Categories
Kiiresti rikastumise skeemid

Telefonipettused

Päris mitmed petuskeemid on seotud telefonidega. Järgnevalt teen väikse ülevaate mõningatest näidetest, mida on kasutatud, et oskaksid neid ära tunda ja vältida.

Smishing (SMS ja phishing)

Kõige lihtsam skeem on selline, kus saadetakse sulle sõnum, et oled midagi võitnud ja küsitakse sinu käest mingeid andmeid, et võit sulle kätte toimetada.

Tavaliselt küsitakse andmeid, mida ülekande tegemiseks reaalselt vaja ei ole, nii et ei tohiks eriti keeruline olla aru saada, et tegemist on pettusega.

Samuti tasub meeles pidada, et kui sa ei ole kampaanias osalenud, siis ei ole ka võimalik, et sa midagi võitnud oled.

Varjatud teenustega liitumine

Teine variant on, et sulle saadetakse sõnum mingi sellise sisuga, nagu see oleks mõnelt sinu sõbralt või vanalt tuttavalt või on sõnumis sisu stiilis, et vasta sellele sõnumile ja saad tasuta midagi.

Kui sa peaksid sellele sõnumie vastama, siis võib juhtuda, et saad omale sõnumi vastu ja sedasi enda teadmata, kasutad mingit SMS-vestluse teenust, mis läheb sulle päris kalliks maksma.

Teine variant on see, et saates sõnumi, liitud mingi tellimusega, mis sulle igakuiselt või -nädalaselt saadab mingeid helinaid või muud jama ning kasseerib selle eest korralikke summasid.

Selle viimase variandi puhul olid mõned aastat tagasi levinud ka igasugused veebisaidid, kus tuli oma IQ testi skoori saamiseks või mobiilihelina tellimiseks sisestada enda mobiilinumber ning selle tulemusena olid loonud endale püsitellimuse, mille tühistamine osutus vaevaliseks ettevõtmiseks.

Tasuta SMS saatmine

Mõned internetilehed lubavad saata tasuta sõnumeid oma tuttavate mobiilidele. Mõnikord on aga need tasuta sõnumid saatjale küll tasuta, kuid vastuvõtja peab nende eest kopsaka summa maksma.

Kõned võõrastelt numbritelt

Sarnaselt eelpool kirjeldatud võõraste sõnumitega, tehakse ka kõnesid võõrastelt numbritelt. Sellisel juhul loodavad petised, et sa helistad nende numbrile tagasi ja proovivad sind seejärel võimalikult kaua liinil hoida.

Tavaliselt on need numbrid, kuhu sa helistad, kõrgetariifilised numbrid, nii et tagasi helistamise eest maksad kopsaka summa.

Kokkuvõtteks

Kindlasti on telefonidega seotud petuskeeme veel märksa enam, kui siin välja sai toodud, kuid kõigi nende vastu kehtib üldiselt üks ja sama nõuanne.

Kui kõned või sõnumid on kahtlaselt numbrilt, siis ei tasu neile vastata.

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: