Categories
Investeerimine: raha sinu eest tööle

See on suhteline

Kui sinult küsitaks, kas €273 000 maksev personaalne geneetilise koodi muutmise masin on kallis või odav, kuidas sa sellele vastaksid?

Tõenäoline on, et sa ei oskaks sellele vastata või kui sa vastaksid, siis püüaksid seda hinda võrrelda mõne teise, sinule teadaoleva toote või teenuse hinnaga ja teeksid selle põhjal järelduse.

Hinnad on suhtelised

Teadlased on avastanud, et meil on üldjuhul raskusi toodete väärtuse hindamisega – üpriski keeruline on otsustada, kui palju selle lõhnaõli milligramm väärt on, mitu eurot uue komöödiafilmi vaatamise eest õiglane maksta oleks või kui palju koolituselt saadavad infoühikud õiglase hinna puhul maksavad. Seetõttu kasutame me võrdlusi.

Kui ostad lõhnaõli, siis võrdled selle hinda teiste lõhnaõlide hinnaga. Kui lähed kinno, siis see, kas pilet on kallis või odav, sõltub teiste kinode piletihinnast või sinu varasemast kino külastamise kogemusest jne.

Võrdlusobjektid võivad olla ka juhuslikud

Kui tooted on meie jaoks tundmatud või mõnikord ka muudes tingimustes, võivad meie võrdlusobjektid tekkida peaaegu juhuslikult.

Näiteks pidid ühes katses tudengid kirjutama erinevate toodete järele oma isikukoodi viimased kaks numbrit. Seejärel küsiti neilt, kas nad oleks nõus nende toodete eest sellise summa maksma ning siis küsiti, mis oleks kõige suurem summa, mis nad selle toote eest nõus on maksma.

Hilisem analüüs näitas, et mida suurem number oli isikukoodi lõpus, seda rohkem olid ka tudengid nõus toodete eest maksma ja vastupidi, mida väiksem number, seda väiksemad panused.

Kui tudengite käest küsiti, kas see isikukoodi numbrite kirjutamine mõjutas seda, kui palju nad nõus maksma olid, uskusid tudengit, et sellel mõju puudus.

Kontrastiprintsiip

Sarnasel põhimõttel töötab ka juba varasemalt avastatud kontrastiprintsiip. See viitab sellele, et kui sa ostad omale näiteks €10000 maksva auto, siis €300 lisavidin tundub selle juures suhteliselt odav. Kui aga ostaksid kõigepealt selle €300 vidina, siis €10000 auto tunduks selle kõrval märksa kallima ostuna.

Seega, järgmine kord kui hakkad ostma midagi, mis sinu jaoks tundub jube odav, kaalu hoolikalt võimalust, et võib-olla võrdled sa seda mõne täiesti vale asjaga…

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

2 replies on “See on suhteline”

Mis sa arvad?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.