Categories
Tegemised ja mõtisklemised

September 2016 kokkuvõte

Enne kui ülevaateni lähen, tahan Sind tänada, et oled RahaFoorumi lugeja. See on minu peamiseks motivatsiooniks RahaFoorumi kirjutamisel, kui kuulen, et Sul on millestki kasu olnud, õnnestunud suuremaid summasid investeerimiseks leida, oma tulusid suurendada, investeerimisega alustada või petuskeemidest eemale hoiduda.

Ilma Sinuta poleks ilmselt ka RahaFoorumit ega ei viitsiks nii palju oma investeeringute kallal vaeva näha ja nii põhjalikult teemasid uurida. Kui kellegi teise tulemused sellest sõltuvad, siis on suurem vastutus ja tahtmine asi põhjalikumalt selgeks teha, kui enda jaoks vaevuks.

Aitäh, et aitad motivatsiooni hoida ja veel suurem tänu, et loetut reaalselt rakendad! Kui oled RahaFoorumist ja RahaRaadiost teadmisi või motivatsiooni saanud, siis palun kirjuta meile, millest kasu oli ja kuidas see aitas. Sedasi saan edaspidi paremini keskenduda neile teemadele ja tegevustele, millest lugejatel kõige enam kasu on.

Olulised märkused ülevaate kohta

Graafikutel kuvame meie portfelli, nagu oleksime 2016. aasta alguses alustanud €1000 portfelliga. See võtab arvesse kõik tõusud ja mõõnad ning tehingud täiel määral. Ühesõnaga, see kasvab siis, kui portfell kasvab ja kahaneb samamoodi.

Tegemised septembris

September oli tegus kuu. Käisime nii Nõmme kui ka Pirita seikluspargis ja piinlik tunnistada, et nende külastamiseks võtsime esimest korda rattad sel aastal välja. See-eest oli mõlemal korral ilm väga mõnus nii rattasõiduks kui ka puude vahel seiklemiseks.

Pirita seikluspark

Samal ajal läks käima ühisrahastuse videokursuse beetagrupp, kus esimesed videod on linti võetud ja üles pandud. Nende videode tootmine on tunduvalt rohkem tööd, kui ma algselt arvasin, nii et ei edene päris nii kiiresti, kui lootsin, aga vähemalt edeneb.

Lisaks veel ühisrahastusportaalide tehnilised rikked ja kohe-kohe oodatavad mahukad disainimuudatused lükkavad mõne video lindistamist edasi.

Positiivse poole pealt on hea näha, et väike beetagrupp on ka suhteliselt aktiivne. Videodega mõeldakse kaasa ning püütakse küsimustele vastuseid välja nuputada, isegi kui see kõige lihtsam pole.

Vaikselt hakkasin septembris ka e-poodi püsti panema, et see e-raamatute kohaletoimetamine ja ostmise protsess võimalikult mugavaks ja lihtsaks teha nii endale kui ka klientidele. Tänane süsteem on suhteliselt ajakulukas ja ebavajalikult keeruline.

Tundub, et ega see poe püstipanek väga keeruline polegi, aga lihtsalt palju tüütuid asju ja igasugu seadistamisi, nii et aja- ja energiakulu on korralik. Oktoobris võiks asi siiski vähemalt algelisel kujul valmis saada.

Raamatute osas saatsin välja kaks müügikirja, mis aitasid inimestel tegutsema hakata ning müügi osas oli peamiselt seetõttu rekordkuu (oma roll oli kindlasti ka Facebooki reklaamil). Uusi raamatu omanikke tekkis koguni 125. Loodan peagi teilt edulugusid ja tagasisidet kuulda!

Ühiskondlikult kasuliku tegevusena tegin ka oma selle aasta MTA toetuse ülekande ära. See pani omakorda mõtlema sellele, et võiks investeeringuid natukene ümber mängida, et see toetus edaspidi väiksem oleks siiski.

Kuu numbrites:
Eesmärgipärane investeerimine 2.0” uusi omanikke:125 tk
Osta e-raamat siit

Septembri populaarsemad postitused:

Toon välja kuu jooksul vaatamiste järgi kõige populaarsemad postitused. Viska pilk peale ja jaga häid postitusi ka oma sõprade ja tuttavatega.

 1. Kairos Technologies aitab kodus vedeledes raha teenida? (3360 vaatamist)
  Mnjaa…septembri lõpus lubati augusti väljamaksed lõpuks ära teha. Oktoobri alguses veel kommenteeriti Kairose facebooki lehel, et makset pole näha kuskil. Aga usk ega postituse populaarsus ei vaibu…
 2. Minu investeerimisteekond Bondoras (1477 vaatamist)
  Jõudsin oma Bondora kontol sellise seisuni, kus põhiosajääk on €0 peal. Seega tundus sobiv aeg kokku võtta oma 5+ aastane investeerimiskogemus seal portaalis ja vaadata tulemusi.
 3. Pisike börsile investeerimise eksperiment (1111 vaatamist)
  Aasta algusest teen virtuaalrahaga börsieksperimenti, et näha, milline valitud kolmest strateegiast aasta lõpuks kõige parema tulemuseni jõuab. Tegin vahekokkuvõtte senistest tulemustest.

Kuna lugeja küsimused on populaarsed ja neid tuleb rohkem, kui ma vastata jõuan, siis otsustasin luua RahaFoorumi kommuuni Facebooki. Liituda ja oma sõpru/tuttavaid juurde kutsuda võivad kõik RahaFoorumi lugejad ja RahaRaadio kuulajad. Küsi julgelt oma küsimusi ka seal grupis.

Liitu grupiga siin.

RahaRaadio

RahaRaadio saated leiad nii iTunes-ist, niisama tavalise RSS voona kui ka lihtsalt ja mugavalt läbi mängija otse kodulehelt või alla laadides. Kui oled RahaRaadio saateid kuulanud, siis oleksin igati tänulik ka väikese ausa review eest iTunesis, et tulevased kuulajad saaksid ka kiiresti ülevaate, kas neil võiks selle kuulamisest abi olla või mitte.

Pean tunnistama, et RahaRaadio lindistamisega olen viimasel ajal laisaks jäänud. Lihtsalt lindistamise pärast ei taha ka neid tootma hakata ja praegused olulised teemad nõuaksid rohkem tööd, mille jaoks hetkel aega pole.

Sellegipoolest rääkisin septembris ühe investoriga, kes TrustBuddysse oli raha pannud ning uurisin tundidekaupa nende senist pankroti protsessi, et teha korralik ülevaade, kuidas reaalne ühisrahastusplatvormi pankrotijuhtum siiani läinud on.

Lõpuks tuli sellest kaks saadet, mille lisasin samaaegselt, et rahvas saaks oma äranägemise järgi kuulata ning mõlemad vallutasid ka koheselt topi ära. Ilmselt läks teema kuulajatele korda.

Kuu populaarsemad saated:

 1. RR047 – Ühisrahastusplatvorm läks pankrotti, mis edasi? 1/2 (789 kuulamist)
  Lahkan TrustBuddy näitel reaalse ühisrahastusplatvormi pankrotistumise protsessi, kuidas see seni on läinud ja mida sellest õppida võiks.
 2. RR048 – Ühisrahastusplatvorm läks pankrotti, mis edasi? 2/2 (772 kuulamist)
  Lahkan TrustBuddy näitel reaalse ühisrahastusplatvormi pankrotistumise protsessi, kuidas see seni on läinud ja mida sellest õppida võiks.
 3. RR046 – Kuhu investeerida lühiajaliselt? (260 kuulamist)
  Soovid raha lühiajaliselt kuhugi paigutada, et see teatud aja möödudes välja võtta ja mõne teise eesmärgi nimel rakendada? Rääkisin sellise investeerimise erinevusest pikaajalise investeerimisega. Vaatasime ka erinevaid varaklasse ja võimalusi, kas ja kuidas neid lühiajaliseks investeerimiseks kasutada võiks.

Investeerimisportfell

Siin sektsioonis anname kiire ülevaate portfellis toimunust läbi numbrite.

€1000 portfellis

Võtab kokku portfelli kasvu ja vähenemise ajas.

Portfell suurenes 4.7% ehk €50 võrra. Tegemist oli positiivse kuuga nii tulude osas kui ka kulude vähenemise osas võrreldes varasemate kuudega. Kulude osas oli muidugi üldjoontes keskmine kuu, kui maksuametile tehtud ülekanne kõrvale jätta.

Varaklasside jaotus

Erinevate varaklasside liikumine portfellis.

Varaklasside vahelises jaotuses erilisi muutusi ei toimunud.

Ühisrahastusplatvormide investeeringud

Investeeringud erinevates ühisrahastusplatvormides.

Siin muutus päris palju. Osaliselt hakkasime investeeringuid ümber mängima arvestades ka rohkem maksude mõjuga. Osaliselt aga võtsin lihtsalt Twinost lühiajaliselt sinna paigutatud raha välja ning Mintosesse tegin ettevõtte konto, et sealset boonuspakkumist ära kasutada.

Kuna raha ühelt kontolt välja võtmine võtab omajagu kauem aega, kui teisele kontole kandmine, siis on ajutiselt Mintoses suuremad summad, kui pikaajaliselt plaanis seal hoida. Arvestades sobivate kriteeriumitega investeerimisvõimaluste vähesust, siis võimalik, et hakkab ka kiiremini seal raha kogunema.

Ühe muutusena graafikul on nüüd ainult üks Bondora konto ehk liitsin kokku nii minu kui ka Alina portfellid, kuna alates septembrist on minu konto €0. Sedasi on ka parem ülevaade Bondora portfelli vähenemisest läbi aja.

Tootlused

Tootluse arvutamiseks kasutan XIRR meetodi. Kuigi isiklikult jälgin siiani tasuvuse kohapealt äärmiselt konservatiivset tootluse numbrit, arvutab tabel välja ka muud stsenaariumid.

Kuigi minul on ühisrahastuses siiani näha üsna korralikud tootlused, siis uutel investoritel ei ole selliseid tootlusi just väga lihtne saada. Sellise tootluse teenimiseks kasutasin erinevaid investeerimisstrateegiaid ja turu ebaefektiivsusi, mida enam nii palju ei ole.

Bondoras on täna praktiliselt võimatu sellist tootlust teenida ja kindlasti ei tohiks sellise lootusega seal investeerimisega alustada. Isiklikult soovitan täna alustajatel pigem Bondorast eemale hoida, sest reaalsete numbrite mõistmine, nii enda kui ka platvormi portfelliga toimuva kohta, on kohati väga keeruline ja kohati lausa võimatu.

Mitte midagi märkimisväärset tootluste osas ei ole muutunud.

 

Protsent kuludest kaetud investeeringutega

Näitab, kui edukalt meie portfell kasvab võrreldes meie kuludega, arvestades, et kulutame raha, mis tuleb portfellist. Näiteks, kui kulutame €1000 ja portfell samal ajal kasvab €200, siis kattis portfelli kasv 120% kuludest. Kui kulutame €1000 ja portfell väheneb €500, siis kattis portfelli kasv kõigest 50% kuludest ehk portfell kasvas €500 võrra, aga meie kulutasime samal ajal selle €500 ära ja võtsime veel €500 lisaks ära.

Positiivne joon ülespoole, mis täitis võetud 200% eesmärgi (võib öelda, et olen nö 50% klubis jälle?) ja tõmbas keskmist ülespoole. Pikk tee on veel minna, enne kui keskmine 200%-ni küündima hakkab, aga september oli kindlasti hea kuu selles suunas liikumisel.

Bondora

Minu portfell jõudis täiesti €0 põhiosajäägini ehk võtsin välja viimase väljamakse. Võimalik, et mõni intressimakse veel pikalt hapudest laenudest kunagi laekub, aga ilmselt ei midagi arvestatavat. Alina portfellis on veel laene järel, aga mitte suurt summat.

Bondora suutis taaskord rahastada €2.6 miljoni jagu laene ning taaskord tehti seda laenukvaliteedi arvelt. Kui juulis rahastati Soome laene €600k eest, siis augustis €500k ja septembris kõigest €400k ehk laenunõudlus Soome poolel on langenud ca kolmandiku võrra.

Samal ajal on Hispaania laenude rahastamine kasvanud €270k pealt €690k peale ehk umbes 12% kogu kuu jooksul väljastatud laenude pealt üle 25% laenudeni. Muuhulgas tähendab see ka seda, et igakuiselt väljastatud laenudest on nüüdseks varasema 10% asemel koguni üle 20% üliriskantsed HR laenud.

Ühtlasi teavitati uuest hinnastamisest, kus AA-D Ratinguga laenude intressid langevad ja eriti riskantsete laenude intressid tõusevad. Tundub, et sihiks on võetud nulli jõudmine iga hinna eest ja arvestades, et eelmise aasta stiilis jätkates oleks aasta lõpuks raha otsas, on ilmselt ka põhjust.

Isiklikult leian, et tegemist on suhteliselt lühinägeliku strateegiaga ja investorite suunamine sellisesse radioaktiivsesse kraami on põhjendamatu käitumisviis, mis lõpeb kurvalt nii investoritele kui ka Bondorale. Halvimal juhul ehk ka ühisrahastusele üldisemalt.

Aga kes teab, äkki sel korral on teisiti…

Omaraha

Suurendasime natukene investeeringuid. Omaraha teatas, et plaanivad veel selle aasta sees mingi uue turu avada. Isiklikult ilmselt ei näpi, enne kui mingi ajalugu olemas.

Estateguru

Kuni kontol investeeringu tegemiseks vajalik summa koos oli, vaatasin ikka igat projekti kriitilise pilguga läbi. Peale seda aga pole enam süvenenud. Samas tundub, et dealflow on neil suhteliselt hästi käima läinud, sest projekte tuleb iga natukese aja tagant.

Panin oma väikse panuse Jõe 2b projekti ära. Mitte küll kõige parem projekt minu arvates, aga tulusam kui seisev raha ja teised enne seda tundusid omajagu kehvemad. Ikkagi kesklinna korter, mis sest, et LTV natuke kõrge.

Kui soovid Estategurus kinnisvaraga tagatud laenudesse investeerida, siis soovituskoodiga liitudes teenime mõlemad alguses 0.5% boonust investeeritud summadele lisaks:

Soovituskood: EGU05676

https://rahafoorum.ee/estateguru

P.S. Ühtlasi avastasin, et kui lingi kaudu kodulehele minna, siis soovitajakood algselt on küll olemas, aga kui lehel ringi vaatad, kaob ära. Boonuse saamiseks veendu, et kood oleks enne registreerumist ikka alles.

Mintos

Tegin siiski ettevõttele konto ära ja haarasin samal ajal ka boonuspakkumisest. Samas tundub, et mahud on endiselt madalamad ja intressid on ikka väga alla tulnud. Samal ajal laenukvaliteet on langenud ja aina enam püütakse müüa laene ilma tagasiostugarantiita.

Viimane on suhteliselt ulmeline, kuna müüakse laene, mille puhul puudub igasugune info, et otsustada, kas ja millise intressi juures need vähegi arukad investeeringud oleksid.

Eks näis, kas ja kui suures mahus Mintoses veel investeeringuid kätte saab. Vaadates, kuidas rahvas valimatult intressilangusega kaasa läheb, siis väga optimistlik ei ole, et eriti suuri summasid mul seal lähiajal ära paigutada õnnestub.

Bingo lotot saab mujal mängida soodsamalt, kui investeerimisportaalis.

Twino

Võtsin Twinost osa rahast välja, et MTA-d sponsoreerida ja mõned suuremad kulutused ära teha. Mingeid strateegilisi lükkeid ei teinud.

Aktsiad

Kui oled neid kuuülevaateid jälginud, siis olen juba pikemat aega mõtisklenud, et peaks oma IVV positsiooni maha müüma. Lõpuks siis võtsin kätte ja meenutasin endale, et reeglina, kui olen pikemalt tahtnud mingi tehingu ära teha, on tagantjärgi vaadates see idee pigem mõistlik olnud.

Ühesõnaga otsustasin sisetunnet usaldada ja panin müügiorderi kuu lõpus sisse. Tehing siiski veel kuu lõpu seisuga kirja ei läinud.

Hetkel siis portfellis natukene DBXV ja ILF positsioone veel alles.

RahaFoorumi e-raamatud ja videokoolitused

Üks ilus number sai ületatud – e-raamatu omanikke on nüüdseks üle 500!

Tegelikkuses on neid inimesi kindlasti rohkem, sest tean nii mõndagi ostjat, kes seda kindlasti koos elukaaslasega on läbi töötanud, aga eks nii mõnigi ostab omale lihtsalt seisma, nii et eeldame kasu saanud lugejate arvuks 510 🙂

Kui kõik need inimesed kasvõi natukenegi tänu sellele teosele oma finantstuleviku osas rohkem vastutust võtavad, on minu töötunnid asja ette läinud. See pole küll iga teine Eesti pere ega isegi veerandit mitte, aga kindlasti rohkem kui null.

Ja küll jõuab ka selle nulli või kaks sinna lõppu veel lükata kunagi.

Raamatu ja koolituse omanikke hetkel:
E-raamat: Eesmärgipärane investeerimine 2.0510 tk
16 tactics and strategies for P2P-lending199 tk
Ühisrahastusse investeerimise videokoolitus67 tk

 

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: