Categories
Tegemised ja mõtisklemised

Veebruar 2016 kokkuvõte

Enne kui ülevaateni lähen, tahan Sind tänada, et oled RahaFoorumi lugeja. See on minu peamiseks motivatsiooniks RahaFoorumi kirjutamisel, kui kuulen, et Sul on millestki kasu olnud, õnnestunud suuremaid summasid investeerimiseks leida, oma tulusid suurendada, investeerimisega alustada või petuskeemidest eemale hoiduda.

Ilma Sinuta poleks ilmselt ka RahaFoorumit ega ei viitsiks ma nii palju oma investeeringute kallal vaeva näha ja nii põhjalikult uurida. Kui kellegi teise tulemused sellest sõltuvad, siis on ikkagi suurem vastutus ja tahtmine asi põhjalikumalt selgeks teha, kui enda jaoks uurima vaevuks.

Aitäh, et aitad motivatsiooni hoida ja veel suurem tänu, et loetut reaalselt enda elujärje parandamisel rakendad! Kui tunned, et oled RahaFoorumist või RahaRaadiost edasiliikumiseks teadmisi või motivatsiooni saanud, siis võiksid mulle meilile kirjutada, millest kasu oli ja mis edusamme see teha aitas. Sedasi saan edaspidi ka paremini just keskenduda neile teemadele ja tegevustele, millest kõige enam lugejatel kasu on.

Olulised muudatused ülevaates

Sel korral on ülevaade varasemast teistsugune. Põhjuseid on mitu, alates sellest, et 50% klubi osas ei ole mul enam suurt midagi näidata ja lõpetades sellest, et varasem viis teatud numbreid kuvada ei olnud praktilises mõttes eriti sisukas.

Kõige suurem muudatus on selles, kuidas erinevaid investeeringuid ja muutusi ülevaates kuvame.

Näiteks ei kuva ma enam kuu sees tehtud investeeringute summat või laekunud intresse erinevatest portaalidest. Miks? Sest see tegelikult ei näita eriti midagi. Samuti tekitas see kohati mõnusa illusiooni rikkuse tasemete graafikusse.

Kui võtta näiteks olukord, kus mulle laekub portaalist €500 intresse ja samal ajal €2000 eest laene läheb lootusetult hapuks, siis eelmises kokkuvõttes oleks tundunud, nagu ma oleks vägevat tulu teeninud. Tegelikkuses aga ei ole siin mingit tulu ja olukord on rikkuse saavutamisest üsna kaugel. Samamoodi ei arvestanud eelmine lähenemine mitte kuidagi võimalikke tulusid/kulusid järelturu tehingutega või kapitalikasvuga seoses, mis sageli näiteks intressitulu hoopis vähendasid.

Selle ülevaate raames:

 1. Graafikutel kuvame €1000 meie portfellist, mis on ühtlaselt hajutatud kogu portfelli peale ja teeb kõik tõusud ja mõõnad ning tehingud täiel määral kaasa. Ühesõnaga, see kasvab siis, kui portfell kasvab ja kahaneb samamoodi. Ühtlasi sisaldab see endas ka kõiki otseseid kui ka kaudseid kohustusi, mida oleme siin käsitlenud kui võimendust jne.
 2. Rikkuse astmed olen asendanud meie reaalsete kulutustega (esialgu küll ainult eraisiku kulud) ja võrdleme seda tulemust bilansi muutusega. Rikkuse II aste oleks siis kusagil 0% juures, kus meie kulutused oleks väiksemad, kui portfelli kasv ehk olukord, kus teoreetiliselt võiks kõik kulud katta portfellist raha välja võttes, ilma et portfell väheneks.

Ootan huviga selle ülesehituse osas tagasisidet ja mõtteid, kui seda saaks veel kuidagi paremaks/mugavaks muuta teie arvates. Samuti võib vabalt arvamust jagada, et mis meeldib ja mis ei meeldi sellise lähenemise juures.

Kui piisavalt tagasisidet koos ja ehk mingid head täiendused tehtud, siis teen ka väikese infolehe kuhugi suurematele entusiastidele, kus seletan iga graafiku pisut detailsemalt lahti koos näidetega, mida mingi number endas täpsemalt sisaldab.

Ahjaa, nüüd on graafikud ka kõik google’st otse, nii et saab hiirega peale minna ja konkreetselt numbreid jõllitada ning uuenevad edaspidi ka vanades ülevaadetes, kui järgmise kuu ülevaade välja tuleb.

RahaFoorum.ee tegemised veebruaris

Jaanuariga võrreldes oli veebruar üsna vaikne. Jätkasime üsna tavalist rutiini.

Käesoleva aasta teise kohtumise lugejatega tegime ka. Sel korral mängisime Cashflow mängu, kuna jaanuari kohtumisel avaldati huvi selle vastu. Mängisime seda sel korral kõigest kolmekesi, kuna haigus niitis kaks osalejat viimasel hetkel rajalt maha ja üks jättis ilmumata.

Ju siis ikkagi ei olnud selle mängu mängimise vastu nii suur huvi, kui esimesel üritusel tundus.

Kui soovid järgmiste kohtumiste ja muude üritustega kursis olla, siis tasub olla RahaFoorumi Facebooki grupis.

Kuu numbrites:
E-raamat “Eesmärgipärane investeerimine” uusi omanikke:1 tk
16 tactics and strategies for P2P-lending” uusi omanikke:0 tk
Osta e-raamat siit

Veebruari populaarsemad postitused:

Toon välja kuu jooksul vaatamiste järgi kõige populaarsemad postitused. Kui sul midagi vahele on jäänud, siis viska pilk peale ja jaga häid postitusi ka oma sõprade ja tuttavatega.

 1. Kairos Technologies aitab kodus vedeledes raha teenida? (4248 vaatamist)
  Palju kõneainet tekitanud ja minule korduvalt pakutud Kairos Technologies teemal tehtud põgus analüüs, kus püüdsin natukene nende ärimudelit hinnata.
 2. Ühisrahastuse tuludeklaratsioon – kuidas täita? (1597 vaatamist)
  Ülevaade sellest, kuidas ühisrahastuse tulusid deklareerida ja kuidas erinevatest portaalidest selleks vajalik informatsioon kätte saada.
 3. Kuidas autoga lisaraha teenida? Uber ja Taxify (1107 vaatamist)
  Uberi ja Taxify kaudu lisaraha teenimisest. Samuti on võimalik minu koodi kaudu esmakordsetel kasutajatel üks tasuta sõit saada nii Uberi kui ka Taxifyga.

Kuna lugeja küsimused on populaarsed ja neid tuleb rohkem, kui ma vastata jõuan, siis otsustasin luua RahaFoorumi kommuuni Facebooki suletud grupi näol. Liituda ja oma sõpru/tuttavaid juurde kutsuda võivad kõik RahaFoorumi lugejad ja RahaRaadio kuulajad ning loodan, et saame selle abil rohkem ja kiiremini nii mõnegi küsimuse vastatud, mis kellelgi rahafoorumlastest tekkida võiks.

Liitu grupiga siin.

RahaRaadio

RahaRaadio saated leiad nii iTunes-ist, niisama tavalise RSS voona kui ka lihtsalt ja mugavalt läbi mängija otse kodulehelt või alla laadides. Kui oled RahaRaadio saateid kuulanud, siis oleksin igati tänulik ka väikese ausa review eest iTunesis, et tulevased kuulajad saaksid ka kiiresti ülevaate, kas neil võiks selle kuulamisest abi olla või mitte.

Kuu populaarsemad saated:

 1. RR031 – Mida sa arvad sellest ühisrahastusplatvormist? (712 kuulamist)
  Jagasin omi mõtteid mitme ühisrahastusplatvormi osas.
 2. RR030 – Börsi vs ühisrahastuse tootlus (595 kuulamist)
  Börsi ja ühisrahastuse tootlusi päris üks-ühele täna kahjuks võrrelda ei saa. Rääkisin natukene nende erisustest ja eripäradest ning kuidas seda teoreetiliselt siiski teha saaks.
 3. RR032 – Kas peaks III samba maha müüma? (514 kuulamist)
  Kai soovis teada, mida oma III pensionisamba investeeringutega tegema peaks. Kas oleks mõttekas need maha müüa?

Jäta meile oma ettepanek või tagasiside

Investeerimisportfell veebruaris

Siin sektsioonis anname kiire ülevaate portfellis toimunust läbi numbrite.

€1000 portfellis

Võtab kokku portfellis oleva €1000 muutuse ajas.

Veebruar oli positiivne kuu. Liikusime plussi mitmest tegurist tingituna. Ühest küljest olid meil kulud tunduvalt väiksemad (oma roll oli ka kommunaalidel, mis jaanuari arvega võrreldes olid ikka head mitukümmend eurot väiksemad) ja teisest küljest tegid investeeringud ülespoole liikumist omajagu.

Täitsa arvestatav osa oli siin kindlasti ka sellel, et müüsime terve rea punaseid laene Bondora kontodel maha ehk raha, mis eelnevalt oli nö maha kantud, tuli osaliselt tagasi portfelli.

Varaklasside jaotus

Erinevate varaklasside liikumine portfellis.

Ühisrahastuse, aktsiaportfell ja rahas hoitav summa näitasid kõik veebruaris väikest tõusu, nii et osakaalude osas tegelikult väga suurt muudatust ei toimunud. Ainult muude investeeringute osakaal natukene vähenes seetõttu.

Ühisrahastusplatvormide investeeringud

Investeeringud erinevates ühisrahastusplatvormides.

Twinost võtsime omajagu raha välja peale teatud negatiivseid uudiseid, millest võid täpsemalt lugeda altpoolt Twino kohta käivast lõigust.

Mintosesse ja Omarahasse kandsime natukene raha juurde, kuigi viimases ei lähe see hetkel just kõige edukamalt välja. Bondoras taaskord vähendasime oma osalust.

Tootlused

Tootluse arvutamiseks kasutan XIRR meetodi. Kuigi isiklikult jälgin siiani tasuvuse kohapealt äärmiselt konservatiivset tootluse numbrit, arvutab tabel välja ka muud stsenaariumid.

Kuigi minul on ühisrahastuses siiani näha üsna korralikud tootlused, siis uutel investoritel ei ole selliseid tootlusi just väga lihtne saada. Sellise tootluse teenimiseks kasutasin erinevaid investeerimisstrateegiaid (kui soovid õppida ühisrahastuses parema tootluse saavutamiseks vajalikke taktikaid ja strateegiaid ja usud, et see on seda investeeringut väärt, siis võta minuga meilitsi ühendust) ja turu ebaefektiivsusi, mida enam nii palju ei ole.

Minu Bondora ja Omaraha tootlused tegid tõusu peamiselt järelturu tehingutele. Alina Bondora portfell aga tegi hoopis suurema languse, milles osaliselt on süüdi see, et jaanuaris oli see tänu järelturu tehingutele nii kõrge ehk sealt pidi allapoole tulema, aga peamine süü on siiski viivisesse läinud laenude hulga märgatav suurenemine portfellis.

 

Protsent kuludest kaetud investeeringutega

Näitab portfelli muutuse suhet meie igapäevastesse kuludesse. Kui keskmine on 0% ja meil aktiivne tulu puudub, siis võib seda võtta kui rikkuse II taset, kus portfellist elamiskulude katteks raha võttes, portfell ei vähene. 

Nagu eespool mainitud, siis veebruaris olid meie kulud (sealhulgas ka kommunaalid) jaanuariga võrreldes ikka väga madalad. Samuti läks portfellil suures pildis täitsa hästi, nii et lõppkokkuvõttes ületasime 0% taseme nii kuusiseselt kui ka siiani selle aasta lõikes keskmiselt.

Eelmisel kuul ootasin ausaltöeldes, et me ei näe sellist pilti niipea, aga võib öelda, et kuu läks üle ootuste hästi.

Bondora veebruari kokkuvõte

Bondora puhul on vahepeal päris palju muutuseid olnud. Suurima muutusena on nad alustanud taaskord investoritega suhtlema ja Bondora CEO Pärtel Tomberg liitus Bondora Fellows facebooki grupiga ja jagab seal aktiivselt infot tulevastest uuendustest ning küsib investoritelt tagasisidet.

Ühest küljest on see positiivne, et investoritega suheldakse, teisest küljest on see aga natukene imelik, et ametlik foorum pandi kinni, kuna polnud aega suhelda ja nüüd kolmanda osapoole Facebooki grupis on seda aega ning seal jagatakse investoritele rohkem siseinfot kui ametlikes suhtluskanalites ülejäänutele.

Mind isiklikult see õnneks ei puuduta, kuna oleme täna Bondorast väljumas (põhjusest täpsemalt allpool) ja kuna ma isiklikult ei näe seal grupis neid uuendusi ja teavitusi enam niikuinii.

Nimelt Pärtel kommenteeris ühe investori jagatud graafikut, et see on vale jmt (arvates ilmselt, et tegemist on graafikuga sellest analüüsist) ja kui ma siis täpsustasin, et see graafik on mujalt ja lihtsalt Bondora enda valemiga ER = I – EL% arvutatud ER väärtuste kohta, siis sain Facebookis temalt bloki.

Aga kes soovib teada, mis vahepeal Bondoras muutunud on, siis kindlasti leiab sealt grupist omajagu infot.

Bondora blokkis facebookis
Kommentaar, millele järgnes blokk ja mida mina isiklikult enam ei näe seal grupis. Tsensuuri on võimalik ka kolmandate osapoolte suhtluskanalites tekitada.

API väga midagi kätte ei saanud meie kriteeriumite järgi ja kuna see reageerib viimasena, siis tegelikult ei julgenud ka väga selle kaudu investeeringuid teha, sest isegi kui analüüs näitab, et sellised laenud on väga tulusad, siis kuidagi ei saa välistada, et ma API kaudu saan hoopis sealt grupist ainult selliseid laene, mis antud grupi puhul ei ole eriti tulusad.

Samuti ei ole võimalik ennustada, kui palju sa oma kriteeriumile vastavaid laene üldse saada võid näiteks kuu jooksul ehk sa ei tea, milline hajutatus API kaudu sinu valitud kriteeriumitega võimalik on, nii et sinu madala riskiga grupp võib lõppkokkuvõttes hoopis väga riskantseks muutuda, kuna saad investeerida ainult kahte laenu kuus.

Lisaks on veel Bondora Ratingu uus mudel üsna erinev eelnevast, nii et ma ei ole ka väga kindel, kas varasemate andmete põhjal tehtud analüüsid on enam väga vettpidavad ehk kas on võimalik teha järeldusi näiteks varasemate Eesti B laenude põhjal praeguse Eesti B laenu kohta või mitte. Kaldun arvama, et pigem ei saa.

Sellest lähtuvalt oleme ka pigem väljumas hetkel. Enda eraisiku konto püüan täielikult ära likvideerida, Alina omaga väljume rahulikumas tempos.

Omaraha veebruari kokkuvõte

Kandsime raha veidi juurde ja olen juba mõnda aega püüdnud neid portfellihalduri seadeid näppida, et läheks piisavalt raha välja. Tundub, et investorite huvi on ikka suurem kui laenumaht, nii et ei saa nii edukalt nii palju välja antud, kui tahaks.

Omaraha oli ka esimene hea uudisega väljatulnud ühisrahastusplatvorm, kes sai Finantsinspektsioonilt vajaliku tegevusloa, et jätkata krediidi vahendamisega KAVS nõuete raames. Kuigi see uudis oli märtsi alguses, siis tasub siiski siin juba ära mainida.

Sarnast litsentsi on veel vaja vähemalt Bondoral ja Moneyzenil, et Eestis laenude väljastamisega jätkata, kuigi nemad peaksid vist mõlemad taotlema krediidi väljastaja, mitte vahendaja litsentsi, kui ma õigesti Moneyzeni mudelist aru olen saanud.

Nimekirja hetkel litsentsi omavatest ühisrahastusplatvormidest leiad siit:

https://www.fi.ee/index.php?id=18382

Estateguru veebruaris

Täpselt sama aktiivne olin seal kui jaanuaris, selle erinevusega, et tuludeklaratsiooni jaoks võtsin vajaliku info välja. Summa on uue investeeringu tegemiseks täitsa koos nüüd ja ootan sobivat võimalust.

Kui soovid liituda ja ise järgi proovida, siis minu soovitaja koodiga liitudes teenid alguses 0.5% investeeritud summadele lisaks ja sama summa kantakse ka minule boonusena:

Soovituskood: EGU05676

https://rahafoorum.ee/estateguru

P.S. Ühtlasi avastasin, et kui selle lingi kaudu nende kodulehele minna, siis soovitajakood algselt on küll olemas, aga kui lehel ringi vaatad, kaob ära. Boonuse saamiseks veendu, et kood on seal ikka alles.

Mintos veebruaris

Kandsime Mintosesse natukene raha juurde. Tuli ka vähemalt üks uus laenuandja platvormile kui ma õigesti mäletan.

Põgusalt käis peast läbi mõte, et panen enda portfelli siin kinni ja jätame ainult Alina oma alles, sest kahe konto haldamine võtab rohkem aega ja ei ole just kõige mõttekam. Samas väljumine on ka siin üsna ajakulukas, kui just kahjumiga laene maha ei taha müüa, nii et ilmselt võtab mitmed kuud aega, kui seda teha.

Twino veebruaris

Paar uut ebameeldivat üllatust oli suhteliselt järjest. Esiteks tuli ühel heal päeval kiri, et alates järgmisest päevast langetatakse kõikide laenude intressi 10% peale, olenemata kestvusest ja kõigest muust.

Investeerimise seisukohalt on see tegelikult üsna jabur loogika, sest miks peaks keegi investeerima 10% 24 kuuks, kui on võimalik sama intressi saada ka 1-kuulise ehk tunduvalt likviidsema investeeringuga?

See selleks, tegelikult on minu jaoks kõige negatiivsem see, et teavitus tuli esiteks kõigest eelmise päeva õhtul ja langus oli ikkagi väga drastiline (12.9% – 14.9% pealt 10% peale on märkimisväärne langus). Samal ajal maksab sama firma võlakirju väljastades kõrgemat intressi kui 10%, nii et mingil määral on siin selle negatiivse emotsiooni taga ka õiglusetunnetus.

Twino intressid
Allikas: Twino

Natukene naljakas ja samal ajal ka murettekitav oli see, et selle uudise peale juba järgmisel päeval hakkasid mõned inimesed oma portfelle maha müüma, mis tähendas seda, et mina sain osta terve hunniku 14.9% intressiga laene juurde. Sama jätkus ka veel mitmeid päevi.

See viitab mulle vähemalt, et ühisrahastuses on väga palju nö “rumalat raha” ehk investoreid, kes ei saa väga aru, mida nad teevad ja kui ühel hetkel tuleb mõnes portaalis valus tagasilöök investoritele ära, siis süüdistatakse portaali või keda iganes teist oma kehvas tulemuses. Halvimal juhul juhtub see enne valimisi ja mõni poliitik mõtleb siis väga vinged karmid regulatsioonid välja investorite kaitseks, mis muudab investeerimise aruka inimese jaoks ehk mõttetuks või ühisrahatusportaalides tavainvestori lubamise ebamõistlikult keeruliseks ja kalliks.

Leedukatel vist oli näiteks mingi selline seadus vastu võetud, mis piirab investeeringu summa investori kohta iga portaali osas €5000 peale vmt. Ilmselt investorite kaitseks…

Järgmine negatiivne sündmus oli aga see, et ühel hetkel avastasid osad investorid, et neilt on millegipärast vanad 14.9% laenud tagasiostugarantiiga täiesti suvalisel hetkel ära ostetud. Selle peale kontrollisin ja avastasin, et ka minult on neid ära ostetud lihtsalt täiesti suvalisel hetkel keset kuud.

Ametlik põhjendus oli siin see, et tegemist oli bugiga, mis arvas, et laenud on viivises, kuna need olid varasemalt hiljaks jäänud ja ostis need seetõttu ära. Isiklikult olen selle osas siiski skeptiline peamiselt kahel põhjusel:

 1. Minult osteti ära just kõrgema intressiga laene. 12.9% laene ma ei mäleta, et oleksin seal nende laenude sees näinud.
 2. Kui bugi oli väidetavalt korras, osteti mult veel 14.4% intressiga 3 laenu ära paar päeva hiljem.

Olgu põhjuseks siis reaalselt mingi bugi või Twino soov oma kulusid vähendada sellega, et ostavad kõrgema intressiga laenud tagasi ja väljastavad uued 10% intressi peal, siis lõpptulemuseks on siiski investoripoolne rahaline kahju, mis minu silmis portaali usaldusväärsust tublisti vähendab.

Seetõttu olen ka sealt üsna suure väljamakse juba teinud ja oma portfelli seal vähendanud.

Teine negatiivne aspekt selle 10% intressi juures on likviidsuse vähenemine. Olen ka isiklikult testinud ja ei lähe need 10% laenud nii kergelt käiku kui varasemalt 12.9%+ laenud läksid. Ühesõnaga minu eesmärk raha võimalikult likviidsetes laenudes hoida, on nüüd väikse põntsu saanud selle muudatusega, nii et veel üks põhjus oma summasid siin vähendada.

Kui vaadata Twino statistikat, siis veebruaris väljastati umbes €3.3 miljonit ja kui märtsi tempo jätkab samamoodi, siis kirvemeetodil arvutades tuleb märtsis see summa pigem kusagil €2.6 miljoni kanti. Kui nüüd ka arvestada, et eelnevatel kuudel oli kuust-kuusse üsna kiire kasv, siis praegu paistab üsna selge langus olevat investorite huvis, mis ilmselt selgitab ja toetab ka seda likviidsuse langust.

Aktsiad veebruaris

Olen pikalt rääkinud mitmetele inimestele, et tegelikult pikaajalisel investeerimisel ei ole absoluutselt vahet, millal ja millise hinna juurest sa investeerimist alustad. Eriti kui seda teha nii, et sa igakuiselt ostad ehk kasutad nö ostuhinna keskmistamise lähenemist.

Seega, võtsin julguse kokku, tegin omale LHV Kasvukonto ja võtsin selle kaudu omale natukene IVV-d (S&P500 indeksaktsia) eesmärgiga sama regulaarselt korrata.

Taaskord oli ühel hetkel IVV minu keskmisest ostuhinnast täitsa arvestatavalt allpool, nii et tegin ühe väikese lisaostu ära. Keskmine ostuhind on algsest tänaseks juba täiesti arvestatavalt allapoole tulnud ja kuigi hind iseenesest on madalam kui minu esimese ostu ajal oli, siis täna näitab portfell juba plussi tänu ostuhinna keskmistamisele.

IVV stock price
Esimese IVV ostu tegin 2015. augustis. Tänu ostuhinna keskmistamisele on aga hetkel portfell juba plusspoolel, kuigi hind on täna madalamal kui minu esimese ostu ajal.

RahaFoorumi e-raamatud ja videokoolitus

Olen väga tänulik kõigile, kes on usaldanud e-raamatu omale juba soetada. Tean, et seal on võimalik seda veel tublisti täiendada ja parandada ning saadan kindlasti ka kõigile senistele soetajatele uue versiooni, kui see valmis saab.

Tänu teile, varajastele ostjatele saan vajalikku tagasisidet, et alustavatel ja juba mõnevõrra kogenud investoritel on sellist käsiraamatut vaja ja sellest on kasu. Samuti saan just teie käest teada, mis töötas ja mis võiks paremini olla, et seda edukamalt täiendada.

Raamatu ja koolituse omanikke hetkel:
E-raamat: Eesmärgipärane investeerimine209 tk
16 tactics and strategies for P2P-lending166 tk
Ühisrahastusse investeerimise videokoolitus43 tk

 

By Taavi Pertman

Taavi on investeerimisega tegelenud alates 2004. aastast ning psühholoogia vastu suuremat huvi tundnud 2006. aastast saati. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda.

2 replies on “Veebruar 2016 kokkuvõte”

Meeldiv stiil Pärteli poolt… Kui sind pannakse paika siis pane block? Huumor kuubis.

Ei ütleks, et seal mingit paikapanemist oleks olnud. Pigem lihtsalt oli valesti aru saadud ja täpsustasin olukorda. Ikka juhtub, kõik teeme vigu aeg-ajalt.

Eks igaühel oma stiil. Mul on iseenesest rahulikum tänu sellele, sest vähem teavitusi sealt grupist, mida lugeda.

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: