Categories
Tegemised ja mõtisklemised

September 2015 kokkuvõte

Püüan igakuiselt ülevaate anda sellest, kuidas mul investeerimisega läheb, mis seisus 50% klubiga olen ja mis olid suuremad tegemised selles vallas. Teen seda osaliselt selleks, et ise ennast paremini kursis hoida oma seisuga ja edu/ebaeduga ning selleks, et anda sulle veidi parem ülevaade, mille põhjal investeerimisotsuseid teen ja millesse investeerin. Ühtlasi püüan anda ka väikese ülevaate, mis RahaFoorumis ja minu portfellis toimub ning mida edaspidi plaanin.

Loodetavasti saad selle käigus minu vigadest ja õigetest otsustest midagi ka endale kõrvataha panna ning mõistad, et tegelikult ei ole see investeerimine nii keeruline, kui esialgu tundub.

Investeeringute osas arvestan minu isiklikku, ettevõtte ja naise portfelli kui meie ühist pere portfelli, sest eesmärk on neil kõigil sama. Ühtegi tarbimiseset ega enda tarbeks ostetud vara oma investeeringute all ei arvesta (telefonid, autod, arvutid jmt ei kvalifitseeru varadeks).

50% klubi osas on arvestuses vaid eraisikuna teenitud tulu. Ettevõtlustulud on siiani jäänud ettevõttesse ja kvalifitseeruvad sisuliselt säästude ja investeeringute alla. Samuti ei arvesta ma sisse summasid, mis on säästetud mingi suurema kulutuse jaoks tulevikuks (a la reisiraha).

Enne kui ülevaateni lähen, tahan Sind tänada, et oled RahaFoorumi lugejate seas. See on minu peamiseks motivatsiooniks RahaFoorumi kirjutamisel, kui kuulen, et lugejatel on millestki kasu olnud, õnnestunud suuremaid summasid investeerimiseks leida, oma tulusid suurendada, investeerimisega alustada või petuskeemidest eemale hoiduda.

Ilma Sinuta poleks ilmselt ka RahaFoorumit ega ei viitsiks ma ka nii palju oma investeeringute kallal vaeva näha ja neid nii põhjalikult uurida. Kui kellegi teise tulemused sellest sõltuvad, siis on ikkagi kuidagi suurem vastutus ja tahtmine sageli asi põhjalikumalt selgeks teha, kui enda jaoks uurima vaevuks.

Aitäh, et aitad motivatsiooni hoida ja veel suurem tänu, et ka loetut reaalselt enda elujärje parandamisel rakendad!

RahaFoorum.ee tegemised septembris

Septembris oli jällegi üsna palju tegemisi, mis jätkusid ka peale septembri lõppu, nii et ka kokkuvõte on osaliselt hilisemaks lükkunud, kuna oli kiireloomulisemaid tegemisi.

Niiöelda offtopicu teemana avastasin ükspäev, et kui ühistranspordiga kulub tööle jõudmiseks ca 30-35 min (omajagu ootamisele), siis jala jõuan majade vahelt otsemini umbes 35-45 minutiga, olenevalt sammukiirusest.

Nii kaua kuniks ilmad olid veel täitsa mõnusad, käisin seega omajagu ka tööle-koju või vähemalt ühe otsa neist jala, nii et sai pisut rohkem liigutud kui tavaliselt. Külmade ja märgade ilmadega seda paraku tegema ei kipu siiski.

Stipendium

Olulisemad numbrid leiad siit, aga lühidalt rääkides sai septembris läbi žüriihääletus ja oktoobri esimesel päeval algas publikuhääletus, kus kõigil on võimalik oma lemmiku poolt hääl anda (hetkeseisuga on üle 300 inimese seda juba teinud).

Ühtlasi panin suurema summa omale kogumishoiusele kõrvale ja oktoobris panen viimase osa, nii et Stipendiumi summa on kontol valmis ja ootamas võitjat.

Üritused

Kuigi eelmises kokkuvõttes lubasin, siis raha psühholoogia teemal RahaRaadio saadet siiski ei teinud, kuna Äripäev tegi mu arvamusartikli enam kui poole võrra lühemaks. Seega avaldasin selle lihtsalt blogipostitusena, mille leiad siit.

Live üritustel seekord ei käinud, aga alustasin ettevalmistustega oma elu esimese vebinari korraldamise jaoks. Tegemist tasuta ühisrahastusse investeerimise vebinariga 14. oktoobril 20:00 (sel kolmapäeval), kus räägime populaarsemate küsimuste teemadel, mis ühisrahastuse koolituspäevast välja jäid.

Registreeru vebinarile siin.

Blogi ja RahaRaadio

Blogi osas sain ühe huvitava reklaamipakkumise, mille kohta RahaFoorumi facebooki kommuunis omajagu arutelu toimus ja millest lõpuks loobusin.

RahaRaadio puhul, kuna mu uus “kapis” lindistamise meetod on üsna tüütu, siis tellisin mikrile pop screeni ja veidi lisavidinaid, et proovida, kas õnnestub helikvaliteeti ka ilma selleta taaskord paremaks saada. Järjekordne ~€20 investeering RahaRaadio kvaliteedi parandamisse. Oktoobris saab loodetavasti juba kuulda, kuidas sellest ka kasu oli või ei olnud.

E-raamatute osas kaalusin Eesmärgipärase investeerimise maha võtta seniks, kuni selle ära uuendan, aga siis avastasin, et selle mahavõtmine nõuaks ikkagi nii palju lisatööd, et ma parem kasutaks seda aega millegi edasiarendamiseks kui mingi ajutise lahenduse ehitamiseks.

Ühtlasi mõtlesin, et saan ikkagi teha selle uuenduse väga lihtsal moel ära, aga taaskord tuli tõdeda, et eksisin ja paraku ei jõudnud ka septembris sellega muude ettevõtmiste kõrvalt väga palju edasi liikuda. Üldse kuidagi selle vebinari, koolituse ja muude tegemiste kõrvalt hakkas asi kuidagi üle pea kasvama, nii et tõmbasin selle uuendamise vähemalt ajutiselt to-do listist maha ja enne novembri teist poolt selles suunas ilmselt ei vaata.

Kuu numbrites:
E-raamat “Eesmärgipärane investeerimine” uusi omanikke:2 tk

RahaFoorumi külastatavus:

RahaFoorumi külastatavus septembris

Septembri populaarsemad postitused:

Toon välja kuu jooksul vaatamiste järgi kõige populaarsemad postitused. Kui sul midagi vahele on jäänud, siis viska pilk peale ja oleksin tänulik, kui häid postitusi ka oma sõprade ja tuttavatega jagaksid.

 1. Alustasin taas börsile investeerimisega (973 vaatamist)
  Üle pika aja otsustasin, et hakkan siis ka lõpuks aktsiatesse taaskord investeerima ja kirjutasin sellest, kuidas ma seda teen ning miks selline otsus langetatud sai.
 2. August 2015 kokkuvõte (823 vaatamist)
  Traditsiooniliselt oli taas üks populaarsetest postitustest minu kuu ülevaade portfellist ja tegemistest.
 3. Onecoin: kas peaks investeerima? Lugeja küsimus. (448 vaatamist)
  Tundub, et neist võrkturundusskeemidest ei saa ei üle ega ümber. Ikka tuleb regulaarselt nende kohta küsimusi ja ikka jätkub ka regulaarselt neil teemadel lugejaid. Tahaks loota, et mõnest sellisest ülevaatest on ka kellelgi abi olnud, aga mõnikord olen küll üsna skeptiline selles osas, sest tundub, et niipea kui on aru saadud, et üks skeem on täielik jama, tuleb sama inimene järgmise samasuguse, aga teise nimega skeemi kohta uurima.

Kuna lugeja küsimused on populaarsed ja neid tuleb rohkem, kui ma vastata jõuan, siis otsustasin luua RahaFoorumi kommuuni Facebooki suletud grupi näol. Liituda ja oma sõpru/tuttavaid juurde kutsuda võivad kõik RahaFoorumi lugejad ja RahaRaadio kuulajad ning loodan, et saame selle abil rohkem ja kiiremini nii mõnegi küsimuse vastatud, mis kellelgi rahafoorumlastest tekkida võiks.

Liitu grupiga siin.

RahaRaadio tegemised

RahaRaadio saated leiad nii iTunes-ist, niisama tavalise RSS voona kui ka lihtsalt ja mugavalt läbi mängija otse kodulehelt või alla laadides. Kui oled RahaRaadio saateid kuulanud, siis oleksin igati tänulik ka väikese ausa review eest iTunesis, et tulevased kuulajad saaksid ka kiiresti ülevaate, kas neil võiks selle kuulamisest abi olla või mitte.

Kokkuvõttes oleme ületanud 10 000 kuulamise piiri ja septembri lõpuks oli kuulamisi kokku 11147 korda (ainult täielikud allalaadimised ja kuulamised) ja sellest üle 3200 septembris. Kasvutempo septembris ühesõnaga natukene aeglustus, aga loodame, et asi oli lihtsalt selles, et september paljude jaoks väga sisutihe ja kiire aeg.

Vähemalt Hydsekas leiab, et RahaRaadiot peaks iga eestlane kuulama, nii et selles osas on veel pikk tee minna:

RahaRaadiost häid ideid, kuidas rahaga ringi käia

Kindlasti on sinul ka oma arvamus, nii et ole hea, jäta see siia.

Kõige populaarsemad saated augustis:

 1. RahaRaadio 012 – Intervjuu väikeinvestori Kristi Saarega (555 kuulamist)
  Rääkisime Kristiga investeerimisest, sellega alustamisest, õppetundidest ja muust.
 2. RahaRaadio 014 – Kommentaar investor Toomase artiklile (534 kuulamist)
  Äripäeva Investor Toomas rääkis, miks tema ühisrahastusse ei investeeri ja miks ta sellesse skeptiliselt suhtub. Võtsin artikli ette ja jagasin ka omapoolseid mõtteid ja kommentaare sel teemal.
 3. RahaRaadio 013 – Kuidas investeerida, kui ees on suuremad elukorralduslikud muutused? (434 kuulamist)
  T.P. ei olnud kindel, kuidas investeerimisega edasi minna, kui ees on peagi suuremad elukorralduslikud muutused, millega kaasnevad kulud ei ole veel teada.

Hea meel on näha, et top 2 saated said mõlemad rohkem kuulamisi kui augusti top 1 ja ka 3. koha saade sai rohkem kuulamisi kui eelmise kuu sama koht. Küll aga sooviks jõuda siiski kiiremini rohkemate inimesteni, sest 400-500 inimest on tegelikult väga marginaalne osa eestlastest.

Hetkel pole ilmselt aega midagi väga vinget selles osas välja mõelda, nii et palun lihtsalt sinult, hea kuulaja, et:

 1. Jätaksid oma review iTunesi (väidetavalt nende algoritm kasutab seda ühe näitajana, kas saade on populaarne või mitte ja vastavalt sellele soovitab ka teistele)
 2. Jagaksid RahaRaadio saateid ka teiste inimestega, kellele see huvi võiks pakkuda.

Millest sooviksid järgmistes saadetes kuulda või kuidas saaksime paremini teha?

P.S. Kuna tellisin saadetele transkripti, siis sellega kaasnes omajagu kulusid. Otsustasin vähemalt lühiajaliselt seda enam mitte teha, sest tundus, et kirjalikul kujul lugemise osas oli huvi võrdlemisi väike, et nii suurt lisakulu õigustada. Kui aga keegi on nõus teiste lugejate heaolu nimel vabatahtlikult transkripte tegema (kuulduste järgi võtab keskmiselt ca 2h saate kohta) ja saateid teistest varasemalt kuulama, siis võta kindlasti minuga meilitsi ühendust (taavi[ät]rahafoorum.ee).

Bondora septembri kokkuvõte

Kuna juba augustis polnud Bondora esmaturult suurt midagi kriteeriumitele vastavat leida, siis septembris väga ei vaadanudki sinna. Sellest tulenevalt ka jäi raha kontole seisma ja võtsime taaskord rohkem välja kui sisse sai pandud.

Küll aga saime kuu teises pooles järelturult mõned head (vähemalt tundusid olevat) investeeringud ja õnnestus mõned ebamõistlikult kõrge juurdehindlusega müügid ka teha.

Intressimakse tegi võrreldes augustiga €10 jagu tõusu.

Kuu numbrites:
Välja antud laene koos järelturult ostetutega
(tühistatud laenud juba maha arvestatud)
€727.47
Tagasimakstud põhiosa
(sisaldab ka tühistatud ja enneaegselt tagastatud laene)
€187.56
Teenitud intress/viivis€181.60

Omaraha septembri kokkuvõte

Omarahasse raha juurde ei kandnud, sest vanagi raha ei ole kuidagi välja suutnud minna. Natukene muutsin seadistusi ja nüüd on taas vähehaaval hakanud minema, aga konto tühjaks veel pole saanud.

Huvi pärast olen jälginud ka Slovakkia laenude statistikat, aga tuleb tõdeda, et midagi positiivset sealt näha pole ja endiselt sinna investeerima ei kipu. Küll aga on seal väga hästi näha seda, millest olen rääkinud, et viis, kuidas nad statistika lehel andmeid kuvavad, jätab eksitava mulje reaalsest olukorrast ehk punaseid laene on 0 ja ilmselt 12 kuu möödudes ilmub ka see halbade laenude osakaal, mis siis vist ka 0% saab olema(?).

Ühesõnaga, investeerimisotsuseid selle statistika põhjal teha ei saa ja muud statistikat ka saadaval pole, nii et otsuseid tuleb ilmselt pimesi teha.

Minu portfelli puhul õnneks intressimakse liikus augustiga võrreldes natukene ülespoole.

Kuu numbrites:
Välja antud laene€1380.00
Tagasimakstud põhiosa (sh Laenu müük tagatisfondile)€1106.68
(€6.83)
Teenitud intress/viivis€121.07

Estateguru septembris

Raasiku eramu projekt maksti enneaegselt tagasi (kuigi tehingute lehel seda pole kuidagi kajastatud millegipärast…) ja maksis ka pisut lisaintressi, nii et kontole tekkis taaskord rohkem vaba raha. Kusjuures ma ei suutnud kuskilt peale kontoväljavõtte leida ka mingit ajalugu sellest, kui palju kuhugi projekti kunagi investeerisin, aga õnneks see nimekiri ei ole veel väga pikk, nii et seekord selle projekti summa leidsin üles.

Üsna mitu projekti tuli ka, millest mõni tundus väga imelik, aga Niguliste 8 tundus huvitav projekt selles osas, et LTV oli madal ja korteril oli ka omajagu regulaarset tulu läbi üüritulu. Intress oli muidugi madal võrreldes alternatiivsete investeerimisvõimalustega, aga otsustasin siiski €50 sinna ära investeerida, et liiga palju raha niisama tühjalt ei seisaks.

Kui soovid liituda ja ise järgi proovida, siis minu soovitaja koodiga liitudes teenid 0.5% oma esimesel aastal investeeritud summadele lisaks ja sama summa kantakse ka minule boonusena:

Soovituskood: EGU05676

https://rahafoorum.ee/estateguru

P.S. Ühtlasi avastasin, et kui selle lingi kaudu nende kodulehele minna, siis soovitajakood algselt on küll olemas, aga kui lehel ringi vaatad, kaob ära. Ehk kui sa olid üks neist, kes selle lingi kaudu registreerus, aga seda 0.5% boonust kordagi saanud pole, siis võid neile oma muret kurta 😉

Kuu numbrites:
Välja antud laene€50
Tagasimakstud põhiosa€59
Teenitud intress/viivis€1.40

Mintos septembris

Septembris lisandus Mintoses uus laenuandja ehk hakati müüma ka Gruusias väljastatud lühiajalisi kiirlaene (SMS-laenud sisuliselt). Tingimused olid üsna head: 1-kuulise kestvusega laenud, 14% intress ja 60+ päeva viivises laenudele tagasiostugarantii koos kogunenud intressiga.

Kui need tulid, sai omakeskis nalja visatud, et varsti on intress 10% peal. Palju mööda ei pannudki vast, sest vähem kui kuuga on see 14% pealt 12% peale juba kukkunud 🙂

Küll aga sai sellegipoolest sinna raha juurde kantud ja investeeritud osa sellist raha, mis muidu lihtsalt nö seisis, kuna ei soovi seda pikaks ajaks lukku panna, aga sedasi paarikuuliste etappidena võiks välja anda küll. Olen üsna kindel, et see intress kukub seal veel, nii et ka see ei muutu enam nii ahvatlevaks, kui ta algselt tundus, aga eks siis saab 1-3 kuu jooksul selle raha sealt välja võtta vast.

Mogo ostis ka mõned pankrotistunud laenud taaskord tagasi, ilma milleta oleks see investeering tänaseks ilmselt omajagu miinuses.

Kuu numbrites:
Välja antud laene koos järelturult ostetutega€1308.02
Tagasimakstud põhiosa
(sisaldab ka tühistatud ja enneaegselt tagastatud laene)
€195.42
Teenitud intress/viivis€11.75

Aktsiad septembris

Olen pikalt rääkinud mitmetele inimestele, et tegelikult pikaajalisel investeerimisel ei ole absoluutselt vahet, millal ja millise hinna juurest sa investeerimist alustad. Eriti kui seda teha nii, et sa igakuiselt ostad ehk kasutad nö ostuhinna keskmistamise lähenemist.

Seega, võtsin julguse kokku, tegin omale LHV Kasvukonto ja võtsin selle kaudu omale natukene IVV-d (S&P500 indeksaktsia) eesmärgiga sama igakuiselt korrata.

Teine ost käis ilusti automaatselt püsikorralduste ja Kasvukonto ostudega ära ja sain selle $7 odavama ostuhinna juurest kätte ehk aktsia oli vahepeal teinud 3.4% languse. Kahjuks enne minu ostutehingut ta vist tõusis natuke, nii et päris põhjast see ost taaskord ei tulnud, aga noh, keskmine hind sai madalamale see-eest küll.

Loodetavasti kukub hind veelgi ja saan keskmist veel rohkem allapoole, aga kirjutamise hetkel veel seda langust ei paista.

Kuu numbrites:
IVV2.704 tk

50% klubi septembris

50% klubi tähendab seda, et sa investeerid/säästad vähemalt poole oma sissetulekust oma parema finantsilise tuleviku nimel. Olgu selle eesmärgiks siis finantsiline vabadus, elamisväärne pension, lastele jäetav pärandus või hoopis mõne heategevusliku ettevõtmise jaoks fondi loomine.

Nagu ka juba augustis ette sai hoiatatud, siis nii see ka juhtus ja 50%-klubi mõttes nii kehva kuud polegi vist viimase 2 aasta jooksul veel olnud kui september.

Tuli osta pisut mööblit ja panin suurema osa RahaFoorumi Stipendiumi rahast kõrvale, nii et investeerimise jaoks seekord eelarves väga ruumi ei olnud. Küll aga võtsime varasemalt kõrvale pandud rahavarusid natukene kasutusse ja liigutasime raha ühest kohast teise ja investeerisime sellega.

Mööbli osas olime puhtjuhuslikult säästlikumad kui tavaliselt, kuna see, mis meile meeldis, oli viimane ehk näidis, siis saime ka hinnast selle arvelt 10-15% alla. Välimuse osas mingit erilist erinevust ei näinud peale selle, et see juba kokku oli pandud ja seeläbi meie elu natukene lihtsamaks tegi.

Kuu numbrites:
Investeeringute osakaal eelarvest2.93% (-49.51%)

Säästud/Reisiraha septembris

Olen juba mõnda aega mõtelnud, et tahaks teha naisega ühe pikema sukeldumisreisi näiteks kuhugi Aasiasse. Kuna lennupiletid on ilmselt üsna kallid, siis oleks tegemist korraliku ühekordse kuluga.

Lihtne viis oleks laenu võtta ja siis seda igakuiselt pärast tagasi maksta, aga loodetavasti on nüüdseks juba kõigil lugejatel selge, mille jaoks laenu võtta tasub ja milleks mitte.

Iga laen, kui see pole arukal eesmärgil võetud, kahjustab sinu finantsolukorda ja teeb tarbitud asja/kogemuse tunduvalt kallimaks. Kui suudad pärast maksta laenumakseid, suudad ka praegu panna samas summas raha kõrvale ja saada see raha palju kiiremini kokku, kui laenu makstes (intressi ja lepingutasusid ei pea kogumisel tasuma).

Seetõttu otsustasin selle eesmärgi nimel igakuiselt panna väikse summa omale SEB digikassaga seotud kogumishoiusele.

Kuu numbrites:
Säästude osakaal portfellis9.62% (+3.98%)
Reisiraha kogutud vajalikust summast3.19% (+3.19%)

Üleüldine portfelli ülevaade

Igakuiselt püüan anda põgusa ülevaate ka meie kogu portfelli hajutatusest ja seal toimuvast.

Portfelli jaotus

Nagu allolevalt graafikult näha, siis minu portfelli varaklasside vaheline hajutatus on üsna madal ja seda suuresti teadlikult. Osaliselt on see tingitud sellest, et mu portfell on üsna väike, teisest küljest on naise investeeringud ainult ühisrahastuses.

Jätkan endiselt ühisrahastuse portfelli riskitaseme vähendamist, kuid peamine fookus on pigem teiste varaklasside osakaalu suurendamisel.

Muude investeeringute all kajastan teistlaadi investeeringuid, mis ei ole skaleeritavad või teistele kättesaadavad (a la erinevad projektipõhised investeeringud, laenud väljaspool portaale jmt).

Aktsiaportfell sisuliselt kahekordistus (alustamise rõõmud 🙂). Samal ajal suurenes lühiajalises perspektiivis ka Mintose osakaal. Muus osas suuri muutusi ei toimunud.

RahaFoorumi investeerimisportfell septembris

Ühisrahastuse tootlus

Nii mõnigi investor on kirvemeetodil löönud kokku teenitud intressi ja lahutanud sellest defaultinud summad ning esimese paari kuu põhjal jõudnud otsusele, et asi ei ole tulus. Samas on see umbes sama loogiline, kui esimestel kuudel peale üürikinnisvara ostmist lüüa kokku teenitud üüritulu ja lahutada maha tehtud remondikulud jmt ning selle põhjal otsustada projekti tulususe üle.

Mina kasutan tootluse arvutamiseks XIRR meetodi. Kuigi isiklikult jälgin siiani tasuvuse kohapealt äärmiselt konservatiivset tootluse numbrit, arvutab tabel välja ka muud stsenaariumid.

Kuigi minul on ühisrahastuses siiani näha üsna korralikud tootlused, siis uutel investoritel ei ole selliseid tootlusi just väga lihtne saada. Sellise tootluse teenimiseks kasutasin erinevaid investeerimisstrateegiaid (kui soovid õppida ühisrahastuse parema tootluse saavutamiseks vajalikke taktikaid ja strateegiaid, siis võta minuga meilitsi ühendust ja annan teada, millal e-koolitus taas uutele liikmetele avatud on) ja turu ebaefektiivsusi, mida enam nii palju ei ole.

RahaFoorumi investeerimisportfelli ühisrahastuse tootlused

Mintose osas otsustasin, et kuna kõik laenud on tagasiostugarantiiga, siis tegelikult ei mõjuta viivises laenud tänase seisuga mitte kuidagi reaalset tootlust. Sellest tingituna muutsin siin kuvatava stsenaariumi tootluse ära ja näitan tootlust, kus ka viivises laenud on täis määras endiselt sisse arvestatud. Vastasel juhul ei näita graafik väga reaalsust kuidagi.

Kuigi eelmisel kuul eeldasin, et Alina portfelli tootlus kukub, siis tundub, et järelturul sai hoopis piisavalt palju selliseid tehinguid tehtud, mille tõttu tootlus siiski ülespoole liikus.

Samamoodi eksisin Omaraha suhtes natukene ja tootlus on kuidagiviisi hoopis ülespoole läinud. Kui peaksin arvama, millest see tingitud on, siis pakuks, et äkki on kuidagi seotud sellega, et augustis oli tagatisfondile müüdud (loe: pankrotistunud) laenude hulk ca 10x suurem kui sepetmbris.

S.t. et augustis müüdi need laenud maha ja septembris sai sellest tagasisaadav summa juba natukene tootlust anda või vähemalt suurendada hetkel graafikus olevate laenude põhiosajääki. Pikas perspektiivis tuleb siiski tootlus ainuüksi intresside tõttu allapoole.

RahaFoorumi e-raamatud

Olen väga tänulik kõigile, kes on usaldanud e-raamatu omale juba soetada. Tean, et seal on võimalik seda veel tublisti täiendada ja parandada ning saadan kindlasti ka kõigile senistele soetajatele uue versiooni, kui see valmis saab.

Tänu teile, varajastele ostjatele saan vajalikku tagasisidet, et alustavatel ja juba mõnevõrra kogenud investoritel on sellist käsiraamatut vaja ja sellest on kasu. Samuti saan just teie käest teada, mis töötas ja mis võiks paremini olla, et seda edukamalt täiendada.

Raamatu omanike osas on hetkel seis selline:
E-raamat: Eesmärgipärane investeerimine200 tk
16 tactics and strategies for P2P-lending46 tk
Osta alustava investori käsiraamat

50% klubi

Nagu ka juba eelnevalt mainitud sai, siis september oli 50% klubi suhtes äärmiselt kehv kuu. Et aasta 50% peal lõpetada, tuleb järgnevatel kuudel ikka omajagu vaeva näha.

50% klubi septembris

50% klubi tähendab, et investeerid vähemalt 50% oma sissetulekutest.

Tean, et päris paljud soovitavad elada väga minimaalsetes tingimustes, et saavutada finantsiline vabadus võimalikult ruttu jne ja ma olen üldiselt nõus, et ei ole mõtet raha raisata igasugu vidinate ja jama peale.

Teisest küljest aga olen seda meelt, et kui sa kulutad liiga palju energiat ja aega, et igat viimset senti kokku hoida, siis sul ei jää enam energiat ega aega oma tulude suurendamiseks ega ka motivatsiooni seda edukalt teha. Elada võiks säästlikult (ka siis, kui rahaline seis seda ei nõua), kuid siiski ikkagi elada.

Finantsiline vabadus

Minu suurem eesmärk on enne 35. sünnipäeva jõuda finantsilise vabaduseni ehk teenida passiivsete tulude pealt igakuiselt suurema summa, kui meie kulud.

Rikkuse 1. tase on passiivne sissetulek, mis kataks ära minimaalsed kulud, millega elaksid ära.

Rikkuse 2. tasemel on passiivne sissetulek piisavalt suur, et võimaldada lahedalt ära elada. Minu puhul tähendab see ka seda, et saaksin sellest juba teatud osa tavaliselt investeeringuteks kõrvale panna ehk olen arvestanud sisse väikese puhvri.

Rikkuse 3. tasemel on passiivne sissetulek nii suur, et saad 50% sellest investeeringute alla paigutada ja seejuures ülejäänud 50% on piisav, et lahedalt ära elada.

Sel korral tuli suurim langus sellest, et ühe suurema eralaenu makse jäi viivisesse ja lükkus (loodetavasti) oktoobrisse edasi. Kui asi läheb edasi plaanipäraselt, siis peaks oktoobris sellest tingituna tulud ajutiselt suuremad olema hoopis.

Teist kuud järjest arvestatav langus ei mõju muidugi kõige motiveerivamalt, aga ei ole sellest ka veel midagi hullu lahti.

Passiivne sissetulek moodustas:
1. tasemest:73.07% (-6.05%)
2. tasemest:42.63% (-3.53%)
3. tasemest:20.46% (-1.69%)

PS! Siinkohal pean mainima, et arvestustes on lihtsuse mõttes tegemist maksueelse tuluga, mis tähendab, et tegelikkuses on see tulu veel maksustatav, nii et puhver peaks ehk isegi veidi suurem olema, kui praegu olen jätnud. Ühtlasi arvestan siia ainult nö regulaarsed tulud, ühekordseid tulusid pigem mitte.

Oktoobri fookus

Protsessidele septembris siiski väga palju keskenduda ei jõudnud, kuigi niiöelda suurema pildi planeerimist põgusalt sai tehtud korraks küll, et asjad läbi mõelda.

Hommikune rutiin on ka lõpuks vähehaaval hakanud külge jääma, nii et kui juba mõni hommik üldse ei viitsi, siis puhtalt harjumusest olen automaatselt ikkagi mustris jätkanud. Mitte küll 100% hommikutest, aga vähehaaval hakkab igatahes looma.

Oktoobris läheb tõenäoliselt kogu fookus palgatöö, blogipostituste ja RahaRaadio saadete kõrvalt webinarile ja koolituseks ettevalmistustele, et mõlemaga võimalikult paljudele inimestele võimalikult palju väärtust anda.

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

7 replies on “September 2015 kokkuvõte”

Küsimus Mintose kohta. Kuu numbrites: Välja antud laene koos järelturult ostetutega €1308.02. Kas see on summa mis oled septembrikuus sisse maksnud?

Kuidas see Mogo neid laene tagasi ostab? Kas peab ise müüki panema?

Kandsin sinna veidi raha ja oh üllatust, suutsin 15€ investeerida nii, et see laen oli juba üle 30päeva viivises. Hetkel üle 60päeva.

Ehk siis strateegia on selline, et alguses laenad välja ja pärast vaatad kellele 😀

Automaatselt käib see tagasiost. See on muidugi ka hea strateegia, aga ilmselt pikas perspektiivis mitte eriti tulus 🙂

Kui see muidugi Mogo laen oli, siis peaks tagasiostugarantii varsti mängu tulema ja vahet pole otseselt.

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: