Categories
Tegemised ja mõtisklemised

Q1 2017 kokkuvõte

Olulised märkused ülevaate kohta

Graafikutel kuvame meie portfelli (sh raha ja kohustusi), nagu oleksime 2016. aasta alguses alustanud €1000 portfelliga. See võtab arvesse kõik tõusud ja mõõnad ning tehingud täiel määral. Ühesõnaga, see kasvab siis, kui portfell kasvab ja kahaneb samamoodi. Umbes nagu sinu pensionifond.

Algselt oli plaanis jaanuari algusest hakata ülevaateid kuidagi teisiti tegema. Samas ei jõudnud selle mõttega väga kaugele ja ta kadus muude prioriteetide vahele ära. Nüüd siis ongi juba esimesed 3 kuud aastast läbi ja kuu kokkuvõtteid mitte ühtegi.

Seega tundub hea võimalus öelda, et nii plaanisimegi ja teeme edaspidi kuu asemel kvartaliülevaateid. Võiks teoreetiliselt ka täitsa hea mõte olla, sest:

  • Ega siin ühe kuu jooksul portfellis sageli midagi ei toimunudki.
  • Mul rohkem põhjust üritada lühemalt kirjutada, kui sündmusi palju või keskenduda olulisematele.
  • Valmistume kunagiseks börsileminekuks. Nad ju seal avaldavad ka aruandeid kord kvartalis. Ja börsileminek ju popp asi, mida öelda tänapäeval.

Püüdsin seejuures ka postituse ülesehitust veidi kompaktsemaks muuta.

Meie ja RahaFoorumi tegemised

Üllataval kombel mahub kvartali sisse rohkem sündmusi kui ühe kuu sisse, seega püüan selle lühidamalt kokku võtta.

Jaanuaris käisin Investeerimisklubi 2. sünnipäeval – taaskord väga lahe üritus ja väga lahedad inimesed koos. Ainulaadne üritus, kuna teist korda 2. sünnipäeva enam ei tule.

Tegime petuskeemide kohta webinari. Algus oli juba paljutõotav. Kui hakkasin sama päeva hommikul katsetama, kas ikka mäletan, kuidas asi käib, siis avastasin, et varasemalt kasutatud Google Hangouts ei töötagi enam ja tuleb hoopis uue lahendusega teha. Seega esitluse uuesti läbivaatamise ja ettevalmistumise asemel õppisin tehnilisi asju. Hups…

Veebruaris läks põhiaur Alustava investori koolituse peale. Kohal oli ca 150 inimest ja tagasiside oli uskumatult hea. Lugesin kunagi, et väsimus mõjutab autojuhte sarnaselt nagu alkoholijoove, nii et äkki töötab ka koolitustel, kui inimesed ära väsitada 🙂

Taavi Pertman Alustava investori koolitusel

Tegelikult nägime ikkagi kõvasti vaeva ka. Võtsin kogu oma senise kogemuse, mõned psühholoogia teadmised, mis külge on jäänud ja uurisin inimeste käest, mis seni tehtud ja mis tegutsemast takistanud. Kokkuvõttes panin kogu koolituse kokku lähtudes ühest suurest eesmärgist – osaleja peab saama teadmised ja julguse, et peale koolitust ka reaalselt tegutseda.

Osalejatelt saadud tagasisides hinnati keskmiselt, et 9.1/10 soovitaks seda koolitust sõbrale-tuttavale-töökaaslasele. NPS skoor (kellele see midagi ütleb) tuli seejuures 67 ja see oli minu jaoks esimene kord, kui peale koolitust on olnud järjekord inimestest, kes meid tänada tahtsid. Meie poolt ka tänu väga lahedatele ja aktiivsetele osalejatele.

Ilmselt läks see mitme kuu ettevalmistustöö asja ette ja tegime midagi õigesti. Võtsime ka konstruktiivseid ettepanekuid arvesse ja sügisel teeme siis loodetavasti veelgi paremini.

Hetkeseisuga on sügiseks kirjas juba üle 20 inimese. Kui tundub, et võiks ka sulle kasuks tulla, siis mine loe eelmiste osalejate tagasisidet ja osta pilet ära, enne kui tasuta RahaCoine piletiga kaasa hakkame pakkuma ja kohad täis saavad.

Lisaks teenis Alina veebruaris oma esimesed freelancerina tehtud tulud ehk tegi ühele ettevõttele logodisaini ja aitas teist kodulehte üles lüüa. Kui kellelgi mingit disainitööd vaja teha alates visiitkaartidest kuni välisbänneriteni või koolitusmaterjalide küljendamiseni, siis võtke ühendust.

Märtsis oli juba ohtralt põnevaid asju.

Kõige suurem sündmus oli ilmselt Tuleva pensionifondide tulek turule. Loodetavasti annab II sambale uut elu ja näeme juba lähiajal pensionikogujate kaasa rääkimise võime kasvu ka seadusloomes. Näiteks väljamaksete süsteemi osas.

Lisaks vastasime #rahatarkusekuu raames RahaFoorumi kommuunis ühiselt RahaFoorumlaste lõpututele küsimustele. Pean tunnistama, et isiklikult ei jõudnud vahepeal enam sammu pidada, aga väga hea oli näha, kuidas grupiliikmed võtsid initsiatiivi ja omi mõtteid jagasid.

Mõned tulnud küsimused jäid veel õhku, sest kuu sai läbi, aga ei ole nad kuhugi kadunud. Püüan millalgi ka nendeni jõuda.

Rahatarkus õpetajatele Rahandusministeeriumilt

Märtsi mahtus veel üks Rahandusministeeriumi poolt korraldatud rahatarkuse koolitus õpetajatele, kus tegelesime natukene uskumustega, rääkisime hajutamisest ja petuskeemide vältimisest ning muidugi tuli ka tulusid deklareerida. Viimasega oli omajagu jamamist, aga tehtud ta siiski sai.

Investeerimisportfell

Siin sektsioonis anname kiire ülevaate portfellis toimunust läbi numbrite.

€1000 portfellis

Võtab kokku portfelli kasvu ja vähenemise ajas.

Veebruaris juhtus selline huvitav olukord, et enda arvates panin keset ööd numbrid ilusti kirja ja läksin magama. Kuna kokkuvõtet ei teinud, siis polnud ka väga asja seda uuesti vaadata enne märtsi lõppu.

Siis aga avastasin, et kas jäid numbrid salvestamata või jäi mul midagi poolikuks, sest osad ühisrahastuse numbrid olid jaanuari lõpu seisuga. See lõi kahjuks graafikud sassi, nii et sel korral on graafikud märtsi osas koos veebruari tulemustega.

Veebruaris ja märtsis oli suurem kogus ühekordseid ebaregulaarseid väljaminekuid, sh koolituse arved ja plaanitud reisi öömaja jmt kulud, mis tõmbas reisifondi nulli ja ka portfelli omajagu allapoole kahe kuu peale.

Lisaks mõjutas arvutust see, et kunagi kui lisasin õppelaenu kohustuste poolele, siis olin arvutusse pannud ainult põhiosajäägi, aga igakuiselt arvestasin sealt maha ka intressimakse. Nüüd tegin korrektuuri ja lisasin intressiosa kohustuste alla. Tagantjärele parandusi ei teinud, nii et see lüke tõi ka väikse kukkumise sisse.

Hea näide, et tasub endale tabelisse erinevate numbrite juurde mingi märge panna, et aasta(id) hiljem mäletaks, mis seal täpsemalt on.

Protsent kuludest kaetud investeeringutega

Näitab, kui edukalt meie portfell kasvab võrreldes meie kuludega, arvestades, et kulutame raha, mis tuleb portfellist. Näiteks, kui kulutame €1000 ja portfell samal ajal kasvab €200, siis kattis portfelli kasv 120% kuludest. Kui kulutame €1000 ja portfell väheneb €500, siis kattis portfelli kasv kõigest 50% kuludest ehk portfell kasvas €500 võrra, aga meie kulutasime samal ajal selle €500 ära ja võtsime veel €500 lisaks ära.

Kui detsember-veebruar olid kulud ikka ulmeliselt suured, siis märtsis läks paremini. Viimati olid kulud nii madalad eelmise aasta aprillis. Samas erilisi pingutusi selle nimel enda arust ei teinud, nii et jään vastuse võlgu, mis siin juhtus.

Äkki Facebooki lehel #investoripaastukuu raames jagatud säästunippide idee mõjutas kuidagi alateadlikult ka meie enda tarbimist… Aprill nii säästlik ei tule, aga samas detsembri tasemele tagasi minna enam ei soovi.

Seatud eesmärgini on ikka ulmeline tee veel siiski minna. Peab hakkama seda tulude suurendamise poolt aktiivsemalt vaatama ikka.

Varaklasside jaotus

Erinevate varaklasside liikumine portfellis.

Nagu graafikult näha, siis osakaaludes toimus päris korralik muutus. Põhjuseid on mitu, aga korduse vältimiseks ei hakka neist siin pikemalt rääkima. Panen need kommentaarid allpool vastava varaklassi juurde.

Ühisrahastusplatvormide investeeringud

Investeeringud erinevates ühisrahastusplatvormides.

Omaraha osakaal kasvas peamiselt tänu Mintose ja Twino portfellide vähenemisele. Põhjustest täpsemalt allpool.

Tootlused

Tootluse arvutamiseks kasutan XIRR meetodi. Kuigi isiklikult jälgin siiani tasuvuse kohapealt äärmiselt konservatiivset tootluse numbrit, arvutab tabel välja ka muud stsenaariumid.

Kuigi minul on ühisrahastuses siiani näha üsna korralikud tootlused, siis uutel investoritel ei ole selliseid tootlusi just väga lihtne saada. Sellise tootluse teenimiseks kasutasin erinevaid investeerimisstrateegiaid ja turu ebaefektiivsusi, mida enam nii palju ei ole.

Bondoras on täna praktiliselt võimatu sellist tootlust teenida ja kindlasti ei tohiks sellise lootusega investeerimisega alustada. Isiklikult soovitan täna alustajatel pigem Bondorast eemale hoida, sest reaalsete numbrite mõistmine, nii enda kui ka platvormi portfelliga toimuva kohta, on kohati väga keeruline ja kohati lausa võimatu.

Kui mujal olid suured muutused, siis vähemalt tootluste osas on endiselt kõik positiivselt igav ja üksluine. Lõpetasin ka Alina Bondora tootluse arvutamise, kuna seal ei toimu enam midagi peale paari punase, mille võimalik tagasi tiksumine oluliselt midagi ei mõjuta.

 

Laenud ja ühisrahastus

Muude tehingute all tegime äripartneriga ühe lühemaajalise laenulepingu ja otsustasin natukene ka Elektritranspordile laenu anda uue auto soetamiseks. Viimast suuresti uudishimust ja kogemuse pärast.

Kui puhtalt numbreid vaadata, siis ilmselt oleks Twino 12% laenud omajagu likviidsemad ja minu jaoks parem investeering. Samas, siin sain juba ühe uue lepingunäidise, mida uudistada ja nägin, kuidas registerpandi seadmine käib 🙂

Omaraha

Uut raha sai kokkuvõttes paarsada euri juurde kantud, kuigi enda kontolt võtsin mingi hetk natuke välja. Viimasel ajal on investeeringutesse saamine kuidagi raskendatud olnud. Saan küll mingi koguse laene praeguste intresside juures kätte, aga tundub, et vist on intressid langenud. Teine võimalus see, et lihtsalt nii palju huvilisi korraga ja pean mingis järjekorras istuma.

Eks näis, vähehaaval katsetan nende intressidega ja vaatab, kuidas läheb. Tootlus on see-eest stabiilselt ilusti taastumas.

Estateguru

Maksti laene tagasi ja saime mõne meie lingi kaudu liitunu käest veidi boonust (suur tänu!). Suurt midagi muud ei oskagi öelda.

Investeeri Estategurus kinnisvaraga tagatud laenudesse meie soovituskoodiga. Sedasi teenime mõlemad 0.5% boonust investeeritud summadele lisaks:

Soovituskood: EGU05676

https://rahafoorum.ee/estateguru

P.S. Kui lingi kaudu kodulehele minna, siis soovitajakood algselt on küll olemas, aga kui lehel ringi vaatad, kaob ära. Boonuse saamiseks veendu, et kood oleks enne registreerumist ikka alles.

Mintos

Mintoses tiksus vähehaaval raha tagasi ja uusi laene sobivatel tingimustel läks üsna harva välja. Kuna ei viitsinud seda väikest tiksumist oodata ja portfellis oli ka omajagu neid 50 kuu perioodiga Mogo laene kunagisest ajast, siis panin asjad müüki.

Märtsi lõpuks oli sisuliselt portfell likvideeritud ja edaspidi saan ehk siit ajakulu mõttes arvutuste, raamatupidamise ja muu osas vähemalt emotsionaalselt mõnusa ajasäästu.

Twino

Twinos jõudis selle kvartaliga üsna palju toimuda. Algselt olin sunnitud veebruaris suure osa portfellist välja võtma, kuna turul polnud laene, millesse investeerida. Ei selliseid, mida mina oleks tahtnud osta ega ka selliseid, mida isegi toikaga ei näpiks (8% Hispaania laenud nt). Turg oli otseses mõttes tühi.

Siis tuli aga Payment Guarantee ja turg oli tuhandeid laene täis. Ilmselt hoiti mõnda aega laene tagasi, et suurem kupatus uutel tingimustel üles visata. Arvestades, et see hunnik sisaldas ka 2015. aastal väljastatud laene, siis ehk on mul isegi õigus.

See PG iseenesest on portaalile positiivne, kuna saavad sisuliselt omale maksegraafikuga laenu ja rahavoogusid on kergem planeerida. Investori seisukohast oli Buyback Guarantee muidugi parem variant, nii et olen selle osas kahetise emotsiooniga. Samas, vähemalt on jälle kuhugi investeerida, mis on ju positiivne.

Aktsiad

Jaanuaris tegin Kasvukontol väikese lisaostu ja kandsin ülejäänud osa Tuleva osamaksest üle.

Edasi sai aga aktsiatega natuke rumalusi tehtud. Hakkasin märtsis tuludeklaratsiooni tegema ja tahtsin Kasvukonto alates 2016. aastast investeerimiskonto süsteemis deklareerida, nii et tuleks selline kombosüsteem sinna kontole osaliselt vana loogikaga ja osaliselt investeerimiskontona.

Uurisin paar tundi abimaterjale, võtsin oma kontoväljavõtted välja, tegin mingeid huvitavaid arvutusi, valuutateisendusi jne ning jõudsin ülikeerulise geniaalse lahenduseni, kuidas seda asja teha. Kuna see oli aga nii haigelt tüütu lahendus, siis otsustasin, et müün aktsiad maha, et vana süsteemi järgi arvestus lukku lüüa ja edasi ainult investeerimiskontoga minna.

Ilmselgelt leidsin enda hinnangul kõige parema hetke, mil Vene indeks maha müüa ja tegin tehingu ära. Tagantjärele tarkusena võin muidugi öelda, et mitte ainult ei olnud see müügihetk üsna kesiselt ajastatud, vaid ka müük ise oli täiesti ebavajalik.

Nimelt EMTA päringule sain vastuseks, et kuigi sisuliselt saab enam-vähem nii teha küll, nagu tahtsin, siis ehk on mõttekam lihtsalt 2015. aasta andmeid parandada ja konto investeerimiskontona juba algusest peale deklareerida.

Positiivse poole pealt sain teada, kuidas varasemat deklaratsiooni parandada (ja kui üllatavalt lihtsalt see käib) ning saan edaspidi teha erinevas valuutas indeksite ostud erinevate kontode pealt, nii et vähemalt laekunud dividende konverteerima ei hakata.

Hetkel aktsiad portfellis:

  • ILF
  • Tuleva algkapital

Teoreetiliselt ka II sammas, kuigi osakaalude all seda täna siin arvesse ei ole võtnud.

Mis teil põnevat toimunud vahepeal?

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

2 replies on “Q1 2017 kokkuvõte”

Kas elektriautosse panustasid bullet laenuga 3 aastaks või annuiteetgraafikuga viieks aastaks?
Kas läbi firma või eraisikuna?
Olen mõelnud sellele võimalusele, aga lihtsama raamatupidamise huvides (pusin ise teha, firma on väike) mõtlesin seda bulleti varianti. Kuna tootlus on 3 aastaga isegi parem , siis on järelikult ka risk kõrgem, nii et ei teagi, kumba valida.
Kas keegi teab, mis hoiatused on Raul Potisepal ja Sander Otsal inforegistris üleval

Riski osas on nii ja naa. Bullet iseenesest on kõrgema riskiga küll, kuna sa enda põhiosa saad tagasi alles lõpus (kui saad).

Annuiteedi puhul saad aga igakuiselt mingi osa tagasi, nii et kui mingiks jamaks peaks minema kunagi, siis exposure on väiksem.

Teisest küljest antud juhul on annuiteediga graafik 5-aastane ehk see jällegi teeb selle riskantsemaks, sest 5 aastat on ikka omajagu pikem periood kui 3 aastat, mille jooksul võib jamasid ette tulla.

Üks neist jamadest näiteks võib halval juhul olla see, et 3 aasta pärast on vaja bulletlaenude põhiosa tagasi maksta 🙂

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: