Categories
Investeerimine: raha sinu eest tööle

Raha säästmine ülikooli jaoks

raha säästmine ülikoolihariduse jaoksKogumine ülikooli jaoks

SEB uuringu põhjal selgus, et 80% lapsevanematest, kes oma lapsele raha koguvad, koguvad seda ülikooli kulude jaoks. Samuti arvutati välja, et keskmiselt kulub ülikoolis õppimiseks umbes €500 kuus (koos õppemaksuga, kui see kuude peale ära jagada). Raha säästmine selle nimel on seetõttu äärmiselt oluline.

Oletame, et sul on 5-aastane laps ja sa tahaksid tema ülikooli jaoks hakata juba varakult raha säästma. Et näha, kui palju selleks igakuiselt investeerima peaks, teeme väikesed arvutused.

Eesmärk – ülikooliharidus

Selleks, et saaksime ligikaudse igakuise makse välja arvutada, on meil vaja teada mõningaid andmeid:

  1. Tudengi igakuised kulud ülikoolis käimise ja elamise peale selle ajal. Selle info saime SEB uuringust ja see tuleb ligikaudu €500.
  2. Umbkaudne inflatsioon ehk raha ostujõu vähenemine. Statistikaameti leheküljelt saab 1999.-2011. aasta tarbijahinnaindeksi muutuse andmed. Keskmiselt oli inflatsioon sel perioodil umbes 5% kanti. Eeldame, et see tuleb ka järgmise 13 aasta jooksul umbes sama suur.
  3. Perioodi, mille jooksul raha kõrvale saab panna. Antud juhul eeldame, et laps läheb 18 aastaselt ülikooli ehk säästmiseks on aega täpselt 13 aastat.
  4. Ülikoolis õpitavat ajaperioodi ehk kui pikalt on vaja sellest rahast väljamakseid teha. Sa tahad igaks juhuks arvestada 6 aastaga, sest alati ei pruugi saada nominaalajaga hakkama ja mõned erialad ongi pikema õppekavaga.
  5. Investeerimisest teenitavat realistlikku eeldatavat tuluprotsenti. Eeldame, et investeerimisest sa eriti midagi ei tea ja ei julge ka börsiga riskida, nii et otsustad kasutada pankade tähtajalisi hoiuseid. Antud hetkel on pakutavad intressid enamikel juhtudel alla 1%, aga eeldame, et olud lähevad paremaks ja selle 13 aasta jooksul suudad teenida väheke optimistlikumad ~2.5% aastas intressitulu.
  6. Tulumaks väljamaksete pealt. Kuna tavahoiusega teenitavad intressid on tulumaksuvabad, siis tulumaks on 0%.

Raha säästmine peaks algama kohe

Need andmed sisestan tabelisse, mille meisterdasin ja jagasin oma esimeses finantsteemalises töötoas osalenutele ning saan kiirelt vastuse kätte.

Rahahulk, mis sul peaks 13 aasta pärast pangakontol ja hoiustel olema, et saaksid oma lapsele soovitud ülikooliharidust võimaldada, on umbes €38900. Et see raha õigeks ajaks olemas oleks, tuleb järgmise 13 aasta jooksul igakuiselt investeerida €292.

Kui mõtled, et tegelikult aega on selle kiire asjaga ja hakkad koguma alles siis, kui laps on 10-aastane, siis pead igakuiselt juba ligi €450 investeerima. Nii et igati loogiline järeldus on see, et raha säästmine peaks algama kohe…

Kui aga oled säästmisega hiljaks jäänud ja tahad siiski lapse hariduse jaoks raha koguda, siis loe ka seda postitust alternatiivsete võimaluste kohta.

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

Mis sa arvad?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.