Home » Investeerimine: raha sinu eest tööle » Aktsiad, börs ja omakapital » Tuludeklaratsioon: investeerimiskonto või tavaline süsteem?
 

Tuludeklaratsioon: investeerimiskonto või tavaline süsteem?

Aktsiate ostmisega alustamine on tehniliselt üsna lihtne:

 1. Tee pangakonto.
 2. Ava väärtpaberikonto (Balti aktsiate puhul EVK ehk Eesti Väärtpaberikeskuse konto, muude puhul pangasisene vastav konto).
 3. Kanna raha pangakontole.
 4. Osta soovitud aktsiaid.

Loe täpsemalt: Kuidas börsil Eesti aktsiatesse investeerida?

Kui nüüd oled aga juba mõned tehingud teinud, kerkib hiljemalt tuludeklaratsiooni ajal üles küsimus, kuidas saadud tulusid või kahjusid deklareerida. Viimane puudutab muidugi ainult eraisikuna tehtud investeeringuid.

Juriidilise isikuna tuleb pigem mõelda raamatupidamisele ja registreerida omale LEI kood.

Eraisikuna on aga võimalik oma tulusid deklareerida kahe erineva süsteemiga. Kumba kasutada, otsustab iga investor ise. Soovi korral võib ka erinevate investeeringute jaoks kasutada erinevat süsteemi samaaegselt.

Aktsiate deklareerimine tavalise süsteemiga

Tavaline ehk vana süsteem on see, mis kehtis enne investeerimiskonto süsteemi loomist. Sellisel juhul tuleb tuludeklaratsioonil deklareerida kõik oma aktsiate müügitehingud.

Tulumaksukohustus tekib alles siis, kui kõigi aasta jooksul tehtud müügitehingute kahjumid ja tulud kokku liites oled saanud kasumit. Positiivne on see, et võimalikust tulust saab maha arvestada iga tehingu puhul ka teenustasud ja muidugi ostuhinna.

Samuti on lubatud järgmisesse aastasse edasi kanda saadud kahjud, kui sinu aktsiatehingud on lõppenud halvasti ja kaotasid raha. Küll aga tuleb kasumi pealt tulumaks tasuda iga-aastaselt.

Saadud dividendid tuleb deklareerida ja nende pealt tulumaks tasuda, kui seda ei ole veel kinni peetud.

Investeerimiskonto süsteemis deklareerimine

Investeerimiskonto kasutamise korral tuleb oma aktsiate ostmiseks ja müümiseks kasutatav pangakonto tuludeklaratsioonis ära märkida investeerimiskontona. Näiteks võid sellena deklareerida ka oma LHV Kasvukonto.

Korraga võib kasutusel olla mitu investeerimiskontot mitmes erinevas pangas. Mida rohkem neid on, seda keerulisemaks võib muidugi tuludeklaratsiooni täitmine minna.

Investeerimisel seda süsteemi kasutades ei tule mitte deklareerida aktsiatehinguid, vaid valitud pangakonto(de)le tehtud sisse- ja väljamaksed.

Maksukohustus tekib alles siis, kui väljamaksed on mingil ajahetkel suuremad kui sissemaksed.

Dividendide tulumaksuga maksustamine on samuti investeerimiskontoga veidi mitmekesisem, sest osadel juhtudel võib need deklareerida sissemaksena ja mõnikord saab maksustamist edasi lükata.

Investeerimiskonto – mis see on ja kuidas kasutada?

Investeerimiskonto ja vana süsteemi erinevused

Kuna mõlemat süsteemi saab kasutada samaaegselt, siis on kasulik mõista nende erinevusi ning aru saada, millal mida kasutada saab ja tasub. Kindlasti ei too siinkohal välja kõiki erinevusi, aga peamised siiski.

Investeerimiskontot saab kasutada vaid finantsvaradesse investeerimiseks. Seega teatud juhtudel on maksustamise seisukohast valikus ainult vana süsteem (nt Forexil valuutadega kauplemine). Mõnel juhul (nt ühisrahastusse investeerides) ei saa kasutada aga kumbagi süsteemi.

Vaata: Kuidas deklareerida ühisrahastuse tulusid?

Vana süsteemi puhul saab aastast-aastasse edasi lükata küll kahjumeid, aga kasumi puhul tuleb tulumaks tasuda iga-aastaselt. Investeerimiskonto puhul on võimalik kasumit edasi lükata ja reinvesteerida nii kaua, kuniks soovid.

Kui teed palju tehinguid, siis on ka tuludeklaratsiooni täitmise seisukohalt investeerimiskonto tõenäoliselt lihtsam täita.

Alates 2018. aastast hakkab teenitud tulu suurus mõjutama sinu maksukoormust läbi aastatulu ja tulumaksuvaba summa suuruse. Kui väärtpaberitehingutest saadaval tulul on sinu sissetulekus suur roll, siis võib investeerimiskonto kaudu olla lihtsam enda maksukoormust mõjutada.

Vana süsteem Investeerimiskonto
Tehinguid võib teha laiem varade valik ainult finantsvaradega
Deklareerida tuleb kõik tehingud sisse- ja väljamaksed investeerimiskontolt
Maksukohustus tekib peale tehingu realiseerimist peale tulu kasutuselevõttu
Maksustatakse realiseeritud kasumit iga-aastaselt, kahjumi saab edasi kanda sissemaksete summat ületavaid väljamakseid
Tulust saab maha arvata:

 • kahjumiga tehingud
 • tehingutasud
 • haldustasud
 

 • +
 • +
 

 • +
 • +
Saab tulu maksustamist edasi lükata +
Saab dividendide maksustamist edasi lükata osadel juhtudel
Aastatulu arvestusse läheb aasta jooksul realiseeritud tulu sissemaksete summat ületavad väljamaksed

Kui soovid täpsemalt teada:

 • Kuidas investeerimiskontoga tulumaksu maksmist saab edasi lükata?
 • Milliseid investeeringuid läbi investeerimiskonto teha saab ja milliseid mitte?
 • Kuidas investeerimiskontot luua ja deklareerida?
 • Kuidas deklareerida teises valuutas tehinguid?
 • Milliseid tehinguid on üldse vaja deklareerida?
 • Mida peaks tegema dividendide korral?

Siis leiad üsna põhjaliku ülevaate sellest investeerimiskonto videode alt.

NB! Käesolevat teavet ei tohiks käsitleda investeerimis- ega maksunõustamisena. Iga investor peab ennast ise kurssi viima maksustamise aluseks olevate õigusaktidega ning pöörduma vajadusel maksu- või õigusnõustaja poole. Olen teinud endast parima, et tuua sinuni võimalikult korrektne ja õige informatsioon, aga see pole garantii ning lõplik vastutus lasub igal investoril endal.

4 kommentaari

 1. Ping from Meelika:

  Tere,
  Tegin investeerimiskonto eelmisel aastal ning ka mõningad aktsiaostud. Müüke ei toimunud. Sel aastal täitsin tuludeklaratsiooni, kuid ülla-ülla unustasin üldse investeerimiskontot näidata. Täitsin automaatselt ja investeerimiskonto läks meelest. Kas ma pena tagant-järgi nüüd parandama? Tänan ette vastuse eest!

 2. Ping from Anon:

  2018 ostsin aktsiaid. Kasutan vana süsteemi. Kas ost tuleb deklareerida?

  • Ping from Taavi Pertman:

   Nagu ka artiklis kirjas, siis vana süsteemiga tuleb deklareerida müügitehingud. Täna tasub omale tõendid ja vajalik info kuhugi kindlasse kohta talletada ostuhinna ja -aja kohta, et kunagi müües oleks see sul olemas ja vajadusel tõendatav.

Jaga oma arvamust!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.