavat analüüsida pole, aga idee on igati teretulnud.

Selle jaoks ei ole ilmselt andmebaasi vaja vaadatagi, et näha kui kahjumlik oleks 12% intressi juures neid kiirlaene väljastada, kui seal tagasiostugarantiid poleks. Eilse seisuga oli üle 20% laenudest viivises ja seda olukorras, kus nii mõnigi on juba tagasiostugarantii raames tagasi ostetud (siinkohal on koos nii Creamfinance kiirlaenud kui Mogo autolaenud).

See pakutav dataset võiks näidata ka tagasiostugarantiid pakkuva ettevõtte finantsseisu ja selleks tagasiostuks mõeldud rahapuhvri suurust 🙂

Ühtlasi katsetasin huvi pärast järelturgu ning tegin paar müüki väikese juurdehindlusega. Avastasin ka väikese “vea”, et mõni laen on väljastatud ilmselt kuidagi pooliku sendi summas, nii et laenuosa, mida kuvatakse kui €10.11, ei ole tegelikult €10.11, vaid €10.107 vmt. Tänu sellele ei õnnestunud ühte sellist laenu järelturule lisada. Ei midagi hullu, aga natukene naljakas olukord.

Kuu numbrites:
Välja antud laene koos järelturult ostetutega€2692.16
Tagasimakstud põhiosa
(sisaldab ka tagasiostetud ja enneaegselt tagastatud laene)
€807.39
Teenitud intress/viivis€17.21

Aktsiad oktoobris

Olen pikalt rääkinud mitmetele inimestele, et tegelikult pikaajalisel investeerimisel ei ole absoluutselt vahet, millal ja millise hinna juurest sa investeerimist alustad. Eriti kui seda teha nii, et sa igakuiselt ostad ehk kasutad nö ostuhinna keskmistamise lähenemist.

Seega, võtsin julguse kokku, tegin omale LHV Kasvukonto ja võtsin selle kaudu omale natukene IVV-d (S&P500 indeksaktsia) eesmärgiga sama igakuiselt korrata.

Oktoobris sai ka kolmas ost ilusti ära tehtud ja kokkuvõttes on esimese ostuhinna juurest keskmine juba täitsa tublist allapoole tulnud. Küll aga on pisut imelik, et see IVV hind endiselt ülesmäge liigub rahulikult. Isiklikult oleksin oodanud allapoole liikumist…

Ühtlasi laekus oktoobris ka esimene dividend summas $2.49.

Plaanin ilmselt juba novembris oma strateegiat teatud põhjustel pisut täiendada ja veidi keerulisemalt asjale läheneda, aga sellest juba lähemalt mõnes tulevases postituses.

Kuu numbrites:
IVV3.826 tk

50% klubi oktoobris

50% klubi tähendab seda, et sa investeerid/säästad vähemalt poole oma sissetulekust oma parema finantsilise tuleviku nimel. Olgu selle eesmärgiks siis finantsiline vabadus, elamisväärne pension, lastele jäetav pärandus või hoopis mõne heategevusliku ettevõtmise jaoks fondi loomine.

Sel korral püsisime ilusti graafikus ja sai üle 50% investeeringutesse paigutatud. Ühtlasi panin ka RahaFoorumi Stipendiumi jaoks vajaliku summa ülejäänud osa kõrvale ära, nii et ootab rahulikult oma aega, et selle ära teeninud omanikule 14. novembril üle anda.

Kuu numbrites:
Investeeringute osakaal eelarvest51.06% (+48.13%)

Säästud/Reisiraha oktoobris

Olen juba mõnda aega mõtelnud, et tahaks teha naisega ühe pikema sukeldumisreisi näiteks kuhugi Aasiasse. Kuna lennupiletid on ilmselt üsna kallid, siis oleks tegemist korraliku ühekordse kuluga.

Lihtne viis oleks laenu võtta ja siis seda igakuiselt pärast tagasi maksta, aga loodetavasti on nüüdseks juba kõigil lugejatel selge, mille jaoks laenu võtta tasub ja milleks mitte.

Iga laen, kui see pole arukal eesmärgil võetud, kahjustab sinu finantsolukorda ja teeb tarbitud asja/kogemuse tunduvalt kallimaks. Kui suudad pärast maksta laenumakseid, suudad ka praegu panna samas summas raha kõrvale ja saada see raha palju kiiremini kokku, kui laenu makstes (intressi ja lepingutasusid ei pea kogumisel tasuma).

Seetõttu otsustasin selle eesmärgi nimel igakuiselt panna väikse summa omale SEB digikassaga seotud kogumishoiusele.

Reisiraha läks hetkel vähemalt ajutiselt lühiajalistesse investeeringutesse, nii et antud real pole enam midagi kuvada peale väikese võla iseenda ees. Samuti investeerisin sarnasel viisil terve hunniku muud säästetud raha, mis muidu oli niisama seismas ja oma hetke ootamas.

Säästude summa aga kokkuvõttes hoopis kasvas, kuna olen seni arvestanud sinna hulka ka ettevõtte kontol seisvat raha, mis siiani on olnud sisuliselt erinevat liiki investeeringute tegemiseks mõeldud summa. Seekord aga on see summa omajagu kasvanud seoses 14. novembri koolitusega, nii et suurem osa sellest läheb üsna pea sellega seotud kulude katteks taaskord maha.

Ühesõnaga, ilmselt peaksin hakkama mingit pisut teistsugust arvestust tegema selles osas, aga seekord ei hakanud oma pead sellega veel vaevama.

Kuu numbrites:
Säästude osakaal portfellis9.71% (+0.09%)
Reisiraha kogutud vajalikust summast0.06% (-3.13%)

Üleüldine portfelli ülevaade

Igakuiselt püüan anda põgusa ülevaate ka meie kogu portfelli hajutatusest ja seal toimuvast.

Portfelli jaotus

Nagu allolevalt graafikult näha, siis minu portfelli varaklasside vaheline hajutatus on üsna madal ja seda suuresti teadlikult. Osaliselt on see tingitud sellest, et mu portfell on üsna väike, teisest küljest on naise investeeringud ainult ühisrahastuses.

Jätkan endiselt ühisrahastuse portfelli riskitaseme vähendamist, kuid peamine fookus on pigem teiste varaklasside osakaalu suurendamisel.

Muude investeeringute all kajastan teistlaadi investeeringuid, mis ei ole skaleeritavad või teistele kättesaadavad (a la erinevad projektipõhised investeeringud, laenud väljaspool portaale jmt).

Kõige suurem muudatus oli ühisrahastuse kasv tänu Mintose portfelli suurenemisele ja aktsiaportfell tegi ka pisikese kasvu. Muus osas väga drastilisi muutusi ei toimunud.

investeerimisportfelli jaotus

 

Ühisrahastuse tootlus

Nii mõnigi investor on kirvemeetodil löönud kokku teenitud intressi ja lahutanud sellest defaultinud summad ning esimese paari kuu põhjal jõudnud otsusele, et asi ei ole tulus. Samas on see umbes sama loogiline, kui esimestel kuudel peale üürikinnisvara ostmist lüüa kokku teenitud üüritulu ja lahutada maha tehtud remondikulud jmt ning selle põhjal otsustada projekti tulususe üle.

Mina kasutan tootluse arvutamiseks XIRR meetodi. Kuigi isiklikult jälgin siiani tasuvuse kohapealt äärmiselt konservatiivset tootluse numbrit, arvutab tabel välja ka muud stsenaariumid.

Kuigi minul on ühisrahastuses siiani näha üsna korralikud tootlused, siis uutel investoritel ei ole selliseid tootlusi just väga lihtne saada. Sellise tootluse teenimiseks kasutasin erinevaid investeerimisstrateegiaid (kui soovid õppida ühisrahastuse parema tootluse saavutamiseks vajalikke taktikaid ja strateegiaid, siis võta minuga meilitsi ühendust ja annan teada, millal e-koolitus taas uutele liikmetele avatud on) ja turu ebaefektiivsusi, mida enam nii palju ei ole.

bondora, mintose, omaraha ja estateguru tootlus

Mintose osas kasutan endiselt loogikat, et ka viivises laenud arvestan maksvate hulka, kuna kõik laenud on väljastatud tagasiostugarantiiga ja ei tohiks vahet olla, kas nad on viivises või mitte. Tootluses osas oli aga väike langus peamiselt ilmselt seetõttu, et panime arvestatava summa sinna just juurde ja see pole jõudnud veel tulu teenida. Intress tuli ka muidugi veidi allapoole.

Minu Bondora portfell näitas tootluse osas pisut tõusu, mis ilmselt on tingitud müükidest järelturul (sealhulgas defaultinud laenude müügist), mitte portfelli paremast maksekäitumisest. Samal põhjusel on ka Alina portfelli tootlus tõusuteel.

Estateguru tegi väikse languse, kuna tulu tõi nüüd ainult üks laen ja ülejäänud raha on tänaseni sisuliselt tühjalt seisnud, sest teisest projektist tulu veel laekunud ei ole. Samuti on teine projekt nüüd madalama intressiga, nii et ka lõppkokkuvõttes tuleb tootlus allapoole jälle.

Omaraha puhul liikus tootlus selles suunas, nagu juba eelmisel kuul ootasin, nii et languses ei ole midagi väga ootamatut. Pigem oli ootamatu eelmise kuu tõus.

 

RahaFoorumi e-raamatud

Olen väga tänulik kõigile, kes on usaldanud e-raamatu omale juba soetada. Tean, et seal on võimalik seda veel tublisti täiendada ja parandada ning saadan kindlasti ka kõigile senistele soetajatele uue versiooni, kui see valmis saab.

Tänu teile, varajastele ostjatele saan vajalikku tagasisidet, et alustavatel ja juba mõnevõrra kogenud investoritel on sellist käsiraamatut vaja ja sellest on kasu. Samuti saan just teie käest teada, mis töötas ja mis võiks paremini olla, et seda edukamalt täiendada.

Edasistel kuudel need numbrid enam väga ei kasva ilmselt, kuna võtsin e-raamatu müügist maha. Loodetavasti motiveerib see mind siis ka rohkem vaeva nägema, et see kiiresti ära uuendada.

Raamatu omanike osas on hetkel seis selline:
E-raamat: Eesmärgipärane investeerimine206 tk
16 tactics and strategies for P2P-lending166 tk
Osta alustava investori käsiraamat

 

50% klubi

50% klubi investeeringutesse

50% klubi tähendab, et investeerid vähemalt 50% oma sissetulekutest.

Tean, et päris paljud soovitavad elada väga minimaalsetes tingimustes, et saavutada finantsiline vabadus võimalikult ruttu jne ja ma olen üldiselt nõus, et ei ole mõtet raha raisata igasugu vidinate ja jama peale.

Teisest küljest aga olen seda meelt, et kui sa kulutad liiga palju energiat ja aega, et igat viimset senti kokku hoida, siis sul ei jää enam energiat ega aega oma tulude suurendamiseks ega ka motivatsiooni seda edukalt teha. Elada võiks säästlikult (ka siis, kui rahaline seis seda ei nõua), kuid siiski ikkagi elada.

Finantsiline vabadus

Minu suurem eesmärk on enne 35. sünnipäeva jõuda finantsilise vabaduseni ehk teenida passiivsete tulude pealt igakuiselt suurema summa, kui meie kulud.

Rikkuse 1. tase on passiivne sissetulek, mis kataks ära minimaalsed kulud, millega elaksid ära.

Rikkuse 2. tasemel on passiivne sissetulek piisavalt suur, et võimaldada lahedalt ära elada. Minu puhul tähendab see ka seda, et saaksin sellest juba teatud osa tavaliselt investeeringuteks kõrvale panna ehk olen arvestanud sisse väikese puhvri.

Rikkuse 3. tasemel on passiivne sissetulek nii suur, et saad 50% sellest investeeringute alla paigutada ja seejuures ülejäänud 50% on piisav, et lahedalt ära elada.

Septembris viivisesse läinud laenumakse tehti ilusti sel kuul ära, nii et laekus sel korral kahe kuu tulu korraga, nii et suures osaas ka tänu sellele tuli protsent tavapärasest suurem. Küll aga on tegemist lühiajalise tõusuga, nii et väga rõõmustamiseks pole põhjust. Järgmisel kuul taaskord langus 🙂

Passiivne sissetulek moodustas:
1. tasemest:91.63% (+18.56%)
2. tasemest:53.45% (+10.82%)
3. tasemest:25.66% (+5.20%)

PS! Siinkohal pean mainima, et arvestustes on lihtsuse mõttes tegemist maksueelse tuluga, mis tähendab, et tegelikkuses on see tulu veel maksustatav, nii et puhver peaks ehk isegi veidi suurem olema, kui praegu olen jätnud. Ühtlasi arvestan siia ainult nö regulaarsed tulud, ühekordseid tulusid pigem mitte.

Novembri fookus

Oktoobris läkski väga suur osa ajast ja energiast vebinari korraldamisele, mille tegemiseks tuli väga palju uusi asju õppida ja tundub, et see aeg ja vaev läks ka asja ette ning võis tulemusega rahule jääda.

Ühtlasi on väga palju aega kulunud koolituse ettevalmistustele ja läheb ka kindlasti terve esimene pool novembrist selle peale, kuna isiklikult ei ole varem nii suurt üritust korraldanud, enda ettekanne vajab ettevalmistust ja omajagu tuleb esinejate ning osalejatega suhelda, et kõik saaksid sealt võimalikult palju väärtust kätte.

Halba ei teeks ka see, kui osalejaid tuleb nii palju, et jääme üritusega plussi, aga eks see selgub hiljem. Seniks olen arvestanud, et katan kulu omast taskust ära, kui plussi ära ei tule ja peamine ürituse eesmärk on anda võimalikult paljudele investoreid vaevavatele küsimustele võimalikult head ja põhjalikud vastused.

Muidugi mida rohkem tegutsevaid ja tulevasi ühisrahastuse investoreid kohal on, seda suuremat väärtust suudame ka lõppkokkuvõttes luua, nii et üsna palju vastutust on sellega minu peal, et seda ka võimalikult edukalt müüa.

Koolituse kava ja esinejaid vaadates võiks muidugi arvata, et koolitus müüb ennast ise, sest nii palju häid praktikuid ja huvitavaid teemasid ühisrahastusse investeerimise kohta ühes kohas koos ei ole kunagi varem olnud võimalik leida ja ilmselt ei ole ka enam niipea lähitulevikus peale seda üritust.

investeerimine ühisrahastusse koolitus

Kui viimati numbrid kokku lõin, oli osalejaid pisut üle 60 kirjas ja mõned on juurde tulnud, aga võtame hea meelega kuni 100 osalejat vastu.

Pane ennast alloleval lingil kirja, sest juba 8. novembril läheb registreerumine lukku ja enam liituda ei saa:

https://rahafoorum.ee/rfkoolitus/

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

5 replies on “Oktoober 2015 kokkuvõte”

Kui liitsid need numbrid siin kokku, siis see tähendab, et sellise summa jagu läks laene välja sel kuul.

See aga ei tähenda, et nii palju kandsin portaalidesse, kuna osa raha on ikka tagasimaksetest laekunud või ühest portaalist teise liikunud vmt.

Suures pildis võib öelda, et minu eraisiku konto alt ei ole mõnda aega uusi investeeringuid teinud, nii et sisuliselt selle kontoga küll.

Alina kontol oleme järelturul aeg-ajalt mõned tehingud teinud, aga kuna sobivate laenude leidmine nii esma- kui järelturul on muutunud üsna aja- ja energiakulukaks, siis on ka seal pigem rohkem tagasi tulnud kui välja läinud, nii et kontol seismise asemel oleme välja võtnud.

Ootame API ära ja vaatab, kas ja mis siis teha annab.

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: