Kauplemisrobotitega rikkaks?

Investeerimisstrateegiad, aktsiate ülevaated ja diskussioonid. Kinnisvarainvesteeringud, strateegiad ja diskussioonid.
Taavi
Postitusi: 1528
Liitunud: 16 Juul 2007, 13:38

Kauplemisrobotitega rikkaks?

Lugemata postitus Postitas Taavi »

Olen juba aastaid sel teemal hoiatanud, aga ikka ja jälle tuleb uusi seiklushimulisi õppetundide jahtijaid ja uusi ärikaid, kes sellist teenust pakuvad.

Näiteks rääkisin sellest RahaRaadio esimeses saates ja ühe teise RahaRaadio saate alla olen ka kunagised varasemad artiklid koondanud (alates 2010. kirjutatud):
https://rahafoorum.ee/kas-forexil-kauplemine-on-tulus/
https://rahafoorum.ee/kas-koik-saavad-f ... a-teenida/

Kas võiks selline mudel ikkagi töötada, et ostad kellegi käest kauplemisroboti ja automaatselt hakkab rikkus õuele tulema? Vaatame põgusalt selle idee ärilist poolt.

Edukas kauplemisrobot müüki?
Oletame, et sa oled loonud vinge kauplemisroboti, mis toob sulle pappi koju, nagu Ukraina muda ja traktorid vene tanke. Mida sa siis kõige tõenäolisemalt teeksid?

a) Hakkaksid seda robotit väikese tasu eest teistele müüma/rentima?
b) Suurendaksid oma kaubeldavaid summasid, kaasaksid selleks teistelt raha, võtaksid laenu jne, et maksimaalselt tootlust koju tuua?

Ilmselgelt on õige vastus a). Kui see robot ei toimi või sa tead, et see töötab vaid lühiajaliselt. Kui sa aga suudad järjepidevalt 50%+ tootlust teenida, siis oleks ju loogiline, et võtad kasvõi 20-30% intressiga laenu ja varsti istud edetabelites Buffetti kõrval.

Reaalselt toimiva kauplemisrobotiga sa ei taha elu sees seda teistele müüa, sest iga müügiga tekitad omale uue konkurendi, kes kasutab sama strateegiat. Lõpptulemusena see tähendab, et mida rohkematele inimestele sul seda müüa õnnestub, seda kehvemaks su robot muutub. Strateegia üldiselt võib isegi endiselt hea olla, aga kui sa 50% juhtudel ei saa enam jaole, siis ei ole see konkreetsete kauplejate jaoks hea.*

Miks siis ikkagi roboteid müüakse?
Kui sa juba eelnevast lõigust vastust ei leidnud, siis kordan igaks juhuks üle. Tüüpiliselt müüakse neid roboteid, sest need robotid ei tööta. Isegi kui mõni lühiajaliselt töötab ja suudab raha teha, siis reeglina turud, tsüklid muutuvad või õnn pöördub ja seejärel enam ei tööta (enamus aastase perioodi jooksul plussi jäänud kauplejatest jäävad samuti plussi tänu õnnele, mitte heale strateegiale).

Mõnikord ongi koguni selline "tore" lähenemine robotil, mis töötab hea õnne korral, aga risk on nii kõrge, et esimesel korral riski realiseerudes lendab su portfell õhku (nt 100x+ võimendusega strateegiad). Ehk teisisõnu, nn risk of ruin on garanteeritud.

Enda rahaga nende robotite jooksutamine liiga head tulu üldiselt ei tooda või selle risk on liiga kõrge. Seega saab raha teenimiseks seda ainult teistele müüa.*

PS! Ära saa nüüd valesti aru. Ma ei taha jätta sulle ekslikku muljet, nagu kõik robotite müüjad müüksid sulle mingi reaalse roboti või kauplemissüsteemi. Ohtralt leidub täiesti 100% petiseid, kes väidavad, et müüvad sulle midagi, võib olla kuvavad isegi kuskil veebikeskkonnas vingeid tulemusi jne. Reaalsuses pole seal ei mingit robotit ega ka sinu raha juba sellest ajast peale, kui selle sinna kandsid.

Roboti soorituse hindamine
Nii palju, kui ma näinud olen, siis tüüpiliselt avaldatakse nende robotite kohta üsna pealiskaudseid numbreid. Sealhulgas on väga vähe infot, kuidas reklaamitud tulemusteni jõuti ehk millist analüüsi tehti ja millise andmestiku peal seda testiti. Kas on ainult backtest või on ka reaalselt kauplemise tulemusi jne.

Liiga detailselt neid tahke siin lahkama ei hakka, aga klassikaline skeemitamine on näiteks kasutada sama andmestikku selleks, et leida hea strateegia ja siis seda testida. Põhimõtteliselt vaadatakse ajaloolist hinnaliikumist, leitakse sealt head ostukohad ja siis testitakse, kui hea tulemuseni oleks jõudnud, kui neist ostukohtadest oleks ostnud.

Selline mõnus Captain Hindsight strateegia.** Eeldusel, et tulevik on täpselt samasugune, nagu minevik, võiks sellisel lähenemisel ka mingit mõtet olla. Reaalsuses aga ei ole.

Roboti tootluse võrdlus turuga
Oletame aga et kõik on hästi tehtud ja testitud ja ilus. Siis tuleks veel teha üks samm lisaks ehk võrrelda roboti saavutatud tulemust sellega, mida turg samal ajal tegi.

Näiteks hiljuti ilmus artikkel ühest Bitcoiniga kauplevast robotist, kus toodi välja, et viimase 5a backtest andis vapustava 1300% tootluse.
https://www.cointurtle.com/press/stig-r ... misrobotit
BTC EUR tootlus.jpg
Vapustav on see tootlus, aga ainult senikaua, kuni sa vaatad, mida Bitcoin on samal ajal teinud. Markus Tamm tõi välja, et Bitcoin ise on sama ajaga üle 4000% tootlust teinud (EURis mõõdetuna).

Ehk lihtsalt Bitcoinis istudes oleksid teeninud 3x rohkem ja seda enne kauplemise ja selle teenusega seotud tehingutasusid arvesse võttes.

Teoreetiliselt võib siin olla muidugi mängus ka riski element ehk riskiga korrigeeritud tootlus on reklaamitud kauplemisstrateegia puhul parem. Kodulehelt selle kohta mingit infot ei leidnud, nii et ei tundu liiga usutav. Eriti kui strateegia sisaldab ka lühikeseks müümist.

Rääkimata, et nii massiivset (2700%) 3x tootluses alla jäämist on "veidi" raskevõitu ka madalama riskiga hüvitada (eriti kui räägime riskist ainult volatiilsuse kontekstis).

Kokkuvõtteks: Kogu raha siis robotitesse?
Just. Kõik raha, mille peale sa pahane oled või millest lahti tahad saada, tasub panna sellistesse kauplemisrobotitesse pöörlema. Esimese ebaõnnestumise peale ei tasu ka kohe heituda. Ikka proovi ja proovi vähemalt 10 tk järgi. Kuidagi ju ikka peab kiiresti ja ilma vaevata rikastuda saama.

Kuigi kasutegur ilmselt oleks suurem, kui paned selle raha millegisse nt siit:
https://rahatasku.ee/

Või kasutad seda sellistel eesmärkidel:
https://www.facebook.com/groups/rahafoo ... 166934699/

Samas eks igaüks kasutab (ja hävitab) oma raha vastavalt oma soovidele ja äranägemisele. Raha on vaba, nagu meil siin alles hiljuti armastati päris palju öelda.


*Pane tähele, et edukad algoritmidega kauplejad ei müü oma roboteid. Jim Simonsi Renaissance Capital kaupleb päris edukalt, aga neil on 100+ füüsikut ja matemaatikut, kes pidevalt uusi mudeleid loovad, testivad ja katsetavad. Nad ei võta isegi väliste investorite raha juba pikka aega vastu, sest neil ei ole piisavalt algoritme, et nii suuri summasid rakendada saaks. https://rahafoorum.ee/manwhosolvedmarket

** Kes viitest aru ei saanud :)

Õpi lihtsalt ja edukalt investeerima. Vaata: https://rahatasku.ee/
rissardo
Postitusi: 2
Liitunud: 18 Jaan 2023, 20:31

Re: Kauplemisrobotitega rikkaks?

Lugemata postitus Postitas rissardo »

Väga hea teema!
Aga eks see börsi-robootika on ka selline laiem môiste. Sisuliselt kui ma kirjutan oma strateegia programmiks, tekibki robot. Ja vähemal-suuremal määral kasutavad seda
meetodit tegelikult väga paljud - robot annab signaalid, äratab su kasvôi öösel üles, sina hindad olukorra üle ja teed lôpliku otsuse.

Siin üks näidisvideo, kus lasin oma robotil tagantkätt läbi mängida 2022 bitcoini. Kôik oleks justkui väga ilus, kuid tuleb arvestada, et taoliste promo-videode juurde käib
käib ka kenade eelseadete otsimine :D

https://drive.google.com/file/d/1zjXjud ... share_link
Taavi
Postitusi: 1528
Liitunud: 16 Juul 2007, 13:38

Re: Kauplemisrobotitega rikkaks?

Lugemata postitus Postitas Taavi »

Jah. Paljud kauplejad kasutavad tõesti sarnast automatiseerimist. See aga ei ole selline passiivne asi, et ostad omale roboti või seadistad korra ära ja muudkui toodab pappi peale. Raske osa ei ole see automatiseerimine, vaid toimiva strateegia leidmine ja selle pidev täiendamine nii, et see ka jätkuvalt toimiks. Need, kes selliseid toimivad strateegiaid on leidnud, ei raiska oma aega $100 vmt eest robotite müümisega.
Õpi lihtsalt ja edukalt investeerima. Vaata: https://rahatasku.ee/
rissardo
Postitusi: 2
Liitunud: 18 Jaan 2023, 20:31

Re: Kauplemisrobotitega rikkaks?

Lugemata postitus Postitas rissardo »

Olen 100% Sinuga nôus!
Vasta