Home » Esimesed sammud: raha kogumine, eelarve, säästmine » Payza (endine AlertPay) – raha maksmine ja investeerimine internetis
 

Payza (endine AlertPay) – raha maksmine ja investeerimine internetis

Payza

Payza.com

Kuna AlertPay muutis ennast ja kolis üle uuele aadressile, siis on vahepeal pisut ka nende süsteem muutunud. Sellepärast otsustasingi teha ülevaate ka AlertPay uuest makseprotsessorist Payza.

Payza konto loomine

Registreerumine on lihtne. Selleks mine Payza lehele. Lehe paremal üleval nurgas on nupp “Sign-up”. Seejärel tuleb valida oma riik ja konto tüüp. Kui ei ole päris kindel, siis alustuseks sobib Personal Starter. Seda saab veel edaspidi muuta, nii et midagi ei ole kadunud, kui hiljem otsustad, et sul on hoopis mõnda teist kontotüüpi tarvis.

Edasi tuleb täita pisut informatsiooni ja lõpuks tuleb oma konto kinnitada. Vajalik on e-maili aadressi olemasolu, mille abil tehakse sulle makseid. Samuti teed sina teistele inimestele makseid kasutades nende e-maili aadressi justkui nagu kontonumbrit.

Konto seadistamine

Valuuta ja valuutakursid

Payza.com

Olles oma konto registreerinud, tuleks see nüüd ära seadistada vastavalt oma soovidele ja vajadustele.

Lingilt “My Payza Account” saad keskmisest tulbast valida “Manage & Exchange Currencies”.

Seal saad avada või sulgeda erinevate valuutade arveid. Roheline nupuke olemasolevate arvete ees näitab, mis on sinu konto peamine valuuta.

Samuti saad siin lehel oma valuutasid vahetada näiteks eurodest dollariteks. Kõik valuutakursid on nähtavad peale seda, kui oled kalkulaatorisse sisestanud soovitud vahetuse valuutad. Näiteks selle postituse tegemise hetkel on naela kurss euro vastu vahetades nähtav sellisel kujul:
“1 Pounds Sterling = 1.2071 Euros”

Kõik valuutakursid, millega Payza vahetab, muutuvad regulaarselt ja kõigi vahetuste puhul lisatakse 2,50% teenustasuks.

Verifitseerimine

Oma kontolt mõningate piirangute eemaldamiseks on kasulik oma konto ära verifitseerida. Business konto puhul on see ka kohustuslik. Selleks tuleb valida “My Payza Account” menüüst vasakpoolsest tulbast “Verification”. Valida saab pangaülekande või krediitkaardi kaudu verifitseerimise vahel.

Pangakontod

Nüüd tuleks lisada oma pangakonto(d). Seda saab jällegi teha sealt samast ülevalt menüüst keskmisest tulbast “My Bank Accounts” valiku alt.

Seal tuleb täita vajalik info oma panga kohta. Panga tüübiks tuleks valida “Bank Transfer”, kui omate tavalist pangakontot mõnes Eesti pangas. Seejärel tuleb lisada info oma pangakonto ja panga kohta.

SWIFT kood on panga tunnuskood. Kõige lihtsam on see võtta Pangaliidu kodulehelt, kus on kõikide Eesti pankade koodid ilusti ühte kohta kokku kogutud. Samas saab selle ka võtta näiteks SEB kodulehel kontakti lehe alt või SwedBanki puhul kohe lehe jalusest all servas ning LHV puhul samuti kontaktide lehelt.

IBAN on sinu rahvusvaheline pangakontonumber. IBANi saab väga lihtsalt arvutada SEB ja SwedBanki kodulehtedel kasutades oma pangakontonumbrit.

Panga kontaktisiku ja telefoninumbri lisamine ei ole kohustuslik.

Krediitkaardid

Soovi korral võid lisada ka enda krediitkaardi(d). Selleks leiad jällegi juba tuttavast menüüst nupu “My Credit Cards”. Täida seal vajalikud väljad. Maksete tegemisel saad nüüd valida, kas soovid maksta oma Payza kontolt või krediitkaardiga.

Rangelt soovitatav on üle vaadata ka sealsamas keskmises tulbas olev “Payment preferences” ning panna seadistused paika vastavalt oma soovidele. See aitab ennetada nii mõnegi ebameeldiva üllatuse esinemist tulevikus.

Nüüd oled valmis Payzat kasutama.

Raha kandmine Payza kontole

Raha kandmine kontole ei ole eriti keeruline.

Esimeses etapis tuleb valida paremalt ülevalt menüüst “Add Funds”. Seejärel vastavalt oma soovidele moodus (eeldan, et enamik lugejaid soovivad pangaülekannet teha, nii et kirjeldan seda meetodi). Valid “Bank Transfer”.

Nüüd saad oma eelnevalt sisestatud pangakontode seast valida, kust sa ülekannet tegema hakkad. Täida ära ülejäänud vajalikud andmed. Arvestada tasub ka sellega, et teenustasud on erinevatel kontotüüpidel erinevad ning samuti sõltuvad summast, mis sa üle kannad. Täpsemalt vaata Payza lehe jaluses “Fees” lehekülge. Ära unusta riigiks “Estonia” valida.

Kui oled sellega lõpetanud, saad ekraanile edasised juhised. Järgi neid juhiseid ja tee oma internetipangast vastav pangaülekanne, nagu sa eelnevalt kirja panid. Ära unusta seletusse lisada “Bank Deposit Code’i”.

Nüüd jääb üle vaid oodata, millal raha kontole jõuab.

Raha välja

See on veelgi lihtsam. Valid ülevalt menüüst “Withdraw Funds” ja jällegi “Bank Transfer”. Siit edasi sisestad vastavad kogused, mis sa soovid välja võtta ning panga, kuhu seda raha soovid ning peale oma PINi sisestamist ongi ülekanne esitatud. Nüüd pead veel ootama, kuni raha sinu pangakontole jõuab.

Jällegi tasub arvestada erinevate tingimustega seoses teenustasudega. Täpsemalt vaata lehe jaluses “Fees”.

Payza kaudu maksmine

Makse tegemiseks läbi Payza ei tule teha muud, kui vajutada ülevalt menüüst “Send Funds”. Sisesta makse saaja Payzas registreeritud e-maili aadress, saadetav summa ja muu vajalik ning ongi raha teele saadetud.

Samamoodi saavad teised teha sinule ülekandeid. Nad peavad teadma vaid sinu Payza e-maili aadressi.

Muud funktsioonid

Dispute transaction

Tihti võib juhtuda, et teed kellelegi ülekande ja ei saa vastu seda, mis lubatud. Sellisteks olukordadeks on Payza tekitanud võimaluse need ülekanded vaidlustada.

Selleks tuleb minna “My Payza Account” alt vasakus tulbas olevale lingile “Resolution Center” ja sealt paremal oleva nupu “File a Dispute” abil vastav protseduur algatada.

Pane tähele, et seda saab teha ainult tehingutega, mis on vähem kui 30 päeva vanad. Lisaks ei tähenda see ilmtingimata, et sa oma raha tagasi saad, aga mingi võimalus on siiski olemas, kui müüja niisama ei ole eriti koostööaldis.

Lisaks on Payzal palju muid funktsioone, mis aitavad selle abil oma äri tegemist hõlbustada. Need leiad “Manage My Business” ehk kõige parempoolsest tulbast sulle juba tuttava menüü alt.

Küsimuste korral ja lisainfo saamiseks vaata ka meie Payza alafoorumisse.

2 kommentaari

  1. Ping from Ott:

    Tere,

    Payza kontrolt Eesti Swedbanki kontole ei ole võimalik ülekannet (bank transferi) teha ?

Jaga oma arvamust!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.