Ressursid

Siit leiad nimekirja raamatutest, videodest, lugemismaterjalist ja muust kasulikust, mis võiks investeerimisteekonnal abiks tulla. Lisan siia ainult sellist materjali, mille olen ise kas läbi töötanud ja/või tean päris kindlalt, et tegemist on kasuliku infoga.

Raamatute puhul olen siia reeglina lisanud Bookdepository lingi. Kuna sealt tellides ei lisandu postikulu, on see reeglina kõige soodsam koht välismaise kirjanduse tellimiseks. Isiklikult olen ka sealtkaudu mõnisada raamatut tellinud ja kogemus on igati positiivne.

NB! Bookdepository ja mõned teised lingid võivad olla soovituslingid (affiliate või referral). See tähendab, et teenusepakkuja maksab mulle mingi väikese boonuse, kui sa selle lingi kaudu tellimuse teed. Mõnikord võib see tähendada, et ka sina saad tavapärasest parema pakkumise. Ühelgi juhul ei mõjuta see sinu tellimust negatiivselt.

Alustajale rahaasjadest ja investeerimisest

Vundamendi loomine, mille peale edasi ehitama asuda.

Rahaasjad korda töötuba
– Taavi Pertman

Rahaasjad korda töötuba - RahaTasku.ee

Minu kokkupandud online töötuba, kus saad igal nädalal ühe väikese lihtsa harjutuse, mis aitab midagi olulist sinu rahaasjades korda seada. Töötoa lõpuks on olulisemad rahateemad üle vaadatud ja vundament edasiseks loodud.

Just väikeste sammude tõttu on see ideaalne ka neile, kel aega vähe või rahaasjadest teadmisi nullilähedaselt.

Töötoa leiad:
RahaTasku.ee

The Richest Man In Babylon
– George S Clason

Richest man in Babylon / Babüloni rikkaim mees - George S Clason

Eestikeelsena: Babüloni rikkaim mees.

Ajatu klassik, kus käsitletakse rahaasjade baasteadmisi läbi lühikeste lugude. See on väga hea kergelt loetav raamat, mida oma teekonna alguses lugeda. Annab hea vundamendi alla, sest kõik moodsamad raamatud kirjeldavad suures osas täpselt samu põhimõtteid. Lihtsalt sageli detailsemalt ja võib olla ka moodsamas kuues.

Raamatu leiad:
Bookdepository / Goodreads hinnangud

Alustava investori käsiraamat
-Taavi Pertman

Alustava investori käsiraamat: Täiesti algusest reaalsete tehinguteni - Taavi Pertman

Minu kirjutatud raamat, mille võiks investeerimismaailmas täielik võhik kätte võtta, ning peale läbilugemist ja harjutuste kaasa tegemist, on temast raamatu lõpuks saanud investor, kellel esimesed tehingud selja taga ja edasiseks vajalikud baasteadmised kergelt väikeste sammude kaupa omandatud.

Rõhk on eelkõige sellel, et infot oleks nii palju kui vaja ja mitte rohkem ning vajalikud sammud oleksid võimalikult konkreetselt lahti seletatud.

Raamatu leiad:
Paberil / E-raamat / Goodreads hinnangud

Eelarve raamat
– Taavi Pertman

Eelarve raamat - Taavi Pertman

Väike e-raamat sulle, kui oled mõtelnud, et peaks eelarvet pidama või oled proovinud eelarvet pidada, aga pole siiani seda järjepidevalt ja edukalt teha suutnud. Kirjutasin siin sellest, kuidas teha eelarvet nii, et see ka reaalselt toimiks ja samal ajal täidaks oma eesmärki. Sealhulgas erinevates olukordades, nagu ebaregulaarsete sissetulekute korral või majanduslikult raskematel aegadel.

Raamatu leiad:
E-raamat

Investori sõnaraamat
– RahaFoorum

Nendeks kordadeks, kui satud mõne sõna otsa, mille tähendust ei tea. Otsi siit võimalikult lihtsalt ja inimkeelselt seletavast sõnaraamatust üles.

Levinumad petuskeemid ja kuidas neid ära tunda

Mõne pettuse ohvriks langemine võib anda väga valusa tagasilöögi või halvemal juhul koguni surmahoobi sinu investeerimisportfellile. Seetõttu on oluline need endale juba ennetavalt selgeks teha. Populaarsemate skeemide kohta saad ülevaate minu tasuta videoseeriast.

Videod leiad:
RahaTasku.ee

Peale esimesi samme

Siia olen lisanud materjali, mis on veidi edasijõudnumatele. See ei tähenda, et need oleks tingimata keerulised. Siin võib olla vabalt ka raamatuid ja videosid, millest algajad väga hästi aru saavad. Pigem on küsimus infohulgas ja mahtudes.

Minu aastatepikkune kogemus investeerimisega alustajatega näitab, et on märkimisväärne osa inimestest, kes ei suuda algust teha just tänu info üleküllusele. Kogu aeg tundub, et on veel ja veel mõni teema, mille kohta peaks rohkem teadma.

Sellistel inimestel soovitan alustuseks eespool olev nimekiri läbi töötada ja alles peale esimesi reaalseid tehinguid siit edasi midagi omale välja vaadata.

How The Economic Machine Works
– Ray Dalio

Üks huvitav pooletunnine ülevaade Ray Daliolt, kuidas majandus toimib. Ilmselgelt on see tublisti lihtsustatud, aga kindlasti aitab maailmast paremini aru saada. Kohustuslik vaatamine kõigile, kes tahavad aru saada, miks ja kuidas suures pildis kriisid ja buumid toimuvad.

Rahaedu põhimõtted
– Kristjan Liivamägi, Tõnn Talpsepp, Tarvo Vaarmets

Rahaedu põhimõtted: Kuidas haarata kontroll oma rahaasjade üle ja saavutada rahaline vabadus - Kristjan Liivamägi, Tõnn Talpsepp, Tarvo Vaarmets

Rahaedu põhimõtted on rahaasjade õpik, mille on kokku pannud kolm majanduse doktorit ja pikaajalise kogemusega investeerimispraktikut. Siit leiab infot väga laia hulga teemade kohta, mis rahaasju puudutavad. See on ka peamiselt põhjus, miks ma antud raamatu panin siia kategooria alla, mitte täiesti alustajatele.

Siin on oluliselt rohkem infot, kui alustajal vaja läheb. Seega on see kindlasti hea raamat, mida käeulatuses hoida ja kust erinevate teemade kohta lugeda.

Raamatu leiad:
Paberil (sooduskood: investeeri) / Goodreads hinnangud

The Little Book of Common Sense Investing
– John C. Bogle

The Little Book of Common Sense Investing: The Only Way to Guarantee Your Fair Share of Stock Market Returns / Aruka investori taskuraamat: Ainus viis, kuidas tagada endale aktsiaturgude tootlusest õiglane osa - John C. Bogle

Eestikeelsena: Aruka investori taskuraamat. Kasutatakse ka Jack Bogle nime.

Jack Bogle’t võib julgelt pidada indeksfondide isaks. Ta oli Vanguardi asutaja ja esimese indeksfondi looja. Algusaegadel naeruvääristati ta indeksfondi ideed, aga tänaseks on Vanguard üks maailma suurimaid varahaldusettevõtteid. Raamatust saad põhjaliku ülevaate indeksfondidesse investeerimisest ja miks see võiks olla mõistlik strateegia.

Raamatu leiad:
Bookdepository / Goodreads hinnangud

Stocks for the Long Run
– Jeremy J. Siegel

Stocks for the Long Run: The Definitive Guide to Financial Market Returns & Long-Term Investment Strategies / 
Aktsiad pikaajalise investeeringuna: Täielik ülevaade finantsturgude tootlusest ja pikaajalistest investeerimisstrateegiatest - Jeremy J. Siegel

Eestikeelsena: Aktsiad pikaajalise investeeringuna.

Huvitav pilguheit aktsiate pikaajalisele tootlusele võrreldes erinevate teiste varadega ja kõikvõimalikes erinevates stsenaariumites. Sealhulgas erinevates majandustsüklites ja inflatsiooni ajal. Üle 400 lk juures on ohtralt näiteid ja statistikat, mida uurida.

Raamatu leiad:
Bookdepository / Goodreads hinnangud

Wolf of Wall Street (2013)

Mõnusalt meelelahutuslik vaade ühele viisile, kuidas investoreid petetakse. Seda läbi Jordan Belforti tegemiste.

Lisainfot leiad:
IMDB

The Big Short (2015)

Hollywoodi meelelahutuslik, aga siiski uskumatult hästi hariv käsitlus 2007. aastal lõpule jõudnud kinnisvarabuumist. Kui filmi allikaks oleva raamatuga kõrvutada, siis peamised detailid on küllaltki hästi kajastatud.

Raamatust saab muidugi omajagu lisadetaile ja spetsiifilisemat infot. Mis omakorda võib mõne jaoks liiga paljuks minna.

Lisainfot leiad:
IMDB

The Little Book of Behavioral Investing
– James Montier

The Little Book of Behavioral Investing - James Montier

Üks mõnusamaid ülevaateid erinevatest mõttevildakustest ja muudest psühholoogilistest aspektidest, mis meile investeerimisel takistuseks saavad. Kui see on sinu jaoks täiesti uus teema, siis saad siit hea sissejuhatuse. Kui oled juba selle valdkonnaga kursis, siis on siin heas formaadis materjal kordamiseks ja ilmselt leiad endiselt ka midagi uut.

Raamatu leiad:
Bookdepository / Goodreads hinnangud

Nimekiri täiendamisel.

Suurematele investeerimishuvilistele

Inimestele, kes mitte ainult ei taha head tulemust saavutada (tootluse või rahavoo näol), vaid reaalselt naudivad ka investeerimist kui tegevust ennast. Inimestele, kelle jaoks investeerimine on muuhulgas kui hobi või meelelahutus.

Kui sa tunned, et sa kulutaksid hea meelega oma aega investeeringute otsimisele ja haldamisele isegi siis, kui peaksid selle eest peale maksma, siis see nimekiri on sulle mõeldud.

The Intelligent Investor
– Benjamin Graham

The Intelligent Investor: The Definitive book on Value Investing / Intelligentne investor: Väärtuspõhise investeerimise teejuht - Benjamin Graham

Eestikeelsena: Intelligentne investor

Grahami Intelligentne investor on klassikaline väärtusinvestori piibel. Siit õpid, miks ja kuidas leida ettevõtteid, mis on väärt rohkem, kui nende hind börsil. Pikaajalise investorina võiks olla hea idee osta selliseid alahinnatud ettevõtteid, et õiglase väärtuse juures meeldivalt kasumis olla.

Praktikas muidugi asi nii lihtne ei ole. Sealhulgas on ka see raamat päris paljusid investeerimishuvilisi murdnud. Seetõttu seda kohe kindlasti esimeseks teoseks ei soovita.

Raamatu leiad:
Bookdepository / Goodreads hinnangud

Nimekiri täiendamisel.

Silmaringi avardamiseks

Mitmekesist materjali, mis huvitav ja/või kasulik olenemata sellest, kui kaugele oled oma teekonnal juba jõudnud.

More Money Than God
– Sebastian Mallaby

More Money Than God: Hedge Funds and the Making of a New Elite  - Sebastian Mallaby

Huvitav lugemine riskifondide (hedge fund) ajaloost ja tegemistest. Sealhulgas, millised inimesed seal otsuseid ja tehinguid langetavad. Muuhulgas hea pilguheit sellele, milliste inimestega sa turgudel konkureerima hakkad, kui soovid turust paremat tootlust hakata teenima.

Raamatu leiad:
Bookdepository / Goodreads hinnangud

The Millionaire Next Door
– Thomas J. Stanley, William D. Danko

The Millionaire Next Door : The Surprising Secrets of America's Wealthy - Thomas J. Stanley, William D. Danko

Raamatust leiab mitmeid näiteid nö igapäevamiljonäridest ehk tavalistest inimestest, kes on miljonärid, aga kes pole kuulsused. Saab üsna huvitava pildi ühe tüüpilise miljonäri elust ja mõtteviisist. See erineb märkimisväärselt sellest, mida enamus ette kujutab ja telekast näeb.

Raamatu leiad:
Bookdepository / Goodreads hinnangud

The Stock Market Crash of 1987

Dokumentaal 1987. aasta börsikrahhist. Kui mõtled, et hakkad siis aktsiaid ostma, kui “veri on tänavatel”, siis on hea minevikust vaadata, milline see olukord sel ajal välja võiks näha. Sel ajal kardavad tihtipeale isegi pikaajalise kogemusega professionaalid osta.

Debt: The First 5000 Years
– David Graeber

Debt: The First 5000 Years - David Graeber

Huvitav pilguheit tuhandeid aastaid tagasi ajalukku, kuidas võlasuhted on juba ammustest aegadest eksisteerinud ja toiminud. Kui täna räägime võlaorjusest pigem piltlikus tähenduses, siis näiteks kunagi võisidki reaalselt orjaks saada, kui sina või su sugulased ei suutnud oma võlakohustusi täita.

Raamatu leiad:
Bookdepository / Goodreads hinnangud

Lisaks raamatuid:

Lisaks videosid:

Nimekiri täiendamisel.

Kauplemishuvilistele

Enne kui tormad TikTokis või Youtube’s nähtud 100%+ nädalatootlust lubanud guru kursust ostma, tasub natukene kauplemise kohta uurida. Näiteks tegin kunagi ülevaatliku kokkuvõtte mitmekümnest uurimusest, mis on kauplejate tulemusi vaadanud.

Parem kulutada 15-30 min eeltöö peale ja alustada realistlike eeldustega, kui 2-3 aastat kauplemist õppida ja alles siis avastada, kui raske see tegelikult on.

The Man Who Solved the Market
– Gregory Zuckerman

The Man Who Solved the Market: How Jim Simons Launched the Quant Revolution / Turgude isand - Gregory Zuckerman

Eestikeelsena: Turgude isand

Zuckerman räägib raamatus sellest, kuidas Jim Simons lõi investeerimisfirma, mis hakkas andmeid analüüsides börsil eeliseid otsima. Sellest kasvas välja varahaldusettevõte, kus töötab sadu matemaatikuid ja füüsikuid, kes otsivad andmetest uusi võimalusi parema tootluse saavutamiseks.

Renaissance’s Capitali Medallion fond on juba pikemat aega päris mitmekordselt suutnud turgu ületada, nii et turu ületamine on ilmselgelt võimalik. Küll aga tasub seda raamatut lugeda, et aimu saada, kui suur töö see on ja miks seda vaid nii vähesed saavutada suudavad.

Raamatu leiad:
Bookdepository / Goodreads hinnangud

Jesse Livermore: World’s Greatest Stock Trader
– Richard Smitten

Jesse Livermore: World’s Greatest Stock Trader - Richard Smitten

Hea raamat ühest paljude eeskujuks saanud kauplejaste Jesse Livermore’st. Raamatust leiad nii üldiseid põhimõtteid, millest ta oma elus lähtus kui ka kauplemisreegleid, mis ta oma korduvate eksimuste käigus avastas ja järgida püüdis.

Minu hinnangul on see raamat parem ja kasulikum lugemine, kui Livermore’i põhjal kirjutatud ilukirjanduslik Aktsiamänguri pihtimus (Reminiscences of a Stock Operator).

Ühtlasi on see ka hea raamat, et aru saada, millised ohud võivad sellega kaasneda, kui proovida sellisel alal absoluutsesse tippu jõuda. Sealhulgas, mis juhtus temaga lõpus.

Raamatu leiad:
Minu ülevaade / Bookdepository / Goodreads hinnangud

Veel mõned kauplejate mõtteviise ja lähenemisi tutvustavad teosed:

Lisaks videosid:

Nimekiri täiendamisel.

%d bloggers like this: