Categories
Tegemised ja mõtisklemised

Q3 2017 – Alustava investori koolitus

Üle poole neljandast kvartalist juba läbi, aga siiani pole veel isegi Q3 ülevaadet kirja saanud. Tuleb see viga ära parandada.

Olulised märkused ülevaate kohta

Graafikutel kuvame meie portfelli (sh raha ja kohustusi), nagu oleksime 2016. aasta alguses alustanud €1000 portfelliga. See võtab arvesse kõik tõusud ja mõõnad ning tehingud täiel määral. Ühesõnaga, see kasvab siis, kui portfell kasvab ja kahaneb samamoodi. Umbes nagu sinu pensionifond.

Aeg lendab ja viimase kvartali ülevaade lausa kuu aega hiljaks jäänud. Võtsin vahepeal aja maha, et asjade üle järele mõelda ja erinevaid tulekahjusid kustutada, mis igaltpoolt kipuvad üles kerkima, kui mingi sait pikemat aega üleval on ja igasugu erinevaid süsteeme korraga kasutab.

Seega viimasel ajal on võib-olla parimaks märksõnaks lihtsuse suunas liikumine. Näiteks asendasin siin ühel hetkel ca $500 aastas maksnud tarkvaralahenduse teiste olemasolevate variantidega ära. Vähendab tõenäosust, et kuskil mingi tehniline tõrge jälle tekib ja ühtlasi aitab ka selle hobi kallidust siin veidi vähendada 🙂

Aga mis siin pikalt heietada, lähme tegemiste juurde.

Meie ja RahaFoorumi tegemised

Peale veidi pikemat pausi võtsime jälle mõned RahaRaadio saated linti. Sealjuures kõige populaarsemaks on osutunud vestlus Peeter Pärteliga Miljonäri kiirtee raamatust (praeguseks üle 2500 kuulamise). Kes raamatut lugenud on, siis võiks jagada enda mõtteid seal postituse all kommentaarides ka. Oleks huvitav kuulda, mis sa raamatust kaasa võtsid.

Juulis osalesin Investeerimisfestivalil kolme väikese etteastega (kaks neist leiab soovi korral ka Investeerimisklubi podcastist üles). Taaskord oli väga mõnus koht, väga lahe seltskond ja meeldivad mälestused üritusest. Kel soov investeerimisteemadel mõttekaaslasi leida, siis kindlasti tasub selliseid üritusi kaaluda. Vabamas õhkkonnas keset mõnusat loodust paari päeva jooksul on inimestega tunduvalt lihtsam kontakti saada, kui mõnel koolitusel 15-minutise pausi ajal.

Vahepeal mõtlesin teha ka ühe koolituse raha ja õnnelikkuse teemal. Esimesel investorite suvepäeval tegin kunagi sarnasel teemal lühikese ettekande, mis tundus väga hästi peale minevat, pani paljud oma finantside kasutamise üle uue pilguga järgi mõtlema ja tekitas päris paljude inimestega peale seda diskussiooni.

Kahjuks tuli aga üritus ära jätta, kuna huvi asja vastu oli lahja. Ilmselt ma ei osanud asja sisu ja väärtust piisavalt hästi edasi anda oma kirjades. Või siis on RahaFoorumlased lihtsalt piisavalt õnnelikud ja pole sellist koolitust tarvis. See oleks ka hea variant.

Uurisin veidi ka tervisekindlustuse saamise võimalusi Eestis ja läksin lõpuks ikkagi kergema vastupanu teed ning valisin Haigekassa. Edaspidi siis tiksub igakuiselt raha ettevõttest välja mulle väikeseks palgaks ja sotsiaalmaksuks. Nuumame veidi riiki ka sedapidi.

Alternatiivina kaalusin ka Morgan Price kindlustust, aga kahjuks ei leidnud eriti selle kasutamise kogemusega inimesi. Kuigi iseenesest tundus üsna huvitav pakkumine neil, siis jäi veidi selle kasutamise praktiline pool segaseks ja mõtlesin, et las ta jääb sel korral. Ehk kunagi hiljem külastan seda mõtet uuesti.

7 dogmat ja müüti rahaasjades, mida oleks aeg muuta

Septembri alguses tegime üle pika aja ühe webinari teemal “7 dogmat ja müüti rahaasjades, mida oleks aeg muuta”, mille käigus võtsin ette tegelikult lausa 8 mõtet ja ideed, mida erinevate koolituste, raamatute jne raames sageli levitatakse, aga mis minu arvates vähemalt on kas täiesti valed või mida võiks hakata veidi teise nurga alt vaatama.

7 müüti rahaasjades vebinar

Rääkisime kullast, meelerahufondist, säästmisest, eelarvestamisest, tulude suurendamisest, autodest, investeerimisest ja black swan tüüpi riskidest.

Valisin ilmselt webinari korraldamiseks halva aja, kuna live’s oli meid suhteliselt vähe ehk veidi alla saja, kui õigesti mäletan. Samas lõpuks tuli koos järelvaatamistega üle 500 vaatamise ära, nii et teema suhtes vast huvi ikkagi oli.

Olen vaikselt mõtelnud, et võiks webinare praegusest sagedamini teha, aga ole hea, anna kommentaarides teada, kas sul oleks huvi sellises formaadis asja vastu või mitte. Välismaistes kommuunides arutelusid vaadates tundub, et on nii suuri fänne webinaride osas kui ka täielikult vaenuliku suhtumisega inimesi. Kuidas RahaFoorumlastel suhtumine neisse on?

Alustava investori koolitus

Põhiaur läks aga kolmandas kvartalis Alustava investori koolituse ettevalmistustesse ja 30. septembril – 1. oktoobril selle läbiviimisesse ehk minu jaoks esimest korda kahepäevasena. Kuna mulle jäi sel korral ka üsna palju teemasid, mida ette kanda, siis võttis ikka päris korralikult läbi.

Kusjuures, tegemist oli minu teada esimese investeerimisteemalise koolitusega Eestis, mis on tõlgitud sünkroonis ka viipekeelde, nii et tegime natukene ka ajalugu selles mõttes.

Kahepäevasel üritusel on mitmeid plusse ja miinuseid, aga üks hea aspekt on see, et teisel päeval sai näha, kuidas mõned osalejad juba õpitut rakendama olid hakanud ja reaalseid samme ära tegid oma finantsolukorra parandamiseks. Huvitav oleks muidugi teada, milline olukord tänaseks on ja kui paljud tegudeni on jõudnud. Koolituse eesmärk ju siiski aidata elus muutusi ellu viia, mitte lihtsalt infot edasi anda.

Alustava investori koolitus septembris

Suuremas osas võib öelda, et tagasiside oli positiivne, kuigi mitte nii positiivne kui esimesel korral. Kuna ürituste korraldamise pool on mulle pigem selline vastumeelne tegevus ja ei ole selles ka eriti kogenud, siis sai üsna mitu viga tehtud korraldusliku poole pealt, mida oleks võinud tunduvalt paremini organiseerida. Suurim neist ilmselt asukohavalik, millest otsesemalt ja kaudsemalt tingituna ka enamus konstruktiivset tagasisidet tuli.

Õnneks on need valdavalt üsna lihtsad asjad, mida järgmisel korral kunagi taaskord paremini teha. Sisulise poole pealt on mul endal alati sadakond mõtet, mida järgmine kord saaks paremini teha, isegi kui tagasiside valdavalt positiivne on.

Seega suures pildis võis rahule jääda. Alati saaks muidugi omajagu paremini.

Online videokursus

Live koolitustega on alati see jama, et mõnele ei sobi kuupäev, teine jääb haigeks, kolmas ei saa Tallinnasse tulla. Lisaks on koolitusel osalejatega nii, et kuigi üritan kirjeldada võimalikult täpselt, kellele üritus mõeldud on, siis alati leidub inimesi, kes on teistest veidi rohkem teemaga tutvunud ja teisi, kes mõistavad vähem.

Seega pole just harv lugeda tagasisidest, kus üks inimene kirjutab ühe teema kohta, et kuidagi venis selle seletamine ja teine inimene täpselt sama asja kohta, et oleks võinud põhjalikumalt ja detailsemalt seda seletada.

Seetõttu olen viimasel ajal hakanud töötama selle kallal, et teha valmis alustavale investorile mõeldud online videokursus. See võimaldab igaühel vaadata seal, kus ta parasjagu asub, neil kuupäevadel ja kellaaegadel, mil sobib ning omas tempos videosid edasi ja tagasi kerida, mingid väga hästi selged teemad vahele jätta ja keerulisemaid teemasid kasvõi kümme korda üle vaadata, et ilusti selgeks saaks.

Esimesed videod on valmis ja saad neid täiesti tasuta vaadata, kui paned allpool ennast kirja. Saad kõigepealt mõned kirjad ja siis vastavalt tehtud valikutele saadame ka edaspidised videod meilile mõnepäevaste vahedega.

Järgneva investeerimise osa võib lühidalt kokku võtta nii, et investeerimine on üks igav tegevus.

Investeerimisportfell

Siin sektsioonis anname kiire ülevaate portfellis toimunust läbi numbrite.

€1000 portfellis

Võtab kokku portfelli kasvu ja vähenemise ajas.

Portfell on teinud väikese kasvu kolmanda kvartali jooksul. Samas ei ole see muutus eriti pikaajaline, kuna siin veel ei kajastu Alustava investori koolituse korraldamisega seotud kulutused, aga tulud on sees.

Küll tegin oma arvepidamises mõned muudatused. Näiteks avastasin, et olin unustanud kohustuste alla lisamata EMTA-le võlgnetava summa eelmise aasta intressitulu pealt. Lisasin selle juulis ja maksin selle võla ka ära.

Lisaks otsustasin ka kohustustele arvutada juurde intressid ning need omale tabelisse juurde panna. Nii on mõneti motiveerivam mõnikord enneaegselt kohustused ära tasuda, sest siis lõppseis kajastab ka reaalselt olukorra paranemist.

Samal ajal maksin ka mitmeid kohustusi tagasi ning ostsime Alinale uue tööarvuti. Kuna tal siin eelmine arvuti lõpuks hakkas juba videode töötlemisel kinni kiiluma ja takistas töö tegemist, siis oli selgelt aeg ta välja vahetada millegi võimsama vastu. See tähendas muidugi arvestatavat kulu.

Protsent kuludest kaetud investeeringutega

Näitab, kui edukalt meie portfell kasvab võrreldes meie kuludega, arvestades, et kulutame raha, mis tuleb portfellist. Näiteks, kui kulutame €1000 ja portfell samal ajal kasvab €200, siis kattis portfelli kasv 120% kuludest. Kui kulutame €1000 ja portfell väheneb €500, siis kattis portfelli kasv kõigest 50% kuludest ehk portfell kasvas €500 võrra, aga meie kulutasime samal ajal selle €500 ära ja võtsime veel €500 lisaks ära.

Kulude katmise seisukohalt oleme eesmärgist endiselt tublisti maas. Tänu lühiajaliselt suurematele tuludele liikusime vähemalt korraks natukene edasi, aga see ei ole püsiv.

Samas hakkasin katsetama lihtsustatud eelarvestamise meetodi ja see on aidanud kulud hoida üsna madalal, ilma et kuidagi tuntavalt elukvaliteeti mõjutaks. Arvestatav plaaniväline kulu tekkis aga hambaarsti külastusest, mis teatavasti ei ole just kõige odavam lõbu.

Varaklasside jaotus

Erinevate varaklasside liikumine portfellis.

Raha osakaal portfellis natukene tõusis, kuna teistest varaklassidest võtsime olude sunnil veidi välja. Näiteks muude investeeringute osas üks lühiajaline diil jõudis lõpule.

Ühisrahastusplatvormide investeeringud

Investeeringud erinevates ühisrahastusplatvormides.

Erilisi mõttestatud muutusi siin ei teinud.

Tootlused

Tootluse arvutamiseks kasutan XIRR meetodi. Kuigi isiklikult jälgin siiani tasuvuse kohapealt äärmiselt konservatiivset tootluse numbrit, arvutab tabel välja ka muud stsenaariumid.

Kuigi minul on ühisrahastuses siiani näha üsna korralikud tootlused, siis uutel investoritel ei ole selliseid tootlusi just väga lihtne saada. Sellise tootluse teenimiseks kasutasin erinevaid investeerimisstrateegiaid ja turu ebaefektiivsusi, mida enam nii palju ei ole.

Bondoras on täna praktiliselt võimatu sellist tootlust teenida ja kindlasti ei tohiks sellise lootusega investeerimisega alustada. Isiklikult soovitan täna alustajatel pigem Bondorast eemale hoida, sest reaalsete numbrite mõistmine, nii enda kui ka platvormi portfelliga toimuva kohta, on väga keeruline ja kohati lausa võimatu.

Suhteliselt igav, nagu ikka. Omarahas on taaskord tavapärasest suurem langus toimunud, aga siin vähemalt osaliselt asi selles, et kontole on rohkem raha seisma jäänud viimasel ajal.

Laenud ja ühisrahastus

Elektritranspordilt igakuiselt intressid tiksusid ja midagi muud põnevat siin aset ei leidnud.

Omaraha

Omaraha tagatisfond on peale sellest kirjutamist enam-vähem stabiliseerunud. Küll aga vähendati vanade laenude müügist makstavat boonust ja ülejäänud laenude müügil ei saa samuti juba pikemat aega enam päris 80% hüvitist.

Mul õnnestus enamus enda vanu lootusetuid laene maha müüa, enne kui protsenti langetati. Nüüd ainult need alles, millest midagi tagasi tiksub vaikselt. Täna pakutakse nende müügi eest pisut üle 25% varasema 50% asemel.

Estateguru

Väljumine endiselt kestab ja raha tiksub vähehaaval tagasi. Estategurul oli ka esimene laen, mis läks lõplikult hapuks. Nüüd siis saab näha, kuidas võlgade sissenõudmise ja tagatiste realiseerimise protsess reaalselt välja võiks näha.

Investeeri Estategurus kinnisvaraga tagatud laenudesse meie soovituskoodiga. Sedasi teenime mõlemad 0.5% boonust investeeritud summadele lisaks:

Soovituskood: EGU05676

https://rahafoorum.ee/estateguru

P.S. Kui lingi kaudu kodulehele minna, siis soovitajakood algselt on küll olemas, aga kui lehel ringi vaatad, kaob ära. Boonuse saamiseks veendu, et kood oleks enne registreerumist ikka alles.

Mintos

Mintoses summad kõikusid vastavalt sellele, kuidas laenud parasjagu välja läksid või ei läinud.

Twino

Twinos on sama seis, mis Mintoses. Vastavalt sellele, kas portfellihaldur püüab midagi kinni või mitte, läheb ka raha juurde või võtan välja. Liiga pikalt rahal tühjalt kontol seista ei lase.

Aktsiad

Hetkel portfellis:

  • USD ja EUR investeerimiskontol
  • Tuleva algkapital

Teoreetiliselt ka II sammas, kuigi osakaalude all seda täna siin arvesse ei ole võtnud.

Kuidas sinu portfellil vahepeal läinud on? Millesse hetkel investeerid?

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

6 replies on “Q3 2017 – Alustava investori koolitus”

Ei leidnud sealt kuskilt mingit hinnakirja. Mis see hinna suurusjärk siis on?

Selliste teenuste puhul tuleb väga tublisti näpuga järge ajada, mis on sees, millises mahus ja mis on välistus. Lisaks ilmselt peaks ka protsessi läbi vaatama ja uurima vähemalt mitme inimese kogemusi. Tead kedagi, kes on seda kasutanud ja on tulnud näiteks korralikuma summa raames seda kindlustust ka kasutada?

Minu põgus kokkupuude Eesti kindlustusseltside osas just kõige paremat muljet jätnud ei ole väljamaksete tegemise osas.

Kõrvale võiks ka arvestada seda, et sotsmaksu kaudu kindlustust ostes kaasneb sellega ka võimalus I samba pensionist kunagi midagi saada. See pole muidugi garantii, aga mis siin elus on. Lihtsalt kui hinnavõit tuleb marginaalne, siis ei pruugi kõige mõttekam olla.

Ok, ma vaatasin seda ettevõtte varianti, aga siin on jah hinnad juures.

Kui vaadata tänaseid summasid, siis haigekassa tuleb €1702.8 aasta peale maksueelset raha. Selle kindlustuse puhul kõige suurem pakett ca €1000 maksueelset raha, kui eeldada, et ettevõtte alt raha tuleb ainult tulumaksuga välja.

Samas katte jaoks pakutavad piirmäärad tunduvad üsna madalad. Selliste kuni mõnetuhande eurose kuluga juhtumite vastu ei ole mõtet ennast kindlustada. Parimal juhul ehk siis, kui üldse sääste pole ja sissetulek on väga madal. Pigem on kindlustus just selliste olukordade jaoks vajalik, mis maksavad nii palju, et lööksid jalad alt.

Morgan Price juures on soodsam pakkumine, kehtib terves Euroopas ja katavad kõvasti rohkem. Hüvitatav kogusumma tundub olevat ka seal alates €500k juures sõltuvalt paketist.

Need pakkumised ei ole isegi mitte samas kaalukategoorias.

Tere, Tänud kogemusi jagamast!
Kas ühisrahastuse investeeringud on teil eraisikuna või ettevõtte alt?

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: