Categories
Investeerimine: raha sinu eest tööle

Lugeja küsimus: Bitcoin – virtuaalne detsentraliseeritud valuuta

RahaFoorumi lugeja küsimus

Päris mitmel korral olen saanud lugejatelt küsimusi, mis käivad sellise valuuta kohta nagu Bitcoin. Kuna mul isiklikud kogemused sellega puuduvad, siis ei julge konkreetseid soovitusi selle ostmise või kasutamise kohta anda, sest võib juhtuda, et saad lihtsalt petta või kaotad suuri summasid.

Sellegipoolest üritan anda vähemalt põgusa ülevaate, millega tegu ning loodetavasti suudab keegi lugejatest mind vajaduselt parandada ja täiendada.

Kunagi uurisin ka põgusalt natukene rohkem bitcoini kohta, aga siiski ei leidnud piisavalt usaldusväärset infot, et reaalse tehinguni jõuda.

Bitcoin – mis see on?

Bitcoin on sisuliselt valuuta.

See on detsentraliseeritud ehk seda ei väljasta ega halda ükski asutus ega konkreetne isik, vaid see toimib tänu sellele, et paljud inimesed hoiavad oma arvutis ja serverites selle toimimiseks vajalikku infot ehk nö arveraamatut, kus on anonüümselt kirjas, kui palju kellegi käes seda valuutat on.

Seda valuutat on piiratud koguses, kuid seda kogust saab läbi niiöelda “kaevandamise” teatud maani suurendada. Ma ei hakka süvitsi minema, mida see kaevandamine tähendab, aga nii palju olen lugenud, et üksinda ei tasu see tegevus enam ära, kuna elektrikulu väikese koguse kaevandamiseks on üldjuhul juba kallim, kui see võit, mis sealt saad.

Kaevandamiseks on loodud mingid grupid, mis siis nö ühise jõuga seda teevad ja saadud tulu omavahel jagavad.

Valuutaga ülekannete tegemine on üldiselt anonüümne ja see on tõenäoliselt ka üks põhjustest, miks see valuuta järjest enam populaarsust on kogumas.

Üks suur risk on siinkohal see, et bitcoini väärtus kõigub tohutult. Ühest küljest tähendab see seda, et seal võib leida häid investeerimisvõimalusi, aga teisest küljest tähendab see seda, et ükspäev võid osta $200 eest ühe bitcoini ja paari kuu või tunni pärast on see väärt $20.

Samuti on olemas oht, et need keskkonnad, kus bitcoine müüakse, petavad sind ja jääd oma rahast lihtsalt ilma, nii et tasub enne tehinguid väga korralikult saidi tausta uurida.

Lugesin ka seda, et oma bitcoine võid hoida enda arvutis või spetsiaalselt selleks loodud veebikeskkondades. Oht siinkohal on see, et kui arvutil näiteks kõvaketas üles ütleb, siis võid oma rahast ilma jääda. Kui aga nendel saitidel hoiad, siis on ette tulnud juhtumeid, kus omanik su raha lihtsalt ära võtab.

Kokkuvõtteks bitcoini kohta

Tundub, et see valuuta on populaarsust kogumas ja järjest ebakindlamates majandusoludes on täitsa võimalik, et see muutub järjest olulisemaks.

Samas on mulle isiklikult jäänud mulje, et siiani on see veel mingil määral nagu metsik lääs, kus asjad ei ole veel päris paika loksunud. Risk on suur ja palju selle kasutamisega seotud nüanssidest on alles välja kujunemas.

Samuti ei ole veel väga palju teenuseid, mida bitcoini eest osta saaks (Eestis ei tea, et saaks kusagil sellega maksta), nii et nende omamine käibevaluutana ei tundu kõige mõistlikum.

Kui aga oled riskialtim ja otsid nö seiklusi, siis võib sellesse valuutasse investeerimine ennast ühel hetkel ehk isegi korralikult ära tasuda. Kahjuks aga ühtegi soovitust selle ostmiseks anda ei julge.

Lõpetuseks ka üks TED video, kus algusosas mainitakse ka sellist nähtust nagu bitcoin mõneks minutiks.

Jaga oma mõtteid

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.