Categories
Tegemised ja mõtisklemised

Oktoober 2016 kokkuvõte

Enne kui ülevaateni lähen, tahan Sind tänada, et oled RahaFoorumi lugeja. See on minu peamiseks motivatsiooniks RahaFoorumi kirjutamisel, kui kuulen, et Sul on millestki kasu olnud, õnnestunud suuremaid summasid investeerimiseks leida, oma tulusid suurendada, investeerimisega alustada või petuskeemidest eemale hoiduda.

Ilma Sinuta poleks ilmselt ka RahaFoorumit ega ei viitsiks nii palju oma investeeringute kallal vaeva näha ja nii põhjalikult teemasid uurida. Kui kellegi teise tulemused sellest sõltuvad, siis on suurem vastutus ja tahtmine asi põhjalikumalt selgeks teha, kui enda jaoks vaevuks.

Aitäh, et aitad motivatsiooni hoida ja veel suurem tänu, et loetut reaalselt rakendad! Kui oled RahaFoorumist ja RahaRaadiost teadmisi või motivatsiooni saanud, siis palun kirjuta meile, millest kasu oli ja kuidas see aitas. Sedasi saan edaspidi paremini keskenduda neile teemadele ja tegevustele, millest lugejatel kõige enam kasu on.

Olulised märkused ülevaate kohta

Graafikutel kuvame meie portfelli, nagu oleksime 2016. aasta alguses alustanud €1000 portfelliga. See võtab arvesse kõik tõusud ja mõõnad ning tehingud täiel määral. Ühesõnaga, see kasvab siis, kui portfell kasvab ja kahaneb samamoodi.

Tegemised oktoobris

Raske uskuda, et vähem kui kuu aega tagasi olid õues veel üsna mõnusad päikesepaistelised soojad ilmad ja nüüd on korralikud miinuskraadid ja lumehunnikud maja ees.

Kuu alguses kasutasime Investeerimisklubilt eelmisel aastal sünnipäevaks saadud kinkekaardi ära ja käisime Emajõel natukene kanuutamas. Kui juba Tartusse sattusime, siis sai ka AHHAA keskuses ära käidud, kuna ma polnud sinna veel jõudnud.

Tartu Ahhaa keskuse külastus Taavi ja Alina
Gravitatsioon oli vist tugevam kui tavaliselt.

Kuu esimeses pooles sai ka RahaFoorum juba 10 aastaseks, millega seoses jagasime lugejatele sünnipäevanädalal mitmeid auhindu välja. Sellega seoses sain ka ühe ebameeldiva kogemuse osaliseks, mida poleks oodata osanud.

Nimelt otsustas üks auhinna võitja, et ta peaks võidetud auhinna eest raha tagasi saama. Isiklikult ei oleks osanud arvatagi, et sellist asja on võimalik välja mõelda, aga jah. Eks kogemused rikastavad… ei, tegelikult see on ikka väga ebanormaalne.

Kuu keskel olin nädal aega Londonis ja osalesin Millionaire Mind Intensive koolitusel, millest kirjutasin siia kokkuvõtte.

Uusi e-raamatu omanikke tuli oktoobris 62 ja e-poe ülesseadmine liikus ka omajagu edasi. Nüüd on seal peamiselt vaja veel Alinal välja nuputada, kuidas natukene disainiga mängida annaks ja peale seda võib töösse lasta.

Juba ootan seda hetke, kui saab praeguse mitmest lahendusest kokkuklopsitud süsteemi normaalsema lahendusega ära asendada.

Kuu numbrites:
Eesmärgipärane investeerimine 2.0” uusi omanikke:62 tk
Osta e-raamat siit

Oktoobri populaarsemad postitused:

Toon välja kuu jooksul vaatamiste järgi kõige populaarsemad postitused. Viska pilk peale ja jaga häid postitusi ka oma sõprade ja tuttavatega.

 1. Kairos Technologies aitab kodus vedeledes raha teenida? (1755 vaatamist)
  Ma isegi ei ütle enam midagi selle kohta.
 2. LHV Kasvukontoga investeerimine massidesse (1173 vaatamist)
  Minu mõttekäik sellest, kuidas LHV võiks oma Kasvukontot paremaks teha, nii et seda hakkaksid rohkemad inimesed edukalt kasutama.
 3. Kuidas börsil Eesti aktsiatesse investeerida? (1076 vaatamist)
  Teema tuli taaskord päevakorda, kuna RahaFoorumi lugeja Ahto küsis, kas tasuks €5000 eest Tallinna Vee aktsiaid osta.

Kuna lugeja küsimused on populaarsed ja neid tuleb rohkem, kui ma vastata jõuan, siis otsustasin luua RahaFoorumi kommuuni Facebooki. Liituda ja oma sõpru/tuttavaid juurde kutsuda võivad kõik RahaFoorumi lugejad ja RahaRaadio kuulajad. Küsi julgelt oma küsimusi ka seal grupis.

Liitu grupiga siin.

RahaRaadio

RahaRaadio saated leiad nii iTunes-ist, niisama tavalise RSS voona kui ka lihtsalt ja mugavalt läbi mängija otse kodulehelt või alla laadides. Kui oled RahaRaadio saateid kuulanud, siis oleksin igati tänulik ka väikese ausa review eest iTunesis, et tulevased kuulajad saaksid ka kiiresti ülevaate, kas neil võiks selle kuulamisest abi olla või mitte.

Pean tunnistama, et RahaRaadio lindistamisega olen viimasel ajal laisaks jäänud. Lihtsalt lindistamise pärast ei taha ka neid tootma hakata ja praegused olulised teemad nõuaksid rohkem tööd, mille jaoks hetkel aega pole.

Sellegipoolest rääkisin septembris ühe investoriga, kes TrustBuddysse oli raha pannud ning uurisin tundidekaupa nende senist pankroti protsessi, et teha korralik ülevaade, kuidas reaalne ühisrahastusplatvormi pankrotijuhtum siiani läinud on.

Lõpuks tuli sellest kaks saadet, mille lisasin samaaegselt, et rahvas saaks oma äranägemise järgi kuulata ning mõlemad vallutasid ka koheselt topi ära. Ilmselt läks teema kuulajatele korda.

Kuu populaarsemad saated:

 1. RR049 – Tuleva pensioniühistu ja Tõnu Pekk (951 kuulamist)
  Rääkisime Tuleva asutaja- ja juhatuse liikme Tõnuga sellest, mis Tuleva on, mis nende plaanid on ja kuidas II sammast paremaks muuta. Saime vestluse käigus vastused populaarsematele küsimustele, mida RahaRaadio kuulajad ja RahaFoorumi lugejad minuni Tuleva kohta edastasid.
 2. RR048 – Ühisrahastusplatvorm läks pankrotti, mis edasi? 2/2 (265 kuulamist)
  Lahkan TrustBuddy näitel reaalse ühisrahastusplatvormi pankrotistumise protsessi, kuidas see seni on läinud ja mida sellest õppida võiks.
 3. RR047 – Ühisrahastusplatvorm läks pankrotti, mis edasi? 1/2 (169 kuulamist)
  Lahkan TrustBuddy näitel reaalse ühisrahastusplatvormi pankrotistumise protsessi, kuidas see seni on läinud ja mida sellest õppida võiks.

Investeerimisportfell

Siin sektsioonis anname kiire ülevaate portfellis toimunust läbi numbrite.

€1000 portfellis

Võtab kokku portfelli kasvu ja vähenemise ajas.

Kuigi kulud ületasid taaskord korralikult keskmist, õnnestus siiski portfellil peamiselt tänu raamatumüükidele ja muule tulule natukene kasvada. Kuuga rahule jääda ei saa, sest ikkagi mõttetult suured kulutused olid. Seda enam, et ees on veel paar suuremate kuludega kuud.

Kui ma siit veel endale ühel hetkel palka hakkan maksma, siis kukub ta sedasi varsti kolinal hoopis allapoole.

Protsent kuludest kaetud investeeringutega

Näitab, kui edukalt meie portfell kasvab võrreldes meie kuludega, arvestades, et kulutame raha, mis tuleb portfellist. Näiteks, kui kulutame €1000 ja portfell samal ajal kasvab €200, siis kattis portfelli kasv 120% kuludest. Kui kulutame €1000 ja portfell väheneb €500, siis kattis portfelli kasv kõigest 50% kuludest ehk portfell kasvas €500 võrra, aga meie kulutasime samal ajal selle €500 ära ja võtsime veel €500 lisaks ära.

Nagu eespool mainitud, siis mitte just kõige positiivsem kuu kulude osas. Muidugi see sisaldab Tartu AHHAA keskuse külastust, minu nädalakest Londonis ja mitut sünnipäeva (sealhulgas ka Alina sünnipäeva tähistamist).

November võiks selles osas ehk parem tulla, sest ma enda sünnipäeva eriti tähistada ei viitsi 🙂

Varaklasside jaotus

Erinevate varaklasside liikumine portfellis.

Varaklasside jaotuses suuri muutusi ei toimunud. Peamine muudatus oli see, et raha osakaal portfellis kasvas. Osaliselt ühisrahastusest välja võetud summa arvelt, mistõttu ka ühisrahastuse osakaal pisut vähenes.

Mingit erilist strateegilist mõtet selle lükke taga pole. Lihtsalt raha jäi kontole seisma ja võtsin seetõttu portaalist välja.

Ühisrahastusplatvormide investeeringud

Investeeringud erinevates ühisrahastusplatvormides.

Siin toimusid taaskord märkimisväärsed muutused. Kuigi räägitakse, et ühisrahastus ei ole väga likviidne, siis ma ütleks, et sõltub, kuhu ja millesse investeerida. Minu Omaraha portfell kindlasti eriti likviidne ei ole, aga Mintoses ja Twinos olid siiani küll väga likviidsed investeeringud.

Omarahal õnnestus kuidagi laenumahtusid suurendada, nii et raha läheb seal edukalt välja. Samal ajal aga on Mintose intressid nii alla langenud, et mul ei läinud raha kuidagi välja.

Seega tegime Alinale Omaraha konto ja sealne portfell kasvas omajagu. Samal ajal aga Mintoses läksid paljud laenud tagasiostugarantii alla ja seisva raha võtsime kontolt välja. Osa sellest läks nüüd lühiajaliselt taaskord Twinosse.

Tootlused

Tootluse arvutamiseks kasutan XIRR meetodi. Kuigi isiklikult jälgin siiani tasuvuse kohapealt äärmiselt konservatiivset tootluse numbrit, arvutab tabel välja ka muud stsenaariumid.

Kuigi minul on ühisrahastuses siiani näha üsna korralikud tootlused, siis uutel investoritel ei ole selliseid tootlusi just väga lihtne saada. Sellise tootluse teenimiseks kasutasin erinevaid investeerimisstrateegiaid ja turu ebaefektiivsusi, mida enam nii palju ei ole.

Bondoras on täna praktiliselt võimatu sellist tootlust teenida ja kindlasti ei tohiks sellise lootusega seal investeerimisega alustada. Isiklikult soovitan täna alustajatel pigem Bondorast eemale hoida, sest reaalsete numbrite mõistmine, nii enda kui ka platvormi portfelliga toimuva kohta, on kohati väga keeruline ja kohati lausa võimatu.

Mitte midagi märkimisväärset tootluste osas ei ole muutunud. Ainus muutus oli see, et Alina Bondora kontol õnnestus mingi kogus laene kuidagi maha müüa ja saime veel mõnisada eurot väljamakse teha.

 

Bondora

Nagu eespool mainitud, Alina portfellis õnnestus mingi kogus laene veel maha müüa ja saime paarsada euri veel välja võetud. Muuhulgas õnnestus sellega ka Alina tootlusenäitaja peaaegu 20%-ni tõsta, nii et võib ka tema portfelli lõpptulemusega täitsa rahule jääda.

Väga kehvemaks minna ei saa, sest järelejäänud laenud on kõik juba hapuks läinud.

Bondora jaoks negatiivsest küljest on neil endiselt raskusi mahtude tõstmisega, sest väljastatud laenude maht langes taaskord €2.4 miljoni peale. Positiivsest küljest oli enamik sellest langusest Hispaania HR laenude osa.

Suure uudisena teatati ka esmaturu eemaldamisest portaalist.

Omaraha

Omaraha peaaegu kahekordistas väljastatud laenude mahtu võrreldes septembriga. Seejuures lisandus veel mingi uus toode tagatud laenude näol, mille maht oktoobris oli siiski marginaalne €20k.

Seni on see mahtude kasv olnud pisut aeglasem. Sel korral pidavat olema mingi uus kampaania, mis seda mahtu toob ja prognoositi aasta lõpuni selle jätkumist. See kiirem tempo teeb natukene ettevaatlikuks, arvestades teiste portaalide kogemusi. Peab veidi pingsamalt vaatama, kuidas see laenude sooritusele mõjuda võiks.

Estateguru

Ühtegi huvipakkuvat diili silma ei jäänud, nii et uusi investeeringuid ei teinud. Hetkel on mul siis väike panus veel neljas projektis.

Kui soovid Estategurus kinnisvaraga tagatud laenudesse investeerida, siis soovituskoodiga liitudes teenime mõlemad alguses 0.5% boonust investeeritud summadele lisaks:

Soovituskood: EGU05676

https://rahafoorum.ee/estateguru

P.S. Ühtlasi avastasin, et kui lingi kaudu kodulehele minna, siis soovitajakood algselt on küll olemas, aga kui lehel ringi vaatad, kaob ära. Boonuse saamiseks veendu, et kood oleks enne registreerumist ikka alles.

Mintos

Intressid on nii alla tulnud, et ma ei ole isegi kindel, et mul ühtegi laenu välja läks oktoobris. Küll aga kogunes kontole täitsa arvestatav summa, mis sai välja kantud.

Eks näis, kui kauaks ja kui alla investorid nende intressidega kaasa lähevad, aga praegu tundub, et minu jaoks on Mintoses investeerimine hetkel lõpusirgele jõudnud.

Negatiivse üllatusena selgus veel, et Lendo ja Banknote on Mintosega seotud ettevõtted, kuigi seda kuskil ei olnud mainitud ei kodulehel ega siis, kui need turule toodi ja neid investoritele tutvustati.

Ilmselt ükski seadus selle väljaütlemist ei nõua, aga selle tegematajätmine jätab ikka väga mõruda maitse suhu ja kindlasti ei ärata erilist usaldusväärsust Mintose vastu, kes muuhulgas on maininud, et nad veenduvad, et laenuandjad pakuvad investoritele mõistlikku intressi.

Antud juhtudel (ja Hipocreditiga samuti) on siin tegelikult ikka väga korralik huvide konflikt, kus on väga raske uskuda, et seda ka tõepoolest investori huvides tehakse.

Samuti tuli uudis, et Hipocrediti ja Banknote puhul muutus laenude juriidiline struktuur, mille alusel sinul ei ole nüüd mitte nõua laenaja vastu, vaid hoopis laenuandja vastu. Seega “sinu” investeeringu aluseks olev laen on laenuandja pankrotivara ja läheb kõigi võlausaldajate vahel jaotamisele, kui firma pankrotti peaks minema.

Lihtsamalt öeldes, risk tõusis. Intress oli vähemalt mingil hetkel vaadates sama madal, kui varasemalt, nii et riskiga korrigeeritud tootlus investori jaoks taaskord natukene langes.

Twino

Twinos tuli uus disain välja. Suhteliselt naljakas lahendus, kus nupud ja tegevused töötavad mingi paarisekundilise viivitusega, ilma et lehte otseselt laeks. Klikid kuhugi ja kuidagi kontrollida ei ole võimalik, kas see nüüd töötas või mitte.

See turult massiliselt laenudesse investeerimise tööriist tundub näiteks pidevalt tõrkuvat mul vähemalt. Muus osas on aga kõik endine, raha tiksub ja tagasiostugarantiid rakenduvad jne.

Aktsiad

Oktoobris liitusin lõpuks Tulevaga ja teen omalt poolt sümboolse panuse ka algkapitali. Algkapitali osa saab edaspidi kajastatud samuti aktsiate hulgas. Oktoobris veel seda investeeringut ära ei teinud, nii et saab kajastatud novembri ülevaates.

Tegin sel kuul veel ühe väikse ostutehingu nii DBXV ja ILF osas. Mõlemad olid ka vahepeal ilusas plussis peale seda. Muidugi seejärel pikemat aega ma enam ei jälginud ja eks ilusad asjad kipuvad aeg-ajalt koledamaks muutuma 🙂

RahaFoorumi e-raamatud ja videokoolitused

Raamatu ja koolituse omanikke hetkel:
E-raamat: Eesmärgipärane investeerimine 2.0572 tk
16 tactics and strategies for P2P-lending199 tk
Ühisrahastusse investeerimise videokoolitus71 tk
Ühisrahastuse videokoolituse alfagrupp9 tk

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

9 replies on “Oktoober 2016 kokkuvõte”

Kui graafikut vaatad, siis näed, et see liigub allapoole. Mul on portfellis arvestatav hulk veel 14.9% laene ja kunagi tegid nad üsna läbimõtlematu otsuse, kus ümardati kõik tehingud sendi täpsusega ülespoole. See mõjutas mõnuga tulemust.

Täna nad seda viga enam ei tee – ümardamine toimub miski neljanda komakoha juures – aga arvestusliku intressi osas on neil endiselt üks naljakas eripära, mis võimaldab pisut kõrgemat tootlust teenida aeg-ajalt.

Tegin sellest sinna videokoolituse alfagruppi hiljuti ühe ülevaatliku video ka. Mitte küll kõige mõttekam viis seda väga aktiivselt taga hakata ajama, sest tootluse kasv ei ole teab mis suur, aga teatud kontekstis täitsa mõistlik rakendada.

Kuidas omarahas tagatud laenudesse investeerimine välja näeb? Kas laen on 100% portaali poolt tagatud nagu Mintoses garanteeritud laenud?

Ega nad väga põhjalikult seda seletanud pole. Minu küsimusele nad ei vastanud, kas sa annad laenu neile laenuandjatele või on sinu nõue siiski laenuvõtja vastu.

Samas jutu põhjal jääb mulje, et maksed toimuvad vastava graafiku alusel lõpuni olenemata, mis tegeliku laenuga toimub.

Viimane on muidugi iseenesest kahtlane, kui arvestada, et näiteks mõni 35-kuune laen 10. kuul hapuks. Kas siis tõesti makstakse sulle ülejäänud 25 kuu eest ilusti intressi ja põhiosa edasi?

Teoreetiliselt võib muidugi laenuandja seda raha mõne teise laenu väljastamiseks kasutada…

Väljavõte foorumist:
“Saime valmis tagatud lepingute lahenduse. Vaadake INVESTEERI ja TAGATUD LAENUD. Nagu öeldud, garanteerib Omaraha kuumaksete laekumise täpselt vastavalt graafikule. Võimalusi lepingute ennetähtaegseks lõpetamiseks ei ole. Portaalile makstav vahendustasu on 5% ehk 1/20 intressist. Näiteks kui intress on 10%, siis portaal saab 0,5%, investor 9,5%. Nn tavalaenude puhul on see Eestis 20%, Slovakkias 30%.”

Tere,

Taavi, kui pikad su laenud OR on ,kas pikemad kui 2a või eelistad lühemad laene, nt 6 kuud? Ütlesid, OR on ilusti raha välja läinud, no ma ei ütleks päris nii ,mul vahelduva eduga,ei tea kas intressi % liiga kõrge, millegi pärast läheb 6k laene rohkem välja kui nt 1 aastane laen.Ja mis veel, alates suvest on üsna mitmed kohe peale laenu saamist ehk järgmine kuu maksega kohe võlgades, eriti need kes võtnud 200€ 6 kuu peale laenu.Kollases on ka ebameeldivalt suur summa kogunud , mis ju võiks hoopis ringluses olla.
Miks Sulle Estateguru ei sümpatiseeri,selline mulje jäänud :)? Küsimus veel, kumba eelistaksid kas nt 200€ panna Estateguru 10% projekti peale või sama summa hoopis OR-sse ?
Mintoses on jah intressid ikka alla tulnud.

Mul lähevad peamiselt pikemaajalised välja. Neil ka tootlus parem ja portaaliriski osas hetkel ei kardaks, et Omaraha pankrotti võiks minna. Töötavad siiani kasumlikult ja Arnel raha peaks olema ka mõningast kahjumit kinni maksta.

Samuti on portfell neil pigem rohkem kvaliteetsema laenaja suunas kui nii mõnelgi konkurendil, kus põhirõhk on sellel kõrgema riskiga kontingendil.

Lühemaid laene väga välja ei lähe, sest intressid on ilmselt nii alla tõmmatud. Isiklikult olen arvutusi teinud eeldusega, et see 80% tagatisfond ei ole igavesti püsiv nähtus, nii et ilmselt ei ole piisavalt allapoole kaasa tulnud selle langusega.

Ma laenukvaliteedi osas ei oska kommenteerida. Nii põhjalikult süveneda pole jõudnud. Minu tootlusearvutus selle alanemist veel igatahes ei kinnita.

Samas Bondora näitel oli kunagi mingitel talvekuudel ka hooajalisuse märke, et maksed hakkasid tavapärasest rohkem hilinema. Ikkagi kõrgemad kommunaalid jmt, nii et ei imestaks, kui ka Omarahas midagi sellist on. Paraku statistikat selle analüüsimiseks ei ole.

Kollane iseenesest ei ole paha asi. Kui maksed jätkuvad, siis saad viivise näol lihtsalt väikest lisatulu sealt pigem.

Estateguru osas olen nii ja naa seisukohal. Seal mõned projektid tunduvad üsna kahtlased minu võhiku pilgu jaoks, aga teised jällegi on väga head.

Mulle lihtsalt ei meeldi sealne tootlus, mis minu jaoks on liiga madal. Olen valmis rohkem riski võtma, et kõrgemat tootlust teenida.

Samuti ei meeldi see ebastabiilne dealflow ehk ma ei näe mõtet sinna erilist raha kanda, kuna ma ei tea, millal mul võiks õnnestuda see ka sobivatesse projektidesse välja anda.

Kui see raha seal pikalt seisab, siis ühel hetkel tuleb paratamatult tahtmine ka kuhugi keskpärasesse projekti see lihtsalt ära panna, et ta niisama tühjalt ennast ei põletaks.

Tere,

Unustasin veel küsida,kas OM-s investeerid otse pikematesse laenutaoutlustesse mis on ootel või kasutad automaatpakkujat pikemaks ajaks ?

Huvitav, panin tähele et OR-s automaatpakkuja ei lase 3a perioodi sisestada, näitas maks 730päeva.

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: