Categories
Tegemised ja mõtisklemised

Veebruar 2015 kokkuvõte

Püüan igakuiselt ülevaate anda sellest, kuidas mul investeerimisega läheb, mis seisus 50% klubiga olen ja mis olid suuremad tegemised selles vallas. Teen seda osaliselt selleks, et ise ennast paremini kursis hoida oma seisuga ja edu/ebaeduga ning selleks, et anda lugejatele veidi parem ülevaade, mille põhjal investeerimisotsuseid teen ja millesse investeerin. Ühtlasi püüan anda ka väikese ülevaate, mis RahaFoorumis ja minu portfellis toimub ning mida edaspidi plaanin.

Loodetavasti saad selle käigus minu vigadest ja õigetest otsustest midagi ka endale kõrvataha panna ning mõistad, et tegelikult ei ole see investeerimine nii keeruline, kui esialgu tundub.

Investeeringute osas arvestan minu isiklikku, ettevõtte ja naise portfelli kui meie ühist pere portfelli, sest eesmärk on neil kõigil sama. Ühtegi tarbimiseset ega enda tarbeks ostetud vara oma investeeringute all ei arvesta (telefonid, autod, arvutid jmt ei kvalifitseeru varadeks).

50% klubi osas on arvestuses vaid eraisikuna teenitud tulu. Ettevõtlustulud on siiani jäänud ettevõttesse ja kvalifitseeruvad sisuliselt säästude ja investeeringute alla. Samuti ei arvesta ma sisse summasid, mis on säästetud mingi suurema kulutuse jaoks tulevikuks (a la reisiraha).

RahaFoorumi osas annan ülevaate e-raamatuga seotud müügist ja põhilistest tegemistest, mis sel kuul käsil olid.

Enne kui ülevaateni lähen, tahan Sind tänada, et oled RahaFoorumi lugejate seas. See on minu peamiseks motivatsiooniks RahaFoorumi kirjutamisel, kui kuulen, et lugejatel on millestki kasu olnud, õnnestunud suuremaid summasid investeerimiseks leida, oma tulusid suurendada, investeerimisega alustada või petuskeemidest eemale hoiduda.

Ilma Sinuta poleks ilmselt ka RahaFoorumit ega ei viitsiks ma ka nii palju oma investeeringute kallal vaeva näha ja neid nii põhjalikult uurida. Kui kellegi teise tulemused sellest sõltuvad, siis on ikkagi kuidagi suurem vastutus ja tahtmine sageli asi põhjalikumalt selgeks teha, kui enda jaoks uurima vaevuks.

Aitäh, et aitad motivatsiooni hoida ja veel suurem tänu, et ka loetut reaalselt enda elujärje parandamisel rakendad!

RahaFoorum.ee tegemised veebruaris

Tunnen, et olen sel aastal RahaFoorumi lugejaid natukene alt vedanud, kuna lihtsalt ei ole jõudnud nii palju teha, kui olen tahtnud. Eriti halb on see, et päris paljudele lugejate kirjadele küsimustele vastamiseni jõudmiseks kulub nii kaua aega.

Osaliselt on see tingitud sellest, et lihtsalt täiskohaga töötamise ja muude tegemiste kõrvalt lihtsalt ei jõua, aga sain aru, et oma roll on ka sellel, et olin päris pikalt endale valetanud, et mul pole aega trenni teha, sest on vaja nii palju muud teha. Ilmselgelt on mul sellepärast tunduvalt vähem energiat kui võiks ja seetõttu ka produktiivsus kannatab.

Seega otsustasin hakata hommikuti enne tööd paar korda nädalas ujumas käima ja läks siiani sellega ka üsna hästi (praegu tegin väikese pausi, kuna sai veidi külmetatud, aga loodetavasti õnnestub juba järgmisest nädalast jälle). Mingist silmatorkavast kasust on veel vara rääkida, aga usun, et pikemas perspektiivis on õige otsus (et mitte öelda investeering).

Lugeja küsimuste osas on RahaFoorumi facebooki kommuun natukene juba oma rolli õnneks täitnud, nii et paar küsimust on seal küsitud ja ka üsna kiiresti vastuse saanud, nii et selles osas aitab see natukene minul “to-do” listi lühendada ning samal ajal ka küsijatele kiiremini ja mitmekesisema vastuse anda (ei ole ainult minu seisukoht). Positiivne on ka see, et grupis on juba üle 100 liikme koos.

Ühisrahastusse investeerimise e-koolituse osas jõudsin nii kaugele, et sain lõpuks ka esimeste videoõpetuste algsed versioonid ühisrahastuse tootluse arvutamise teemal valmis. Tundub, et sain ka nö süsteemi paika, nii et järgmiste tegemine peaks olema loodetavasti lihtsam ja kiirem. Kuigi endiselt siiski õppimisprotsess.

Eesmärgipärase investeerimise e-raamatut osteti ühe võrra rohkem kui jaanuaris ja minule suureks üllatuseks ostis üks inimene ka minu aegunud ühisrahastuse teemalise e-raamatu. Küsisin igaks juhuks ka üle, kas ta ikka päriselt tahtis seda osta või mitte, kuid vastust pole kahjuks saanud.

Üks minu jaoks isiklikult huvitavamaid asju, mis veebruaris toimus oli intervjuu Äripäevaga, kus õnnestus ära mainida ka teised investeerimise teemal blogijad, nii et intervjuu ilmumise päeval oli päris hästi näha tavapärasest natukene kõrgemat hulka külalisi nii blogis kui ka näiteks facebookis finantsvabaduse grupi liitujate seas.

Kuu numbrites:
E-raamat “Eesmärgipärane investeerimine” uusi omanikke:14 tk
16 tactics and strategies for P2P-lending” uusi omanikke:0 tk

RahaFoorumi külastatavus:

Kuigi kuu oli tavapärasest lühem, oli külastatavus kõrgem, kui tavaliselt. Põhjus ehk päev, millal Äripäeva intervjuu avalikustati, on ka graafikul muidugi üsna hästi nähtav.

Positiivne on see, et lisaks liikluse suurenemisele, on ka kõik muud näitajad natukene positiivsemaks muutunud, kui need eelmisel kuul olid. Tahaks loota, et see näitab seda, et suutsin lugejatele pakkuda midagi huvitavamat ja kasulikumat kui varem.

RahaFoorumi lugejad 2015. aasta veebruaris

Veebruari populaarsemad postitused:

Toon välja kuu jooksul vaatamiste järgi kõige populaarsemad postitused. Kui sul midagi vahele on jäänud, siis viska pilk peale ja oleksin tänulik, kui häid postitusi ka oma sõprade ja tuttavatega jagaksid.

  1. Bondora tuludeklaratsioon – kuidas maksuametis deklareerida (1067 vaatamist)
    Kuigi ei kirjutanud seda päris lugeja küsimusena üles, siis seda küsiti minu käest üsna mitmel korral, nii et sisuliselt jällegi on kõige populaarsem postitus see, mida lugejad küsisid. Kirjutasin lühikese juhise sellest, kuidas oma tulusid deklareerima peaks.
  2. Jaanuar 2015 kokkuvõte (764 vaatamist)
    Minu portfelli ülevaade jaanuaris. Hea on näha, et see on midagi, mis ka lugejatele huvi pakub, sest selle kokkuvõtte tegemine võtab igakordselt 4-5h+ aega ja vaeva.
  3. Ühisrahastus kui esimene aste investeerimise alustamisel (573 vaatamist)
    Käisin välja mõtte, kuidas ühisrahastust võiks kasutada ka nö astmena muudesse instrumentidesse investeerimisel. Kindlasti ei ole tegemist ideaalselt toimiva lahendusega (loe ka postituse all olevaid kommentaare minu arutelust teise investoriga), kuid üks potentsiaalne võimalus.

Üsna napilt jäi neljandale kohale ka intervjuu Kristiga, mis oli muuseas esimene postitus siin blogis, mis ilmus audio kujul. Hea meelega kuulaks tagasisidet, kuidas sellises formaadis postitus meeldis või ei meeldinud.

Kuna lugeja küsimused on populaarsed ja neid tuleb rohkem, kui ma vastata jõuan, siis otsustasin luua RahaFoorumi kommuuni Facebooki suletud grupi näol. Liituda võivad kõik RahaFoorumi lugejad ja nende sõbrad/tuttavad ning loodan, et saame selle abil rohkem ja kiiremini nii mõnegi küsimuse vastatud, mis kellelgi rahafoorumlastest tekkida võiks.

Nii mõnigi neist on selline, mille puhul blogipostitust üksinda ei ole mõtet teha, kuna vastus on lühike, aga kuna vormi kaudu ei ole kõik oma meili jätnud, siis muud moodi ka neile küsimustele vastata ei saa. Seetõttu oleks see grupp ideaalne ka selliste küsimuste vastamiseks.

Juba üle 100 inimese on grupiga liitunud ja päris mitu lugeja küsimust ka seal nii minult kui teistelt liikmetelt vastuseid saanud.

Liitu grupiga siin.

PS! Muidugi on oodatud ka kõikvõimalikud muud arutelud ja mõttevahetused 😉

Bondora veebruari kokkuvõte

Varasemalt olen öelnud, et Bondora tootlus tuleb lähiajal tublisti allapoole ning seda on ka järjekordselt selle kuu arvutustest näha.

Minu kontol oli sel kuul kõige suuremaks sündmuseks see, et tegin ühe suuremat sorti sissemakse ja tasusin oma Bondora laenu enneaegselt ära. Praeguses keskkonnas, kus Bondora tootlused tulevad alla ja sisuliselt on deflatsioon, siis ei õigustanud see nö võimenduseks võetud laen ennast enam ära.

Paraku ei näe ka väga lihtsaid võimalusi tootluse suurendamiseks, sest siiani olen seda meelt, et riskantsemad laenud ei tasu seda lisariski lihtsalt ära ja madalama riskiga ei olegi paraku suuremat tootlust võimalik saada, kuna juba intress on madalam, kui minu varasem tootlus. Ühesõnaga hetkel küll jooksevad vanad portfellihaldurid, kuid pean ilmselt lähiajal üle vaatama, kas ikka tasub neid edasi jooksutada või peaks uue peale üle minema ja sealt lihtsalt madalama riskiga laenud võtma.

Viivises laenude osa kõikus kuu lõikes üsna korralikult, aga üldkokkuvõttes väga ei muutunud. Naise kontol aga on viivises laenude hulk täitsa arvestatavalt tõusnud, kuid seda oli ka oodata, sest tal on üsna värske konto ja millalgi peavad lõpuks need viivises laenud ka ära tulema. Muidugi see näitab väga hästi ära ka selle, kuidas algusjärgus oleva portfelliga sisuliselt tootlus puudub.

Järelturult midagi sel kuul ei ostnud, kuna raha läks sisuliselt kõik laenu tagasimakse peale ära ja kontole suuremaid summasid seisma ei tekkinud.

Mõnevõrra üllatslikult oli intressitulu jaanuariga võrreldes täitsa arvestatavas summas (ca €60) kõrgem.

Kuu numbrites:
Välja antud laene koos järelturult ostetutega
(tagastatud laenud juba maha arvestatud)
€945.00
Tagasimakstud põhiosa
(sisaldab ka tühistatud ja enneaegselt tagastatud laene)
€537.13
Teenitud intress/viivis€272.96

Omaraha veebruari kokkuvõte

Kandsin jälle väiksema summa peale ja püüdsin välja anda. Kuu lõpus on siiski kontol veidi vaba raha järel ja laenude välja andmine ei lähe just kõige kiiremas tempos. See on muidugi ka loogiline kui arvestada, et veebruaris väljastas Omaraha €245k eest laene (võrdluseks Bondora umbes 10x suurem kogus enam kui 2 miljoniga).

Ühtlasi teeb natukene muret see, et uue seaduste järgi peavad ka kõik laenude vahendajad (ehk ühisrahastusplatvormid) Finantsinspektsiooni järelevalve alla, mis (ma eeldan) tähendab, et peavad hakkama järgima samu seadusi ja reegleid, mis pangad.

Bondora küll juba järgib neid reegleid (ja nii mõnigi investor on sellepärast ka minevikus omajagu kurtnud…), aga Omaraha teeb tagasimaksete osas minu teada üsna omapäraseid lahendusi, mis päris nende seadustega otseselt kooskõlas ei ole. Tõenäoliselt nad jõuavad oma tehnilises pooles kõik asjad õigeks ajaks ka vastavalt ümber teha, aga natukene lisarisk siiski.

Üldiselt, kui laenud välja lähevad, siis ilmselt panen ka märtsis vähehaaval mõne väiksema summa juurde, aga tundub, et see on mahu osas üsna piiratud võimalus.

Mulle endiselt ei meeldi nende juures see, et järelturgu ei ole, nii et soovi korral väljumine on võimatu ja viimaste foorumipostituste põhjal tundub, et see pole ka enam väga lähiaja plaanides siiski, nii et väga suureks sealset summat ajada ei plaani.

Kuu numbrites:
Välja antud laene€410.00
Tagasimakstud põhiosa€167.17
Teenitud intress/viivis€52.39

Estateguru veebruari kokkuvõte

Estategurus oli veebruar siiani kõige teguderohkem kuu. Lisaks sellele, et minu teine laen läks välja, sain ka oma esimese intressimakse!

Ühtlasi tuli juurde ka uus projekt. Tundub, et praegune tempo on tuua turule ca 1 projekt kuus. Ilmselt on see ka mõistlik tempo, kui vaadata, et soovitud summa kokkusaamine võtab siiski omajagu aega ja ilmselt ei ole platvormil veel piisavalt suuremaid investoreid.

Suuremaid summasid sinna lisama ei hakka, sest hetkel tasuvamaid kohti, aga pikas perspektiivis hoian just tagatisega laenude väljastamise võimaluse osas silma peal.

Kui soovid liituda ja ise järgi proovida, siis minu soovitaja koodiga liitudes teenid 0.5% oma esimesel aastal investeeritud summadele lisaks ja sama summa kantakse ka minule boonusena:

Soovituskood: EGU05676

https://rahafoorum.ee/estateguru

Kuu numbrites:
Välja antud laene€100
Tagasimakstud põhiosa€0
Teenitud intress/viivis€0.46

Aktsiaportfell veebruaris

Veebruari esimestel päevadel sain TVEAT müügist rahad kätte ja maksin oma Bondora laenu ära. Kuu jooksul panin küll väiksema summa raha reservi, et millalgi taas aktsiate või kinnisvara suunas vaadata, aga veebruaris ei oleks sellest piisanud isegi siis, kui oleks mõne väga hea võimaluse leidnud.

Kuu numbrites:

50% klubi veebruaris

Kui sa ei tea, mis 50% klubi on, siis sisuliselt tähendab 50% seda, et sa investeerid/säästad vähemalt poole oma sissetulekust oma parema finantsilise tuleviku nimel. Olgu selle eesmärgiks siis finantsiline vabadus, elamisväärne pension, lastele jäetav pärandus või hoopis mõne heategevusliku ettevõtmise jaoks fondi loomine.

Otsustasin 2014. aasta algusest 50% klubiga liituda ja oma edusamme/ebaedu selles osas jälgida. Varasemalt eriti sellele tähelepanu ei pööranud ja investeerisin ilma selletagi üsna suure osa oma sissetulekutest, isegi kui need olid väikesed. Samas tuleb tunnistada, et teadlikult selle jälgimine on aidanud siiski rohkem investeerida, kui ilma oleksin teinud.

Kuna väga suur osa sissetulekust läks Bondora laenu tagasimakseks, siis 50% klubi osas väga suuri edusamme ei teinud ja ka selle aasta keskmine tuli sõltumata eelmise kuu edukast tulemusest ikkagi allapoole 50%. Õnneks on see vaid aasta algus ja usun, et jõuan selle vahe ilusti tagasi teha. Rohkem selliseid laenude tagasimakseid ei tohiks ka ette tulla, kuna pole lihtsalt selliseid laene.

Kuu numbrites:
Investeeringute osakaal eelarvest12.50% (-55.69%)

Säästud/Reisiraha veebruaris

Olen juba mõnda aega mõtelnud, et tahaks teha naisega ühe pikema sukeldumisreisi näiteks kuhugi Aasiasse. Kuna lennupiletid on ilmselt üsna kallid (see-eest ehk elamine jm odavam kui Euroopas), siis oleks tegemist üsna korraliku ühekordse kuluga.

Lihtne viis oleks laenu võtta ja siis seda igakuiselt pärast tagasi maksta, aga loodetavasti on nüüdseks juba kõigil lugejatel selge, mille jaoks laenu võtta tasub ja milleks mitte.

Iga võetud laen, kui see pole arukal eesmärgil võetud, kahjustab sinu finantsolukorda ja teeb sinu tarbitud asja/kogemuse tunduvalt kallimaks, kui see tegelikult on. Kui suudad pärast maksta laenumakseid, suudad ka praegu panna samas summas raha kõrvale ja saada see raha palju kiiremini kokku, kui laenu makstes (intressi ja lepingutasusid ei pea kogumisel tasuma).

Seetõttu otsustasin selle eesmärgi nimel igakuiselt panna väikse summa omale SEB digikassaga seotud kogumishoiusele. Lisaks panen sinna oma rahast €5 iga müüdud e-raamatu pealt, et motiveerida ennast ka sellega veidi rohkem tegelema, et see rohkemate inimesteni jõuaks.

Kuna varasemalt kogutud säästud läksid jällegi laenu tagasimakseks, siis praegune säästude osakaal kukkus märgatavalt.

Samas reisiraha vajalik summa kasvas täitsa korralikult (iga müüdud raamatu eest läks sinna €5 lisaks) ning ühtlasi avastasin, et lennupileteid on võimalik saada odavamalt kui esialgu arvasin, nii et vähendasin selle arvelt ka natukene vajalikku summat (jättes siiski väikese puhvri). Seega sel kuul liikusime vajaliku summa suunas kokkuvõttes lausa 10% jagu.

See on üks hea näide sellest, kuidas soovitud eesmärkideni on võimalik tunduvalt kiiremini jõuda mitmel erineval moel. Tüüpiline lahendus oleks see, et paned rohkem raha kõrvale, aga saab ka nii edasi liikuda, et vähendad kulusid.

Sellegipoolest on näha, kuidas raha kogudes läheb aega, enne kui vajalik summa kokku saab. Üldse ei imesta, et inimesed tihti eelistavad lihtsamat meetodi ja võtavad reisi jaoks hoopis laenu.

Saad koheselt oma meeldiva kogemuse kätte, kuid samas see osa jääb märkamata, et sa tegelikult “kogud” samamoodi tagantjärele kui maksad neid laenumakseid ja summa tuleb tänu tasutud intressile tunduvalt suurem.

Loo moraal on ilmselt see, et tegelikult oleks mõistlik hakata kohe peale reisi järgmiseks reisiks raha koguma. Praegu me alustasime suhteliselt hilja ehk sisuliselt alles siis, kui hakkasime mõtlema, et peaks minema, nii et progress tundub tänu sellele suhteliselt aeglane.

Kuu numbrites:
Säästude osakaal portfellis2.12% (-10.16%)
Reisiraha kogutud vajalikust summast36.73% (+10.43%)

Üleüldine portfelli ülevaade

Igakuiselt püüan anda põgusa ülevaate ka meie kogu portfelli hajutatusest ja seal toimuvast.

Portfelli jaotus

Nagu allolevalt graafikult näha, siis minu portfelli hajutatus on üsna madal ja seda suuresti teadlikult. Osaliselt on see tingitud sellest, et mu portfell on üsna väike, teisest küljest on naise investeeringud ainult ühisrahastuses (nagu vähemalt praegusel hetkel on ka kõige mõistlikum alustava investori jaoks) ja kolmandaks, on see instrument siiani suutnud pakkuda tunduvalt paremat tootlust, kui alternatiivid ja seda üsna väikese vaevaga.

Eeldan, et Bondoras lisatud krediidimudeli ja riskipõhise hinnastamise tõttu tuleb lähikuudega sealne tootlus märgatavalt allapoole, sest turult kaovad vähemalt mingil määral praegused ebaefektiivsused ära. Mõnes mõttes on see hea, sest sealne osakaal portfellist on juba üsna suur ja mõistlik oleks ka mujale hajutada rohkem ja see teeb selle omajagu lihtsamaks.

Sellest lähtuvalt jätsin küll oma vanad portfellihaldurid Bondoras tööle, aga eeldan, et need enam nii palju investeeringuid kätte ei saa, kui varem ning lähiajal sinna väga palju raha juurde ei kanna.

2015. aastal on plaanis veidi suurendada oma hajutatust ühisrahastuse siseselt, kuid peamine fookus on pigem teiste varaklasside osakaalu suurendamisel. Näiteks tahaks hakata vaikselt looma väikest aktsiaportfelli dividendiaktsiatest ning väikestviisi olen ka kinnisvara soetamise võimalusi uurima hakanud.

Samas on ka aktsiate ja kinnisvara osas kohati tunne, et mõlemad on justkui mulli tipus ja edaspidi võivad ainult allapoole tulla (a la 180 € kuus üür 5 ruutmeetrise korteri eest ei ole ju normaalne). Ühesõnaga, heade võimaluste leidmine on ilmselt raskem, kui ta kehvadel aegadel oleks, aga samas rahastuse osas on olukord jällegi parem, kui langusperioodidel. Kui leian hea võimaluse ja arvutused ka seda soosivad, siis loodan 2015. aastal oma esimese(d) kinnisvaratehingu(d) ära teha.

Muude investeeringute all kajastan teistlaadi investeeringuid, mis ei ole skaleeritavad või teistele kättesaadavad (a la erinevad projektipõhised investeeringud, laenud väljaspool portaale jmt).

Aktsiaportfell läks veebruaris lõplikult realiseerimisele, et ära tasuda oma Bondora laen. Tagantäjrele võin julgelt öelda, et müük oli õige otsus ja laenu tagastamine andis mulle parema tootluse, kui Tallinna Vesi siiani oleks andnud. Aktsiahind on kuu algusega võrreldes sama kohapeal ja liikus terve kuu külgsuunas.

Ühisrahastuse osas panen edaspidi Bondorasse ilmselt väiksemaid summasid ja hakkan vähehaaval raha osakaalu portfellist suurendama ja vaatan rohkem aktsiate ja kinnisvara suunas, et mõne hea võimaluse korral valmis olla.

Seda peamiselt seetõttu, et minu ühisrahastuse osakaal portfellis on lihtsalt liiga suur ja teiseks sellepärast, et Bondora tootlus on alla tulnud ja jätkab ka seda edaspidi.

Kuigi eriti lisaraha ühisrahastusse ei paigutanud, on sealne osakaal eelmise kuuga võrreldes arvestatavalt tõusnud, aga see on tingitud peamiselt sellest, et säästudest võtsin raha välja ja kasutasin seda laenu tagasimakseks.

RahaFoorumi 2015. veebruari investeerimisportfell

 

Ühisrahastuse tootlus

Kuna strateegiad erinevates portfellides on erinevad ja tegelikult oleks oluline näha ka erinevust erinevate platvormide vahel, siis otsustasin tootlused iga platvormi ja portfelli osas eraldi välja arvutada. Ühtlasi aitab see hästi illustreerida ka seda, et värskete portfellide (alla 1-2 aasta) tootluse arvutamine konservatiivse meetodiga annab üsna ebatäpseid tulemusi.

Nii mõnigi investor on kirvemeetodil löönud kokku teenitud intressi ja lahutanud sellest defaultinud summad ning esimese paari kuu põhjal jõudnud otsusele, et asi ei ole tulus. Samas on see umbes sama loogiline, kui esimestel kuudel peale üürikinnisvara ostmist lüüa kokku teenitud üüritulu ja lahutada maha tehtud remondikulud jmt ja selle põhjal otsustada projekti tulususe üle.

Ühesõnaga, loodetavasti aitab ülevaade erinevate portfellide tootluste osas natukene aimu saada ka sellest, milliseid tootlusnumbreid selle arvutuse abil võiks värskema portfelli puhul oodata.

Kuigi isiklikult jälgin siiani tasuvuse kohapealt konservatiivset tootluse numbrit, arvutab tabel välja ka muud stsenaariumid.

Mainin igaks juhuks ka ära, et kuigi minul on ühisrahastuses siiani näha üsna korralikud tootlused, siis uutel investoritel ei ole selliseid tootlusi just väga lihtne saada. Ei tohiks eeldada, et uue investorina hakkad sarnast tootlust teenima. Sellise tootluse teenimiseks kasutasin erinevaid investeerimisstrateegiaid, mille kohta teen hetkel ka väikest e-kursust.

Üsna suur osa sellest oli ka turu ebaefektiivsustel ehk sellel, et madalama riskiga laenajatel tuli maksta kõrgemat intressi. Märgatav osa sellest ebaefektiivsusest on nüüdseks kadunud.

Bondora, Omaraha ja Estateguru tootlus

Nagu eeldasingi, tegi Bondora portfell tootluses väikese allakäigu ja ilmselt teeb seda ka järgmistel kuudel. Minu portfellis peamiselt seetõttu, et uued investeeringud on kõik sisuliselt madalama intressiga, kui minu senine tootlus.

Eriti hästi hakkab praegusel hetkel tootluse arvutamise meetodide erinevus silma praegu, kus minu arvutuse põhjal minu tootlus väheneb, aga Bondora arvutuse põhjal hoopis suureneb (viimati kui see number uuenes, oli tootlus 27.59% peal). Üks nüanss võib siin muidugi ka olla selles, et tasusin oma laenu ära ehk tegin selle kuu jooksul üsna arvestatavas summas sissemakse, mis ei ole mingit tootlust mulle hetkel veel näidanud.

Alina portfellis oli samuti väike langus näha peamiselt seetõttu, et laenud hakkavad muutuma küpseks ja hakkavad tekkima viivises laenud, mis tootluse vähemalt esialgu täiesti alla tõmbavad.

Estateguru osas toimus esimene intressimakse, mistõttu ka tootlus kohe kasvas. Kui ka järgmisel kuul maksed õigeaegselt toimuvad, saab näha veelgi tõusu.

Hetkel tundub Omaraha tootlus parem, kui Bondoras, aga samas on sealne portfell üsna väike, tegin seal investeerimises päris pika pausi 2014. aastal ja ilmselt arvestatav osa sellest tootlusest tuli varasemast ajast, kui seal läksid laenud välja ulmeliselt kõrgete intressidega.

Ühesõnaga päris üks-ühele seda tootluse näitajat tuleviku osas plaanide tegemiseks võtta ei julgeks. Samas kui laenud välja lähevad, siis vähehaaval suurendan ka sealset portfelli.

 

RahaFoorumi e-raamatud

Olen väga tänulik kõigile, kes on usaldanud e-raamatu omale juba soetada. Tean, et seal on võimalik seda veel tublisti täiendada ja parandada ning saadan kindlasti ka kõigile senistele soetajatele uue versiooni, kui see valmis saab.

Tänu teile, varajastele ostjatele saan vajalikku tagasisidet, et alustavatel ja juba mõnevõrra kogenud investoritel on sellist käsiraamatut vaja ja sellest on kasu. Samuti saan just teie käest teada, mis töötas ja mis võiks paremini olla, et seda edukamalt täiendada.

Kui selliseid varajasi julgeid ostjaid ei oleks, siis ei tuleks ilmselt ka kunagi järgmist versiooni ja täiendusi, sest tunduks, et vajadust pole. Aitäh veelkord kõigile, kes on e-raamatu omale soetanud ja seal lehel või minule otse ka tagasisidet jätnud ning oma edusammudest rääkinud!

Hea meel on näha, et ostjate arv püsib endiselt täitsa arvestataval kohal. Tahaksin kuulda ka rohkem tagasisidet selles osas, millest oli kõige enam abi, millest puudu jäi jne. Kuigi mul on ka endal terve rida mõtteid, kuidas kogu seda raamatut juba sisuliselt täiesti ümber ja paremaks teha, siis parimad mõtted tulevad ikkagi lugejatelt endilt, sest nemad teavad paremini, mis just nende jaoks töötas ja mis mitte.

Kuna ma praegu lihtsalt puhtfüüsiliselt ei jõua selle uuendamisega niikuinii tegeleda, siis otseselt väga palju rõhku sellele pannud pole, aga plaanis on igatahes enne põhjalikumat uuendamist ka olemasolevatelt ostjatelt täpsemat tagasisidet küsida.

Sellest müügitulust ära ei ela ja selle peale kulutatud aega ta ka väga ära ei tasu siiani, aga samas on tegemist täiesti mõnusa lisatuluallikaga. Seega olen igati tänulik, kui soovitad seda raamatut ka mõnele sõbrale, kes plaanib investeerimisega alustada või tahab lihtsalt oma investeerimise ja säästmise alast tegevust veidi eesmärgipärasemaks muuta.

Raamatu omanike osas on hetkel seis selline:
E-raamat: Eesmärgipärane investeerimine125 tk
16 tactics and strategies for P2P-lending39 tk

 

Osta alustava investori käsiraamat

 

 

50% klubi

Laenu tagasimakse tõttu sai ka 50% klubi oma põntsu kirja ja langesin nüüd alla 50%. Siiski olen üsna kindel, et järgnevate kuudega õnnestub see taas üle 50% tuua.

50% klubi tähendab, et investeerid vähemalt 50% oma sissetulekutest.

Tean, et päris paljud soovitavad elada väga minimaalsetes tingimustes, et saavutada finantsiline vabadus võimalikult ruttu jne ja ma olen üldiselt nõus, et ei ole mõtet raha raisata igasugu vidinate ja jama peale.

Teisest küljest aga olen seda meelt, et kui sa kulutad liiga palju energiat ja aega, et igat viimset senti kokku hoida, siis sul ei jää enam energiat ega aega selleks, et oma tulusid suurendada ega ka motivatsiooni seda edukalt teha, kui sa keelad omale kõik meeldivad tegevused. Elada võiks säästlikult (ka siis, kui rahaline seis seda ei nõua), kuid samas siiski ikkagi elada.

 

Finantsiline vabadus

Minu suurem eesmärk on enne 35. sünnipäeva jõuda finantsilise vabaduseni ehk teenida passiivsete tulude pealt igakuiselt suurema summa, kui meie kulud.

Rikkuse 1. tase on passiivne sissetulek, mis kataks ära niiöelda minimaalsed kulud, millega elaksid ära. Enda puhul panin selle summa siiski natukene kõrgemaks, kui praegused minimaalsed kulud, sest tahaksin jätta ka väikese puhvri (tootlused kõiguvad kohati üsna palju jmt), et ei oleks sellist igakuist edasi-tagasi kõikumist, kus ühel kuul saavutan taseme ja teisel kuul jälle olen alla selle.

Rikkuse 2. tasemel on passiivne sissetulek piisavalt suurt, et võimaldada lahedalt ära elada. Minu puhul tähendab see ka seda, et saaksin ka sellest juba teatud osa tavaliselt investeeringuteks kõrvale panna ehk taas olen arvestanud sisse väikese puhvri.

Rikkuse 3. tasemel on passiivne sissetulek sisuliselt nii suur, et saad 50% sellest investeeringute alla paigutada ja seejuures ülejäänud 50% on piisav, et lahedalt ära elada. Olen ka siia väikese lisapuhvri lisanud.

Eelmisel kuul kirjutasin, et jaanuari tulu oli ühisrahastusest tavapärasest suurem ja eeldasin, et veebruaris numbrid seetõttu kukuvad. Minule üllatuseks aga hoopis kasvasid.

Ausaltöeldes olen natukene hämmingus ja ei saa päris hästi aru, kuidas see võimalik on, aga ju siis tegin eelmistel kuudel nii palju investeeringuid, mille esimene makse laekus nüüd veebruaris alles.

Seekordseid numbreid vaadates olin ka natukene põnevil, sest 1. taseme suunas on väga suured edusammud tehtud ja juba tekib tunne, et see pole enam kaugel.

Passiivne sissetulek moodustas:
1. tasemest:74.49% (+9.71%)
2. tasemest:43.46% (+5.67%)
3. tasemest:20.86% (+2.72%)

PS! Siinkohal pean mainima, et arvestustes on lihtsuse mõttes tegemist maksueelse tuluga, mis tähendab, et tegelikkuses on see tulu veel maksustatav, nii et puhver peaks ehk isegi veidi suurem olema, kui praegu olen jätnud.

 

Märtsi fookus

E-koolituse materjali loomisega olen üsna lõpusirgel ja vaid paar teemat vajavad veel lisamist. Seega märtsis tahan valmis saada tekstiosaga kõigi planeeritud õpetuste osas ning luua vajalikud videoõpetused. Seejärel jõuan ehk ka lõpuks lehe enda kallal nö tehniliste asjadega rohkem tööd teha.

Ühtlasi tahan jälle lugeja küsimustega taas järje peale jõuda ja neile kiiremini vastama hakata. Mul on hetkel üks mõte peas olemas, kuidas seda teha, aga see vajab veel natukene läbimõtlemist ja katsetamist. Kui see idee töötab nii, nagu loodan ja mul õnnestub see oma päevaplaani paigutada, siis võib hakata neid taas siit tihedamini leidma.

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

3 replies on “Veebruar 2015 kokkuvõte”

Tere!

Tänan väga huvitava blogi eest!
Jälgin huviga.

Ise tegelenud investeerimisega,interneti põhiliste äridega,teenuste pakkumisega ca 3 aastat.

Olen viimasel ajal leidnud uue investeerimise viisi.
Nimelt Domeenid.
Olen ostnud kokku ca 150 domeeni, ühe domeeni hind kuskil $20
Praeguseks oksionile olen pannud 3 domeeni ja olen kõik kolm maha müünud, koguhinnaga: $601
Muidugi jah vaeva peab nägema ise et maha müüa ja otsima potensiaalsed kliendid.

Tervitades: Olavi A.

Tundub huvitav. Mul on endal ka paar domeeninime, mis sai ühe projekti jaoks soetatud, kuid ei ole kasutusse läinud.

Kaalusin ühel hetkel ka nende müümist ja uurisin erinevaid oksjonisaite jmt, aga tundus liiga suur töö seda kõike selgeks tegema hakata tol hetkel, nii et jäi pooleli.

Sa otsid ostjaid otse või kasutad mingit saiti?

[…] Veebruar 2015 kokkuvõte (796 vaatamist) Tundub, et on juba justkui traditsiooniks saamas, et teisel kohal on minu eelmise kuu ülevaade, mis kinnitab jällegi, et inimestele meeldib piiluda teiste rahakotti ja lugeda nende tegemistest. […]

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: