Categories
Tegemised ja mõtisklemised

Q2 2017 – koolitused ja spekulatsioonid

Olulised märkused ülevaate kohta

Graafikutel kuvame meie portfelli (sh raha ja kohustusi), nagu oleksime 2016. aasta alguses alustanud €1000 portfelliga. See võtab arvesse kõik tõusud ja mõõnad ning tehingud täiel määral. Ühesõnaga, see kasvab siis, kui portfell kasvab ja kahaneb samamoodi. Umbes nagu sinu pensionifond.

Aeg lendab ja viimase kvartali ülevaade lausa kuu aega hiljaks jäänud. Võtsin vahepeal aja maha, et asjade üle järele mõelda ja erinevaid tulekahjusid kustutada, mis igaltpoolt kipuvad üles kerkima, kui mingi sait pikemat aega üleval on ja igasugu erinevaid süsteeme korraga kasutab.

Seega viimasel ajal on võib-olla parimaks märksõnaks lihtsuse suunas liikumine. Näiteks asendasin siin ühel hetkel ca $500 aastas maksnud tarkvaralahenduse teiste olemasolevate variantidega ära. Vähendab tõenäosust, et kuskil mingi tehniline tõrge jälle tekib ja ühtlasi aitab ka selle hobi kallidust siin veidi vähendada 🙂

Aga mis siin pikalt heietada, lähme tegemiste juurde.

Meie ja RahaFoorumi tegemised

Kvartal algas kohe 1. aprillil suure pauguga, kui lansseerisime RahaCoini, mis sai ootamatult kiiresti üsnagi populaarseks. Pean tunnistama, et see päev võttis minult vähemalt korraks motivatsiooni ära ja pani tehtud töö üle järele mõtlema. Kaalusin vahepeal pooltõsiselt isegi seda, et äkki oleks aega rahaloitsusid meisterdama hakata…

RahaCoin - revolutsioon krüptovaluutas
RahaCoin – revolutsioon krüptovaluutas

Õnneks nii mõnigi kasutas seda võimalust lihtsalt selleks, et meile tegemiste eest tänu avaldada. Ühtlasi saan aru, et mul ei ole võimalik kõigi inimesteni jõuda. Saan anda parima info võimalikult sellisel kujul, et seda ka rakendama hakatakse ning inimesi motiveerida.

Artikleid lugema, koolitusele tulema ja õpitut rakendama hakkama peab siiski igaüks ise.

RahaCoiniga teenitud tulu annetasime Investeerimisklubi Heategevusfondile, nii et ehk kaudselt aitab see kunagi inimesi siis selliste asjade ohvriks langemise vastu harida. Järgmiseks aastaks plaanime juba RahaCoini kindlustust, nii et igakuise makse eest hoiame sinu failist enda arvutis koopiat. Igaks juhuks, kui sinu arvutiga midagi peaks juhtuma või kogemata ära kaotad.

Investorite kiirkohtumine

Sama aja sisse mahtus üks investorite kiirkohtumine Tallinnas. Idee tuli sellest, et väga paljud RahaFoorumlased avaldasid selleks soovi, kui uurisin, kuidas mõttekaaslastega lood on. Peale teavituse laialisaatmist juhtus aga nii, et huvilisi oli üsna vähe ja rahalises mõttes oli üritus nulliring. Kuigi ajakuluga arvestades maksime omajagu peale.

Tean, et nii mõnigi inimene, kes küsitluses märkis, et tahaks selliseid üritusi, mõtles, et me võiksime neid tasuta korraldada. Seda me ei teinud ja ei plaani teha. Põhjuseid selleks on üsna mitu:

  • Hind määrab, kui palju sa seda väärtustad. Tahaks öelda, et see nii ei ole, aga reaalse elu kogemused ja teaduslikud uurimused on seda korduvalt kinnitanud. Kui üritus on tasuta, siis klikime ilma mõtlemata Facebookis “attend” ja tihtipeale ei viitsi kohalegi minna. Kui aga maksad koolituse eest €900, siis oled tõenäoliselt õigel ajal kohal, kuulad pingsalt ja küsid enda jaoks olulisi küsimusi.
  • Hind määrab osalejad. Vahepeal tegime RahaFoorumlastega tasuta või paarieurose “piletihinnaga” kohtumisi ja seal oli tihtipeale inimesi, kes tulid lihtsalt kuulama. Jah, algajana on normaalne, et sa ei oska kaasa rääkida ja selle ürituse puhul oli see ka ok. Samas, kui me räägime mõttekaaslaste leidmisest, et investeerimises edukamalt edasi liikuda, siis kas tahaksid seda teha kellegagi, kes “lihtsalt kuulab” või kellegagi, kes küsib küsimusi ja üritab kaasa mõelda?
    P.S. Investorite kiirkohtumisel pidin viimasel korral tunnistama, et kui nad oma tegemistest rääkisid, siis tundsin, et mul oleks neilt nii mõndagi õppida.
  • Ruumirent, kohvi-tee-vesi, meililist ja isegi sotsiaalmeedias promomine maksavad.
  • Öeldakse, et aeg on raha. Tegelikult aeg on kallim kui raha, sest kõigil meil on seda vaid 24h päevas ja kui see ära raisata, siis erinevalt raisatud rahast, seda tagasi ei saa teenida. Igasugune ürituste korraldamine nõuab meie poolt nii aega, energiat kui ka raha. Nii selles osas, et korraldamisega seotud tegevusi teha, ja RahaFoorumi kommuuni tekitada, et oleks, kellele korraldada, kui ka selles osas, et see on aeg ja energia, mida me ei saa kasutada muude asjade tegemiseks, mis võiks aidata meil ka arveid maksta. Artikli kirjutamise või RahaRaadio saate lindistamisega saame sama ajaga paarikümne inimese asemel väärtust luua mitmele tuhandele RahaFoorumlasele.

Igatahes tegime sel korral improvisatsiooni ja viimastel päevadel mõtlesin kogu plaanitud ürituse struktuuri ümber ning läksime mastermindi loomise teed. Suve algus on veidi ohtlik aeg sellise asja loomiseks inimeste vahel, kes paar tundi üksteist teavad, aga tundus vähemalt, et asi läks käima ja on lootust, et jätkab sügisel energilisemalt.

9. klassi õpilased ja muud esinemised

Mais juhtus selline huvitav asi, et käisin kolmele 9. klassile rääkimas investeerimisest ja töötamisest jmt rahateemadest. Kuna sellises vanuses just paljud investeerimisega tegelema ei hakka (rääkimata sellest, et enne tuleks vanematele see asi maha müüa, kui täisealine pole…), siis oli paras väljakutse midagi teise nurga alt välja mõelda, millest ka praktilist väärtust oleks.

Taavi Pertman Laagri koolis investeerimisest rääkimas
Kingitus Laagri kooli 4. klassi õpilaselt.

Tahtsin anda kaasa mõtte, et tööle ja rahast mõtlemisele on mitmeid lähenemisi, mis sobivad erinevate huvidega inimestele. Samal ajal aga üritasin nakatada ka investeerimispisikuga või vähemalt istutada selle seemne pähe, et algus saaks juba võimalikult varakult tehtud. Kui kristallkuulikestega gurusid uskuda, siis nende gümnaasiumi lõpuks võiks olla üsna head ostukohad juba.

Lahe oli näha, et õpilastel olid sel teemal juba nii noorena väga arukad küsimused. Samuti paistis välja, et nii mõnigi meedias ja mujal levitatud müüt ning piirav uskumus raha ja investeerimise osas on noorte peas koha sisse võtnud.

Muude ürituste osas õnnestus rääkida Tallinnas JCI rahvale ühisrahastusse investeerimisest ja Haapsalus ca 20 huvilisega üleüldiselt investeerimisest ja sellega alustamisest paar tundi vestelda. Haapsalus oli hubane pisikene kohvik, palju huvitavaid küsimusi ja mõnus näha, et huviliste seas oli mitmeid õpilasi, kel taaskord juba nii noorelt huvi investeerimise vastu olemas.

Ühtlasi kuulsin Haapsalu tänavatel jalutades, kuidas pisikesest putkast saab veel mitu erinevat külaliskorterit juurde teha. Airbnb buum vist käsil.

Kui sooviksid mõnda sarnast koolitust oma kooli või ettevõttesse, pane mulle kiri meilile ja jõuame kokkuleppele.

Investeerimisportfell

Siin sektsioonis anname kiire ülevaate portfellis toimunust läbi numbrite.

€1000 portfellis

Võtab kokku portfelli kasvu ja vähenemise ajas.

Millegagi uhkeldada ei saa. Portfell on samas kohas kõikunud ja erilist edu kasvu osas saavutanud ei ole.

Protsent kuludest kaetud investeeringutega

Näitab, kui edukalt meie portfell kasvab võrreldes meie kuludega, arvestades, et kulutame raha, mis tuleb portfellist. Näiteks, kui kulutame €1000 ja portfell samal ajal kasvab €200, siis kattis portfelli kasv 120% kuludest. Kui kulutame €1000 ja portfell väheneb €500, siis kattis portfelli kasv kõigest 50% kuludest ehk portfell kasvas €500 võrra, aga meie kulutasime samal ajal selle €500 ära ja võtsime veel €500 lisaks ära.

Võib nii palju välja tuua, et mais ja juunis õnnestus meil eraisiku kulud tublisti alla keskmise hoida, mis on positiivne. Ettevõtte alt aga tegime päris korralikke kulutusi. Sealhulgas näiteks meililisti eest maksin aasta jagu ära, mis on täitsa arvestatav summa.

Varaklasside jaotus

Erinevate varaklasside liikumine portfellis.

Varaklasside jaotuse osas oli suurimaks muutuseks see, et panime osa seisvast rahast lühiajalistesse laenudesse väikestviisi tootlust teenima. Põhimõttelisi muutusi siinkohal ei teinud. Kuna lähiajal hakkab see raha vähehaaval kasutusse minema, siis saab ilmselt edaspidi jooksvalt näha selle sujuvat kahanemist jällegi.

Muuhulgas otsustasin taaskord vähendada veidi kohustusi, nii et osa rahast kadus sinna. Lisaks on raha osakaal natukene tavapärasest madalam, kuna osa sellest on investeerimiskontol USD-des. Kuna ei soovinud seda hetkel tagasi vahetama ega sealt välja kandma hakata, siis jätsin ta investeerimiskonto alt aktsiate arvestusse hetkel.

Ei tea, kui õige või vale ta sedasi arvestada on, aga mul isiklikult lihtsam nii arvestust pidada.

Ühisrahastusplatvormide investeeringud

Investeeringud erinevates ühisrahastusplatvormides.

Portaalidevahelises muutuses on ainsana süüdi Mintos, kuhu kandsin pigem lühemaajalistesse laenudesse investeerimiseks mõeldud raha, mis vähendas teiste portaalide osakaalu. Muudes portaalides erilisi muutusi ei toimunud.

Tootlused

Tootluse arvutamiseks kasutan XIRR meetodi. Kuigi isiklikult jälgin siiani tasuvuse kohapealt äärmiselt konservatiivset tootluse numbrit, arvutab tabel välja ka muud stsenaariumid.

Kuigi minul on ühisrahastuses siiani näha üsna korralikud tootlused, siis uutel investoritel ei ole selliseid tootlusi just väga lihtne saada. Sellise tootluse teenimiseks kasutasin erinevaid investeerimisstrateegiaid ja turu ebaefektiivsusi, mida enam nii palju ei ole.

Bondoras on täna praktiliselt võimatu sellist tootlust teenida ja kindlasti ei tohiks sellise lootusega investeerimisega alustada. Isiklikult soovitan täna alustajatel pigem Bondorast eemale hoida, sest reaalsete numbrite mõistmine, nii enda kui ka platvormi portfelliga toimuva kohta, on väga keeruline ja kohati lausa võimatu.

Laenud ja ühisrahastus

Elektritranspordilt igakuiselt intressid tiksusid ja midagi muud põnevat siin aset ei leidnud.

Omaraha

Omarahas hakkas tagatisfond väga kiires tempos ja pikalt kahanema. Julgesin seda Omaraha foorumis kommenteerida, välja tuua, et praegusel kujul ei ole asi jätkusuutlik ja küsisin, mis nende plaanid selles osas on.

See lõppes minu foorumist bännimisega ja Omaraha-poolne seisukoht on endiselt, et tagatisfondiga on kõik korras. Samas tänaseks on millegipärast vanade laenude müügi eest pakutav protsent vähenenud, Eestis väljastatud laenude hulk juunis vähenes märgatavalt (keerati mingid kraanid kinni või lihtsalt hooajaline langus?) ja viimasel ajal ei ole ka uute müüdud laenude väljamakse päris 80%-ni enam küündinud.

Huvitava tähelepanekuna märkasin, et alates aprillist on mul igakuiselt olnud laenu müük tagatisfondile suurem kui intressilaekumised. Hüvitisprotsendi kukkumisel oleks seega tootlusele arvestatav mõju (eraisikuna investeerides tähendab see tootluse langust otseselt laekumistest kui ka hiljem tulumaksu osas).

Estateguru

Otsustasin, et võtan oma väikse summa siit välja, kuna ei viitsi igakuiselt neid numbreid kokku lüüa selle pisikese summa pärast. Lihtsam väljuda ja ära unustada.

Investeeri Estategurus kinnisvaraga tagatud laenudesse meie soovituskoodiga. Sedasi teenime mõlemad 0.5% boonust investeeritud summadele lisaks:

Soovituskood: EGU05676

https://rahafoorum.ee/estateguru

P.S. Kui lingi kaudu kodulehele minna, siis soovitajakood algselt on küll olemas, aga kui lehel ringi vaatad, kaob ära. Boonuse saamiseks veendu, et kood oleks enne registreerumist ikka alles.

Mintos

Mintosega läks nüüd asi teisiti kui plaanitudKui algselt lootsin siit lõplikult välja saada ja omal ajakulu selle arvelt vähendada, siis paraku juhtus hoopis nii, et Twino portfellihaldur hakkas julmalt tõrkuma ja Mintosesse ilmus rohkem minu nõudmistele vastavaid pakkumisi pigem lühiajaliste laenude näol.

Kuna lühiajaliselt paigutatud raha eesmärk on siiski tootlust teenida, mitte tühjalt kontol seista, siis juhtuski ühel hetkel nii, et mingi osa oli lihtsalt kontole seisma jäämise asemel mõttekam uuesti Mintosesse paigutada.

See pidev intresside ja laenude nõudluse-pakkumise kõikumine hakkab vähehaaval ära tüütama juba. Hakka või mingeid uusi kahtlaseid alternatiive uurima, aga seal ilmselt asi veel hullem ja risk ka suurem.

Twino

Nagu eespool mainitud, siis Twinos ei läinud tükk aega mitte midagi välja. Hiljem selgus, et nad olid omaltpoolt enamus mu portfellihaldureid välja lülitanud. Kahtlustan, et neil tekkisid koormusega probleemid ja otsustasid kõikvõimalikud kattuvad profiilid lukku lükata.

Mõistlikum oleks muidugi normaalsem lahendus välja mõelda, mitte igat portfellihaldurit eraldi järjekorda lisada, nii et kõigil oleks motiiv 10 samasugust masinat töösse rakendada…paraku saab lõppkokkuvõttes ikkagi oluliseks hoopis see, et logid mingil suvalisel hetkel sisse ja joppamise peale avastad, et turul on hunnik laene, kuhu käsitsi raha ära saad paigutada.

Aktsiad

NB! Järgnev tegevus ei kvalifitseeru kindlasti ühegi mõõdiku järgi investeerimiseks.

Aktsiate osas sain järjekordselt kinnitust, et mul ei ole asja spekulatiivsete tehingute tegemisse. Õnneks teen seda ainult väiksema osaga oma portfellist ja sellest on piisavalt mängulusti, et mitte suuremate summadega lollusi teha. Mõni käib nädalavahetusel klubitamas, mõni lollitab aktsiatega – igaühele omad meelelahutused 🙂

Nimelt hakkasin oma vene indeksi DBXV.DE positsiooni uuesti sisse võtma, aga vahepeal unustasin tükk aega toimuval silma peal hoida. Lõpuks avastasin, et hinnad liiguvad ikka puhta vales suunas ja lähiajal pole ka lootust paranemisele (spekuleerimistehingu juurde käib korralik spekulandi mõtteviis ikka).

Seejärel, aga kogesin seda inimloomusele omast kalduvust hakata mõtlema investori mõtteviisist lähtuvalt, et küll ta taastub ja lükkasin oma müügitehingut mõttetult edasi, mis sest et tegemist oli täiesti spekulatiivse lühiajalise positsiooniga.

Ilmselgelt minus head spekulanti ei ole, mis sest, et pooljopates õnnestus lõpuks väike kasum minu parimatest pingutustest sõltumata siiski koju tuua. Siia sobiks see hoiatus, et “Do not try this at home!”

Kuna mul pole olnud viitsimust viimasel ajal enam toimuvat jälgida (ju siis mänguisu sai täis hetkel) ja ILF ka pigem liikus külgsuunas, siis võtsin sealt pisikese kasumi välja ja istun selle rahaga, kuniks midagi põnevat ette satub jälle.

Taavi Pertman Prahas tööd tegemas
Sai ka Prahas veidi tööd rügatud.

Hetkel portfellis:

  • USD ja EUR investeerimiskontol
  • Tuleva algkapital

Teoreetiliselt ka II sammas, kuigi osakaalude all seda täna siin arvesse ei ole võtnud.

Kuidas sinu portfellil vahepeal läinud on? Millesse hetkel investeerid?

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

4 replies on “Q2 2017 – koolitused ja spekulatsioonid”

Enda portfeli olen kasvatanud 1 jaanuari investeeringust 45 Eurost, kuni praeguse hetke ~4200 euroni. Selle 45 Euri investeerisin krüpto rahasse ei hakka täpsustama, tegin mõned tormakad otsused seega kaotasin umbes poole.

Uuel aastal mõtlesin alustada uute portfellidega ja mõtlesin, et teen ühe avaliku test portfelli.

Taavi sa võiks teha mõne aktiivsema portfelli kus sa kajastad ka vahepealseid otsuseid ja aasta või perioodi lõpus analüüsid mis tegid valesti, mis pidas statistiliselt paika ja mis mitte. Arvatavasti oleks uutele investeerijatele kasuks teada kuidas otsused mõjutavad portfelli kasvu ja arengut.

Hetkel on minu jaoks pigem prioriteediks see, et välja mõelda, kuidas saaksin RahaFoorumlastele piisavalt väärtust luua, et see hobi siin ka rahaliselt ära tasuks ja ma ei peaks selle ülevalpidamiseks uuesti tööd hakkama otsima 🙂

Selline aktiivse kauplemise stiilis spekuleerimine ei ole asi, mis mulle hetkel väga huvi pakuks, nii et sealt ei saaks isegi parimal juhul mingit eriti mõistlikku tulemust tulla.

Samuti ei ole see tegevus, mida enamus inimesi tegema peaks, kui nad pikaajaliselt kuhugi jõuda sooviksid oma investeerimisega.

Usun, et pikemas perspektiivis tuleb see siit nii või naa välja, kuidas erinevad otsused on kasvu ja arengut mõjutanud (a la, järgmise krahhi ajal).

Ma arvan, et selleks oleks vaja esiteks rahafoorum ümber formuleerida kuna seal on tuhutult rämsu. Teha see rohkem tõsiselt võetavaks. Kindlasti aitavad su koolitused rohujuure tasandil midagi muuta ja inimesi huvi tundma panna asja vastu. Kolmandaks Rahafoorum võiks olla koht kus saaks informatsiooni, kasvõi mõninat nõu ettevõtluse alustamiseks. Näiteks ei teeks paha luua tasuline sektor, väikese kuu või aasta tasu eest, kus inimene leiab dokumente, saab professionaalset nõu ja võipolla mõned fundamentaalsed analüüsid aegajalt ei teeks kah paha. Hobi monetiseerimine ei olegi tavaliselt lihtne. Enamasti kui hakkad vaatama hobi kui rahategemise meetodit siis kaob ära nauding või vähemalt osa sellest.

Ega ma eriti ei mõelnudki aktiivset kauplemist vaid pigem paarkorda aastas vastavalt vajadusele finantse ümber paigutada. Aga eks sa tead paremini oma eesmärke ja võimeid.

Tagasiside. Raharaadios on olnud informatsiooni mis aitaks tahtjal alustada. Aga enamus inimesi vajavad investeerimist rohkem fundamentaalset teavet ja ka distsipliini.

Kui pead silmas foorumiosa, siis seal on suuresti asjad välja surnud juba pikemat aega ja põhiteemad on hetkel tõesti pigem kahtlase väärtusega skeemide kohta. Tegin seal ka eristuse nüüd, et spekuleerimine (millega valdav osa inimestest ei peaks kokku puutuma) ja investeerimine (mida praktiliselt kõik peaksid tegema) on erinevates sektsioonides.

Blogiosas on juba esimene puhastus tehtud. Kaardistasin ühel hetkel kõik teemad ära, mis vajaks uuendamist, täiendamist jne, enne kui uue kategooriate struktuuri siia tekitasime.

Selle käigus läks ka 50+ postitust kustutamisele, mis tõesti olid kas täiesti aegunud, teemavälised ja/või ei loonud lugejale mingit väärtust. Uuendamine on muidugi pikaajalisem ja ajamahukam protsess.


See finantside ümberpaigutamine muidu on tegelikult ju igas ülevaates sees? A la, minu tingimustele vastavaid investeerimisvõimalusi pole, siis kasutan raha pigem kohustuste likvideerimiseks või ühest kohast teise liigutamiseks. Või ma ei saanud täpselt aru, mida silmas pidasid?

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: