Categories
Investeerimine: raha sinu eest tööle

Pensionifondid, investeerimiskonto, Kasvukonto

Küsisin hiljuti meililistis olijatelt, mis küsimusi neil hetkel tekkinud on. Olen mitmele juba otse vastanud, aga mõtlesin, et jagan ka siia osasid, millest võiks rohkematele lugejatele kasu olla.

Kas algajal tasuks täna investeerima asuda?

millesse tasub täna investeerida

Investeerimist olen siiani vaid lugenud ning õppinud. Kriis jõudis kätte, pea on laiali otsas. Kas ja kuhu oleks algajal hea mõte investeerima asuda?

Esimese asjana võiks veenduda, et on olemas vajalik rahapuhver, juhuks kui sissetulek peaks mõneks ajaks kaduma, ja väikesed kodused hädavarud toidu jm vajaliku näol, nagu riik on soovitanud.

Kui see olemas, siis enda teadmistesse, mis aitavad sissetulekut tõsta, on alati mõistlik investeerida. Olgu siis investeerimise õppimiseks või mõne oskuse omandamiseks.

Investeerimise osas tasuks kindlasti selgeks teha ka põhitõed ja välja mõelda oma eesmärk, miks sa üldse investeerid. Kui räägime mitmekümneaastasest investeerimishorisondist, siis on täna toimuv pigem ebaoluline infomüra.

Teine üsna lollikindel investeering võiks olla igakuiste regulaarsete ostudega laiapõhjalisse indeksfondi panustamine. Väikeste summadega saab seda teha näiteks läbi mõne pensioni III samba indeksfondi. Eeldusel, et on maksuvaba tulu, mille pealt maksusoodustust kasutada.

Kas tasuks reservid ära investeerida?

kas tasub reservid ära investeerida?

Kui hetkel on pandud raha kõrvale, kas oleks mõistlik neid inflatsiooni kartuses väärtpaberiturule investeerida või hoida endiselt rahalist reservi?

Meelerahufondi raha?

Esimese asjana võiksid läbi mõelda, mille jaoks sul see reserv on. Kui tegemist on nö meelerahufondi rahaga, siis seda ei tasuks ilmselt investeerida. Sellisel juhul ta ei täidaks enam oma eesmärki.

Kui soovid selliseks otstarbeks mõeldud raha (hüper)inflatsiooni vastu kaitsta, siis ilmselt võiksid vaadata väärismetallide või kaupvara suunas. Viimase osas ehk alustuseks lihtsalt eluliselt vajaliku kraami varusid koju valmis osta, nagu toit jms igapäevased tarbeasjad.

Väärismetalli puhul tasuks ka arvestada, et kui see on raha, mida peaksid elamiskulude katteks kasutama hakkama, siis ei tasu vast osta ühte suurt kullakangi, vaid pigem väiksemaid münte.

Raha investeerimiseks?

Kui tegemist on rahaga, mida sa plaanisid investeerida, siis suvalisel päeval selle investeerimine on pikaajaliselt andnud paremaid tulemusi, kui mitte investeerimine.

See ei tähenda, et igal päeval on targem investeerida, aga kui sa just ennustamisega ei tegele, siis on keeruline öelda, kas täna on parim päev investeerimiseks või tuleb lähiajal mõni parem võimalus.

Minust investeerimises tunduvalt targemad inimesed on krahhi oodanud aastast 2013, nii et ma isegi ei ürita teeselda, et oskan turge ette ennustada. Kui sina ka ei oska, siis ehk ei tasu sellele panustama hakata, et oskad.

Liigselt ei tasu kuulata ka neid, kes väidavad, et oskavad. Tavaliselt on nad umbes sadakond ennustust teinud ja ühe korra lõpuks täppi pannud.

Kui investeerid pikaajaliselt, siis ära lase ennast lühiajalistest kõikumistest häirida.

Kas praegu on hea aeg pensionifondi vahetada?

Kas praegu on hea/halb aeg pensionifondi vahetada? Vahetamise mõte on juba pikemalt olnud, et liikuda madalamate tasudega indeksfondi peale (Tuleva vms). Samas ma pole kindel, kas praegune aeg on pigem soodne hetk või mitte.

Jagan selle küsimuse ja vastuse kolmeks.

1. Kas tasub vahetada aktiivne II samba fond passiivse fondi vastu?

II samba võlakirjafondide tootlused
II samba võlakirjafondide tootlused 08.05.2020 seisuga.

Ajaloolised numbrid näitavad, et ükski meie aktiivselt juhitud II samba pensonifond ei suuda indeksiga sammu pidada. Tootlused on üldjuhul isegi väga jubedalt kehvemad kui indeksfondil.

Isegi Tuleva võlakirjade indeksfond on näidanud viimase 3a jooksul mitu korda paremat tootlust, kui aktiivselt juhitud võlakirjafondid. Asi ei puuduta ainult aktsiafonde.

See pole siiski ainult meie fondide eripära. Globaalselt kipub valdav enamus aktiivselt juhitavaid fonde (tüüpiliselt 80%-90%) näitama indeksist kehvemat tulemust.

Seega ajalooliste andmete põhjal võib üsna tugevalt kahtlustada, et indeksfond jõuab pikas plaanis parema tulemuseni.

Kokkuvõtteks: Kui tahad pikaajaliselt paremat tootlust, siis tõenäoliselt tasub.

2. Kas tasub olemasolevad II samba investeeringud aktiivsest fondist liigutada passiivsesse fondi?

II samba agressiivsete aktsiafondide tootlused 08.05.2020 seisuga.

Kui eeldada, et ajalooline trend jätkub ja indeksfondid näitavad pikaajaliselt paremat tootlust, siis võid endalt küsida, kas sa tahad:

  • a) paremat tootlust?

või

  • b) kehvemat tootlust ja selle eest ka rohkem tasu maksta?

Kui valisid a), siis tõenäoliselt tasub.

3. Kas tasub seda kõike täna teha?

Seda EI TASU teha siis, kui oled aktiivselt juhitavas fondis, milles suur osa varadest on näiteks võlakirjades või varades, mille väärtust enne sinu väljumist ümber ei hinnata JA sa tead, et börsid lähiajal teevad veel ühe väga korraliku kukkumise läbi JA see kukkumine peab jääma sellisele ajale, millal sa saad fondi vara ümber liigutada.

Seda TASUB täna teha siis, kui

  • a) sinu aktiivselt juhitud fondi raha on investeeritud aktsiatesse või
  • b) sinu fond ei oma eriti aktsiaid ja sa tead, et börsid nüüd edaspidi tõusevad ja soodsamat ostukohta ei tule.

Börside liikumise osa kehtib siis ainult neile, kellel on kristallkuulike, mis tulevikku näitab.

agressiivsete pensionifondide tootlused ja hinnagraafik
Agressiivsete pensionifondide tootlused ja hinnagraafik 08.05.2020 seisuga.

Kui sul kristallkuuli ei ole, siis ajalooliselt on suvalisel päeval indeksfondi investeerimine olnud keskmiselt tulusam lüke kui aktiivselt juhitavasse fondi investeerimine.

Ostu õige ajastamine on asi, mis õnnestub tavaliselt ainult tagantjärele. Ja üldiselt, kui me räägime mitmekümneaastasest investeerimisperioodist, kus sa igakuiselt lisaoste teed, siis on see ajastus tavaliselt üsna väikese mõjuga.

Seega seda, kas konkreetselt täna on parem päev kui homme, on väga keeruline ette ennustada, kui mitte võimatu. Isegi kui sa sellega täppi paned, on mõju pigem marginaalne.

Küll aga tead seda, et indeksfond on madalamate kuludega ja peaaegu kindlasti parema pikaajalise tootlusega. Seega neid päevi, millal on parem indeksfondis olla, on tunduvalt rohkem kui neid, kus aktiivses fondis olla.

Kokkuvõtteks: Kui sul pole väga selget ja mõjuvat infot, mis ütleks, et täna on aktiivses fondis parem istuda, siis vaikimisi võiks eeldada vastupidist.

Blogist ka üks artikkel, mis abiks ehk II samba fondi valiku tegemisel: https://rahafoorum.ee/kuidas-valida-ii-samba-pensionifondi/

PS! II samba fondi puhul on ajastamine veel eriti keeruline, kuna pead otsuse langetama vähemalt kuu aega ette ja fondi raha saab liigutada ainult 3x aastas: jaanuaris, mais ja septembris.

Kas Kasvukonto peaks deklareerima investeerimiskontoks?

Mul on mõte avada Kasvukonto, et sinna väiksemates summades investeerida. Kas ma peaksin järgmine aasta ka selle konto MTA-s deklareerima?

Kui sa tahad Kasvukontoga investeerimisel kasutada investeerimiskontot ja tulumaksu maksmist edasi lükata, siis jah. Mina isiklikult ei oska head põhjust välja tuua, miks sa ei peaks tahtma eraisikuna investeerides investeerimiskontot kasutada.

Investeerimiskonto kohta leiad põhjaliku õpetuse siit:
https://rahatasku.ee/pood/investeerimiskonto-aktsiad-maksud/

Väärtpaberikonto deklareerimine investeerimiskontoks

Miks ei ole soovitav MTA-s deklareerida väärtpaberikontot investeerimiskontona?

Mitte ei ole soovitatav, vaid väärtpaberikontot ei saagi investeerimiskontona deklareerida. Investeerimiskonto saab olla ainult pangakonto ja pangakontol väärtpabereid hoida ei saa.

Sellepärast ongi loodud pangakonto kõrvale eraldi selline asi, nagu väärtpaberikonto, mis peab arvestust sinule kuuluvate väärtpaberite üle.

Lihtsamini öeldes, investeerimiskontol (pangakontol, mille oled investeerimiskontona deklareerinud) on raha, väärtpaberikontol on aktsiad.

Investeerimiskonto kohta leiad põhjaliku õpetuse siit:
https://rahatasku.ee/pood/investeerimiskonto-aktsiad-maksud/

Väärtpaberikonto ja paljude muude mõistete kohta leiad lihtsaid selgitusi siit:
https://rahafoorum.ee/dict/

Mis juhtub, kui fondihaldur läheb pankrotti?

Kui ma investeerin nt. Tuleva III samba vabatahtlikku pensionifondi (indeksfondi) või LHV Kasvukonto alt mõnda indeksfondi. Mis juhtub siis, kui LHV või Tuleva lähevad pankrotti? Kas minu investeeringud on kuidagi ka tagatud või kaovad need koos pankrotistunud ettevõttega?

Pensionifondide puhul on fondi vara depositooriumis ehk ettevõtte pankrotivaradest eraldi. Seda nii Tuleva kui ka pankade puhul. Ehk kui pank (või fondihaldur) või Tuleva pankrotti läheb, siis ei tohiks otseselt neid varasid mõjutada.

Sarnane loogika kehtib ka II samba puhul, kuigi on ilmselt isegi rohkem reguleeritud. Pensionikeskuses on selle protsessi kohta eraldi infoleht olemas:

https://www.pensionikeskus.ee/ii-sammas/investorkaitse/varade-kaitse/

LHV Kasvukonto puhul on indeksfondid LHV nimel, aga eraldi juriidilise keha all. Ehk ka see ei tohiks LHV pankrotivarade hulka kuuluda (kahjuks ei leidnud hetkel seda kohta üles, kus ma LHVlt selle kohta uurisin).

Sedasi natukene spekuleerides (pole sellise olukorraga kokku puutunud) pakun, et mustema stsenaariumi korral võib juhtuda, et need fondi/panga varad müüakse maha ja kantakse inimestele raha üle.

See võib väikese kaotuse teenustasude või saamata jääva tulu näol kaasa tuua, aga samas saad selle rahaga mõne teise kanali kaudu uue ostu teha.

Võimalik, et keegi võtaks ka selle LHV Kasvukonto portfelli üle ja jätkaks selle haldamist, aga kuna ükski konkurent täna sellist toodet meil siin ei paku, siis ei tundu väga usutav.

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.