Home » Esimesed sammud: raha kogumine, eelarve, säästmine » Kiiresti rikastumise skeemid » Võrkturundus ehk MLM (multi-level marketing)
 

Võrkturundus ehk MLM (multi-level marketing)

Mis on võrkturundus ehk MLM?

võrkturundusMLM ehk võrkturundus või otsemüük (Multi-Level Marketing, Network Marketing, Direct Selling, Referral Marketing) on paljude ettevõtete poolt kasutuses olev turundusskeem, kus pakutakse inimestele võimalust teenida nende toodete müügi pealt ning lisaks sellele ka teiste müüjate tehtud müügi pealt, kelle nemad on selle ettevõtte programmi toonud.

Võrkturundust on tihti kritiseeritud tema sarnasuse tõttu püramiidskeemidega, kõrgete alustuskulude tõttu ja seetõttu, et põhirõhku pannakse pigem teiste müüjate leidmisele, kui toote müümisele. Samuti nõutakse paljudes programmides, et müüja ise tarbiks ka firma tooteid ja teenuseid. Kriitikat on saanud ka paljude programmide kultusesarnased võtted oma müüjate entusiasmi ja pühendumise edendamiseks.

Affiliate ehk kaasturundamise puhul saad näiteks sageli ainult enda tehtud töö eest raha ja teiste promojate töö eest ei maksta. Näiteks võib leida lõputult veebilehti, mis maksavad, kui sinu toodud külastaja teeb seal lehel mingi soovitud tegevuse – registreerub, tellib midagi, täidab küsitluse jne.

Teenimisvõimalused

Teenida saab enda tehtud müükide pealt vastavalt ettevõtte loodud makseplaanile. Paljudel pakkujatel on erinevaid plaane, mille vahel saab valida.

Lisaks saab MLM puhul teenida ka iga müügi pealt, mis sinu poolt programmi toodud inimesed teevad.

Ohud

Valid omale toote või teenuse, mida inimesed ei soovi, mistõttu kulutad raha oma äri püsti seadmiseks ja lõpuks istud ise nende asjade otsas, ilma et oleksid midagi teeninud. Samuti on olemas oht, et sinu valitud ettevõte läheb pankrotti.

Nagu püramiidskeemi puhul, kehtib ka siin põhimõte, et inimesi ei ole lõputult ja igaüks ei saa omale 100 madalama astme müüjat leida ja kui lõpuks kõik tootest huvitatud inimesed müüjaks hakkavad, ei ole toodet enam kellelegi müüa. Tuleb hoolikalt valida, mida promoma hakkad.

Mõned makseplaanid võivad olla väga keerulised ja müüja kahjuks, nii et raha teenimine võib osutuda üpris keeruliseks.

Korduvad uurimused USAs on näidanud, et suurem osa võrkturundajatest ei teeni märkimisväärseid summasid või ei jõua üldsegi kasumisse. Jällegi, kaalu hoolikalt, mis programmidega sa liitud, kui palju loodad sealt teenida ja kui palju oled valmis selle peale oma aega ja raha investeerima.

FTC (Federal Trade Commision) annab soovitusi MLM programmide puhuks:

1)     Otsi ja tutvu firma varasema tegevusega.

2)     Tutvu  tootega.

3)     Küsi küsimusi.

4)     Selgita välja piirangud.

5)     Räägi programmiga juba liitunud võrkturundajatega (ettevaatust kinnimakstud inimestega).

6)     Küsi sõbralt või tuttavalt arvamust selle programmi kohta.

7)     Võta aega asja kaalumiseks.

8)     Mõtle, kas see programm sobib sinu võimekuse ja eesmärkidega.

Petuskeemid

Väga tihti peidetakse võrkturundusmudeli sisse püramiidskeeme, Ponzi skeeme või kombinatsioone neist.

Üks selgeid ohumärke on see, kui sulle müüakse ühte investeerimisvõimalust (näiteks väidetavat krüptovaluutat) ja lepingu järgi ostad hoopis teist toodet (näiteks koolituspaketti). Sellisel juhul on peaaegu garanteeritult tegemist petuskeemiga.

Teist toodet, keerulist lepingut ja võrkturundusmudelit kasutatakse seetõttu, et siis ei ole Tarbijakaitseametil sind väga võimalik aidata või on see tublisti raskendatud ja pead oma õiguste kaitseks ise kohtusse pöörduma.

Kui ostaksid poest omale läpaka ja arve peal oleks kirjas, et said šokolaaditahvli ja kilo sašlõkki, siis kuidas sa läpaka garantiiremonti viiksid? Ega see sul ilmselt ei õnnestukski…

Mõned näited kahtlastest skeemidest:

 • Viral Angels (peale ametiasutuste uurimusi muutis nime ja asukohta ning tundub edasi tegutsevad kui Angel Business Club)
 • Onecoin
 • Kairos Technologies
 • Questra World
 • Sky Way Capital / SkyWay
 • Octacoin / Nanocoin / Nanoclub / Nanotec
 • AGAM – Atlantic Global Asset Management
 • Dagcoin
 • Lyconet

Registreeru webinarile

22. novembril toimub webinar: Kuidas oma lastele raha koguda?

Registreerumine on tasuta. Enne webinari saadame sulle meeldetuletuse ja lingi, kust saad webinariga liituda.

Me ei saada sulle spämmi. Kogume, kasutame ja kaitseme sinu andmeid vastavalt oma Privaatsuse Põhimõtetele. Võid igal ajahetkel listist lahkuda. Powered by ConvertKit

6 kommentaari

 1. Comment by TS:

  Taavi,

  Igasuguseid asju saab võrrelda. Sina võrdled narkogängi võrkturundusega, Katre võrdles Viral Angels teemas võrkturundust korporatsiooniga. Mõlemad võrdluses võib leida sarnasusi – on organistatsioon, on tasuhierarhiad jm, aga ma usun, et sa nõustud, et tegelikult on ikkagi tegemist väga erinevate asjadega.

  Võrkturunduse ja püramiidskeemi suurim erinevus on toode. Kui on toode, millele on klientuuri peale sinu enda ja eelistatavalt sellist, kes korduvalt sinu käest ostab, siis on see võrkturundus/MLM/NM/otsemüük. Kui toodet ei ole ja eesmärk on ainult uusi liitujaid tuua misiganes lubadustega, siis on tegemist püramiidskeemiga, aga need on kõik seadusega keelatud.

  Võrkturunduse suurim eelis on see, et tavainimene saab hakata tegelema ettevõtlusega ja eeldatavalt lisatulu teenida suhteliselt väikeste alustamiskuludega, kui võrrelda seda teiste ettevõtlusvormidega. Alustajal on kohe käepärast toode/tooted, mida müüa, tagatuba koos laosüsteemiga, klientide järelteenindusega jm, mida eraettevõtjana alustades peaksid ise üles hakkama ehitama.

  Alustajal on siiski oluline aru saada, et kuna tegemist on ettevõtlusega, siis palju asju tuleb juurde õppida, eriti senistel palgatöötajatel. Ettevõtluse üks alustala on müük. Kui seda ei oska, siis tuleb see esimese asjana ära õppida. Selle tõttu ilmselt on ka võrkturunduskettide koolitustest lõviosa müügikoolitused.

  PS. Ma ei taha mitte millegagi vihjata, nagu oleks VA mingi legitiimne skeem. VA-le peaks pigem politsei otsa vaatama. Minu meelest on seal tegemist lihtsameelsete petmisega, ahvatledes neid suure kasuga “kiiresti”, või ok, siis, kui need startup-id börsile viiakse, aga jutus kõlas see nii, et IPOd juhtuvadki kohe-kohe ja siis saabuvad pudrumäed ja piimajõed, suurest kasumist rääkimata.

  • Comment by Taavi Pertman:

   Täiesti nõus, et saab kõike võrrelda, sest praktiliselt kõigil asjadel on oma ühisosa olemas, kui piisavalt otsida.

   Samuti olen nõus sinu eristamisega võrkturunduse ja püramiidskeemi osas. Olen ise ka sama öelnud. Paraku tekib aga siinkohal esimene probleem. Kui sa teed püramiidskeemi ja lisad sinna juurde, et kõik osalejad peavad ostma igakuiselt €20 makarone, kas see siis enam ei ole püramiidskeem? Või kust see piir minema peaks?

   Tihtipeale paraku need erinevad võrkturundusskeemid just seda tunduvadki tegevat. Mäletan siin mingi aeg tagasi oli miski blint network vmt, mis lubas ka pudrumägesid ja piimajõgesid ning oli kohe-kohe loomas cherry sarnast veebikeskkonda, millega kõik firmad liituda soovisid. Mõned kuud hiljem oli pankrotis, aga osalejad pidid endiselt pangale oma ulmeliselt suure osalustasu järelmaksu maksma.

   Viral Angels lubab ka vingeid asju, kuigi veidi süvenedes tekib küsimusi rohkem kui vastuseid ja selle toote poole osas on omajagu kahtlusi.

   Mingi kyäni pakub mingeid imettegevaid mahlasid ja muud kraami, mis maksab ulmeliselt palju ja mille müügikõnes oli vähemalt tookord, kui ma sinna sattusin, ohtralt väiteid, mis on lausvaled (osade kontrollimiseks piisas guugeldamisest, teiste jaoks on mõistust lihtsalt vaja).

   Siia juurde veel need alatud müügivõtted, alates sellest, et seda reklaamitakse kui passiivset sissetulekut, öeldakse, et müügitööd pole vaja teha või kutsutakse kohvi jooma, et tegelikult siis salaja oma sõbrale nö varitsus teha, kus sõbra soovitaja teeb vinge müügiesitluse ja üritab sind väga pealetükkivalt asjaga liituma meelitada.

   Ühesõnaga mina isiklikult ei ole paraku siiani ühtegi MLMi veel kohanud, kus oleks reaalselt toode, mida inimesed lihtsalt toote pärast ostaksid (ja mida oleks üldse mõistlik osta). Olen kuulnud, et selliseid on, aga paraku on need pigem erand kui reegel ja tihtipeale on need inimesed, kes algselt tahtsid selle skeemiga rikkaks saada, aga siis said aru, et see on lootusetu ja jäid toodet tarbima (tõenäoliselt sunk cost bias ja kongruentsus sunnivad selleks ajaks uskuma, et tegemist on siiski hea asjaga).

   Sellepärast ka sellesse mudelisse isiklikult eriti positiivselt ei suhtu. Tean tervet rida inimesi, kes on nendega petta saanud ja sinna raha sisse pannud. Neid tean tunduvalt vähem, kes sellega ka reaalselt raha oleks teeninud, kuigi olen ikka tavaliselt igale kutsujale ka välja pakkunud, et võtku ühendust, kui hästi hakkab minema ja räägime siis tema kogemusest lähemalt (ehk isegi väike intervjuu RahaFoorumis, kui on põhjendatud, mis aitaks tal ehk liikmeid juurde leida).

   • Comment by TS:

    Eestis on olemas organisatsioon nimega Eesti Otsemüügi Assotsiatsioon (www.edsa.ee), mille liikmed peaks kõik olema kontrollitult võrkturundus- või otsemüügi firmad.

    Ma ise tean lähemalt paari võrkturundust, kus raha teenimiseks peab olema vähemalt mõned ise leitud kliendid, kes perioodiliselt ka juurde tellivad. Selle saavutamiseks peavad olema tooted, mida inimesed tahavad taas ja taas osta. Ühekordse ärameelitamisega või petmisega kas kliendiks või partneriks kaugele ei jõua, saad ainult palju vihaseid tuttavaid.

    Kui on oskust ja püsivust võrgustikku luua ja üleval hoida, siis mõne aja pärast tõesti teiste inimeste töö eest saadav raha toodete müügist teenitu, aga kogu asja kandev idee on ikkagi maksvad kliendid, nagu igas müüski äris.

    Tean inimesi, kes jätsid aasta või paari jooksul peale liitumist palgatöö ja teenivadki oma raha võrkturundusega, aga see on neil tulnud läbi suure töö ja enesetäiendamise. Edukad inimesed ei ole nii pealetükkivad ka, kuna on esmase edu juba saavutanud. Nad oskavad kutsumisel kohtumise eesmärki selgitada, lepivad “ei”-ga, kuigi ilmselt paluvad selgitust 😉

    Need võtted inimeste kohale meelitamiseks, mis sa mainisid, tegelikult ei toimi ja ma oletan, et need kutsujad kas õppisid aja jooksul normaalselt suhtlema ja müüma või loobusid peagi.

    PS See blinti seltskond ilmselt õppis sealt midagi, sest nüüd on nad ühes EDSA liikmeks olevas võrgus edukad.

 2. Comment by kobras:

  Võrkturundus on igati legitiimne praktika [mh tootja, edasimüüja, kliendi vaheline suhe]. Nö kahtlased ärid (ponzi, pyramid) kasutavad oma äriplaani “läbipaistvuse” maskeerimiseks ühe variandina võrkturundust. Püramiidist teeb püramiidi ikkagi asjaolu, et tulud teenitakse organisatsioonisiseselt ja mingit tegelikku väärtust ettevõte ei loo.
  Üks hiljutine nähtus on Dag university (või miski selline loom), mis väidetavalt tegeleb koolitustega mingisuguste müstiliste summade eest. Mingit uut väärtust aga nende “äri” ei loo – neil puudub kompetents kommenteerida oma koolitustel käsitletavatel teemadel. Pigem on tegemist mingisuguse lühiajalise kultusega, mis varsti otsab annab. Puänt seisneb aga asjaolus, et nende koolitustel osalemisel premeeritakse inimest mingisuguste “dagcoin”idega. Niisiis, tegemist on investeerimisplaaniga (nagu oodata võikski mis tahes koolitusprogrammilt), kuid nende endi sõnul tegemist EI ole investeerimisettevõttega.

  Arvan, et on ülekohtune MLM-st rääkida mingisuguse negatiivse alatooniga, s.t viidata, et automaatselt on vaja küsida endalt, kas tegemist on pettusega. Ei pea üldse nii olema. Pigem on paslik välja selgitada, kuidas operatsiooni käigus rahad liiguvad. Punased tuled peaksid põlema minema siis, kui rahad liiguvad ainult ettevõttesiseselt.

  • Comment by Taavi Pertman:

   Kindlasti ei saa sinuga nõustuda, et oleks ülekohtune sellisest punktist lähtuda, enne kui võimalust analüüsima hakata.

   Viimase kümmekonna aasta jooksul on minule pakutud, minu käest küsitud ja olen ka ise otsa komistanud kümnete kui mitte sajakonnale MLM skeemile, millest 90%+ on kas otsene scam või lihtsalt rahva lollitamine uhkete lubadustega, mis elu sees mitte kuidagi täide ei saa minna.

   FTC lehel avaldatud uurimus 350+ juhtiva MLM firma osas kinnitab seda arvamust. Kusjuures, järeldus on see, et rohkem kui 99% liitujatest kaotavad raha ehk nii klassikaline püramiidskeem kui ka kasiinomängud on madalama riskiga ettevõtmised ja selliste skeemidega liitumise kõrval pigem eelistatavam tegevus:

   https://www.ftc.gov/sites/default/files/documents/public_comments/trade-regulation-rule-disclosure-requirements-and-prohibitions-concerning-business-opportunities-ftc.r511993-00008 /00008-57281.pdf

   Pole veel viitsinud tervenisti seda läbi lugeda, aga kindlasti väärt lugemine kõigile MLM fännidele ja potentsiaalsetele uutele jüngritele, enne kui liituma hakata.

   • Comment by kobras:

    Näib, et olen vanades definitsioonides kinni. Viimasel ajal on võrkturunduspõhimõtteid nii massiliselt kuritarvitatud, et seda jäägitult seostataksegi pettustega. Guugeldades ei leia muudkui püramiid see püramiid too.

    Pean ka mainima, et mu eesmärk ei olegi ülistada MLM või õigustada püramiidskeeme mingisguse ümmarguse jutuga. Vabandan, kui olukord mitmetimõistetav oli.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.