Categories
Esimesed sammud: raha kogumine, eelarve, säästmine

Ülevaade investeerimisest

mida investeerimisel jälgida
Pilt: SalFalko

Käisin ka seal investeerimismessil kohal, mis Nokia Kontserdimajas oli. Kahjuks väga midagi uut ei kuulnud. Kui sellistel üritustel juba mõned korrad oled käinud, siis väga palju uut infot ei kuule, aga tasuta jäätist ja muud nänni võib saada sellegipoolest.

Alusta juba täna

Moto on kindlasti õige. Alusta investeerimisega juba täna, mitte ära mõtle, et kunagi tulevikus, kui sa tead rohkem või omad rohkem raha või rohkem vaba aega. Kunagi tulevikus on aeg, mis tõenäoliselt jääbki kunagi tulevikku.

Alustada saab ka väikselt

Ka paarsada krooni võib olla juba piisav summa, et alustada investeerimisega. Samas ei ole alati tingimata üldse raha vaja, et investeerimisega alustada.

Hajuta riske

Jah, ei ole mõtet kogu oma eluvarandust ühte ja samasse kohta ära uputada. Samas jääb sellistel investeerimismessidel tihti tähelepanuta fakt, et kuigi soovitatakse hajutada riske erinevate aktsiate või fondide ostmisega, ei hajutata riske erinevat liiki instrumentidega, vaid ainult instrumendisiseselt.

Lisaks, kui sul ikka on ainult 200 krooni, siis mida sa enam hajutad?

Investeerimise ja kauplemise erinevus

Kauplemine on lühiajaline tegevus tulu teenimiseks ehk ostad ja müüd midagi lühiajaliselt ja teenid selle pealt. Investeerimine on seevastu pikaajalise eesmärgiga tegevus. Näiteks ostad aktsiaid eesmärgiga, et 5, 10 või sootuks 20 aasta pärast kasum välja võtta.

Pangakontol raha hoidmine

Võhikule tundub kindel, kui ei võta asja suhtes midagi ette. Nii ei jää vähemalt midagi vähemaks. Samas võib tegevusetus olla kõige suurem kahjutooja üldse. Inflatsioon sööb selle raha väärtust kohati kiiremini, kui sa juurde jõuad teenida ja selleks ajaks kui kunagi tulevikus otsustad oma pangakontole kogutud säästude eest pensionile minna, saad selle raha eest peaaegu et mitte midagi.

Börs, hoiused ja pensionifondid

Tõenäoliselt kuuled sellistel messidel selle kohta, kuidas aktsiaturud on ajalooliselt tootnud nii mitu protsenti keskmiselt aastas, kuidas pensionifondi kolmas sammas on hea investeering, kuna saad selle pealt tulumaksu tagasi ehk kohe alguses toodad sellega tulu ja äärmisel juhul ka selle kohta, et niisama pangakontol raha hoidmise asemel on kordades kasulikum oma raha riigi poolt teatud mahus tagatud hoiustesse paigutada.

Mida seal tõenäoliselt EI kuule

Kuna tegu on siiski põhimõtteliselt börsi, pankade, maaklerite reklaamiga ehk nad müüvad oma toodet või teenust, siis nende poolt pakutav info ka sellega tavaliselt piirdub. See ei tähenda tingimata, et nad valeinfot levitaksid (kuigi pensionifondide koha pealt tegeletakse kohati päris korralikult manipulatsiooniga), aga alternatiivsetest võimalustest sellistel üritustel üldiselt ei räägita.

Alternatiivsed instrumendid

Kui oled investeerimisalase infoga mingilgi moel viimaste aastate jooksul kokku puutunud, siis tõenäoliselt tead, et on olemas palju erinevaid varaklasse ja viise, millesse saab investeerida – alustades ühisrahastusest ja väärismetallidest ning lõpetades klassikalise kinnisvaraga.

Lisaks on võimalik oma raha otse välja laenata, investeerida oma ettevõtte alustamisse, sms-teenuse või veebilehe loomisesse, rahastada pokkerimängijaid, haruldaste müntide või muude asjade kogumine, valuutaga kauplemine, millegi välja rentimine ning veel lõputult muid viise. Neist nii mõnigi on oma ebausaldusväärsuse tõttu ehk isegi põhjusega investeerimisalasest kirjandusest ja messidest välja jäetud.

Pisut teistlaadi investeering

Eelmises lõigus veidi juba vaikselt puudutasin seda, aga samuti ei käsitleta tavaliselt selliseid investeeringuid, mis ei too tingimata raha eest lisaraha. Nagu näiteks sülearvuti töö tegemiseks, veebilehe, raamatu ostmine või koolitusel osalemine, ülikoolis käimine või mõni muu selline investeering, mis otseselt raha sisse ei too, aga võib aidata seda teha.

Mitterahaline investeering

Üldiselt jäetakse see osa tähelepanuta, kuigi see on tõenäoliselt üks suurimaid investeeringuid, mida keegi üldse kunagi teha saab. Samuti on see üks laiahaardelisemaid valdkondi.

Rahast märkimisväärselt olulisem ressurss on aeg ning see, kuidas me seda investeerime. Aega saab investeerida näiteks aja juurde saamiseks (õpid ja harjutad tegevusi efektiivsuse tõstmiseks, mistõttu kulub vähem aega neile ja elad tervislikult, et oma eluiga pikendada), nö sotsiaalse kapitali suurendamiseks (lood uusi tutvusi, veedad aega sõprade ja perekonnaga, õpid suhtlemisoskusi, osutad teeneid, aitad kedagi), raha teenimiseks (lähed tööle, investeerid), efektiivsuse tõstmiseks (õpid uut, harjutad, et paremini teha ning efektiivsuse tõstmise kaudu kas siis rohkem teenida, aega juurde võita, paremaid suhteid luua vmt) ja kindlasti veel nii mõnekski muuks tegevuseks.

Igapäevased investeerimisotsused

Kas võtad aega tervislikult elamiseks, et oleks rohkem energiat ja aega või vaatad filme, mängid arvutimänge ja sööd kiirtoitu?

Kas investeerid tunni või kaks päevas, et lugeda raamatut ja seeläbi “teenida” omale lisaaega (õpid näiteks sihipärasemalt tegutsema, mõne tegevuse koha pealt aega efektiivsemalt kasutama või hoopis edukamalt investeerima) või investeerid selle aja uudiste vaatamisele?

Kas võtad aega, et jõuda selgusele, mida sa oma elus tahad või lähed vooluga kaasa ja teed võimalikult palju tööd? Kas lähed koolitusele või vaatad kodus telekat või hoopis veedad sõpradega aega?

Milline on sinu portfell?

Selle koha pealt on meis kõigis peidus väike investor, olenemata sellest, kas me teeme neid otsuseid teadlikult või mitte. Mõni tegeleb rohkem investeerimisega, mõni rohkem kauplemisega ja lühiajaliste kasumite tagaajamisega.

Kas sinu mitterahaliste investeeringute portfell koosneb teadlikult valitud instrumentidest või juhuslikust valikust? Kas ta toodab kasumit või kahjumit?

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

3 replies on “Ülevaade investeerimisest”

Pean silmas stakemist, kus üks (või mitu) inimest annavad mõnele potentsiaaliga mängijale raha, et too saaks näiteks mängida mingis hea auhinnarahaga turniiris ja võidu korral jagatakse võidusumma vastavalt eelnevale kokkuleppele.

Selliste diilide otsijaid ja pakkujaid võib leida näiteks siit two plus two foorumist:
https://forumserver.twoplustwo.com/102/marketplace/

Ilmselt pimesi sellesse ettevõtmisesse jällegi hüpata ei maksa, aga kui huvi pakub, siis võiks ilmselt sealtsamast uurimisega alustada.

Isegi LHV foorumis otsis üks Eesti pokkerimängija (vist Madis Müür, kui ma ei eksi, aga võin eksida) investoreid. Idee on selles, et heal mängijal ei pruugi olla veel piisavalt raha, et osaleda suurturniiridel, seega ta müüb nö. osakuid, näiteks kui pilet on 3000 eurot, aga ta ei saa ise rohkem investeerida kui 1000.
100 eurone osak toob ostjale sisse 1/30 potentsiaalsest võidust, kaotuse korral kaotus 100 eurot. Või umbes nii.

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: